11 MAYIS AKREP BURCUNDA DOLUNAY VE KORKULARDAN BESLENMEK

fulmoon

11 Mayıs 2017 de İstanbul saati ile 00:42 de Akrep burcunun 20. derecesinde bir dolunay gerçekleşecek. Güneş Boğa burcunda, anın haritasında 4. alanda, 5.burçta bulunurken; AY ise içerisinde olmakta hiç de rahat hissetmediği Akrep burcunda olup, haritanın 10 alanında yerleşmiş ama haritanın 11. burcunda. Bu dolunay toplumsal değerlerimiz ve kişisel değerlerimize bir vurgu yapıyor. Dolunay’ın baş aktörü Ay iş, kariyer, toplumsal statüyü vurgulayan alanda yer alırken, Güneş; aile, yuva, yerleşim ve kişiliğimizin derinlerinde yatan kendimize özel, mahrem yanlarımızı anlatan alanda. Bu dolunayda huzura, rahatlığa, maddi anlamda kendi kendimize yeterli olmaya, işimize ve kariyerimize topluluklar içerisinde nasıl daha iyi ilişkiler kurarak amaçlarımızı gerçekleştirebileceğimize dair korku, endişe ve huzursuzluk duyguları ile başbaşayaz.

Dolunay zamanları farkındalığın yoğun bir biçimde açığa çıktığı zamanlardır ve yeni aydan bu yana atılan adımların, girişilen eylemlerin sonuçlanma, artı ya da eksi yönde final zamanlarıdır. Akrep dolunayında ise hedeflerimize, toplumsal amaçlarımıza, istikrarlı ilişkilere ve en önemlisi güzel günlere ulaşabilmek adına neler yapmamız gerektiğinin, nelerin artık bize yük olup gelişmemizi engellediğinin, aslında ne yapmamız gerektiğinin farkına varacağımız zaman dilimi olarak düşünebiliriz. Hayallerimiz, ideallerimiz, geleceğimiz adına kurduğumuz planlarımızı gözden geçirmek, arkadaş ve sosyal çevremizde ne gibi değişimler yapmamız gerektiğini düşünmek, kurduğumuz hayalleri korku ve endişeye kapılarak kendi ellerimizle yıkmadan yolumuza devam etmemiz vurgulanıyor bu dolunayda.

Akrep ve Boğa burçları bağlılık, arzular, değer kavramı ile ilgilidir. Her ikisi de sabit karakterde burçlar oldukları için de önemli miktarda inatçılık içererek, sahip olduklarını koruma eğilimindedirler. Özellikle para ve cinsellik, 5 duyuya hitap eden hazlar ve maddi konfora sahip olma isteği, bu isteğe bağlı olarak azim ve kararlılık ön plana çıkar bu burçlarda. Bu kutupsallık dolunayda vurgulandığı için, temel konumuz yukarıdaki konular çerçevesinde yaşayacağımız yüzleşmeler, öfke, hiddet, kıskançlık, huzursuzluk ekseninde şekillenecektir.

Boğa burcu somut değerlere, fiziksel olana, güvenliğe ve sahip olunan maddi ve manevi değerlere vurgu yaparken; Akrep derin olana, sahip olmak adına risk almaya, gözü kara bir cesaret ve hırsa, kişinin kendi ruhu ile derin bir bağ kurmaya ve görünenle yetinmeyip, görünmeyene odaklanmaya vurgu yapar.

Dolunay’ın modern astrolojiye göre yöneticisi gezegen PLÜTON; tam yükselen derecesi üzerinde ve Dolunay’a köprü vazifesi görüyor. Geçmişte yaşanmış hatıralardan kopmak, yeni bir yaşama adım atmak, önemliyi önemsizden, gerekliyi gereksizden ayırmak ve kendi gerçek gücümüzü bulmak adına bizim dönüşümümüze yardımcı olan bir köprü bu. Korku, endişe, huzursuzluk ve kriz yaratan durumların girdabına kapılmadan ilerlemeyi başarabilirsek eğer, yaşam bizi bir başka noktaya taşımak adına olumlu gelişmeleri tüm cömertliği ile sunmaya başlayacak. Henüz ufukta bir çıkış yolu belirmemiş olabilir bazılarımız için, korku  ve geleceğe dair endişeler içerisinde sahip olduklarımızı sıkı sıkı tutmuş durumda da olabiliriz ancak dolunay gizli olanların açığa çıkabileceğini anlatan işaretlere de sahip.

Bu dolunay haritanızın hangi alanında gerçekleşiyorsa, o alanda köklü değişimler yaşanmadan önce gerekli olanın gereksiz olandan ayıklanması gerekecek. Fazlalık olan, sırtımıza yük olmuş, ruhumuza artık dar gelen durumların yavaş yavaş bırakılması gerektiğini gösterecek türde bir dolunay yaşayacağız. Dolunay genel anlamda olumlu etkiler barındıracak cinsten görünüyor, hazır olanlara hak ettikleri ödüller ilerleyen günlerde gelecektir yeter ki içimizdeki o yoğun korkuyu kontrol etmeyi başaralım.

Dolunay haritasında Mars ve Neptün arasında sıkı bir kare açı dikkat çekiyor. Mars dolunayın klasik yöneticisi. Kurban psikolojisi yaşamaya elverişli koşulların habercisi gibi görünen bu açı kalıbı altında gerçek gücümüzün farkında olamadığımızı, nerede durmamız gerektiğinin nerede harekete geçip adım atmamız gerektiğinin farkına varamadığımızı, yersiz ve zamansız eylemlerimiz ya da tam tersi sık sık kararsızlığımız yüzünden yön değiştiren eylemlerimiz yüzünden kendi hatalarımızın “kurbanı” olabileceğimizi anlatıyor. Eğer ki dolunayın artan geriliminin yaratacağı girdaba kapılırsak öfkemizin de bir sınırı olamayacağına şahit olabiliriz. İkili ilişkilerde yaşanması muhtemel gerilim hepimizin dikkatli adımlar atmasını gerekli kılıyor.

Astrolojik olarak AY beslenme ve güvenlik duygumuz ile de ilgilidir. Mağduriyetten, acılardan, kurban psikolojimizden beslenmek de söz konusu olabilir bu dolunay döneminde. Son zamanlarda yaşanılan, olan biten olaylar, belki de kendi kendimizde artık kaldırmakta zorlandığımız yükler sırtımızda kambur oluşturmuş olabilir. Ama öte yandan da salıvermeye, bırakmaya, bu yüklerden kurtulmak adına adım atmaya da korkuyoruz. Dolunay haritasının yükseleni Oğlak; “başarmak zorundayım, en tepeye adım adım, zorla da olsa çıkmak zorundayım” mesajını verirken, dizpozitörü Satürn kapalı bir alanda, retro durumda; biraz geri çekilip önce kendi içimizde bir şeyleri başarmamız, kendi kendimizi dinleyip gizli saklı, ruhumuzun derinliklerinde her ne varsa onları bulup, çıkarmamızı, artık gizli bir el gibi sırtımızdan tutup bizi geriye çekmeye çalışan ne var ne yoksa bulup onları dönüştürmemizi, içimizdeki inancı ve yaşama dair beslediğimiz güven duygusunu güncellememizi söylüyor.

Ruhumuz yara aldığında bir el uzansın, biri gelsin bizi bu durumdan çekip çıkarsın isteriz, eğer o el uzanmazsa da hayal kırıklığı yaşarız, korku duyarız, etrafımıza bakıp o elin uzandığı kişileri görüp gönül kırıklığının eşlik ettiği hafiften kıskançlık duygusu ile “ona var da niye bana yok? diye” hayıflanır dururuz. Peki ya o el bize çoktan uzandıysa, ya da zaten o el bizim omuzumuzda ve her seferinde sırtımızı şevkatle sıvazlıyorsa ve biz fark etmiyorsak? Sırtımızdaki yüklere odaklandığımız için o elin varlığını hiç hissetmiyorsak? Ruhumuzun aldığı yaralardan kendimize bir ağlama duvarı oluşturup, her yara aldığımız durumda gidip gidip bu duvara bir çentik daha atıyorsak? Ve üstelik de attığımız çentik sayısı arttıkça da bunu başkalarına da gösterip mağdur edebiyatının aktörlüğüne soyunuyorsak?

Bu dolunay; endişe ve korkulardan ördüğümüz ağlama duvarının yanında diz çöküp ağlamaya devam mı edeceğimizi ya da  “ne yaşandıysa yaşandı, hangi şartlar içinde olursam olayım, korkabilirim, endişe edebilirim, hatta bana bir el uzanıp da yardım etmediği için öfke de duyabilirim ama düştüğüm yerden kalkabilir, korkularıma yenilmeden; içinde bulunduğum şartlara uymak adına, gerekirse bırakmam gerekenleri bırakır, kendimde değiştirmem gereken yönler varsa değiştirir, yoluma devam ederim” diyenlere destek olacak türden güzel açıları da içerinde barındırıyor.

Kendi hikayenizi nasıl yazıyorsunuz? Acıdan, krizden, korku ve endişeden mi besleniyorsunuz? Yoksa sıkıntıların içerindeki çıkış noktalarını bulup, birer sıçrama tahtası haline mi getiriyorsunuz? Hangisini yapıyorsunuz gerçekten?

Farkındalığımızı  besleyen çok güzel bir dolunay olmasını diliyorum AKREP burcu dolunayının…

Sevgi ve ışıkla, gökyüzü rehberimiz olsun…

Hülya DEĞER  Dip. ASA

 

11 MAYIS AKREP BURCUNDA DOLUNAY VE KORKULARDAN BESLENMEK” üzerine 4 yorum

  1. pkz

    hergün sayfanızı kontrol ediyorum yeni bir yazı var mı diye 🙂 teşekkürler. umarım katmerli terazilere güzellikler getirir bu dolunay.

    Beğen

  2. Serap Şenel

    harika anlatım ve bilgiler emeğinize bilginize sağlık çok aydınlatıcı ve içime su serptiniz almam gereken dersleri aldım Hülya hnm çok teşekkürler

    Liked by 1 kişi

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s