18 Ekim-12 Kasım TRANSİT VENÜS YAY BURCUNDA : Seni Bulmaktan Çok Aramak İsterim. Seni Sevmekten Önce Anlamak İsterim…

venus-yay

Aşk hayatımızı, ilişkilerimizi, para ve maddi değerlerle olan ilişkimizi anlatan huzur ve mutluluğun gezegeni VENÜS  18 Ekim itibariye YAY burcuna geçiyor. Ateş elementine ait bir burca giren VENÜS sevgiyi alma, başkaları ile paylaşma konusunda iyimser, hevesli, heyecanlı ve dürtüsel olabileceğimizi anlatıyor. Kendi değerimiz hakkında daha olumlu duygular içerisinde olacağımız bu süreçte özgürlük ve macera isteğimiz de artacaktır. Yolculuk etmek, gezmek, yeni sosyal ortamlarda olmak, yeni insanlarla tanışmak isteyebiliriz bu transit etkisi altında. İyimserlik ve heves artışı ile kontrol edemeyeceğimiz riskler almamız da söz konusu olabilir. Özellikle ateş grubu burçları; Koç, Yay, Aslanlar ve bu burçlarda kişisel gezegenleri bulunanlar bu transitten daha fazla etkileneceklerdir.

 

yayayyayay

VENÜS’ün Yay burcuna giriş anı haritasında Akrep burcunun yükseldiğini görüyoruz. Akrep burcunun klasik astrolojideki yöneticisi Mars ile modern astrolojideki yöneticisi Plüton haritanın maddi ve manevi değerlerimizi anlatan alanında kavuşum halinde. Haritanın 3. burcunda gerçekleşen bu kavuşum aynı zamanda yakın çevre, kardeş , komşu ilişkilerimizde de, iletişim, anlaşma, konuşma, yazışma ve kontratlarımızda büyük bir hırs ve çaba ile mücadele ettiğimizi anlatıyor. Öyle ki her an patlamaya hazır haldeyiz, yabani, yıkıcı öfke ve hırs duyguları bir nevi ölüm kalım savaşı verdiriyor olabilir bazılarımıza. Olumlu anlamda ise hayatını idame ettirme gücü artmış, ikna gücü yükselmiş her tür baskıya da direnç gösterenler olabilir aramızda.

YAY burcundaki VENÜS haritanın “ben” i anlatan 1. alanında ama haritanın ikinci burcunda olmasından dolayı etkilerini maddi ve manevi kazanımlarımızı içeren konular ile de dışa vuracak. Yay burcu neredeyse orada gelişime açığızdır, hevesli ve iyimser duygular taşırız. Haritaya baktığımızda hem ikili ilişkiler ve ortaklıklar hem de maddi değerlerimiz yolu ile gelişmek, büyümek istiyoruz diyebilirim. Hem ilişki istiyoruz, hem de para yani 🙂 Heyecan ve macera arayışımız, heveslerimiz ,deneyim isteğimiz hayatımızın en önemli iki noktasından saracak gibi görünüyor.

Bu süreçte doğal olmayan, monoton, sıkıcı ilişkiler ya da sırf görev icabı devam eden ilişkiler sarsılabilir. Dedim ya VENÜS  Yay burcunda heyecan arar, rutin ilişkiler, pijama-terlik-televizyon üçgeninde dönen sosyal (!) hayat pek ona göre değildir 🙂 Yine aynı şekilde para sorunu yaşıyorsak, sıkışık bir bütçe içerisinde ay sonunu getirmekte zorlanıyorsak bu defa da aşırı iyimserliği ve risk alan yapısı ile VENÜS Yay ödeyemeyeceğimiz borçlar altına girmemize neden olabilir.Bir anda bizim için gereksiz şeyler bakmışız ki zihnimizin oyunları ile “ihtiyacımız” haline gelmiş ve alış verişte ve harcamalarda da kantarın topuzunu kaçırmışız. Ya da şimdiye dek rutin kazanç yollarımızı yetersiz görüp gereksiz riskler de alabiliriz kazancımızı arttırmak adına.VENÜS ve JÜPİTER de bu süreçte birbirlerini yöneticilik bazında ağırlayacağı için duble etkili olacak.

Hoşgörü, kalenderlik ve iyimserliğimizi abartarak somut gerçeklerden uzaklaşabilme ihtimalini de anlatır Yay burcuna geçen VENÜS. Düşüncesiz harcamalar, abartılı arzular, maddi anlamda daha bi kolay risk almamıza yol açabilir. Bu süreçte en iyisi mevcut ilişkilerimizde monotonlaşma hissediyorsak onu canlandırma adına bu transitten faydalanmak ve ekonomik anlamda riskli hareketlerden, gereksiz maceralardan uzak durmak olmalı sanırım.

Peki bu süreçte VENÜS nasıl açısal görünümler yapacak derseniz ;

21 Ekimden 30 Ekime dek olan süreçte VENÜS ve NEPTÜN arasında zorlayıcı bir görünüm olacak. Aşkta hayal kırıklıkları yaşanabilir zira farkında olmadan kendimizden ya çok güçlü insanlara ya da çok daha zavallı ve güçsüz olarak değerlendirdiğimiz insanlara çekilebiliriz.Her iki durumda da ya tapacağımız bir “ilah” edinir ya da kurtarıcı rolü oynayacağımız bir “kurban” bulabiliriz.”Ne umdum ama ne buldum” dedirtecek türden aldanma, aldatılma, parasal konularda net görüş açısına sahip olamamaktan kaynaklanan kayıplar, elimizdeki parasal kaynakların erimesi, aşırı iyimserlikle gerçeklerden uzaklaşıp ödemekte zorlanabileceğimiz borçların altına girmek, hem ilişkilerde hem ortaklıklarda hem de maddi konularda gerçekçi olmayan beklentiler içerisinde bulabiliriz kendimizi. Aşırı idealist bir şekilde neye inanmak istiyorsak ona inanabiliriz, gerçeklerden uzak bir şekilde. İradeyi zayıflatan bir görünüm bu. İçimizden bazıları da uç uç böceği gibi iki üç ilişkiyi bir arada götürebilir aman deyim 🙂 Sanatsal işlerle uğraşan kişiler için çok iyi olabilir bu tarih aralıkları zira ilham artışı , sezgi yoğunluğu yaşayabilirler. NEPTÜN sinema, film endüstrisi ve medya ile ilgili olduğu için medyada, sinemada “ideal kadın”vurguları da artabilir bu dönem. Popüler kültürün pompalaması ile ideal beden, ideal güzellik, ideal ilişkiler,ideal kilo 🙂 ve ideal aşklar ile ilgili bir sürü zırvalıklar da görebiliriz.

22 Ekim – 9 Kasım  arasında VENÜS, sorumluluklarımızı ceza ve ödüle dayalı sistemi ile ikide bir bize hatırlatan, disiplin gezegeni SATÜRN ile buluşacak ve kadersel temalara işaret eden AY DÜĞÜMLERİ ile kare açı yapacak. Kare açıyı artık biliyoruz : zorlanma ve mücadele demek. ( Kare açılar acil ihtiyaçların habercisidir ve ihtiyacın giderilmesi de belli bir gerilimin bizi itmesi ile olur, o ihtiyacı gidermek için mücadele etmemiz gerekir çoğu zaman) Neler yaşanabilir derseniz, ilişkilerimiz bir şekilde kadersel olarak netliğe kavuşur. Sevgimizi ya inkar edeceğiz, kopartıp atacağız ya da ona sahip çıkıp ciddi bir platforma taşıyacağız yani evlilik ya da karşılıklı taahhüt  yoluna gideceğiz. Pek çok kişi bu günlerde sevgiyi hissetmek yerine ” kanıt” arama peşine düşebilir. Göster bana beni ne kadar seviyorsun ? Benim için ilişkiye ne kadar sahip çıkıyorsun ? İyi günde kötü günde hep yanımda olacağını göster bakalım da inanayım türünden cümleleri çoğaltabiliriz. Söz konusu kanıt peşine düşmek olunca sevgi konusunda; biz kadınların üstüne yoktur hani , hissetmek kesmez çoğu zaman, illa bi kanıt isteriz 🙂  Maddi olarak da bu dönem yaptığımız işlere daha düşük fiyat biçme söz konusu olabilir , kendimizi ” daha az para ile çalışabilirim yeter ki süreklilik olsun” derken bulabiliriz.  Zaman ( Satürn) ve Para (Venüs) söz konusu olduğunda akla ilk gelen zamanını aldığımız ve bunun için de para ödediğimiz, danışmanlık aldığımız kişiler akla geliyor. Bu süreci en iyi onlar kullanacak bence, terapistler, uzman olduğu alanında danışmanlık hizmeti verenler ve belli bir disiplin içerisinde bir sanat eseri ortaya çıkaranlar da kazançlı çıkabilirler.

23 Ekim ve 29 Ekim arasını ajandanıza kaydetmenizi öneriyorum. VENÜS – SATÜRN kavuşumu ile JÜPİTER arasındaki sekstil açı gerçekleşecek ve üstelik de  JÜPİTER hem Venüs’ü hem de Satürnü ağırlayıp, hürmette kusur etmeyecek. Şu 5- 6 günlük süreçte şeytan tüyü diyebileceğim sevimlilik, çekicilik ve popülarite artışı ile kendimizi çok iyi hissedebilir, iş hayatında ve çeşitli organizasyonlarda amaçlarımıza ulaşabiliriz kontrol edebileceğimiz riskler aldığımızda. Ancaakk hala ay düğümlerin bu süreçte kare açı yapacağını, Satürn’ün kavuşumdan uzaklaşsa da sorumluluk ve disipline edici etkisini gözden çıkarmamak gerekiyor. Sırf içsel çatışmalardan kaçmak için dikkatimizi dış dünyaya yöneltiyorsak, geçmişin hesaplarını henüz kapatmadan,üstelik de ne yöne gideceğimizi de bilmiyorsak ve bu yüzden de ilişkiden ilişkiye koşuyor, aynı hataları yapmakta ısrar ediyorsak mutsuz da olabiliriz. Hem Satürn hem Ay Düğünleri işin içinde olunca kadersel olarak karmamızdan bize gelen hak edişler ya da ödememiz gereken bedellerden söz edebiliriz.

31 Ekim ve 10 Kasım arasında ise VENÜS ile URANÜS arasında olumlu bir görünüm oluşacak. Ani gelen ilişki fırsatları, yıldırım aşkları, sürpriz kazançlar, manyetik bir çekim gücü içerisinde ilişkilere çekileceğimiz günler yaşanabilir. Herkesin ” ne tuhaf, orjinal bi adam / kadın nerden buldun bunu ya hu? ” sorularına muhatap olabileceğimiz tiplere çekim duyabiliriz. İşin içinde Uranüs olunca her şey güllük gülistanlık olmuyor maalesef eğer sorunlu birliktelikler, ite kaka yürüyen, görev icabı kabul ettiğimiz ilişkiler varsa aniden bitebilir de. Bu süreçte ikili ve ortaklık ilişkilerimizdeki eylemlerimizde gizli anlamlar, imalar olmadan olduğumuz gibi olacağımız, doğal bir akışta kendimizi olduğu gibi yansıtabileceğimiz, şartlanmalar, kısıtlanmalar olmaksızın doğal, romantik ve heyecan duyduğumuz, kıskançlık ve sahipleniciliğin gölgesinden uzak sürprizli ilişkiler yaşayabiliriz ya da “aaa tartışıyorduk bazen, hır gür de vardı ama bi şekilde gidiyordu işte ” dediğimiz ilişkiler bitiverir haberiniz olsun 🙂

Hepimize VENÜS Yay sürecinin iyimserlik, neşe ve doyumlu ilişkiler yaşayacağımız bir süreç olmasını dileyerek Özdemir Asaf’tan kısa bir dörtlükle veda ediyorum.

Seni bulmaktan çok aramak isterim,

Seni sevmekten önce anlamak isterim.

Seni bir yaşam boyu bitirmek değil de

Sana hep, hep yeniden başlamak isterim.          

Özdemir ASAF

Sevgi ve ışıkla, gökyüzü rehberimiz olsun …

HÜLYA DEĞER    dip. ASA

 

 

 

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s