19 Ekim Terazi Burcunda Yeniay: ANİ GELİŞMELER, SIRA DIŞI DURUMLAR

 

terazi ve özgürlük

19 Ekim Perşembe günü saat 22:13 de TERAZİ burcunun 27.derecesinde gerçekleşecek Yeni ay ilişkilerimize, aşk hayatımıza, aile, yuva ve evimizle ilgili konulara, çocuklarımız ve onlarla olan ilişkilerimize vurgu yapıyor olacak.

Gökyüzünde halden hale geçen AY; bir yeniay oluyor; hayat bahçemize yepyeni tohumlar ekme adına vesile oluyor, bir dolunay haline bürünüyor görmekte zorlandığımız, anlayamadığımız konulara ışığını yansıtarak görünür hale getiriyor. Her ay yaşıyoruz bu döngüyü, hayatta bir şeyler vesile oluyor gelişim adına, hayatın ritmini yakalamamız adına. Astrolojinin rehberliği bu döngülerin hayat planımızdaki yerini görmekten, kendimizi tanımaktan öte hayatın bu sürekli değişen ritmi ile uyumu yakalamak adına yol gösteren vesilelerden biri işte…

Terazi burcunda gerçekleşiyor Yeni Ay. Uyumun, zarafet ve diplomasinin, estetik ve hoşluğun burcunda. Güneş ve Ay iç içe geçmiş; hiç bir şeyin şok etmediği, tuhaflaşıp düzensizleşmediği, rahatsızlık vermediği ve canımızı sıkmadığı Terazi burcunun o zarif elbisesine bürünmüşler. Yeni ayın tam karşısındaki Uranüs ise bu ikilinin karşısında bunların kavuşumunu adeta darmaduman etmeye kararlı gibi. Beklenmeyeni bekle, hiç hesapta olmayana hazır ol, sizin için hazırladığım sürprizleri gönderiyorum der gibi.

Yeni ay haritanın 5. alanında gerçekleşiyor ama burç olarak baktığımızda 4. burç Terazi. Bu durumda her iki yaşam alanı için de beklenmeyen, sürprizli gelişmeleri kucağımızda bulmak mümkün. Ailemiz, evimiz, yuvamız, çocuklarımız, aile büyüklerimiz, yaratıcı yönümüz, aşk yaşamımız, neşe içinde yapmaktan hoşlandığımız şeyler, spekülatif konular, hayatın keyifle akan yüzü biraz karışacak gibi.

Anın haritasındaki Sabit nitelik ve Toprak elementi eksikliği istikrarı sağlamakta zorlanabileceğimize; Değişken nitelik eksikliği ise yeni şartlara adaptasyon eksikliği çekebileceğimize işaret ediyor. Şartlara uyum sağlamakta, kendimizi değiştirmekte zorlanmakta olduğumuz için de dış koşulları değiştirmeye, başka insanları kendimiz gibi düşünüp, davranmaya zorlamak adına bir dizi tuhaflıklar yapmaya meyilli olabiliriz. Uranüs ile karşıt açıda gerçekleşen Yeni ay istikrarsızlığı, tuhaflığı, ani ama bir o kadar da şok eden gelişmeleri tetikler nitelikte. Beklemediğimiz yerden çıkıyor sorular ve yanıt vermek için de gereken sabrımız, dirayetimiz ve hatta hayatımızı paylaştığımız insanların huyuna suyuna gitmeye de pek gönlümüz yok gibi. Kendimizi yeniliğe, değişken koşullara ve yeni bazı gelişmelere açık tutmak adına esnek olmamız gerekiyor bu yeni ayda. Esneyemediğimiz yerden de kırılabileceğimiz gerçeğini aklımızın bir köşesinde tutmak gerekiyor sanırım.

Yeniay gerçekleştikten hemen sonra AY ile Neptün arasında ve Mars arasında oluşan tali açılar; kafa karıştırıcı olmakla birlikte, kişisel sınırları çizmekte başarısız olma ihtimalini, başka insanların sorunlarına çözüm bulmaya çalışırken kendi içinde bulunduğumuz durumu anlamakta zorlanabileceğimizi işaret ediyor. Kelin merhemi yok hikayesi gibi. Kurtarıcı rolüne bürünmeye pek bi hevesliyiz ama kendi hatalarımızın kurbanı olabileceğimiz gerçeğini unutuyoruz işte…İnsanoğlunun garipliklerinden biri bu da… Belki soruna neden olan asıl kahraman kendimiz ya da kendi düşüncelerimizden doğan tuhaflıklarken çok seviyoruz karşımızdakinde kusur aramayı, o kusur (!) gördüğümüz şey hakkında akıl vermeyi 🙂

Ay ile Mars arsında yeniay dan sonra gerçekleşecek açı duygularımızı ve bunun tetiklediği tepkilerimizi kontrol etmekte zorlanabileceğimizi, kendimizi tehdit altında gibi hissedebileceğimizi ve kendimizi “savunma” konumuna alabileceğimizi anlatıyor.

Her tür ilişkimizde, çocuğumuzla olsun, eşimiz ya da sevgilimizle olsun yorulduk artık anlamaya çalışmaktan, anlaşılmaya çalışmaktan, kendimizi sürekli anlatmaktan ve onların içinde bulundukları durumlara anlayış göstermekten. İçimizden kabaran isyan ve kontrolü zor olabilecek türden öfkeye rağmen aslında bu yeni ay da geçmişten gelen, bi türlü kendi payımıza düşen sorumluluğu alarak yüzleşemediğimiz durumları ve koşulları bi kez daha masaya yatırmak gerekiyor aslında. Ay ve Kiron birbirini görmüyor haritada. Duygusal açıdan yara alabiliriz uzun süredir kaçak dövüşüyorsak eğer hayatla.

Terazi burcunun doğası “ben” değil artık “biz” dir. Biz ikimiz birlikte ne yapabiliriz? Varsa sorunlarımız birlikte nasıl bir çözüm üretebiliriz? Bizi güvenli bulduğumuz konfor alanlarımızın çıkmaya zorlayan dış koşullar ile birlikte nasıl mücadele edebilir, nasıl el ele çıkış kapısını bulabiliriz? Yeniay yeni başlangıçların tohumunu içerisinde barındırıyorsa eğer biz ikimiz el ele verip hayat bahçemize ne ekelim ki, neyi emek vererek büyütelim ki bir sonraki süreçte ektiklerimizin meyvelerini yiyelim? Yok elimi tutacak kimse yoksa hayatımda nasıl doğru seçim yapabilirim? Ya da kararlıysam artık benim elimi tutmaktan vazgeçmiş kişi ile yollarımı ayırmaya; kendi yoluna gitmeye karar vermiş biri varsa yaşamımda, çirkinleşmeden, ucuzlaşmadan, insana yakışır şekilde nasıl yolumu ayırabilirim? Sanırım bu Yeni ayın kendimize sormamız gereken soruları bu çerçevede şekillenirse, ne fırtınalar eserse essin, ne şok edici gelişmeler yaşanırsa yaşansın dimdik ayakta kalabilmek mümkün olacaktır.

Hepimize bu yeniay da ne olursa olsun hiç şaşırmayacağımız ve hatta o aniden belirebilecek türden gelişmeleri kendi lehimize çevirebileceğimiz bir dönem olmasını diliyorum. Sevgi ve ışıkla, Gökyüzü rehberimiz olsun….

Hülya DEĞER Dip. ASA

 

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s