9 EYLÜL BAŞAK BURCUNDA YENİAY: Derinlik Sarhoşluğu

virgo-new-moon

Bugün İstanbul saati ile 21:01 de Başak burcunun 17. derecesinde bir yeni ay doğuyor. Mevsim Başak burcunun hükmüne girdiğinde, titizlik, düzen, özveri, planlı ve sistemli çalışma, analiz ve sentez yeteneği, düzeni bozuk yapıların yeni baştan ele alınması, hem bedensel hem de yaşandığımız çevrede temizlik konuları, hizmete ve sağlık konularına dair konular gelir gündemimize… Sapla samanın birbirinden ayrıldığı hasat zamanlarına gelir Güneş’in Başakdaki seyr-ü seferi.

Başak burcunu, iletişim, bilgi, pratiklik, hız, planlama, hayatın içerisinde olaylar ve insanlar arasında bağlantı kurma, hayatın içinde yaşamı kolaylaştıran iş ve uğraşların temsilcisi Merkür yönetir ki Yeniay da  Merkür’ün de Başak burcunda ve SATÜRN- URANÜS ikilisi ile büyük toprak üçgenin bir parçası olarak yer aldığını görüyoruz. Bu görünüm kısaca pratikliği, verimliliği, güvenli ve somut düşünceyi, somut değerlere önem vermeyi, gerçekçi ve tutarlı olmayı anlatır.

Yeniay haritasında doğu ufkunda 0 derece Boğa burcu yükselirken; yükselenin yöneticisi Venüs 7. ev girişinde ve içinde bulunmaktan hiç hoşlanmadığı Akrep burcunda ve üstelik yükselene karşıt  durumda. Venüs Ay düğümleri ve Mars ile de sert açılar içerisinde. Demek ki bu dönem ilişkiler konusunda ve para ile ilgili konularda sert deneyimlerin içerisinden geçmek söz konusu. Her ne kadar anın haritasında büyük toprak üçgeni olsa da sanırım Satürn’ün kalıcılık, yapılandırma; Uranüs’ün değişim, yenilenme ve Merkür ün istediği akıl, mantık fonksiyonlarını aramızdan bazıları henüz hayatlarına adapte edemeyecekler. Neden mi?

Yeniay ın tam karşısında bir NEPTÜN var ki; her birimizin doğum haritasında Başak burcu neredeyse işte tam onun karşısındaki evde bulunan NEPTÜN olayları, durumları, kişileri çözüyor, kafa karıştırıyor, ne hayal? ne gerçek? Ne benim için en elzem? ne benim için gereksiz ve boşu boşuna kendime hamallık ediyorum? görmekte zorlanıyoruz. Aslında her birimiz ufak ufak da olsa değişiyoruz, dönüşüyoruz farkında mısınız? Uzun zamandır yapışıp kaldığımız “aman o olmadan yaşayamam” dediğimiz kişiler, olaylar nasıl da teker teker yaşamlarından çıkıyor pek çoğumuzun. En basitinden sahip olduğumuz kişisel değerler, maddi değerler yavaş yavaş eriyor, değişiyor ve şu an kaos yaşadığımız konular bizlerden düzen ve itina bekliyor.

NEPTÜN önemli bir sabit yıldızla kavuşumda uzun zamandır ve bu yeniay ile karşıt enerjiden çalışıyor: ACHERNAR. 15 derece Balık burcundaki bu sabit yıldız Satürn karakterinde olup özellikle sert açılarında kişiye obsessif bir yapı verebileceği gibi kurban durumuna düşebileceği olayların içerisinde olma, sömürü ve istismara uğrama, kişinin bilinç altında yatan kendini başkasına feda edecek kadar aşkınlık, bazen mazoşistçe durumları ifade eder. Balık burcundaki Neptün’ün bu etkisini ben biraz da “derinlik sarhoşluğuna” benzetiyorum açıkçası. Hani bilirsiniz çok derinlere dalış yapan dalgıçlar, derinlik arttıkça farkında olmadan vücudun kaldırabileceğinden fazla basınca maruz kalırlar. Vücut ısıları düşer, canlılıkları azalır, akciğer kapasitesi alarm vermeye başlar ama dalgıç – eğer ki çok da tecrübesizse-  bunun farkında bile olmaz, dalmaya devam eder. Ağır ağır, tatlı bir uyuşukluğun eşlik ettiği kaçınılmaz son gelmekte gecikmez işte bunun gibi bir durum sözünü ettiğim.

Hayatımızda çoktan bitmesi gereken, çoktan bir düzene girmesi, el atılıp onarılması gereken durumlar var ve  içerisinden bir türlü çıkamıyoruz bunların. Sahip olduğumuz para ve güvenli bulduğumuz yatırımlar bile bi bakın bakalım son döviz kurlarından etkilenip erimeye başlamadı mı?

Akrep burcundaki Venüs ve üstelik de Uranüs ile karşıtlığa doğru yol alırken ve bu da yetmezmiş gibi şu an bulunduğu dereceye retro yapıp bir daha dönecekken pek çoğumuzu zorlayacaktır. Ne konuda ? Elbette sahip olduğumuz para ve değerler, ya da neyi değerli buluyorsak o konularda. Venüs ilişkilerin temel semboliği olduğuna göre elbette ki ilişkilerimiz de bu durumdan nasibini alacaktır.

Peki ne yapalım ? Bugün bir yeniay doğuyor unutmayalım ki ve Başak burcunda. Demek ki sapla samanı ayırmamız, gerekliyi gereksizden elememiz, başkalarına yardım edeceğiz diye, onların zayıflıklarını (çoğu zaman da sorumsuzluklarını) kamufle edip üzerimize aldığımız ama şimdi taşımakta zorlandığımız, artık bize yük olan konulara bir el atmamız gerekecek. Yeniay yöneticisi Merkür kendi burcunda, Başakta ve büyük toprak üçgeninin parçası. Akıllı olan, mantığını devreye sokabilen, özgün yaklaşımlar sergileyen, tutkularına yenilmeyen ve çoookkk çalışan bu yeniayda kazançlı çıkacaktır elbette. Bu yeniay temel olarak uzun dönem ve gerçekçi plan yapmakla, yeni işlere başlamadan önce yaşamlarımızdaki dağınıklığı düzene sokmakla, önceliklerimizi gerçekçi olarak tespit edip, ele almakla ilgili.

Eğer aşırı uyku, aşırı yemek, alkol- sigara, ilaç gibi bağımlılıklarınız var ve bundan rahatsızlık duyuyor iseniz  Başak burcundaki yeniay bunlardan kurtulmak için gerçekten idealdir. Hem bedenen hem ruhen şifa bulmak mümkün bu dönemde. Başak burcunun gölge yönü olan aşırı mükemmeliyetçilik tuzağına, endişeli ve huzursuz detaycılığına, insanların hatalarına takılmadan, yaşamlarımızda büyük değişimlerden önce “küçük ama en gerekli” değişimlere açık olmamız gerekiyor içinden geçtiğimiz zamanın kalitesine baktığımızda. Zor ve belki kaldırılması sert deneyimlerin içerisinden geçsek da aslında yaşamın çıraklığından ustalığına doğru yol alıyoruz tıpkı Başağın sembolizmasında olduğu gibi…

Hepimize en verimli işlerimizi ortaya çıkaracağımız güzel bir dönem olmasını diliyorum.Sevgi ve ışıkla, gökyüzü rehberimiz olsun….

Hülya DEĞER dip. ASA

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s