NE BİÇİM Bİ AKREPSİN ?

Emporer Scorpion (Pandinus imperator).

” Bir akrep çelik zırhla kaplanmış gerçek bir tanktan farksızdır. Saldırı ve yok etmeye programlı bir ölüm makinası gibidir. Zorlu şartlara inanılmaz dirençlidir mesela iki gün hiç hava almadan su altında yaşayabilir, 3 yıl hiç yemek yemeden hayatta kalabilir, 24 saat dondurucuda kalsa da canlılığını sürdürebilir. Radyasyona karşı da inanılmaz dirençli olup zehrinden anti nükleer aşı üretilir. Kanı beyaz olup, bundan elde edilen serum, atom bombalarının yol açtığı yaraları kapatıp hücrelerin yeniden üremesini sağlar.” Bir makalede okuduğumda çok etkilemişti bunlar beni. Belki duymuşsunuzdur, etrafı ateşle çevrilen ve kaçacak bir yer bulamayan akrep bir süre sonra kendini sokup öldürüyormuş ama sıkı durun bu sıradan bir ” intihar ” olayı değilmiş. Biyolog ve araştırmacı Maupertius 1743 tarihinde bu konuya bir açıklık getirmiş : Akrebin bu soylu davranışının arkasında, yanan ateş nedeniyle hayvanın derisinin susuz kalıp kuruması ve asıl önemlisi proteinlerinin pıhtılaşması yatıyormuş. Hayvan, yanan ateşten korktuğu için değil, proteinsiz bir yaşamın elini kolunu bağlayacağını bildiği için intihar ediyormuş.

Neden mi anlattım bunları ? Astrolojik olarak akrep burcu şöyledir, böyledir demektense bu çarpıcı Akrep sembolizmalarının tamamının bu burcun elemanlarında olduğunu düşündüğüm için bu bilgileri vermek istedim 🙂 AKREP burcunun fiziksel direncinin, zorlu şartlara dayanıklığının ve ölümcül zehrinin nasıl da şifaya dönüştüğünün, çaresiz  kaldığı ve çözüm bulamadığı durumda nasıl da kendi kendini yok edecek kadar dönüştürme gücünün çarpıcılığı karşısında etkilenmemek mümkün değil sanırım.

Söz konusu Akrep burcu olunca da onları “gelişmiş” ve “gelişmemiş” olarak ikiye ayırmadan incelemek istemiyorum zira birbirine bu kadar taban tabana zıt iki ayrı karakter özelliklerini aynı bünyede sergileyen başka bir burç yok sanırım. Düşünün bir kere ; az sonra anlatacağım her iki potansiyel de aynı kişide var ve bundandır ki Akrep insanlarını tanımak, anlamak ( hatta onların kendisini de tanıması ve özelliklerini keşfetmesi ) öylesine zorludur ki.

Gelişmiş Akrepler gerçeği bulma yolunda bitip tükenmez isteklerle doludur. Hem kendilerini hem de diğer insanları zorlayıcıdır ama bunu eziyet çektirmek, kendi kendini mazoşist duygularla mahvetmek için yapmazlar. Hem kendilerinin hem de etrafındakilerin en yüksek potansiyellerini ortaya çıkarmak, gelişmek ve geliştirmek için yaparlar. Her denileni kabul edip, uyuşuk uzlaşmalara girmez , kendi doğrularını bizzat yaşayarak, deneyerek oluşturur ve başkaları için de örnek olurlar. Karşısında yaralı, aciz bir insan gördüğünde onlara acımaz ilk baştan ve kendinden emin bir içgüdü ile o yaraya özellikle basar ki böylece o insan için bir nevi iyileştirme sürecini de böylece başlatmış olur. Yüzleştirir sizi o yarayla, ağlamanıza, mızmızlanmanıza da aldırmaz bu anlamda. Serttir, tuttuğunu koparır. Kararlıdır ve aldığı kararları da sonuna kadar uygular, irade gücü gelişmiştir. Kışkırtıcıdır, garip bir şekilde başkalarını rahatsız eder ama bunu yapmaktaki amacı insanların aslında kendi kendilerinin zayıflıklarına bir nevi aynalık etmesidir. Gizli olan şeyleri bulup çıkarma dürtüsüne doğuştan sahiptir ve kimsenin cesaret edemeyeceği alanlara korkusuzca dalabilir. Cin gibi zekidir ve istediği bilgiye ulaşana dek yılmadan, bıkmadan peşinden koşar.Başkalarının sustuğu, söylemekten çekindiği ve belki de korktuğu şeyleri konuşmaktan, söylemekten çekinmez. Başkalarının yararına kullanacağı muazzam bir ruhsal güce, derin bir önseziye sahiptir. Bir çok şifacının Akrep burcundan çıkması da tesadüf değildir zaten.

Peki ya gelişmemiş bir Akrep nasıl olabilir sizce ? Aman deyim… Allah korusun 🙂

Sabırlı ve dirençlidir de eğer onların iki hassas noktasına basarsanız vay halinize 🙂 Bir tanesi güvenli bulduğu özel sahasına tecavüz etmeniz bir diğeri de derinden sevdiği ve bağlandığı şey her ne ise, ona zarar vermeniz.Bu işi olabilir, aşkı olabilir ya da kendi kişiliği olabilir. İşte buralarda bir tehdit algılarsa yandınız siz 🙂 Ne düşündüğünü, nasıl bir intikam planı yaptığını asla bilemeyeceğiniz için hazırlıksız yakalanabilir, ona yaşattığınız duygusal ve fiziksel acı her ne ise aynısını ve belki de mislisini yaşayacaksınız haberiniz olsun. Hemen harekete geçmese de yazar bi köşeye ve yıllarca sürse de uygun hamleyi yapması, vazgeçmez ve uygun bulduğu anda darbeyi indiriverir. Gelişmemiş Akrepler genelde tüm davranışlarını kendi gücünü, kendi kişisel konforunu arttırmaya yönelik ortaya koyarlar. Bencildir yani. Alaycı ve küstah da olabilirler. İnatçılığı  size kök söktürebilir üstelik inandığı şeyler hem kendine hem de etrafına zarar bile verir, ama o bildiğinden şaşmaz, dogmatiktir. Bi şeyi, bi fikri ya da bi kişiyi kafasına takar, saplantı haline getirene dek kafasının içinde tutar da tutar, bu anlamda  paranoyaklıkları da vardır yani. Başka insanları duygusal olarak sömürür, kurutur ve kendi boyunduruğu altına alana dek de rahat bırakmaz. Sadist eğilimleri de unutmayalım, haa bir de kıskanç mı kıskanç olabilirler. Aman evlerden uzak dediğinizi duyabiliyorum ve burada kesiyorum 🙂

Diğer burçlarda enerjiyi simgeleyen tek bir sembol varken Akrep burcunda bu iki tanedir: Bir tanesi nedensiz yere saldıran ve sokan akrep, bir tanesi de yenilenen,dönüşen ve küllerinden kendini yeniden doğuran, ölmeden ölebilen ve yeni bir varlık olarak dirilen Anka kuşu.

Gökyüzünde bugün Güneş Akrep burcuna geçti ve yukarıda anlattığım Akrep özellikleri aktive olmaya başlıyor. Yoğun, tutkulu, azimli, kararlı ve korkusuz davranma ve istediklerimizi elde etmek için önümüzde duran engelleri ortadan kaldırmak için çaba harcama zamanları. Enerjilerimizi ne yönde kullanacağımız ve hangi konulara yönlendireceğimizi ise Akrebin yöneticisi Mars’a bakarak anlayabiliriz. Mars şu an yüceldiği Oğlak burcunda ve üstelik de Akrep burcunun modern yöneticisi Plüton ile kavuşum halinde. Enerji ve bu enerjiyi odaklama gücümüzün kuvvetli olduğunu söyleyebilirim. Oğlak burcu ise toplumsal statü ve kariyer konuları ile ilgili bir burç olduğu için şimdi gücümüzü ve enerjimizi, potansiyellerimizi iş, kariyer, toplumsal konular, kanun ve düzen gerektiren işler ve hayatımızda aksayan yapıların inşası yönünde kullanabiliriz.

scorpio-sag_

HEPİMİZ ANKA KUŞU OLABİLİRİZ EĞER İSTERSEK VE ÇABA GÖSTERİRSEK

Güneş’in Akrep burcunda doğacağı 23 Ekim ve 22 Kasım günlerinde eğer samimi bir çaba içerisindeysek, kendimizin olabilecek en iyi halini ortaya çıkarmak konusunda istekliysek yaralarımızı gerçekten sarmak, kişisel dönüşümümüzü gerçekleştirmek arzusundaysak artık size gökyüzünden yansıyan ve bu anlamdaki çabalarımızı destekleyen görünümlerden söz etmek istiyorum.

24 Ekim ile 8 Kasım arasında Güneş ve Neptün arasında güzel bir açı gerçekleşecek.Her türlü ruh haline duyarlı olacağımız bu dönemde neredeyse kesin olabilecek kadar derinden hissedilecek bir sezgiselliğin var olabileceğini söyleyebilirim. En çok da Balık, Yengeç ve Akrep burçları bunu hissedeceklerdir.Hayatın katı gerçeklerinden kaçmadan,evrenle olan bağımızı içsel bir biliş hali ile sürdürmek; insanlara kendimizi gereksizce feda etmeden ama merhametle ve şefkatle davranmak; karmaşalar, bilinmezler arasında kaybolmadan Yaradan’la, ilahi ışıkla özümüzün BİR ve o BİR içinde tüm insanlığın görünmez bağlarla birbirine bağlı olduğunu keşfedebiliriz.

25 Ekim- 7 Kasım tarihleri arasında ise yaşamımızdaki kadersel etkileri anlatan AY DÜĞÜMLERİ ile Güneş arasında olumlu açılar gerçekleşecek.Güneş Güney Ay Düğümüne üçgen açı yapacak ve doğuştan getirdiğimiz pozitif özellikler daha kolay ortaya çıkacaktır. Evet belki yetersizlik hissi içerisinde kalıp tavizler verebiliriz, konfor alanımızdan ayrılmak zorlayabilir ama bu açısal görünüm olurken Güneş Kuzey Ay Düğümüne sekstil açı yapıyor olacak. Eğer konfor alanımızdan çıkarsak, iradi olarak kararlarımızın arkasında durursak Güneş’in parlaklığı yolumuzu aydınlatıcı etki yaparak ruhsal ihtiyaçlarımızı destekleyecektir. Gerçekten olumlu anlamda değişmek ve dönüşmek istersek eğer, yaşama dair bir bonus kucağımıza düşecektir bu açısal görünüm altında. Bu tarihler arasında Güneş ve dispozitörü ( güneşin enerjisini düzenleyen, yönlendiren gezegen) Plüton arasındaki olumlu görünüm de arzu ettiğimiz motivasyonu, çalışma gücünü, kararlılığı, kendinden emin olma duygusunu, azmi, gücü ve kudreti bize bahşedecektir. Bugünlerde yaşayacağımız pek çok şey geçmişimizden getirdiğimiz karmik yapıları olumlu anlamda  değiştirebilme potansiyeline sahip aslında. Atalarımızdan, genetiğimizden, karmamızdan bize kadar gelen ve bilinçaltımızda olup belki de daha farkında bile olmadığımız pek çok bilgi değişip, dönüşüyor bu günlerde. Üstelik de bu karmik  bilgilerin pek çoğu farkında olmadan bizi yönetiyor,çoğu zaman da engeller, problemler çıkartıyor. Son zamanlarda hem dünyada hem ülkemizde hem de her birimizde sıkıştıran, daraltan, bizleri hareket edemez, sağlıklı karar veremez hale getiren  enerjiler işte bu karmik geçmişimizle olan bağlarımızı değiştirmek ve dönüştümek için oluyor. Değişimi tetikleyen olaylar ve insanlar, yaşadığımız coğrafyada olan bitenler  bizim hayatımızı  bu anlamda zorluyor işte. Geçmişten aktarılan, aileden, okuldan, etraftan sorgulamadan kabul ettiğimiz, öğrendiğimiz bilgilerle, inançlarla kurduğumuz dünyamız yıkılıp yeni bir dünya kuruluyor farkında mıyız acaba? Bu güne dek ilmek ilmek kendi bildiğimiz doğrular ve etrafın dayatmaları, beklentileri ile kurgulanan, çok da üstünde durmadığımız dünyamız istesek de istemesek de değişiyor ve Güneşin Akrep burcu transiti de dönüşümümüzü kolaylaştırmak, küllerimizden yeniden doğmak adına bize destek oluyor. Olan bitenleri bu açıdan değerlendirmek sanırım astrolojinin bizlere gelişimimizi destekleyen ve farkındalığımızı arttıran en büyük katkısı olsa gerek. Yepyeni bir BEN ile yola devam etmek, kendinize yeni bir dünya yaratmak istemez misiniz ?

Güneşin Akrep burcu yolculuğunun hepimiz için farkındalığımızın arttığı, hayatımızda arzu ettiğimiz gelişmeyi gerçekleştirdiğimiz, kendimizin olabilecek en iyi haline dönüştüğümüz bir dönem olmasını diliyor ve sevgili AKREP burçlarının doğum günlerini kutluyorum.

Sevgi ve ışıkla, gökyüzü rehberimiz olsun…

Hülya DEĞER  Dip. ASA

 

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s