7 ARALIK YAY BURCUNDA YENİ AY: OKÇUNUN GÖZÜ

Bu sabah saatlerinde YAY burcunun 15. derecesinde bir yeni ay doğuyor. Gökyüzünün ritmik düzeninde her ay oluşan bir yeni ayı; yaklaşık 15 gün sonra oluşan bir dolunay izler; çeşitli vesileler oluşturur insanoğlunun dikkatine bir şeyler sunmak adına bu göksel sembolizm. Yeni ay zamanları Güneş ve Ay’ın aynı burçta bir araya gelmesidir. Yeni bir şeylerin oluşumu, gelişimi, yeni başlangıçların vesilesi olur çoğu zaman. Hangi burçta gerçekleşmiş ise de ona bir vurgu vardır.

Bu gün gerçekleşen Yeniay haritasının yükseleninde Oğlak burcu var ve yöneticisi Satürn haritanın 12. evinde. Yükselenin hemen üzerinde Plüton bulunuyor. Meali; içinden geçtiğimiz süreçte üzerimizde gerçekten bizi zorlayan iş ve kariyer konuları var; hedeflerimiz adına bilinmez durumlar var; bunların ağır yükü altında sıkışmış durumdayız ve kendimizi sıkılmış, sıkışmış ve bir tür hapishanede gibi hissediyoruz.

Oysa yeni ay YAY burcunda ve umutların evi olan 11. alanda gerçekleşiyor. Hayallerimiz vardı hani? Olsun diye beklediğimiz, umut ettiğimiz şeyler var değil mi? Bize yardım edecek, iş anlamında bize destek olacak (11. ev= 10. evin 2. evi), profesyonel girişimlerimizde bize maddi destek sağlayacak kişiler vardı, nerede onlar? YAY burcunun sonsuz ve sınırsız büyüme isteğini besleyen inanç vardı asıl o nerede? İyimserlik, hoşgörü ve inanç sanki bu ara uğramıyor pek kimseye, hani JÜPİTER yay burcuna geçince her şey çok güzel olacaktı? Öyle dememiş miydi astrologlar? Peki neden şimdi bu kadar mutsuz, enerjisi düşüş, hayalleri ve umutları gelecek güzel günlerin hayalinin ipoteği altında gibi hissediyoruz?

Anın haritasında AY Düğümleri ile T-Kare yapan ve yaklaşık 7 yıldır KOÇ burcunda olup; çok kısa süre önce Boğa burcunun kapısına ayak basıp ama geri dönüp KOÇ da bitmeyen işlerini bitirmeye gelmiş bir URANÜS var. 2018 Nisan ayında aynı derecelerde bulunuyordu. O konuları bi hatırlayın; işte onların üzerinden geçiyor URANÜS ve Yeni ay haritasında VENÜS ile karşılıklı olarak restleşiyorlar. Bunun biz fanilere olan yansıması ise; her düzeyde para sorunu, ilişkiler adına ani gelen değişimler (aslında bunları dediğim gibi yılın ortasından bu yana hissediyoruz da artık bir şeyler kapıya geldi artık…)    ailevi konularda çok ciddi değişimler şeklinde. Ev almak- satmak- kurmak; aile kurmak- ailenin para nedeni ile parçalanma tehlikesi; mahkeme- nafaka- miras sorunları ve bunun aile içinde krizlere yol açması ve bizim kendimizi sıkışmış 12. ev enerjisinde hissetmemiz. Kısaca olan şey bu yay burcundaki yeni ay sürecinde.

Hayatın kısıtlayıcı, sorumluluk yükleyen koşulları ve bu koşullar ile kendi limitlerimizin uygun olup olmadığını anlatan gezegen SATÜRN; yükselen yöneticisi olup haritanın 12. evinde bulunuyor anın haritasında ve bizlerden olabildiğince gerçekçi, sorumlu ve hayallere kapılmadan, kör iyimserlik tuzaklarına düşmeden yol almamızı istiyor. SATÜRN önemli bir sabit yıldız ile kavuşumda bu Yeniayda : FACIES. Tetrabiblos tercumesinde değerli astrolog Devrim Yılmazer bu sabit yıldız için şunu not düşmüş: Körlük, görme gücünde eksiklik, zulum ve gaddarca eylemler,hedefleri başaramaya iten şeyin acımasızlık haline gelmesi. Okçunun gözünde bu yıldız, YAY burcunun ileriye, hedefe doğru gerilmiş yay ve her an fırlatılmaya hazır ok sembolizmasını da göz ününe aldığımızda; Satürn’ün yükselen yöneticisi olarak bu yıldız ile olan kavuşumunu gördüğümüzde diyebiliriz ki;

hedeflerimiz ve olsun diye umut ettiğimiz yaşam amaçlarımızın olması güzel bir şey, iyimserlik ve hevesle, coşku ile geleceğe doğu yol almak da güzel ama YAY’ın gölgesi kör bir inanç, fazla iyimserlik, bazen patavatsızlık, bazen de yargılama eğilimidir. Okçunun gözü kamaşmış durumda aşırı iyimserlikten, geleceğe dair umutları fazla büyük ve bu durum onu hayatın gerçeklerinden uzaklaştırmakta. Olumlu düşünmek, pozitif olmak güzel ama kendi kendini baltalayan, yaşamın içinde asıl ilgilenilmesi gereken alanları görmeyecek kadar iyimser olmak sanırım zor bir durum olsa gerek.

Yeni ay haritasında eylem noktasında MARS’ın Balık burcunda ve Neptün ile kavuşumu; bu kavuşumun Yeniaydan sert açı alması gerçeklerden uzaklaşma, kanma ya da kandırılma, maddi konular başta olmak üzere yaşamın gerçekleri ile baş edebilmekte zorlanma ve buna bağlı kafa karışıklığı, yönsüzlük, tatminsizlik durumlarını anlatıyor.

Yeniay dan hemen sonra AY’ın önünde yapacağı ilk açı ise VENÜS ile 45’lik. Yani elimizde kalan; tatminsizlik, doyumsuzluk,duygusal açlık,ilişkilerimize dair belirsizliklerin yarattığı huzursuzluk. Akrep burcunda durağan pozisyondaki Merkür’ü de hesaba katacak olursak sanırım bu yeniay zamanın bir çok kişi için yeni bir şeylere başlamak için değil, var olan mevcut şartları gerçekçi bir gözle değerlendirme, hayatın limitleri ile kendi limitlerimizi sağlıklı bir şekilde dengeye getirme, üzerimizdeki ağır sorumluluk ve baskı yaratan durumların altında ezilmeden yol almak durumundayız. Umut etmek, hayal kurmak, olsun artık diye bir şeyleri özlemle kucaklamaya hazır beklemek güzel ama bu kör bir iyimserliğe dönüşmesin, kendi kendimizi sabote edebilecek kadar gerçeklere gözümüzü kapatmayalım…

Sevgi ve umutla, gökyüzü rehberimiz olsun…

Hülya DEĞER Dip. ASA

 

 

 

 

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s