16 ŞUBAT KOVA BURCUNDA GÜNEŞ TUTULMASI : KENDİ ÖNÜNDEN ÇEKİL…

Aquarius2

16 Şubat 2018 İstanbul saati ile 00:05 de Kova burcunun 27. derecesinde bir Güneş tutulması gerçekleşecek. Ay ve Güneşin Kova burcunda birleşen güçlü enerjisi yaşamlarımızda kuvvetli bitişlerin ve başlangıçların habercisi niteliğinde. Ay ve Güneş tutulmaları yoğun değişim enerjilerini içerisinde barındıran, yaşamlarımızdaki önemli kavşak noktalarına aracılık eden göksel fenomenlerdir. Kadersel olaylarla ilişkilendirilir tutulmalar, bunun da nedeni tutulmaların karmik temalar ile ilişkilendirilen AY Düğümleri ile olan yakın irtibatlarından dolayıdır.

2016 Ağustos ayında Ay Düğümleri ASLAN- KOVA aksına geçmişti. Bu akstaki tutulmaların en sonuncusunu Ocak 2019 da yaşayacağız ve toplamda 9 tutulma gerçekleşecek. Şimdiye dek bugünkü tutulma ile birlikte 6.yı yaşıyoruz ve bu da demek oluyor ki bu serideki tutulma döngüsünün neredeyse yarısını geçmiş durumdayız. Yaklaşık 2 yıldır yaşadığımız doğum haritalarımızdaki Aslan ve Kova burçlarının söz sahibi olduğu alanlarda önemli finaller, başlangıçlar ve de bunlara bağlı değişimler bu yılın sonuna dek neredeyse tamamlanmış olacak. Bu tutulmalar ile ilgili olarak son olarak not düşmek istediğim şey de şu; Kuzey Ay Düğümü yönündeki yani ASLAN burcundaki tutulmalar bizleri ileriye taşıyacak, geliştirecek, geleceğimize dair köprüleri inşaa etmek adına neleri oluşturmamız gerektiğini anlatırken, Güney Ay Düğümü yönünde olan tutulmalar yani KOVA burcunda gerçekleşenler de geleceğimize yol almak adına bırakmamız gereken, adım atarken bastığımız yere dikkat etmemizi zorunlu kılan, belki geçmiş alışkanlıklarımızın artık bize hizmet etmediği gerçeği ile yüzleşmelerimizi anlatacak. Güney Ay Düğümü ilerlemek adına neleri bırakmak, en azından korkularımız yüzünden bi türlü adım atamadığımız ve bu yüzden yerimizde saydığımız  konuları, Kuzey Ay Düğümü ise geleceğimize doğru adım attıran gelişim fırsatlarını anlatır astrolojik olarak.

Gelelim bugünkü Kova burcundaki tutulmaya. Tutulma güney ay düğümü yönünde, demek ki bir şeylerin sonuna geldik, bir şeyleri elden çıkarma zamanı. Bir türlü vazgeçemediğimiz ama bu yüzden de iki ileri bi geri gidip geldiğimiz konular finale ulaşmak durumunda. Sorunlu ilişkilerin finali, kadersel ilişkilerin başlangıcı, ailevi konularda yenilenme, kalıcı dönüşümlerin desteklenmesi adına belli davranış kalıplarımızın yıkılmasına ve yenilerinin yaşamımıza girmesine tanık olacağız, zira Güneş tutulmaları kuvvetli yeniaylardır. Her ne yaşıyorsak, nelerle meşgul isek, neleri başarmak istiyor ama bir türlü de adım atamıyorsak işte evren bizleri alıp bir noktaya koyup, artık yolumuza oradan devam etmemizi isteyecek.

kova2-

KOVA burcu yüksek aklın, yaratıcılığın ama en önemlisi de sezgiler yolu ile evrenle olan iletişimin ifadesidir. Sezgi ve akıl gücü Kova burcunun en baskın özelliğidir. Bakın yukarıdaki fotoğrafa, burada KOVA sembolünde bir dizinin üzerinde elinde küp tutan adam görürsünüz. Burada küpün her iki tarafı da açıktır. Çünkü göklerden akan ilahi bilgi ve sezgiyi kabına dolduran ve bir tarafı ile de bunu yeryüzüne akıtan bir insan formu vardır karşımızda. Evrensel aklın, bilincin Kova burcu ile bağlantısı nasıl ki ayrılmaz bir şekilde iç içe geçmiş ise bugün gerçekleşecek olan Kova burcundaki Güneş tutulmasında da göklerden gelen sezgisel bilginin yeryüzüne olan yansımalarını göreceğiz.

Gökyüzündeki gezegenlerin neredeyse tamamı üzerinde karmanın lordu olarak tanımlanan SATÜRN’ün söz sahibi olması, tutulmanın güney ay düğümü yönünde olması kaderimizle karşılaştığımız bir zaman diliminde olduğumuzu anlatıyor. Her birey nasıl ki eşsiz, benzersiz ve özgün ise doğum haritası da onun bu özgünlüğünü yansıtırcasına ona özeldir. Bu yüzden burç burç şu şöyle etkilenecek, bu böyle etkilenecek demek sığ kalmakla birlikte haritalarınızın KOVA burcunun söz sahibi olduğu alanlar, Kova ve Aslan burcunda gezegenleri, özel noktaları olanlar doğrudan etki altında olacaklar. Sabit burçların diğer ikilisi Boğa ve Akrepler de tutulmanın birincil etkileri altında olacaklar.

Gelelim tutulma anı haritasında göze çarpan yerleşimlere, anın haritasında ufukta Akrep burcunun ilk dereceleri yükseliyor. Yükselen yöneticisi olarak Mars, büyük iyicil Jüpiter ile karşılıklı ağırlamada. Tutulma haritanın 4. evinde yani ailevi konulara, yuva ve yerleşimle ilgili konulara, anne ve babamızla, aile büyüklerimizle ve onların durumları ile konular, kendimizi en güvende hissettiğimiz korunaklı limanlarımıza bir vurgu var. 4. ev haritanın dip noktasıdır ve 10. ev bizim yaşam hedeflerimiz ise 4 ev bu hedeflerimizi, amaçlarımızı neyin üzerine inşaa ediyor oluşumuzdur. En derinlerimizde, herkesten gizlediğimiz “ben” imizde neler olduğunun evidir bu tutulmanın gerçekleştiği ev. Köklerimizdir ve derinliklerimizdir.

Demek ki önümüzdeki aylarda geleceğimize doğru yeni bir temel atma, yıkık dökük kalmış, ilgisiz bıraktığımız yaşam alanlarımızı temizleyip toparlama, gereksiz yüklerden arınma ve sağlam temellere geleceğimizi inşaa etme zamanı. Unutmayın, tutulma Güney Ay Düğümü yönünde ve bir şeylerin bırakılması, hafiflememiz ve sadeleşmemiz isteniyor bizlerden. Geçmiş yaşam kalıplarımız, alışkanlıklarımız, bize hizmet etmeyen en azından gelişim adına yardımcı olmayan fuzuli işleri, bizi eteğimizden tutup tutup aşağı çeken ilişkileri bırakma döneminin tam da içindeyiz artık. Geçmişle hesapların görülüp, geleceğe doğu adımların atılma zamanı şimdi.

Tutulmanın modern yöneticisi Uranüs, KOVA burcundaki Ay- Güneş kavuşumuna ılımlı bir açı yapıyor. Bu açısal ilişki önümüzdeki süreçte ani bitişleri, sürpriz başlangıçları, şaşırtıcı ve şok edici gelişmeleri, henüz netliğe kavuşmamış görmekte zorlandığımız konuları ortaya çıkartabilir.

Astrolojik olarak bir şeyi yapma gücümüz, irade ve kararlılığımız MARS enerjisi ile ilgilidir. Anın haritasında Mars ile Neptün arasında sert bir açı bulunuyor. Neptün hayallerin, ideallerin ve rüyaların gezegenidir ve üst bilince ulaşmış, farkındalıklı bir insan açısından Neptün Nirvana efekti yaratırken, henüz bizler gibi yolda olan yolcular için Neptün efekti kaotik durumlar, hayal kırıklığı, ne yaptığını bilmezlik, kafa karışıklığı bir şeyleri nasıl, niçin ve ne zaman yapma gerekliliğin farkında varmakta zorlanmadır.  Mars ile Neptün kare açı yapınca da ortaya hayallerini gerçeğe dökmek adına dürüst, adil, sevgi dolu ve sadece kendisi için değil tüm insanlık için eyleme geçen bir şovalye modeli (Mars Yay burcunda :)) ortaya çıkabilir. Tabi aksi de mümkün, ne dediği, ne yaptığı belli olmayan, bir dediği bir dediğini tutmayan, ukala ve kibirli (Merkür Jüpiter’e kare) hem kafası karışık bi de yetmezmiş gibi kimsenin aklını beğenmeyen, akıl verenlerin aklını küçümseyen, verdiği kararların sonuçlarına katlama cesareti gösteremeyen acayip bi tip de ortaya çıkabilir. Hep derim ve daima da söylemeye devam edeceğim ki; gökyüzünde bir görünüm oluşuyor, bir gezegen bir gezegene belli açılar yapıyor ise bunun daima bir aydınlık bir de gölge yönü vardır. Ne mutlu gölgeleri aydınlatan bilgi ve farkındalığa sahip olabilene, değişim cesaretini gösterebilen cesur ruh kaşiflerine 🙂

Madem ki yeni bir dönem başlıyor yaşamlarımızda, yola çıkıyoruz her birimiz farklı farklı konularda o halde yoldan dönmek, yan çizmek yok. – mış gibi yapmadan, gerçekten değişime direnç göstermeden, kendi ego kalıplarımız ile kendi önümüze engel olmadan ilerlemek durumundayız. Hepimize yaşamlarımızda güçlü ve etkili adımları atabilme cesareti gösterebildiğimiz verimli bir dönem olmasını diliyorum.

Sevgi ve ışıkla, gökyüzü rehberimiz olsun…..

Hülya DEĞER  Dip. ASA

 

 

16 ŞUBAT KOVA BURCUNDA GÜNEŞ TUTULMASI : KENDİ ÖNÜNDEN ÇEKİL…” üzerine 2 yorum

  1. Geri bildirim: 16 ŞUBAT KOVA BURCUNDA GÜNEŞ TUTULMASI : KENDİ ÖNÜNDEN ÇEKİL… | ZAMAZİNGO

  2. Geri bildirim: 16 ŞUBAT KOVA BURCUNDA GÜNEŞ TUTULMASI : KENDİ ÖNÜNDEN ÇEKİL… — ASTROLOJİNİN REHBERLİĞİ – Site başlığı

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s