DOĞUM HARİTAMIZDAN BABAMIZI OKUMAK…

babalar günü

Bugün 16 Haziran, Babalar Günü…Öncelikle tüm babaların, baba adaylarının bu güzel gününü kutluyorum. Şu an aramızda olmayan babalarımızı da sevgi ve rahmetle anıyorum. Astrolojik açıdan bir doğum haritasında babamız ile ilgili göstergeler ile ilgili bilgi vermek istiyorum bu yazımda sizlere.

Bir astroloji haritasında baba ile ilgili bilgi veren en temel gösterge GÜNEŞ dir. Çoğumuzun “burcum” diye bildiğimiz şey aslında harita içerisinde Güneşin biz doğduğumuz gün içinde yer aldığı burçtur. GÜNEŞ sadece astrolojik açıdan değil, tüm yaşamın temel kuvveti, merkezi, canlılığı ve yaşam enerjisidir de. Yeryüzünde  var olan tüm yaşam formları GÜNEŞ’in  hayat veren ışığı ile ortaya çıkar. GÜNEŞ astrolojik açıdan hayattaki bilinçli hedeflerimizi, yönelimlerimizi, hayatta ne olmak istediğimizi, hayatımızla ne yapmak istediğimizi, kişilik ve karakter, benlik özelliklerimizi, yönetim ve organizasyon becerilerimizi, yaşam arzumuzun gücünü de gösteren bir semboldür. Bu pencereden baktığımızda, yaşamımızda yaptığımız bilinçli seçimlerimiz, kendimize duyduğumuz güven, yaşam arzumuzun gücü babamız ve onunla olan ilişkimizle çok ilintilidir. Güneş arketiplerinden biri de “kahraman” dır ki sanırım çocukluğunun ilk gerçek kahramanlarını babaları olarak hatırlayan pek çok kişi vardır aramızda. Her şeye gücü yeten, bizi koruyan, cesaret ve güven aşılayan, hayatın tüm koşullarına bizi hazırlayan ve bunun için de çalışan, emek veren…. Zayıf, sönük , güçsüz bir baba modeli ile hayata başlayan pek çok kişinin ilerleyen yaşlarından güvenle ilgili problemleri, iş ve mesleki anlamda olduğu kadar ilişkilere dair de sorunları olabileceğine dair pek çok araştırma sonucu var ne yazık ki…. Peki bu dediklerimi astroloji haritalarımızdan görmek mümkün mü? Babamızla aramız nasıl? Nasıl bir babamız var?

Haritamızdaki Güneş’e bu açıdan bakıyorsak eğer öncelikle haritamızın içerisinde Güneş’imizin hangi evimizde ve hangi burcunda olduğuna bakmalıyız. Gündüz mü doğduk? Eğer öyle ise Güneş ufkun üzerinde demektir ve bir de eril burçlarda ise güneş (Koç, Aslan, Yay, İkizler, Terazi, Kova) diğer gezegen açılarından bağımsız, ilk başta güçlü ve kendi kendine yeten, güvenli, hayatın gerçekleri ile baş edebilen bir babamızın olması kuvvetli muhtemeldir. (elbette Güneş’in açılarını eklediğimizde bu durum (+) ya da (-) yönde değişim gösterebilir.) Gündüz doğduk yani Güneş yine ufkun üzerinde ama bu defa dişil burçlarda yerleşmiş ise ( Balık, Yengeç, Akrep, Başak, Oğlak, Boğa) baba figürümüz yine güçlü olacaktır ama daha kontrollü, bir parça pasif, risk almakta ve güvenli hareket etmekte daha temkinli ve tutuk yapı sergileyecektir.

Eğer haritamızda Güneş ufkun altında yer alıyorsa yani gece doğmuşsak, bu Güneş açısından pek istenmeyen bir durumdur zira GÜNEŞ gündüz gezegenidir ve haritada ufkun üzerinde yer alması tercih edilen bir durumdur. Gece doğumlu haritalarda bir de dişil burçlarda yerleşen bir Güneş varsa bu babanın pasif, kendini ve yeteneklerini sergilemekte zorlanan bir yapıya sahip olabileceğini de anlatabilir. Gece haritasında eril burçlarda yerleşen bir Güneş de zorlayıcıdır zira bu babanın istikrarsızlığını anlatabileceği gibi enerjisini, yeteneklerini, kaynaklarını doğru kullanmakta, hayatla baş edebilmekte zorlanmasına da neden olabilir.

Güneş’in haritada düşük kabul edilen evlerde olması 6- 12- 8 de babanın gücü ve hayatımızdaki etkinliğini düşüren bir diğer unsur olabilir. zayıflıklar, çaresizlikler, hastalıklar ile karşılaşmış ya da çeşitli düzeylerde maddi ve manevi krizleri çözmek durumunda kalmış bir baba modelini anlatabilir bu dediklerim. Ancak daha önce dediğim gibi bu anlattıklarım güneşin diğer gezegenler ile olan açıları, güneşin dizpozitörünün durumundan bağımsız olarak ilk etapta baktığım göstergeler. Her haritanın eşsiz ve biricik olması, kişiye özel olması nedeni ile elbette haritanızda babanızı okuyabilmek için bire bir haritanızı görmek gerekmekte 🙂

GÜNEŞ’in haritamızda diğer gezegenler ile yaptığı açılar da babamız ve onunla olan ilişkimiz hakkında bilgi vericidir. Biraz da onlara bakalım mı çok kısa?

Güneş ile AY arasında olumlu açılar babamızdan, annemizden yani ailemizden destek aldığımızı, hayata avantajlı başladığımızı ve babamızla duygusal anlamda huzurlu bir ilişki kurabilme potansiyelimizi anlarken bu ikisinin sert açılanması, huzursuz bir baba- çocuk ilişkisini anlattığı kadar anne ve babamızın da arasının belki de iyi olmadığını gösterir. Duyguları ile egosal özellikleri arasında denge kurmakta zorlanan bir babamız olabilir belki de.

GÜNEŞ ile iletişim gezegeni MERKÜR arasındaki açılar babamız ile olan iletişimi anlattığı kadar onun hem kendi hem de çevresi ile olan iletişimini, ifade becerilerini, zekasını ve mantıklı özelliklerini anlatacaktır. İyi açılar olması aktif ve iyi işleyen bir kafaya sahip babamız olma potansiyelini anlattığı kadar onunla iletişim kurmakta zorlanmamıza neden olacaktır. Sert açılarda ise durum bu defa birbirinizi anlamama, sinirlilik, aramızda gerilim dolu konuşmalar, tartışmalarla sağlıksız iletişimin yaşanmasına neden olacaktır. Eleştirinin dozunu her iki taraf da ayarlamakta zorlanabilir ya da mükemmeliyetçi beklentiler baba- çocuk ilişkisini zedeleyebilir.

GÜNEŞ ile VENÜS açısı varsa haritamızda ve bu olumlu ise uyumlu, nazik, diplomatik ve dengeli bir baba modeli olabilir karşımızda. Bize olan sevgisini göstermekte zorlanmayan, yumuşak ve ılımlı davranışları ile zor günlerimizde bize sakinleştirici bir etki bile yapabilir babamız. Yörüngesi gereği Venüs Güneş den çok uzaklaşmaz ve kare ve karşıt açısı oluşmaz ama 45 lik açısı varsa eğer Güneş’in Venüs ile bu durumda baba- çocuk ilişkisinde huzursuzluklar olabilir, baba ya çok hoşgörülü olup çocuğu şımartabilir ya da tam tersi sevgisini sağlıklı yollardan göstermekte zorlanabilir.

MARS yaşamdaki mücadele etme gücümüzü gösteren, cesaret ve eyleme geçme konusunda bize enerji veren bir gezegendir ve GÜNEŞ ile açılandığında olumlu anlamda güçlü irade, kararlılık ve kolay kolay pes etmeyen bir yapı verir. Elbette buna baba- çocuk açısından baktığımızda karşımıza cesur, iradesi güçlü, çocuğuna cesaret aşılayan, aktif ve dinamik bir baba modeli çıkar. Güçlü adalet duygusu olan bir babamız olabilir ve bize hayatta ne olursa olsun hakkımızı aramızı, bunu yaparken de etik, ilkeli, ahlaklı olmamızı öğütlemiş olabilir. Liderlik yeteneğini bize de geçirmeye çalışan bir babamız olabilir, elbette aksini gösteren başka etkileşimler yoksa harita içerisinde. Mars ile Güneş arasında sert açılar gergin, sinirli, tartışmaya açık, kaza ve sakarlık eğilimi olan ve her an başını derde sokmaya hazır bir babayı anlatabilir. Bencilce sırf kendini düşünen bir babadan da söz edebiliriz. İlişkimiz gergin, saldırgan ve hatta sözel, fiziksel şiddete doğru da kayma tehlikesine sahip olabilir.

GÜNEŞ-JÜPİTER açınız varsa ve bu açı olumlu ise haritanızda; iyi eğitim almış, mizaç olarak iyi huylu, kendine güvenli, inançlı, ahlaklı, dürüst, hayata dair belli felsefesi, duruşu olan ve bunu size de aşılayan bir babanız olabilir. Sizi zenginleştiren, manevi olarak güven duygunuzu büyüten bir baba- çocuk ilişkisi olabilir aranızda. Eğer açı sert ise bu defa kibirli, ukala, “her şeyi ben bilirim ve benim dediğim her zaman doğrudur” diyen bir baba modeli olabilir karşınızda. Kendine ve yaşama olan güven duygusu sağlıksız olabileceği için size doyumlu anlamda bir güven duygusu vermekte zorlanabilir. Maddi ve manevi anlamda kaynaklarını savruk kullanıyor olması size kötü bir örnek olabilir ilerleyen yaşlarınızda.

GÜNEŞ’e en büyük zararı SATÜRN verir zira biri sıcak, biri soğuk tabiatlı gezegendir, Güneş yaşama dair ise Satürn bu yaşamın içindeki kısıtlanma, zorluk, sorun ve sıkıntıları anlatır. Olumlu açı varsa eğer bu iki gezegen arasında haritanızda bu iyi bir şeydir zira hayatın gerekleri ile kendi limitlerinizi iyi ayarlayabiliyor, sorumlu, çalışkan bir duruş sergiliyor olabilirsiniz. Babanız size küçük yaşlardan bu yana doğru kurallar, gerçekçi sorumluluklar vererek, paranın, emeğin, zamanın değerini, çalışma ve sorumlu davranmanın önemini aşılamış olamalı ve bizzatihi kendisi size bu yönleri ile örnek olmuştur. Olgun bir babanız olabilir. Tatlı sert tavırları ile size hayatla baş edebilme gücü vermiş olabilir. Eğer iki gezegen sert açı ilişkisi kuruyorsa bu aranızdaki ilişkide engeller ve blokajlar olduğunu anlatabilir. Sert ve acımasız biri olama ihtimali olabilir zira yaşam enerjiniz yani Güneş’iniz parlamakta zorlanır bu durumda. Kendine güven duymakta zorlanma, hastalıklar, zayıflıklar ve çaresizlikler nedeni ile sizin hayatınızda yeterince yer alamamış bir baba modeli söz konusu olabilir. Satrünyen problemlere yenik düşmüş bir bir baba modeli sizin yaşama daha pesimist bakmanıza neden de olmuş olabilir eğer haritanızda aksi göstergeler yoksa.

GÜNEŞ- URANÜS olumlu açı içindeyse babanız belki de diğer babalara benzemiyor olabilir 🙂 Klasik baba modelinden çok çocuğu ile arkadaş olabilen, onun bireyselliğini destekleyen, yol gösteren ama gerektiği zamanlarda çocuğunun yolundan çekilmeyi de bilen bir babanız olabilir. Yaşı kaç olursa olsun teknolojiye ilgili ve yeniliklere açık, hümanist, bireyselliği güçlü ama aynı güçlü bireyselliği size de aşılamaya çalışan bir baba bu olumlu açının etkisidir. Kendi isteklerinizin peşinden gitmeniz açısından size bir çift kanat hediye etmiştir belki de babanız kim bilir? 🙂 . Sert açılar söz konusu olduğunda ise yaşamda ani ve beklenmedik yıkımlar yaşamış, sinirli, öfke patlamaları yaşama ihtimali çok güçlü, hayatında sürekli iniş- çıkışlar yaşamak yüzünde kurulu düzen oluşturmakta zorlanan bir babanız olabilir. Kurallara gıcık olduğu için de çocuğuna sağlıklı kurallar koymak zorlar onu ve zaten baba- çocuk ilişkisi kopuk kopuk ilerleyebilir. Baba ve onun dayatmaları karşısında sürekli isyan eden çocuk modeli, gerilimli baba- çocuk ilişkisi Güneş- Uranüs sert açılarında gözlemlenen bir durumdur.

NEPTÜN ile GÜNEŞ arasındaki açılara baba- çocuk ilişkisi ve babamızın özellikleri açısından bakacak olursak;  olumlu açılarda idealist, yumuşacık, empatik, duyarlı ve daha biz konuşmadan bizim neye ihtiyacımız olduğunu sezen bir baba modeli ortaya çıkabilir. Sanatla uğraşıyor olabilir babamız ya da ilhama açık işler tam ona gördir, iflah olmaz bir iyimserden de söz edebiliriz. Alçak gönüllü ve merhametli doğası ile bizi sarıp sarmalar bu babalar. Sert açılarda durum biraz zorlaşır zira baba  kendini ve iradesini hayatın zorlu şartları içinde kaybedebilir, çokça yaşadığı kurban psikolojisi ile bize zayıf bir benlik özelliği sergileyerek doğru bir örnek olmayacaktır elbette. Kendini ve başkalarını kandırmak, kandırılmak tekrarlayan bir kalıp olabileceği gibi hayatın zorlukları karşında kaçar, bunu da bazen alkol,  vb gibi keyif veren maddeler yolu ile yapabilir. Erken yaşta kaybedilmiş ya da şehit düşmüş babası olan kişiler ile bir kaç danışmanlıkta karşılaştığımı da bir parantez açarak belirtmek isterim.

GÜNEŞ ile PLÜTON arasındaki sert açılar babamızın hayatta bizi çok zorlayacağını da onun hayatın içinde kendini, statüsünü, maddi ve manevi kaynaklarını dönüşümden geçirebilecek tipte güçlü bir olay yaşayabileceğini anlatır. Güç çekişmelerine giren bir babadan söz edebiliriz. Bazen açıktan bazen de dolaylı yollardan sizi kontrol etmek isteyen, baskıcı, takıntılı, zaman zaman insafsız olabilen bir baba modelinden söz edebiliriz. Açılar olumlu olduğunda ise güçlü, karizmatik, etkileyici, yaşamda onun için gerekli düşündüğü şeyleri yapmaktan asla vazgeçmeyen bir baba modeli vardır karşımızda. Psikolojisi güçlü olduğu ve kendi gücünün çok farkında olduğu için aynı özellikleri çocuğunu da aşılayabilir. Çocuğunun psikolojinin ve buna bağlı davranış özelliklerini doğru okuduğu için ona güç aşılayan, zor anlarında destek olan bir baba modelinde de söz edebiliriz.

Her haritanın parmak izi kadar eşsiz olduğunu, yukarıda anlattığım genel göstergelerin
size bir fikir vermesi açısından kaleme alındığını belirterek satırlarıma son vermek istiyorum.
Tüm babalarımızın ve benim ASLAN babamın, YENGEÇ eşimin de babalar gününü şimdiden kutluyorum…
Sevgi ve ışıkla, gökyüzü rehberimiz olsun….
Hülya DEĞER Dip. ASA,

DOĞUM HARİTAMIZDAN BABAMIZI OKUMAK…” üzerine bir yorum

  1. Ece

    Teşekkürler… Venüs(r)-güneş-merkür(r)-jüpiter kavuşumu var haritamda aslanda, placidus 9. evde. Güneş aydan ve satürnden 150lik, neptünden 135lik, asc akrep ile kare açı alıyor. İlk bakışta güzel bir stelyumken açıları pasif etki veriyor, tabi retrolar da. Annem fazla karamsar temkinli, babam daha rahat, cesaretli ama o da bazen fazla kaçıyor, temkin azalıyor. Ay-satürn, güneş-jüpiter kavuşumu ve 150lik açılar… Kendi içimde de bu zıtlığı hissediyorum, yorucu, bir tarafa biraz fazla gittiğimde yanlış davranmış oluyorum, denge sağlamaya çalışıyorum. Babamın net tarihi yok ama yüksek ihtimalle Koç burcu ve ona daha çok benziyorum ama genel olarak ailemle manen hep uzak, mesafeli olduk. Annem gibi sert değildi ama yoktu gibi…

    Beğen

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s