MARS TERAZİ BURCUNDA(22 Ekim-9 Aralık) Haksızlıklar Karşısında Eyleme Geç Ama Üsluba da Dikkat!

mars terazi burcunda

Bu yazının yazılmasından yaklaşık 1 saat sonra irade ve cesaret gezegeni MARS artık Terazi burcuna girmiş olacak. Bir kaç gün önce yine Terazi burcu yeniayının tam da hilal fazına girmek üzere olduğumuz bir dönemeçte MARS enerjisinin de artık Terazi burcuna girmesi ile birlikte ilişkilerimiz adına bir takım sorunlar yumağı ile baş başa kalabiliriz.

Mars’ın Terazi burcunda zarar gördüğü kabul edilir klasik astrolojide. Mars enerjisinin savaşçı, mücadeleye açık, saldırgan ve doğrudan yönelimleri; TERAZİ burcunun diplomatik ve olaylara her iki cepheden de bakabilme becerisi, nezaket ve diplomasiyi önceleyen tavırları ve de hak, adalet ve eşit şartlar altında olma isteği ile çelişecektir hali ile.

MARS bizim zorluklara katlanma ve onlarla mücadele etme gücümüzdür ve her birimizin haritasında Mars “motor enerjisi”dir. Bi anlamda yaşamla mücadele etmek, irade ortaya koymak için gereken yakıtımızdır o bizim. Yaşamla baş edebilmek için gösterdiğimiz kişisel savaşımızın ifadesidir. Kimimiz bu savaşa bodoslama dalarız, önümüze gelen engeli ortadan kaldırmak adına bitip tükenmek bilmeyen bir azimle, cesaretle savaşır  yaşamla o şekilde başa çıkarız, kimimiz ise sessiz kalarak, bir sorun çıkmasın aman bana kimse bulaşmasın, başıma bi iş açılmasın diyerek geride kalarak veririz bu mücadeleyi. Haritanın bütününe baktığımızda da her iki durumun da kendi içinde tutarlı nedenleri de vardır zaten. Herkesin yolu, deneyimi, seçimleri ve seçimlerinin sonucunu yaşayış şekli farklı ne de olsa…

Yaşadığımız olayların içinde sağlam çıkmak için güçlü bir MARS enerjisine hepimizin ihtiyacı vardır elbette ama Terazi burcunda bulunan MARS bu açık ve güçlü, doğrudan hareket etme enerjisinden oldukça uzaktır ki bunun için zararda olduğu kabul edilmiştir klasik astrolojide.

Mars Terazi burcunda özellikle ilişkilerimizde orta yolu bulmakta zorlanmaya, kendimizi ortaya koyarken tutarsız davranabilmeye, karşımızdaki kişileri idare edeceğiz diye ya kendimizi, kendi isteklerimizi ihmal etmeye ya da tam tersi muhataplarımızı aşırı kontrol etme isteğine yol açacak şekilde çalışacaktır. Çatışmalardan uzak kalmak adına sürekli geri planda kalma, olaylara her iki cepheden de bakacağım diye zaman ve enerji kaybetme, kararsızlık, kendimizi karşımızdaki kişilerin insafına bırakma ama sonrasında da vıdı vıdı etmeden duramamak söz konusu olabilir. Belki karar verebiliriz vermesine çünkü Terazi burcu ÖNCÜ niteliktedir ama bunun bir adım ötesini planlayıp, harekete geçmek, doğru yer ve zamanda eylemi başlatmak konusunda çokça sorun yaşayabiliriz.

Mars eğer “öfke ve onun yönetimini” de içeriyorsa işte o noktada pasif agresif bir öfkeden söz ederiz Terazi burcundaki Mars ile ilgili olarak. Küsmek, şikayet etmek, mıymıy hatta mızmız bi şekilde hem karar verememek hem de başkasının verdiği karara da uymakta zorlanmak da işin cabası. İyi de ne yapalım ki bu dönemde?

Mars Terazi burcunun doğru kullanımı ilişkilerimizde denge ve uyumu sağlamak adına eylemlerimizde ve kararlarımızda, kendimizi ortaya koyuş tarzımızda nezaketi, diplomasiyi ve ince stratejik planlamaları ihmal etmeden, daima karşımızdaki kişilerin de ne düşünüp ne hissedip, nasıl davranacaklarını hesaplayarak harekete geçme şeklindedir. Haklıyı haksızdan ayıracak şekilde davranmamız, Sezar’ın hakkını Sezar’a vermemiz gerekecek. Nalıncı keseri gibi sürekli kendimize yonttuğumuz durumlara bi bakalım önce derim ben. Bunu yapabildiğimiz taktirde ise sorunlu ilişkilerin tamiri ve aksayan yaşam alanlarımızda düzgün kararlar alabilmemizin de önü açılacaktır. En azından kararsızlık ve ataletsizliğe düşmeden bitmesi gereken ilişkileri, zarar gördüğümüzü, haksızlığa uğradığımızı düşündüğümüz ilişkileri kabalaşmadan, insana yakışır şekilde bitirmek, tamamlamak mümkün olabilir şayet kararımızda net olmayı başarabilirsek.

Öncü burçlarda tüm haşmeti ile ilerleyen ve bize gönderdikleri enerjiler ile kaderin cilveleri ile tanıştıran  baba gezegenler URANÜS ve PLÜTON biraz bu süreci zorlayacaktır. Özellikle Kasım ayının 9’undan itibaren Plüton Mars karesi ile başlayacak dönem, 19 Kasım’da Uranüs- Mars karşıtlığı ile  neredeyse şaha kalkacak. Çok dikkatli ilerlemek zorundayız her birimiz ilişkiler arenasında. Büyük mücadeleler, öfke ve huzursuzluklardan neredeyse patlama noktasına gelmek, ilişki içerisinde yoğun kopuşlar, ortak yaşam hedeflerinin artık ortadan kalkışı, yapılan hataların  bir türlü telafi edilemeyişi, uzun zamandır içeride biriktirdiğimiz, aman düzenimiz bozulmasın diye sessiz sessiz kabulde kaldığımız her ne varsa bu süreçte bizi bir dizi olay sonucu harekete geçirebilir. En ufak bir hareketin, dolmuş ve taşmaya hazır bekleyen bardağa düşen son damla gibi sabrımızı taşırması söz konusu olabilir. Entrikalara kurban gidebilir aramızdan bazıları. Mars Terazinin harekete geçişi biraz da stratejiktir, tıpkı satranç oyuncusu gibi. Eşitliğin ve hakkın hukukun bozulduğu yerde bir anda harekete geçer ve bunu da gayet nazik bir şekilde yapabilir yani, tıpkı kadife bir eldivenin içindeki demir bir yumruk gibi bir durumdur bu, stratejiktir bu anlamda.

İyi de ne yapalım? Bu süreçte neler hangi görünümler bize olumlu anlamda destek verebilir ya da neyi anlayalım ki kendimizi hata yapmaktan bilinçli bir şekilde uzak kalabilelim.

Mars Terazi burcuna giriş anı haritasında İkizler burcunun 29. derecesi yükseliyordu. Yani İ-L-E-T-İ-Ş-İ-M bu sürecin anahtarı. Konuşmak, kendini, derdini, rahatsızlığını doğru ve düzgün ifade etmek çok ama çok önemli. Susma konuş, içinde biriktirme derdini ama düzgün anlat anlatacaklarını da 🙂 Yapacağın gafların ve susup biriktirdiğin şeylerin seni daha da gereceğini aklında bulundur. Öyle ki şu an Akrep burcunda bulunan İletişim gezegeni Merkür önümüzdeki günlerde YAY burcuna girecek ve bir de üstüne üstlük retro yapacak.

Mars Terazide, Merkür Yay burcunda zararda kabul edilir ve bir de üstüne aralarında gayet akıcı bir açı ilişkisi olacak. Bu durumda boşboğazlık, patavatsızlık, dilimizle ve sözlerimizle kalp kırmak, bi yeri onaracağım diye başka bi yeri bozmak, sinirlenince mantıksız ve saçma sapan sözler sarf etmek sorunlara körükle gitmek gibi bi etki yapacaktır. Akıllı, mantıklı ve doğru düşünme becerisi gelişmiş olan kişilerin bu süreci doğru yöneterek ilişkilerdeki çözümsüzlükleri bertaraf edebileceklerini düşünüyorum. 30 Kasım- 9 Aralık tarihleri arasında Mars- Satürn uyumlu açıları oluşacak ki, ilişkisi için emek veren, amacı bağcıyı dövmek değil o üzümü yemek olanların mükafatı da büyük olacak zira aynı dönemde Mars ve Ay Düğümleri arasında güzel açılar oluşuyor. Kadersel hak edişlerin, emek verenin, hak edenin, şartların gerektirdiği şekilde manevra kabiliyeti olanların alınlarının akı ile bu süreçten çıkabilmesi de mümkün yeter ki eylemleri belli bir amaca odaklamayı başaralım, kararsızlık, ataletsizlik tuzağına düşmeyelim.

Kırılan kalplerin onarılması, bozulan ilişkilerin belli bir düzene oturtulması ve de kaçak dövüşmek yerine gerekirse elimizi taşın altına koyarak gereken sorumluluğun alınması gerekiyor bu dönemde. Sürekli diğer insanları memnun edeceğiz diye pasifize olmadan ama hakkaniyetle davranıp, düşünmek ve eyleme geçmek bizlere bu dönem iyi gelecektir. Dilerim her birimiz bu dönemde hem kendimiz hem de ilişkilerimiz adına hem en gereken hem de en adil kararları alabiliriz.

Sevgi ve ışıkla, gökyüzü rehberimiz olsun…

Hülya DEĞER Dip. ASA

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s