KRALIN TAHTINA MİSAFİR VAR: 9 Mayıs 2016 Merkür Cazimi

 

merkur-cazimi

9 Mayıs 2016 tarihinde gökyüzünde nadir gerçekleşen bir olaya tanıklık edeceğiz. Her türlü yazılı ve sözlü iletişimimizi, olaylar arasında bağlantı kurma becerimizi, düşüncelerimizden, konuşma ve öğrenmemizden sorumlu, Tanrıların Habercisi MERKÜR gezegeni Dünya ile Güneşin arasından geçiş yapacak.Bu oldukça az görülen bir gökyüzü olayıdır ve bu anlamda 9 Mayıs günü gökyüzü açısından tarihi bir güne tanıklık etmeye aday.

Bu geçiş Merkür’ü tam olarak Güneşin kalbine oturtacak.Bu duruma astrolojide CAZİMİ  adı verilir ve teknik olarak Güneş ve ona en yakın iki gezegen olan Merkür veya Venüs’ün aynı burçta,aynı derece ve dakikada olması demektir.Diğer gezegenlerin Cazimi  sayılıp sayılamayacağı ile ilişkin eski astrologlar tam bir fikir biliğine varmış değildir.Buradaki yakınlığın toleransı  0 derece 17 dakikaya kadardır. Eski astrologlar bu durumda olan gezegeni adeta “ilahi koruma altına alınmış” gibi kabul ederler.Çünkü Güneş’in özüne çok yakındır ve sanki onunla bütünleşmiş gibidir.Bir gezegenin Güneş ile kavuşumu sık gerçekleşen bir durumdur ancak bunun Cazimi olması için  Güneş ve o gezegenin aynı deklinasyonda yani enlemde, aynı burç derece ve dakikasında olması gerekir. İşte 9 Mayıs 2016 Pazartesi günü böyle özel bir durum gerçekleşecek gökyüzünde.

merkurrrr

Güneş doğum haritalarımızda yaşam veren, kim olduğumuzu anlatan, kimliğimizi bulunduğu burcun rengine bürünerek ifade eden,yüreğimizi koymak üzere bu dünyada aradığımız şeyleri anlatır.Bu durumda herhangi bir gezegen CAZİMİ yani “güneşin tam kalbinde” yer alıyorsa evrende bir süreliğine o gezegenin ifadesi etkin olacak demektir.9 Mayıs 2016 tarihinde öğleden sonra başlayıp tüm gece boyunca Güneş krallığını Merkür ile paylaşacak 🙂

Gökyüzünde Güneş Kral, Ay ise Kraliçe ile sembolize edilmiştir astrologlarca.Şimdi çok kısa süreliğine Kralın tahtına  Merkür de oturup bizlere güzel enerjiler gönderecek Güneş ile el ele verip.Boğa burcunda oluşacak bu nadir gökyüzü olayı bizlere maddi konulara, değer verdiğimiz şeyler her ne ise onlara,somut sonuçlar elde etmek istediğimiz konulara odaklanmamız için bir fırsat sunuyor olabilir.Aşk ve ilişkilerimizden,alma ve verme dengemizden sorumlu Venüs de hazır Boğa Burcundayken  ilişkiler,sevgi alışverişlerimiz, duygusal birlikteliklerimizle ilgili konularda da şimdiye dek gözümüzden kaçan bir şeyler varsa bir anda fark etmeye başlayabiliriz.Düşünüp düşünüp bir türlü işin içinden çıkamadığımız bu konulara ait her ne varsa, bir anda çözümü bulmamıza yardım edecek “parlak bir fikir” aklımıza gelebilir belki de 🙂 Gökyüzündeki gezegenlerin pek çoğu retro durumdayken geçmiş bir ilişki, kaçırdığımız bir fırsat, bozulan ama bir türlü düzeltemediğimiz bir olay mucizevi bir şekilde sonuçlanabilir.

Gökyüzündeki retro gezegenler her birimizi çeşitli yaşam alanlarımızda sınıyor ve bir süre daha sınamaya da devam edecek. Retro Jüpiterin, Günay ay düğümü ile kavuşumlu Neptün karşıtlığı geçmiş hayallerimizi,görkemli fikirlerimizi, ideallerimizi büyüttükçe büyütüyor. Bu karşıtlığın odak noktasındaki Retro Satürn ile Retro Jüpiter birbirine kare açı yapıyorlar ve bir an her şeyin mümkün olduğunu, çok başarılı ve istediğimiz şeye ulaşacağımızı düşünmekle – hayatın acımasız, şartların değişmez, kendimizin ise değersiz olduğunu düşünmek arasına gidip gidip geliyoruz. Satürn’ün Neptün’e yaptığı kare ile de sorumluluk almaktan kaçıyoruz, kontrolümüzün kaybolacağından korkuyoruz ve belki de bu stresin altında değersizlik korkumuz çoktan depresyonun sınırına getirdi bizleri.

İşte gökyüzünün bu stresli açıları, geri giden gezegen enerjileri altında Merkür’ün Cazimi oluşu bizlere ikinci bir düşünme ve çıkışı bulma konusunda aradığımız desteği verebilir.Her ne ise zorlandığımız, bu enerjinin etkisinin yoğun olduğu bu günde ve saatlerde yeniden ele alalım ve bakalım bir çözüm bulabilecek miyiz ?

Eğer gündeminizde Merküryel bir iş varsa 9 Mayıs 2016  saat 18:00 den itibaren start verebilirsiniz .Bunlar okulla ilgili, eğitim almak ve eğitim vermekle ilgili, konuşmak,yazmak ve bunları insanlara iletmekle ilgili işler olabilir.Yeni bir kitap yazma fikriniz varsa ya da bir internet sitesi oluşturma projesi içerisindeyseniz işte size güzel bir fırsat.El becerilerimiz de Merkür tarafından idare edilir, şayet her hangi bir konuda bir beceriniz varsa bunu somut hale getirip, geniş kitlelere duyurabilecek güzel bir başlangıç da yapabilirsiniz.Ancak retrolar yine de tedbirli olmamız konusunda uyarıyor,iyi planlayıp,kontrollü riskler alalım olur mu ?

MERKÜR her türlü iletişimimizi anlattığı için, yaşadığımız evrenle de hepimizin bir iletişimi olduğu gerçeğinden hareketle bugün yüreğimizden geçenlere, dilimizden dökülenlere de dikkat etmekte fayda var. Hazır Güneşin tahtında kısa süreliğine de olsa  misafir olan “Tanrıların Habercisi” de oradayken en içten dualarımızı ve gönlümüzden geçen niyetlerimizi de bütünün ve bizlerin hayrına olması dileklerimizle gönderelim mi gökyüzüne ?

Hepimize ve tüm evrene ; sağlık,huzur,bolluk ve şans dolu güzel günler diliyorum, gökyüzü rehberimiz olsun…

Hülya DEĞER  dip.ASA

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s