27 TEMMUZ KOVA BURCUNDA AY TUTULMASI : Yaşamak İstediğimiz Hayat ve Şu an Yaşadığımız Hayat

karma-ve-reenkarnasyon

27 Temmuz Cuma günü Kova burcunun 4. derecesinde bir Ay Tutulması gerçekleşiyor. Dünyanın gölgesini tamamen örten, Ay’ın tutulma sırasında dünyaya en uzak mesafede olduğu (apogee), 1 saat 42 dk ile son yılların en uzun tutulması bu. Tutulmaların uzunluğu ortaya çıkaracağı etkilerin ne kadarlık zaman dilimine yayılacağı ile ilgili olduğu için rahatlıkla bu tutulmanın ve devamındaki günlerin yaşamımızda oldukça kadersel dönemeçlerin içerisinden geçebileceğimizi anlatıyor.

Tutulmalar kadersel etkiler barındırırlar. Beklenmedik gelişmeleri kucağımızda buluruz çokça. Değişimler bizleri öyle bir noktaya taşır ki hani derler ya “ne kalmak mümkündür, ne de gitmek” Hazırlıksız yakalanırız çoğuna, hesapta olmayan şeyler gelebilir çünkü gündeme. Hayatımızda yoğun kararsızlıklar, belirsizlikler oluşabilir. Maddi ya da manevi bir değişim, bir gelişme çoğunlukla kaçınılmazdır. Yaşadığımız yer ya da ilişki değişebilir, tayin olabiliriz, çocuğumuz olur, evleniriz ya da boşanırız, sosyal hayatın içerisinde pozisyonlarımız etkilenebilir. Emek verdiğimiz, çaba gösterdiğimiz işlerimiz ve gündemimizde ne varsa bir anda eylem sahamız oluverir.

Sabit burçlarda gerçekleşen tutulmalar ki KOVA  Hava elementinin, sabit bir burcudur, toplum düzenini değiştiren, gelecek günlerin kaderini belirleyen, çokça da değişime olan dirençten dolayı sarsıntı yaratan olayları gündeme taşır. Ezoterik astrolojiye göre sabit burçlar arşın 4 kutbudur ve dünyayı ayakta tutar. Bunlarda gerçekleşecek bir göksel olay doğa olaylarını hareketlendirdiği gibi kişinin hayatında da depreme yakın etkiler barındırır.

Stresli zamanlardan geçiyoruz öyle değil mi? Geçmişte yaptıklarımız ya da yapamadıklarımızın pişmanlığı kaplıyor olabilir içimizi. Yeni kararlar almak istiyor, bir şeyleri yoluna koymaya çalışıyoruz ama son dakikada olan işlerimiz bir engele takılıyor da olabilir. Hatalarımız ile sıkça yüz yüze geldiğimiz, hatta hatalarımızın sonucunu tokat gibi yüzümüzde hissettiğimiz, keşkesi bol zamanlar bu günler… Huzur istiyoruz hepimiz. Sakin bir hayat, düzgün işleyen sistemler, geleceğe dair belirsizliklerin yarattığı sorunlardan azade olmak dileğimiz.

ay tutulması

Bu 27 Temmuzdaki tutulmanın İstanbul’a göre çıkartılmış göksel haritası. Ufukta KOÇ burcu yükseliyor. Yükselenin yöneticisi MARS retro durumda ve tutulmaya eşlik ediyor. Yanında Güney Ay Düğümü var. Güney Ay Düğümü yönünde tutulmalar geleceğimize doğru yol almadan önce bırakmamız gereken, sırtımıza kambur, yüreğimize taş olmuş oturmuş durum ve olaylarla yüzleştirir bizleri ve ortaya çıkardığı kadersel etkiler tamamen zorlayıcı ve kriz yaratıcıdır. Karma defterlerinin açıldığı, alacak- verecek hesaplarının görüldüğü, vicdan muhasebesinin çokça yapıldığı bir dönem bu.

Anın haritasında Tutulmaya T-Kare yapan Boğa burcunda bir URANÜS var. T-Kare dediğimiz açı kalıbı zorlanmanın ifadesidir. Gerilimlere işaret eder. Dinamik ve çok gergin bir enerji oluşturur. Bu aynı zamanda itekleyen bir enerjidir, sürekli kişiyi rahatsız eder. Meydan okumak gibi de düşünebiliriz bunu. Hayatın dönüm noktalarında bu kalıp sıkça karşımıza çıkar ve kişiden eylem talep eder. Başarıya ulaştırabilir elbette ama insanı da yiyen, bitiren, sık sık dengesizliğe iten bir enerji girdabıdır.

Apeksinde URANÜS olan bu T- Kare ne istiyor bizden? Neydi URANÜS? Değişim ve yenilik, aniden gelişen beklenmedik olaylar, köklü değişimler, sarsıcı ve çoğunlukla da kişiyi isyan noktasına taşıyan enerjiler. Yeni ve farklı, ani ve sıra dışı, bireyselliği önceleyen ama hümanizmden de ayrılmayan, bağımsız gezegen URANÜS Boğa burcunda aslında hiç de rahat değildir. Sabit kalıplarımızı, maddi ve manevi konfor alanlarımızı, değişime direnç gösteren ve katı bir inatla olan biteni kabul etmeyen tarafımızı değiştirmeye çalışıyor Boğa Burcunda Uranüs. Uranüs’ün Boğa burcundaki yıllar sürecek transitini ve etkilerini şu makalemden okuyabilirsiniz.URANÜS BOĞA BURCUNDA (15 Mayıs 2018- 26 NİSAN 2026) DEĞER VERDİKLERİNİN KÖLESİ OLANLAR İÇİN ŞİMDİ ÖZGÜRLEŞME ZAMANI

Bu tutulmada Uranüs BOĞA konuşuyor olacak aslında. Tutulmanın da gerçekleştiği Kova burcunun modern yöneticisi Uranüs, tutulmanın devamında hayatlarımıza değişimin kaçınılmaz bir şekilde gireceğini, ailevi konularda (Ay 4. ev yöneticisi olarak Uranüs ile Karede), Maddi konularda (para alanı yöneticisi Venüs anın haritasında Neptün ile karşıt), kendi kişisel olarak gündem maddelerimiz her ne ise o konularda ve tabi ki sağlık konusunda (Yükselen yöneticisi Mars retro ve güney düğümle kavuşumda, Güneşe karşıt) bir şeylerin öngörülemez bir şekilde değiştiğini haber veriyor.

KOVA burcundaki AY anın haritasında 11. evde. Henüz görünür hale gelmemiş niyetlerimiz, geleceğe dair umutlarımız, gelecekle ilgili tasarladığımız projelerimiz, dualarımız ve dileklerimiz, değişim arzumuz, hayatımızda olmasını ümit ve hevesle beklediklerimizin ifadesidir 11. ev. Kovanın doğal evidir burası. Hümanist, insancıl, orijinal, bireyselliğini muhafaza eden ama son derece de kolektife hizmet eden bir burçtur KOVA. Yenilikçidir. Ses getiren düşünce, icat ve teknolojik buluşların ifadesidir de aynı zamanda. Özgürlük ve başkaldırıdır Kova.Fazla kısıtlanmaya, özgürlüğün elinden alınmasına tepki gösterir.

Bu tutulma kanımca önce zihinlerde şimşekler çaktıracak zira eylem noktasında gökyüzündeki pek çok gezegenin retro yapıyor olması istesek de bir şeyleri hale yola koymakta pek başarılı olamayacağımızı işaret ediyor. Retro gezegenler içsel çalışırlar ve dış dünyada karşılık bulamayan enerjileri kişiyi sıkıştırarak kişinin kendi içinde yüzleşmeler yaşamasına neden olur. Kendi içimize dönerek kendimizi sorgulamamıza neden olurlar. Hadi gelin birlikte düşünelim;

Ne istiyorum ben? Ne yapıyorum? Yaptığım şeylerin ya da yapabilecekken yapmadığım şeylerin sonuçları neler? Kendi istediklerimi mi yapıyorum yoksa benden beklen şeyleri mi? Başkalarının beklentileri ile kendi isteklerim arasındaki makas ne kadar açık? Tamamen özgür olsaydım neleri farklı yapardım? Nerede kendime ve yeteneklerime güven duymaktan vazgeçtim ve sırf toplumun benden beklentileri doğrultusunda yaşamaya devam ediyorum? İçe dönmüş öfkem dışarıdaki dünyaya mı yoksa kendi beceriksizliğime mi? Yaşamak istediğim hayatla şu an yaşadığım hayat arasındaki fark beni rahatsız eder boyutta mı?

KOVA burcu baskıya, kısıtlanmaya ve sınırlandırmaya gelemeyen bir burçtur. Delilik ile dahilik arasındaki sınırda dans eder ki iyi de öyledir 🙂 Bu tutulmada da ” KİMİN NE DEDİĞİ, BENDEN NE İSTEDİĞİ DEĞİL; BENİM NE İSTEDİĞİM, BENİM NE DEDİĞİM ÖNEMLİ” kıvamına gelebiliriz ki hayat denge üzerine lütfen bu kıvamı da cıvıklaştırmayalım. Hayatımızı nasıl yaşıyorsak, yaşadıklarımızın sonuçlarını da yine aynı tonda deneyimliyoruz. Tutulma ile gelen etkiler külli iradenin, kaderin bir hükmüdür, olacaklara belki engel olamayız ama sonrasında olacaklar tamamen bizlerin iradesindedir.

Tutulmaya eşlik edecek retro Mars enerjisi duygusal konularda, ailevi konularda kimimize cesur hamleler yaptırabilir. Ne kadar özgür olduğumuzu ya da nelerin kölesi olduğumuzu göstermeye kararlı bu tutulma, yaşadığımız olayların neticesinde vereceğimiz kararların hayatımızda çok ciddi kırılmalar yaşatacağını da göstermekte.

İyi niyet, sakinlik ve tevekkül ile süreci yönetenler elbette ki tutulmadan en az etkilenen grup olacak. Yeni başlangıçlar içi gereksiz safralarını boşaltanlar, sadece kendi için değil herkes içi en uygun çözümü bulmaya çalışanlar, anlık dolduruşlara gelip sağa sola sataşmayanlar, öfke kontrolünü sağlıklı bir şekilde yapabilenler, dürtüsel davranıp anlık kazançlarını düşünerek  koca bir geleceği riske atanlar değil aksine sağduyu ile hareket edebilenler bu tutulmadan kazançlı çıkacaklardır.

Hepimiz için bu sürecin huzur ve sağduyu ile yaşanması temennisi ile, gökyüzü rehberimizi olsun…

Hülya DEĞER   Dip. ASA

27 TEMMUZ KOVA BURCUNDA AY TUTULMASI : Yaşamak İstediğimiz Hayat ve Şu an Yaşadığımız Hayat” üzerine 5 yorum

 1. Ece

  Teşekkürler. O kadar istediğim şey ki özgürlük, değişim, o kadar monoton ki yıllardır her şey, kad oğlağa ulaşabilmem lazım önce bunlar için.. Whole signse göre uranüs 7. evimde, tutulma 4. evimde. Umarım güzel etkiler beni, daha bir iter…

  Liked by 1 kişi

 2. egemenkalyon

  Merhaba, biliyorum aslında buradan net bir şekilde yorum yapmıyorsunuz. Yine de benim için çok önemli ve göremediğim şeyler varsa küçük de olsa bir yorum beklerim. 23 Ocak 981 12:50 gibi doğmuşum. Haritama baktığımda yükselenim boğa-ikizler arasında farklılıklar göstermekte. Ve kuzey ay düğümüm Aslan.Yaklaşık 4 aydır 20 yıl evvel ne yaşadıysam aynılarını yaşıyorum. Geçen ay ki dolunay ise pek hayırlı gelmedi. Yaşanacak olan tutulması beni oldukça korkutmakta. Aman dikkat dediğiniz ve özel olarak dikkat etmem gereken konular var mı? Küçük de olsa naçizane yorumunuz beni çok mutlu edecek. Sevgi ve saygılarımla.

  Beğen

 3. İpek

  Hülya’cım hep meraklı oldum astrolojiye ve senin yorumlarını da merakla okudum. Bu güne kadar da hiç, yazılanların yazıldığı gibi hayatıma etki ettiği bir dönem yaşamadım. Hep derdim, birilerinin hayatlarına aittir herhalde burada yazan değişimler. İlk defa bu kadar içinden geçtim, o kadar şaşkınım ki. Yazını daha önce de okumuştum ama yine aynı duygularla okuyup kapatmıştım. Geçirdiğim korkunç, hayatımı tamamen değiştiren bu haftadan sonra tuhaf bir şekilde yazın tekrar önüme geldi. Tekrar tekrar kaç kere okudum, evet aynen yazdığın gibi, değişim öyle tuhaf bir zorlamayla ve bahsettiğin sebeplerle geldiki, ne olduğunu anladığımda hem korkunç bir rahatlama hem şaşkınlık hem de bu kadar kontrolüm dışı gelişen ve bu değişimden etkilenenler için de korkunç üzüntü içindeyim. Sevgiler

  Liked by 1 kişi

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s