ASTROLOJİK YORUMUN SACAYAĞI

sac_ayagi_uc_ayak

Bu gördüğünüz nesne bir sacayağı, üzerine tencere, tava gibi şeyler koymaya yarayan, ateş üzerine oturtulan, üç ayaklı çember ya da üçgen biçiminde hazırlanmış bir tür demir destek. Ne alakası mı var astroloji ile 🙂
Bir şeyin sağlam olarak ayakta durabilmesi, üzerine ilave edilenler yüzünden yıkılmaması için ayaklarının sağlam yere basması gerekir hepimizin de bildiği gibi.Astrolojide de doğum haritalarının sağlıklı ve gerçekçi okunabilmesi, yorumun ilk başlangıcında sağlam bir temele oturtulması ile olabilir ancak. Astrolojik yorumu temel olarak inşaa edeceğimiz üç önemli nokta vardır astroloji haritasında. Bunlar; YÜKSELEN BURÇ,GÜNEŞ ve AY’dır.

astrolojinin-tarihçesi

Bu üçlü astrolojik ayak ile analiz sağlam ve gerçekçi bir zemine oturur, bunlara ilave edeceğiniz her yorum bu üçü üzerinden yükselir. Bu üç faktör tarafından desteklenmeyen bir özellik insan kişiliğinde bir vurguya kolay kolay sahip olmayabilir. Bunu şöyle açabilirim anlaşılır olması açısından, diyelim bir kişinin doğum haritasında bu üçlü kendi arasındaki uyumlu ve kişi sakin bir yaradılışa, naif bir tabiata ve ağır kanlılığa işaret ediyor olsun, haritasındaki Mars çok iyi durumda olup kişiye “hadi harekete geç” diye bangır bangır bağırsa bile, bu kişi bir anda atak veya cesur bir karaktere bürünemeyecektir. Mars ve ifade ettiği enerjiyi kişiliği ile bağdaştırmakta bir süre acemilik çekecektir kişi.

Güneş, Ay ve Yükselen üçlüsü adeta insan karakterinin omurgasını oluşturur. Haritadaki diğer gezegenlerin, bulundukları burcun karakterine bürünerek yaptıkları açısal görünümler bu üç önemli noktaya renk katacak, kişilikle ilgili ilave bilgiler verecektir. Bu üç temayı, bulundukları ev, içinde bulunduğu burç, diğer gezegenler ile yaptıkları açıları ve dispozitörlerini dikkatlice  incelemek bizleri gereksiz ayrıntılara boğulmaktan da kurtaracaktır sanırım yorum yaparken. Haritanın esas mesajını almak için bu üçlü başlangıçta yeterli veriye ulaşmamızda oldukça etkili olacaktır.

Her doğum haritasının eşsiz ve benzer oluşu da ilk anda bu üçlünün incelenmesi ile kolaylıkla ortaya çıkar aslında. Astroloji karşıtlarının ilk argümanı olan “ne yani 12 burç var ve 12 tip bir insandan mı söz ediyorsunuz siz!” cümlesine ilk somut cevabı bu üçü verir. Güneş burcu aynı olan tüm insanların, Ay ve Yükselenleri farklı farklı burçlarda olacaktır. Ben Aslan burcuyum derken aslında kişi şunu diyordur astrolojik lisanla:Ben doğduğum sırada Güneş Aslan burcundaydı ve ben bu yaşamda Güneşin Aslan burcunda ifade ettiği kişilik özelliklerini deneyimlemek için bulunuyorum 🙂 Peki her Aslan burcu aynı mı ? Kimi bu burcun ifade ettiği özellikleri rahatça sergileyip bir aslan gibi kükrerken kimisi de uysal bir kedi gibi davranmıyor mu? Peki bu farkı ne doğuruyor dersiniz? Hadi biraz daha yakından inceleyelim bu konuyu.

Sun_Signs

Bir doğum haritasında GÜNEŞ kişiliğimizin esas doğasını oluşturur.Benliğimizi sembolize eder. Doğuştan getirdiğimiz karakterimizi ve yaşam boyunca sahip olduğumuz enerjimizin rengini verir bizlere.Hayatta kalbimizi koymak için aradığımız yer ise GÜNEŞ’in haritada bulunduğu alanla ifade bulur.Orada pırıl pırıl parlamak ve görünür olmak isteriz. Güneşimizin bulunduğu burç ise bilinçli tercihimiz olan özelliklerimizi, bizim için en gerekli ve temel şeyleri anlatır. Hareket tarzımızı ve yaratıcı enerjinin bizim tarafımızdan nasıl ortaya konduğunu Güneşin bulunduğu burç belirler.Diğer gezegenlerle yaptığı açıları ise bu enerjinin hangi alanlarda destek bulduğunu ya da engellendiğini anlatır.

moonsigns

AY ise arzularımızı ,olaylar karşısındaki içgüdüsel tepkilerimizi anlatır.En derinlerde yatan ihtiyaçlarımızı AY ile anlarız haritalarımızda.Gökyüzündeki AY nasıl ki GÜNEŞ‘ten aldığı ışığı yansıtıyorsa tıpkı onun gibi,astrolojik olarak da AY ,düşüncelerimizi,fikirlerimizi ve dış dünyadan edindiğimiz algılarımızı işleyerek onları bilinçaltında birleştirip,bir sonuca götürüyor. İçgüdüsel olarak itilim duyduğumuz davranışları AY’ın içerisinde bulunduğu burç, yerleştiği alan ve yaptığı açılar yardımı ile anlamaktayız. Farkında olmadığımız tepkilerin kaynağı AY’dır. Alıştığımız, bildiğimiz, geçmişte ailemiz ve çevremizden edindiklerimiz de AY burcumuz ve haritamızdaki yerleşimi ile ilgilidir.

yukselen-burc-hesaplama-tablosu

YÜKSELEN BURCUMUZ ise kendimizi dış dünyada nasıl ifade ettiğimizi, insanların bizi nasıl algıladıklarını, ilişkilerdeki tavrımızı, fiziksel görünümümüzü anlatır.Öncelik verdiğimiz motivasyonlarımız YÜKSELEN BURCUMUZ ile ilgilidir.AY ve GÜNEŞ burcumuzun birbiri ile etkileşiminin üzerine yerleştirdiğimiz bir tür ambalaj kağıdı gibi düşünebilirsiniz YÜKSELEN BURCUNUZU.Mizacımızı anlatır.Haritalarımızın adeta dışarıya açılan kapısıdır Yükselen burcumuz.Kapının ardında ise başta Güneş ve Ay olmak üzere diğer gezegenlerin renkleri ve ifadeleri ile bezenmiş bir benlik bulunur.Bazı haritalarda kapı kapalıdır ve dışarıya pek bir şey çıkmaz ne olduğunu anlamayız, hatta ön yargılı davranırsak belki de içerideki zenginlikleri fark edemeyebiliriz bile.Bazı haritalarda ise kapı ardına kadar açıktır içerisi olduğu gibi görülür.Yükselen burcumuzu, bu burcun yönetici gezegenini, bunların bulundukları alanları ve yaptıkları açıları yorumlayarak doğum haritasının önemli bir parçasını da haritaya dahil ederek anlamlı ve ayağı yere sağlam basan yorumlar yapabiliriz.

Doğum haritası yorumlamaya başlarken daima Yükselen burçtan başlarım.Yükselen Burç ve bu burcun derecesi kişiye özgü, en özel parçasıdır çünkü ve  o derece, kişinin doğumu anı ile oluştuğu için tamamen kişiseldir.Yükselen yöneticisi ise haritada bir nevi yol göstericidir bizim için zira o, kişinin kendisidir.Yükselen yöneticisini adım adım takip ederek harita sahibine ait en özel ve değerli bilgileri alabiliriz.Doğum saatinin bilinmesi Yükselen burcun doğru tespit edilebilmesi açısından oldukça önemlidir.Haritanın en önemli bileşenlerinden olan çeşitli hayat alanları (evler) doğum saatine dayandırılarak oluşturulur.Doğum saati tam belli olmayanlar için de yine astroloji imdadımıza yetişiyor ve nasıl ki olayları ileriye doğru öngörebiliyorsak, kişi için önemli tarihleri (evlilik, mezuniyet,doğum ,boşanma vb) alarak bu defa yaşam filmini geriye sarıp çeşitli tekniklerin yardımı ile tama yakın bir sonuçla doğum saatini yakalayabiliyoruz.Yukarıdaki tablo bu konuda size fikir vermesi açısından paylaşıldı.Tablonun koyu renkli sol sütunundan Güneş burcunuzu bulup, üst satırdaki doğum saatinizin aralığı ile kesişim yaptığı yeri buluyorsunuz, işte karşınızda sizin yükselen burcunuz 🙂 Ancak doğum saatini bilmeyenlerin Rektifikasyon yaptırması, doğru astrolojik yorum yapılabilmesi için temel şarttır.Yukarıdaki tablo sadece yükselen burcunuzu verecek, burcunuzun hangi derecesinin yükseldiğini bulamayacaksınız.

Son olarak haritamızın üç sacayağı olan GÜNEŞ,AY veYÜKSELEN’i herkesin anlayabileceği bir şekilde birleştirip kitabına koymuş olan Gahl Eden Sasson’dan* alıntı yaparak tamamlamak istiyorum.

GÜNEŞ BURCU : Varmak istediğiniz yer,

YÜKSELEN BURÇ :Varmak istediğiniz yere giderken izlediğiniz yol,

AY BURCU : Varmak istediğiniz yere giderken izlediğiniz yolda karşılaştığınız durumlara gösterdiğiniz duygusal ve içgüdüsel tepkiler.

*Gahl Eden Sasson -KOZMİK GEZGİN  Butik Yayncılık 2011

Sevgi ve ışıkla, gökyüzü rehberimiz olsun….

HÜLYA DEĞER   Dip.ASA

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s