KADER YOLCULUĞUMUZDA YENİ BİR SAPAK: AY DÜĞÜMLERİ ASLAN KOVA AKSINA GEÇİYOR 9 MAYIS 2017 – 6 KASIM 2018

 

ay düğümleri

Ay Düğümleri astrolojik haritalarımızda sanal iki noktadır. Biri kuzeyde, diğeri güneyde ve birbirlerine 180 derecelik bir açı ile yerleşirler. Teknik olarak Güneş ve Ay’ın yörüngelerinin kesişme noktalarıdır, birer gök cismi değildirler ama astrolojik yorumlarda çok ama çok önemli kadersel temaları anlatırlar. Bulundukları yaşam alanı, içinde yer aldıkları burç ve haritadaki gezegenler ile yaptıkları açılar bizlere bu yaşamda neleri başaracağımızı, ne amaçla bu yaşam planında olduğumuzu, kaderimize giden süreçte hangi özelliklerimizin bize yardım edeceğini, hangi donanımları bu yaşamda geliştirmemiz gerektiğini, yaşamın hangi alanında bizlerin önüne ne tip karmik engeller çıkabileceğini ve bu engeller ile mücadele kapasitemizi, nihayetinde ise yaşam amacımızın ne kadarını gerçekleştirip gerçekleştiremeyeceğimizi  anlatırlar.

Her birimiz bu yaşamda tesadüfen bulunmuyoruz, bizi yaradan bir sebep üzerine yaratmış, belli vasıfları vermiş bizlere. Yaratılan her bir zerrenin birbiri ile olan muhteşem uyumu ve bağlantısı içerisinde, bizlerin bu planın neresinde yer aldığımızı, neyi başarmak için bu planın içerisinde yer aldığımızı anlatır Ay Düğümleri. Belli kader programları yüklenerek geliriz bu yaşama, doğumda nefes aldığımız ilk andan itibaren bu program devreye girer ve yaşamımız bu doğrultuda şekillenmeye başlar. Adına “kader” dediğimiz bu planların neler olduğunu haritalarımızdaki Ay Düğümleri çok güzel anlatır.

Bu noktada iki tip kaderden söz edebiliriz; birincisi Mutlak bir kader ki kesin sınırları belirlenmiştir, Külli iradeye boyun eğmemiz gereken, değişmeyen sabit bir kader. İkincisi belli oranda cüzi irademizi devreye sokarak, insanoğluna verilmiş en büyük hediye olan düşünme ve irade becerimiz sayesinde, seçimlerimiz doğrultusunda kendi kendimizin oluşturduğu, değişken bir Muallak Kader. İşte ay düğümlerimiz hem mutlak kaderimizden haber veren birer mesaj noktalarıdır hem de bu mesajı doğru anlayıp, farkındalık ve yeteneklerimiz ölçüsünde kullanarak, faydalı seçimler yapabilmemiz adına birer yol göstericidir, cüzi irademizi etkin kullanmamız adına yardımcıdır, rehberdir.kuzey ay düğümü

Kuzey Ay Düğümü bu yaşamımızda gitmemiz gereken, ruhumuzun bu yöne doğru evrimleşmesi gerektiğini anlatan bir noktadır. Bu yaşamdaki başarı alanlarımız, sosyal ve kişisel yaşamda olgunlaşmamız gereken alanı anlatır. Yaşam, ödüllerini bizler için bu noktada saklamaktadır. Bunu nasıl yapacağımız, ödüllerimize nasıl kavuşacağımızı ise Kuzey Ay Düğümünün içinde bulunduğu burcun temaları belirleyecektir. Bu alan alışmadığımız, bilmediğimiz, bize yabancı, yönelmekte zorluk çektiğimiz konuları anlatır yaşam yolculuğumuzdaki. Ancak bir kez yöneldiğimizde ise evren bizim çabalarımızı görüp, yolculuğumuzu kolaylaştırmak adına son derece cömert davranır, ödüllerini hazırlayarak bizi o noktada beklemektedir. Bu yolda kazandığımız tecrübeler, yaşadıklarımız, gördüklerimiz, başımızdan geçenler kazanç hanemize yazılır. Bu yöne doğru ilerlediğimizde asıl varoluş amacımızı keşfedip, hızla ilerleriz artık. İyi ki olmuş, iyi ki bunu seçmişim hay aklımı seveyim deriz ya 🙂 Hah işte tam da böyle bir şey anlatmaya çalıştığım. Risklidir, korkutucudur başlangıçta insanoğlu için Kuzey Ay Düğümü temaları, konfor alanımızı terk etmek istemeyiz ama unutmayalım ki yaşamın hediyeleri de bizleri o noktada bekliyor, bu yöndeki çabalar, emekler,alınan riskler  boşa gitmeyecektir.

güney düğüm

Güney Ay Düğümü ise Kuzey Düğümün tam karşısındadır Ruhumuzun geçmiş yaşamlardan getirdiği alışkanlıkları, en yetenekli olduğumuz konuları, artık neredeyse ezberimiz olmuş konuları anlatır. En iyi bildiğimiz, yapmaktan en çok hoşlandığımız, kendimizi huzurlu ve rahat hissettiğimiz temalar Güney Ay Düğümü yönündedir. Bu düğüm en zayıf noktamızı gösterir, alışkanlıklarımızı, geçmişten taşıdıklarımızı, bir türlü göremediğimiz, görmekte zorlandığımız için de kurtulamadığımız kör noktalarımızı anlatması açısından önemlidir. Doğum haritamızda nerede yer alıyorsa, o alanda kısıtlanırız, fazlası ile dolu olan bu alanda bazı alışkanlıkları bırakmamız, yolculuğumuzu daha hafif ve kolaylıkla tamamlamak adına bu alandaki yükleri hafifletmemiz gerekir.

Geçen 1,5 yılda Balık-Başak aksında olan ay düğümleri Mayıs Aynının 9. günü itibariyle Aslan-Kova aksına geçiyor. Düğümler söz konusu olduğunda sadece geçiş yaptığı burçlara değinmek, haritamızdan transit edeceği yaşam alanlarını anlatmak eksik bir bilgi olacak. Bu nedenle şu an Aslan- Kova aksına geçiş yapacak Ay düğümlerini anlamak için sizleri 9 yıl öncesine çağırıyorum.

18 Aralık 2007- 21 Aralık 2009 aralığında Ay düğümleri şu an geçecekleri burçların tam ters burçlarda yerleşmişlerdi. Yani Kuzey Ay Düğümü Kova burcundayken, Güney Ay Düğümü ise Aslanda yer alıyordu. O zaman hayatınıza neleri dahil etmiştiniz? Ne gibi adımlar atmıştınız kadersel diyebileceğimiz? Nelerle vedalaşmıştınız ? Kaderle hangi yaşam alanınızda yüz yüze gelmiştiniz? Bir düşünün bakalım neler bulacaksınız?

Şu an içine gireceğimiz dönemin içinde barındıracağı koşullar ta o dönemden başlamıştı aslında. Önümüzdeki 1,5 yıllık süreçte yaşanması muhtemel olayların bağlantılarını o süreçte atılan adımlarla, yaşanan olaylarla olan bağlantısını göreceğiz. Kimimiz karmik hak edişlerinin meyvelerini toplarken bazılarımız da o dönem yüzleşmediği, belki korkudan, belki de konfor alanından çıkmak istemeyişinden dolayı yönelmekte zorlandığı konuların sonuçları ile karşılaşacaklar. O dönem bedel ödeyenler şimdi ödüllerini alırken, gerekli temizliği yapıp, yüklerini hafifletemeyenler ise şimdi zorunlu olarak bırakmak, vedalaşmak zorunda kalacakları temalar ile yüzleşecekler diyebiliriz.

ASLAN VE KOVA AKSINDAKİ AY DÜĞÜMLERİ NELER ANLATIYOR?

Kuzey Ay Düğümü Aslan bizlerden kendi önemimizi fark etmemizi isteyecek. Kendi adımıza da bir şeyler yapmamız gerektiğini, her zaman aklımızın değil kalbimizin sesine de kulak vermemizi isteyecek. Yaşamdan tat almak, kendi bireysel irademizi geliştirmek, içimizdeki çocukla yeniden bağlantıya geçmemiz gerektiğini anlatacak. Bunları yapmaya çalışırken de KOVA burcunun temalarını da yok saymayacağız elbette. Bir gurubun parçası olarak, toplumsal idealler ve hedefler içerisinde olmak ama bunu yaparken de kendi eşsizliğimiz, biricikliğimizi kaybetmemek durumundayız.

Sırf toplumun kurallarına uyarak, toplumdan dışlanmamak adına verdiğimiz tavizlerin ölçüsünü yeniden ayarlayacağız, bireysel kimliğimiz, yeteneklerimiz daha ön plana çıkacak. Ortak ideallere verdiğimiz değeri kendi ideallerimize de vermemiz gerektiğini hatırlatacak yaşam. Sadece burada dikkat etmemiz gereken Aslan burcunun gölge yönleri olan kibir, ego, bencillik tuzaklarına kapılmamak olmalı. Kendi önemimi ortaya koyacağım diye başkalarını yok saymadan, kendimiz için avantaj yaratan durumları başkalarına zarar vermeden kullanmaya çalışmak olmalı. Her adımımızda verme ve alma dengemizi bozmayacak şekilde davranmak gerekecek.

Kişisel isteklerimiz neler? Bu yaşamda kalbimizi koymak için neyin peşindeyiz? Neyi arıyoruz? Bu aradığımız şeyi bulmak için sadece aklımız, fikrimiz, düşüncelerimiz yetmeyecek. Kalbimizi, gönlümüzü de devreye sokacağız. Aklımızın söyledikleri ile gönlümüzden geçenler arasında sık sık arada kalıp, sıkışmışlık hissi duyabiliriz bu süreçte. Sırf öyle olması gerektiği için, toplumsal kuralların dayatması neticesinde, görev bildiğimiz, sorumluluk duygusu ile hareket ettiğimiz, “sürüden ayrılıp da kara koyun damgası yememek için” düşündüğümüz şeyler, bizleri içten içe huzursuz etmeye, kalbimizi sıkıştırmaya başlayabilir. Kalp ve akıl dengesini doğru kurgulamak durumunda kalacağız bu dönemde.

akıl ve kalp.jpg 2

Şunu bir kez soralım her birimiz bu süreçte kendi kendimize; görev için, sırf sorumluluk duygusu ile, büyük bir ciddiyetle, hatta “öyle olması gerektiği için” yapmak zorunda olduğumuz planlarımız, projelerimizi bir süreliğine göz ardı etsek ve sadece keyif aldığımız işlere yönelsek, yaparken çok ama çok mutlu olacağımız işlere öncelik versek yaşamımız nasıl olurdu? Ya da başkalarını dinlemek, ne dediklerini önemsemek, bizleri onaylamalarını beklemeden kendimize olan “güveni ve inancı” yeniden kendi çabamızla oluştursak neler değişirdi? Neleri kararlılıkla bir sonuca ulaştırabilirdik?

Madem sorularla başladık sorularla devam edelim bu süreci daha iyi anlamak için 🙂

Peki arkadaşlarım arasında, gurup ilişkilerimde, toplumsal duruşumda sırf ait olduğum toplumun kurallarını takip etsem, onlardan ayrı düşmemek adına, “sürüden ayrılanı kurt kapar” dedikleri gibi onlarla olan ilişkime devam etsem, onların kuralları ile oynasam bu yaşam oyununu ben BEN olabilir miyim? Benim isteklerim, arzularım hiç gerçekleşmeyebilir bu durumda, o zaman mutlu olur muyum?

Başka insanların hayatlarını izlemek, onlardan ne yanlış, ne doğru, ne kabul görür, ne görmez çıkarımları yapmak yerine, kendi yaşamımın tadını çıkarsam, kendi yaşam yolculuğumda kendi ilkelerimi kendim oluştursam nasıl olurdu? Başkalarının kurduğu oyuna dışarıdan bakıp, seyirci olacağıma kendi oyunumu kendim kursam ve başkalarını da bu oyuna katılmaları için davet etsem yaşam daha eğlenceli olmaz mıydı?

Doğum haritamızın Kova burcunun bulunduğu alandan transit edecek Güney Ay Düğümü, öncelikle geçtiği alan üzerinden etki edecektir. Bu alanda mücadele etmemizi gerekli kılacak koşullar oluşabilir, anlamsız mücadeleler vermek yerine daha rahat ve kabullenici olmamız gerekiyor zira bu çıkması gereken temalar ta 9 yıl öncesi alınan kararlarla bağlantılı olabilir. O zaman yönelmemiz gereken, başarmamız gereken şeyleri yapmadıysak, evrenin bize iletmeye çalıştığı mesajı alamadıysak şimdi bunların sonuçları ile karşılaşacağız. Zira bu alan dolduğu için şimdi biraz boşaltmak gerekebilir ama unutmayalım ki bu fazlalıklar aslında kedersel planımızda artık bizim için çok da faydası olmayacak, gelişmemiz adına bizlere çok da katkı sağlamayacak şeyler olacaktır.

Bu geçişten benim burcum nasıl etkileniyor acaba diye merak edenler için yeni bir yazı daha oluşturacağım ama sadece burcunuzu bilmek bu transit etki altında yeterli olmayacak, siz doğduğunuz anda kendi haritanızdaki ay düğümleri hangi burçlarda yer alıyordu bunu da bilmek gerekecek. Zira Güneş ya da yükselen burcunuz Ay Düğümleri ile olumlu görünüm içerisindeyken, natal haritanızdaki ay düğümleri ile gökyüzündeki ay düğümleri belki de kare, karşıt ya da kavuşum yaparak başka bir takım kadersel planları aktif hale getirebilir. Bu nedenle işini ciddiye alan tüm astrologlar “harita bir bütündür” diye sık sık dile getirmekteler.

Velhasıl sözün özü; Sorunlara yaratıcı çözüm yolları bulmak, hayatın kıyısında izleyici değilde bizzat katılımcı olmak, içimizdeki çocuğun sesine de kulak vermek, girişimden korkmadan ama kontrol edebileceğimiz ölçüde riskler alarak ilerlemek, motivasyonu dışarıdan bir şeylerden, kimselerden aramadan kendi içimizde bularak ilerlemek adına yaşam bize yeni bir teklifle yaklaşıyor.

Kimler bu teklife “evet” diyor ve oyuna katılıyor parmak kaldırsın bakalım 🙂

Sevgi ve yaratıcılık dolu, ışıl ışıl parlayacağımız bir dönem olsun, gökyüzü ise her zaman olduğu gibi rehberimiz olsun….Sevgiyle,

HÜLYA DEĞER  Dip. ASA

 

 

 

KADER YOLCULUĞUMUZDA YENİ BİR SAPAK: AY DÜĞÜMLERİ ASLAN KOVA AKSINA GEÇİYOR 9 MAYIS 2017 – 6 KASIM 2018” üzerine 9 yorum

 1. Zeynep

  Astroloji makaleleri okumayı seviyorum.Emeğinize sağlık.Gerçek bir rehber, insanı iyi tanıyan ve tanıtan bir ilim astroloji ve sanırım astrologlar bazen psikologlardan daha iyi çözümleyebiliyolar insanı:) burçlara etkilerini de merakla bekliyorum, benim Ay burcum ve yükselenim Aslanda,Kuzey Ay düğümü Kovada,G.ay düğümü Aslanda genel anlamda nasıl bir etki olur sizce? Bir dönüm noktasında oldugumu düşünüyorum,hissediyorum,bekliyorum…

  Liked by 1 kişi

 2. Deniz

  Merhabalar.. Elinize dilinize sağlık güzel bir yazı olmuş.. Ben aslanım yükselenim kova ve kuzey ay düğümüm kova güney aslanda.. anlaşılan ben çok etkileniyorum ama ne olabilir bilemiyorum. Yeni evlendim bebek düşünüyorum, bu tür şeyler de getirir mi bu açılar?

  Liked by 1 kişi

 3. Deniz Mavi

  Selam,
  En iyi yorumlardan biri ..
  Durumumla birebir örtüşüyor ,Aslında sonucunu bende sizin gibi merak ediyordum yıllar önce ve yıllar sonra nihayet sıra bize de geldi enterasan…herşeyin üstüste bu kadar kötüye gitmesine aklım yatmamıştı birtürlü,umarım çözülür artık.
  Ben teslim ettim çünkü.
  Yapabileceğimiz birşey yoktu artık.
  .

  Sevgiler

  Liked by 1 kişi

 4. Geri bildirim: 13 TEMMUZ YENGEÇ BURCUNDA GÜNEŞ TUTUULMASI: DÖNÜŞÜ OLMAYAN YOLLAR… – ASTROLOJİNİN REHBERLİĞİ

 5. Ece

  Bu sene kendime daha çok değer vermeye başlamam da etkisi var heralde bu durumun, aslan burcuyum ve aslan stelyumum var(9. ev) 🙂 Bir de jüpiter akrep transiti yaradı(yükselenim fakat placidusta çoğu 12. evde)…

  Beğen

 6. Geri bildirim: KADERSEL YOLCULUĞUMUZDA YENİ BİR SAPAK AÇILIYOR: AY DÜĞÜMLERİ YENGEÇ VE OĞLAK BURCUNDA (7 Kasım 2018- 5 Mayıs 2020) – ASTROLOJİNİN REHBERLİĞİ

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s