26 AĞUSTOS BALIK BURCUNDA DOLUNAY: SU GİBİ AKMAK…

 

balıkta dolunay2

26 Ağustos Pazar günü İstanbul saati ile 14:57 de Balık burcunun 3. derecesinde AY ve Güneş karşıtlığı yani dolunay gerçekleşecek. Hayatta faydalı, pratik, somut beceriler geliştirme ve bunun için de detaylı, titiz, özenli çalışmalar yaparak, aklını, becerilerini tüm gücü ile kullanmaya çalışan BAŞAK Güneş’i ile; başkaları ile duygudaşlık kurabilme becerisi güçlü, sezgisel, duyarlı ve teslimiyeti olabildiğince gelişmiş BALIK burcundaki AY karşıtlığı bizlerin dikkatine dolunay olarak geliyor. Yani, Ay ve Güneş’in birbirine meydan okuması, içimizdeki eril ile dişilin mücadelesi, duygular ile irademizin çatışması…

İki burcun arasındaki gerilimin temel nedeni BAŞAK’ın düzen ve mükemmeliyetçilik arzusu ile BALIK’ın tüm düzenlerin, kuralların ve sistemlerin ötesinde tepki veren kaosa eğilimli yapısı neden olmaktadır. Bireysel egonun çok daha ötesinde “hizmet etmek” ile ilgili bu iki burç arasındaki çekişme kaosa düzen getirme çabasıdır aslında. Başak burcuna yerleşen gezegenlerimiz benliğimizin, başkalarının, toplumun gelişim ve düzenini talep eder, mükemmellik peşindedir, Balık burcuna yerleşen gezegenlerimiz ise ifade ettiği şey her ne ise ona teslim olur, akışına bırakır, aslında bir “kusur” olmadığını düşünür ve bu yüzden de zaman zaman hayal kırıklıkları ve gerçeklerden kaçma şeklinde yanlış ifadelere de bürünebilir. Farkındalık açısından baktığımızda bu iki zıt kutup aslında bir araya geldiğinde gerçekten faydalı ve verici türden bir işbirliği ortaya çıkartabilir. İnsanlara ve topluma en faydalı hizmetler bu eksendeki gerilimin bir noktada dengeye gelmesi ile sağlanabilir. İşte dolunay zamanları da bu gerilimin en yoğun yaşandığı zaman dilimleridir.

Dolunay anı haritasında büyük toprak üçgeni var. Toprak üçgenleri maddi hayat planında statükonun devamı ile ilgilidir. Uygulamaya yönelik olmak, gerçekçilik, güvenirlilik bu açının yaratacağı verimliliğin temel nedenleridir ki anın haritasında Uranüs, Satürn ve Güneş arasında bu açı kalıbı. Uzun zamandır ayağını yere bastıramadığımız konular adına sağlam bir zemin inşası anlamına gelebilir bu üçgen. Maddi dünyada bir şeyler üretmekten, verimli olmaktan duyulan akıcı bir mutluluk açısıdır özellikle Toprak elementindeki üçgenler. Üçgen açılar çoğunlukla gerilimli bir açı eşliğinde aktif olurlar, bu üçgeni de dolunayın kendisi aktif ediyor zaten. Aşağıdaki haritada görüyor musunuz kocaman bir uçurtma var ve hazır olanları uçurmayı bekliyor 🙂

balık dolunay

AY önemli bir kraliyet yıldızı ile birlikte dolunay anında. Pers’lerin 4 kraliyet yıldızından biridir FOMALHAUT. Güneyin gözcüsüdür. Balığın gözündeki bu yıldız, gözünü hırs ve kin bürümüşlere, kendi bencil dünyasında çıkarları için başka canlıları sömürenlere, zulmedenlere  felaket getirirken; tüm kraliyet yıldızlarının genel doğasında olan etik ve ahlaki davranışlara dikkat edenlere, kendi için istediklerini başkaları için de isteyenlere elbette doğasının güzel yanları olan idealizm, hayalleri gerçek kılacak sıra dışı güzel olaylar, saf ve temiz inançların vereceği üstün başarı ve evrensel sistem tarafından desteklenmek de elbette söz konusu. İdealler ve hayaller ile ilgilidir  Fomalhaut (1)FOMALHAUT ama saf ve temiz bir kalple, sadece bencil hayaller değil kolektife dair üstün idealler ve hayaller söz konusudur. Kurulan hayallerimiz kibrimizin, bencilliğimizin hizmetinde değil tam tersine ait olduğumuz çevre, yakın ilişkilerimiz ve birlikte yaşadığımız insanlar için de aynı saflığı, temizliği taşımalıdır. Peki bunu yapabilir miyiz?

Güneşin dizpozitörü MERKÜR; Aslan burcunda ve JÜPİTER ile kareden çalışıyor yani kibir tuzağımız olabilir, yargılama eğilimi içine girmek de mümkün. Her şeyi ben bilirim ve benim dediğim şekli ile yapılması en doğrudur mantığı geri tepebilir ya da olaylar karşısında abartılı bir iyimserlik, bazen gerçeklerden uzaklaşıp egoya hizmet eden Merkür karakteri ile olayların içindeki can alıcı noktaları yakalamakta zorlanmak da olası aman dikkatli olalım olur mu?

Ay’ın dizpozitörü modern astrolojiye göre Neptün; klasik astroloji kurallarına göre Jüpiter. Ve bu ikisi arasında şahane bir üçgen açı var. Demek ki bir su damlası gibi tertemiz, saf niyetlerle adım atanlar, olaylarla savaşmadan, çatışmadan “sabırlı bir tevekkül hali” içinde olanlar için bu şahane bir açı. Zaten Balığın en iyi bildiği şeylerden biri de bu değil midir? Şevkat, merhamet, affedicilik, yaratılmış tüm canlıları yaratandan ötürü sevmek, olaylar karşısında teslimiyet geliştirebilmek, girdiği kabın şeklini alıp, değişken tabiatı ile şartlara uyum sağlamak.

Anın haritasında bir adet de YOD açı kalıbımız var ki Tanrının Parmağı denilen bu açı kalıbı kadersel temaları işaret ediyor. Yaşam planımızda roller belirlenmiş, herkesin durması gereken yer oluşturulmuş ve sadece bizler henüz neler olup bitiyor görme noktasında değiliz. MC noktasını görmeyen AY, ruh halimizdeki değişimlere bağlı olarak hedeflerimizi sabit tutmakta zorlanabileceğimizi, kendimizi güvende ve seviliyor, korunup gözetiliyor hissini çok yoğun bir şekilde hissetmeye ihtiyacımız olduğunu anlatmakta. Kariyer ve toplumsal hedeflerimize giden yolda kendi gönlümüzün sesini mi yoksa ailemiz, annemiz, babamız, eşimiz ya da aile bildiklerimizin sözlerini dinlememiz mi gerektiğinin ayrımını yapamadığımızı da buna ilave edebiliriz.

Ay; Kuzey Ay Düğümü’nü de görmüyor. Peki bu ne demek derseniz; Kimin neye ihtiyacı var, bunu giderebilmek için ne yapabiliriz? Hayatımızda bir şekilde yer alan kişilerin yaşamlarındaki aksayan yanları görüp onlara destek verebilir miyiz? Çok iyi biliyoruz da bi kendimize hayrımız yok gibi sanki 🙂 Yaşamı paylaştığımız kişilerin huzursuzlukları, onların yaşamlarındaki belirsizlikler, kaoslar bizlerin öyle vaktini alıyor ki kendimiz için ne iyidir? Ne gereklidir? bilemiyoruz, anlayamıyoruz. Fedakarlık kisvesi altında acaba “gizli bir kibir” mi çalıştırıyoruz ya da birileri için kendimizi parçalarcasına yardım ederken, kurtarıcı rolü oynarken farkında olmadan “kurban” mı oluyoruz işte orası biraz muallakta doğrusunu söylemek gerekirse…Başkalarına yardım edeceğiz derken kendi kendimizi karmakarışık durumların içinde bulmak olası. Anın haritasında KİRON ile birbirini görmeyen açıda bulunan Başak burcundaki GÜNEŞ, geçmişte yaşadığımız yaralayıcı deneyimlerle, kendi zayıflıklarımız ile yüzleşmekten kaçtığımız için belki de başka hayatların kahramanı rolü biçebileceğimizi anlatıyor kendi kendimize. Zordur evet insanın kendi zayıflıkları ile yüzleşmesi, kendi kusurlarını görmesi, kendi yaşamındaki aksayan yönleri acı da olsa fark edebilmesi. Bunlarla yüzleşmemek adına ya da kendimiz için yapamadığımız şeyi başkası adına daha cesurca yapabilme, söyleyebilme potansiyeli taşıdığımız içindir ki başka hayatlara çokça dalıyoruz kendimizden önce. Zaman ve enerjimizi kaptırıyoruz da çokça.

Bu dolunay uzun zamandır beklenen gelişmeleri beraberinde getirebilir mi? Elbette istisnalar olabilir ama ben bunu çok yüksek bir olasılık olarak görmüyorum zira eylem noktasında bir şeylerin hayatımızda görünür olması, alınan kararların uygulamaya konulması gökyüzündeki retro gezegenlerin düz hareketlerine dönmesi ile gerçekleşecektir diyebiliriz. Şu an bir şeyler tüm detayları ile yavaş yavaş hayatımızda belirgin bir hal almaya başlıyor. Kararlarımız şekilleniyor. 29 Ağustos 2018 de Merkür Aslan burcunun 18. derecesinde olacak bu derece özel bir öneme sahip, 11 Ağustos Güneş tutulmasının derecesi. Üstelik o tutulmada Merkür de tutulmaya eşlik ediyordu. Demek ki Balık dolunayından hemen sonra ilk haberler, iletişimle ilgili konular, ticari girişimlerle ilgili gelişmeler, çocuklar ve gençlere dair haberler 29 Ağustos civarında gündeme düşecek.

10 Eylül 2018 tarihini de bu anlamda önemsiyorum. O gün de Jüpiter 18 derece Akrep burcunda olup yine tutulma derecesine sert bir açı yapacak. Üstelik gökyüzü artık ağır gezegen retrolarından kurtulduğu gibi 17 derece BAŞAK burcunda bir de yeni ay gerçekleşecek. Demek ki gündemimiz asıl o dönem çok daha hareketli, gelişmelerin, haberlerin çokça bizleri koşuşturacağı bir dönem olacak.

Balık burcundaki Dolunay enerjisinin hepimizin içindeki vicdanı, merhameti ve sınırsız, koşulsuz sevgiyi, ilişkilerde romantizmi uyandırmasını dilerim. Sevgi ve ışıkla, gökyüzü rehberimiz olsun….

HÜLYA DEĞER dip. ASA

26 AĞUSTOS BALIK BURCUNDA DOLUNAY: SU GİBİ AKMAK…” üzerine 2 yorum

  1. Asiazade

    Gerçekten çok isabetli yorumlar yapmışsınız, o dönemde gerçekten yaşadığım duyguları ve durumları anlatmışsınız. Çok etkilendim.

    Liked by 1 kişi

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s