17 OCAK OĞLAK BURCUNDA YENİ AY : Tekkeyi Bekleyen Çorbayı İçecek….

Bu yılın ilk yeniayı 17 Ocak 2018, İstanbul saati ile sabah 05:58 de OĞLAK burcunun 26. derecesinde oluşuyor.Bu  gördüğünüz de anın gökyüzü haritası:

oğlakta yeniay

Oğlak burcunda, üçten fazla gezegenin bir burçta olmasıyla oluşan ve o burca ait özelliklerin güçlenmesi anlamına gelen bir stelyum, yani gezegen toplaşması görüyoruz. Güneş ve Ay kavuşumu, Venüs, Merkür, Plüton ve yeniayın dizpozitörü Satürn Oğlak burcunda. Bu da demek oluyor ki gökyüzünde yoğun bir OĞLAK burcu teması hakim, “taş gibi” sağlam kararlar almak, yepyeni “yapılar oluşturmak” mümkün olabileceği gibi “zaman” kavramı da biraz bizleri yavaşlatarak “var olan yapıları güçlendirmek” adına bizleri motive edecek olan Oğlak burcunun hayale kapılmayan somut yapısını vurgulayacak.

Oğlak burcu dayanıklılığın, sabrın, azim ve iradenin burcudur. İlkeleri ile hareket eder ve oldukça muhafazakardır. Toplumsal kurallara, gerekliliklere azami dikkat eden, dürüst, çalışkan ve sistem yapıcı, gözünü diktiği zirveye adım adım sabırla ve büyük bir inatla ilerleyen bir burçtur. Soğuk ve kuru mizaçlı bir burç olduğu için de oldukça mesafeli, kafasına koyduğu, yapmak istediği şeyi sonuna dek zorlayan ve bu uğurda da gereken çileleri çeken, asla şikayet etmeyen, gerçekçi düşünen, yalanlar ve boş hayaller ile kendi kendini avutmayan, aksine somut gerçekler harekete geçen bir burçtur.

Yeni ayın haritasında ufukta Yay burcu yükseliyor ki Oğlağın yukarıda anlattığım temalarının aksine oldukça iyimser, hoşgörülü, yaşamda daha fazla deneyim elde etmek için hareket özgürlüğü istediğimizi anlatıyor. Yükselen  yöneticisi Jüpiter’in haritanın 12. evinde ve Mars ile olan kavuşumu, bu isteklerimize dış dünyada açıktan ifade zorlanabileceğimizi ve bir takım perde arkası eylemlerde bulunma ihtimalimizi anlatıyor. Yeniaya 12. evden ılımlı açılar gönderen Mars; henüz belki de “sadece zihinsel olarak tasarladığımız ve kimse ile paylaşmadığımız eylemlerimizin olduğunu ve uygun adımları atmak için şu an elimizdeki somut gerçeklere odaklanmak gerekliliğini anlatıyor.

OĞLAK BURCUNDA YENİAY

Yeni ay haritanın 2. evinde. Rızkımızın peşindeyiz aslında. Maddi ve manevi değerlerimizi, “benim” dediğimiz şeyleri anlatıyor bu alan. Bu para da olabilir ilişki de, değer yargıları da.

Yeni ay yeni işlere başlamak anlamına gelir çoğu zaman ama bu defa yeni bir şeylere adım atmak yerine yaşamımızın özellikle maddi alanını kapsayan konularda bir kar-zarar ; gelir- gider dengesine bakmak önemli. Zira yaklaşık 2 hafta sonra Aslan burcunda çok kuvvetli bir AY tutulması yaşayacağız ve bu tutulmanın ana teması finansal durumumuzu tüm çıplaklığı ile gözler önüne sermesi.

Şimdi bu Oğlak enerjisi baskın Yeniay da yaşamda hem zamanımızı, hem emeğimizi, hem maddi potansiyellerimizi en verimli, en faydalı ve en gerçekçi bir şekilde ele almak ve gereken sorumlulukları alarak, ağır aksak giden, belki de sallasan yıkılacak yapıları sağlamlaştırmak adına adımlar atmak yönünde olabilir.

Maddi konular çerçevesinde nedir sorumluluklarımız? Toplumda yaptığımız iş bizi tatmin ediyor mu hem maddi hem manevi olarak? Ve neyi daha iyi ve daha gerçekçi bir temele oturtabilirsek nasıl bir sonuç alabiliriz? Var mı acaba gereksizce heba ettiğim yeteneğim, param, zamanım? En sarsılmaz, kalıcı ve bana en faydalı olabilecek maddi kaynaklara nasıl ulaşabilirim? Bütçemi yeniden ele alarak belki gereksiz kalemleri çıkartarak belli bir verim elde edebilir miyim? Bu ve buna benzer sorulara yanıt gelir elbette eğer duyacağımız cevaplara açık yüreklilikle hazır isek.

Elbette emek olmadan yemek olmayacak yaşamda. Oğlak etkisi böylesine vurgulanmış bir gökyüzü altında samimi, dürüst ve odaklı çabalarımız, attığımız her adımda ve başlatmayı planladığımız her girişimde; ilişkilerimizde, dürüst olduğumuz taktirde ve helalinden kendi rızkımızın peşinde olduğumuz sürece.

Oğlaktaki AY, yeni ayın hemen gerçekleşmesinden sonra KİRON ile olumlu açı yapacak ve VENÜS ile kavuşarak Oğlaktaki yolculuğunu tamamlayacak. Uzun zamandır bir türlü çözümleyemediğimiz güvenliğimize dair korku ve endişelerimizi şifalandırmak mümkün olabileceği gibi uzun soluklu hedeflerimize odaklanmak adına da destek var gökyüzünden. Venüs ile kavuşan AY hem ilişkilerimizde hem maddi konularda ciddiyet, hayallerimizi gerçek kılmak istiyorsak da emek vermemizi talep ediyor. Elbette bu arada KOÇ burcundaki Uranüs’ün AY ile yapacağı sert açıyı atlamamak gerekiyor. Kaş yapayım derken göz çıkarmak mümkün bu arda eğer dikkat etmez isek. Sabırsızlık, huzursuzluk ve istikrarsızlık tuzağı pusuda bekliyor.

Unutmayalım ki sabır ve zamanın değerini ve bunları doğru kullanmanın ne kadar faydalı sonuçlar ortaya çıkarabileceğini anlatan bir yeniay deneyimliyoruz. Uranüs’ün kare açısı ise sabırsızlığı, huzursuzluğu, bir konuda sabit kalmakta zorlanabileceğimizi anlatıyor. Hiç hesapta olmayan, beklenmedik değişimler sancılı bir şekilde yaşamımıza hesapsızca girebilir, peki o zaman da sabırlı olacak mıyız? Gereken soğukkanlı ve sağ duyulu tavırları sergileyebilecek miyiz? Bunu bi düşünmek gerekecek sanırım 🙂

Venüs’le kavuşan Yeniay ve bunun Uranüs ile olan kare açısı; ancak sabırlı olanların, finansal anlamda gerçekçi olanların, zamanı en verimli kullanabilenlerin ve ilişkilerinde gereken sorumluluğu, ciddiyeti, istikrarı gösterebilenlerin önümüzdeki süreçte kazançlı çıkabileceğini anlatıyor. Kısacası emek olmadan yemek olmayacak, tekkeyi bekleyen çorbayı içecek bu dönem…

Hepimize güzel, bereketli, verimli ve somut değerler oluşturabileceğimiz bir dönem olsun dilerim ki…

Sevgi ve ışıkla, gökyüzü rehberimiz olsun…

Hülya DEĞER DİP. ASA

 

17 OCAK OĞLAK BURCUNDA YENİ AY : Tekkeyi Bekleyen Çorbayı İçecek….” üzerine bir yorum

  1. Geri bildirim: 17 OCAK OĞLAK BURCUNDA YENİ AY : Tekkeyi Bekleyen Çorbayı İçecek…. | ZAMAZİNGO

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s