6 OCAK OĞLAK BURCUNDA GÜNEŞ TUTULMASI: YANLIŞ DUVARA DAYANMIŞ MERDİVENLER…

6 Ocak 2019 Pazar günü İstanbul saati ile 04:28 de Oğlak burcunun 15. derecesinde yeni yılın ilk Güneş Tutulmasını yaşayacağız. Astrolojik açıdan güneş ve ay tutulmaları radikal anlamda toplumları ilgilendirir ve dünya üzerinde tutulmayı fiziksel olarak gözlemleyen büyük kitlelerin yaşayacakları çarpıcı değişimleri anlatır. Antik çağlardan bu yana güneş ve ay tutulmaları, insanlarda korku ve endişe yaratmış, mitlere, efsanelere konu olmuş ve tutulmalarla her topluluk kendi yöntemlerince baş etme yolları denemiştir.
Efsane ve mitlere konu olan Ay ve güneş tutulmalarının ürkütücü, çekinilesi, korkutucu olarak kabul edilmesinin ezoterik anlamdaki asıl nedeni insanoğlunun değişimden ve değişimin getireceği sarsıcı olaylardan korkması olarak kabul edilebilir aslında zira tutulmalar etkisi çok güçlü olan yeniay ve dolunaylardır. Ay düğümleri de bu göksel fenomene eşlik ettiği içindir ki tutulma sonrsında yaşanacak olaylar tamamen kadersel, beklenmedik ve bazen de hazırlıksız yakalandığımız için sarsıcı olabilir. En başta dedim ki, güneş-ay tutulmaları öncelikle kolektif olarak toplumları etkiler ama bireyler olarak yaşadığımız toplumun birer parçası olduğumuz için aynı radikal değişimler bizleri de etkisi altına alacaktır. Sevinç, üzüntü, şaşkınlık ya da zorlayıcılık ne olursa olsun, unutmayalım ki, bizlerin yapmak isteyip de, bir türlü cesaret edemediğiniz değişiklikleri, bu etki alanı sayesinde yapabilir hale gelebiliriz.

Gelelim bu parçalı olarak gerçekleşecek güneş tutulmasının anlattıklarına;

Tutulma Oğlak burcunun 2. dekanında gerçekleşiyor, bu dekanda söz sahibi olan gezegen MARS. Ve gökyüzünde MARS kendi yönettiği Koç burcunda. Tutulmanın yöneticisi olan gezegen SATÜRN. Gökyüzünde Satürn de kendi yönettiği burçta, Oğlakta. Yanı sıra büyük iyicil Jüpiter de YAY burcunda yani kendi yönettiği burçta. Bu demek oluyor ki tutulma sırasında kendi burçlarında olan gezegenler tam kapasite ile, doğalarının en belirgin ve en olumlu yönlerini ortaya koymak için çalışacaklar.

Tutulmanın hangi ay düğümü yönünde gerçekleştiği ise bizlerin yaşama olasılığı bulunan kadersel olayların tonunu verecek. Bu tutulma Güney Ay Düğümü yönünde, demek ki geleceğe doğru yol aldığımız bu yaşam planımızda deneyimleyeceğimiz kadersel olarak adlandırılan olaylar bizleri bir parça zorlayacak, endişelendirecek, gerilim yaşatacak, bir şeylerden mahrum bırakacak. İleriye doğru gitmeden önce bi geriye dönüp kontrol etme, fazla olanı bırakma, eksik olanı tamamlama, sivri kenarları törpüleme ve bakım- onarım isteyen yaşam alanlarımıza bir el atma zamanı diyebiliriz bu dönem için.

Tutulmanın gerçekleşeceği burcun ne anlattığına bakalım mı önce isterseniz? OĞLAK burcunda tutulma. Neydi Oğlak burcunun sahası ? Sorumluluk, ciddiyet, düzen, somut değerler üretme, kariyer ve iş konuları, prestij ve statü, geleneksellik, en dik yokuşları bile rahatlıkla çıkabilme kararlılığı, sağlamlık ve kalıcılık, aşina, bilinen yollarda azimle ilerleme, hayallere kapılmayan gerçekçilik, amaç yönelimli olma, nereye gittiğini ve nasıl gideceğini bilme, sonuçta elde edilen başarı ve kalıcı değerler. Tutulmanın konu başlıklarını Oğlak burcu ve onun yöneticisi SATÜRN belirlerken anın haritasında Merkür, Plüton ve Güney Ay Düğümü de Oğlak burcunda bulunuyor.

Tutulmaya Satürn ve Plüton kavuşumu eşlik ettiği, tutulum güney yönünde olduğu için yaşamımızda bazı konuların yeniden ele alınması, yapılandırılması gerekiyor ve bunun için de kısıtlanma hissetmemiz, olur işimizin olmaması, engeller ile karşılaşmamız ya da dışımızdaki dünyada olduğu kadar içsel olarak da bizlere bi “dur” diyen sesler duymamız olası. SATÜRN/PLÜTON kavuşumunun en tipik negatif anlamı değişime gösterilen direnç, korku ve endişe nedeni ile yaşanması muhtemel değişimlere karşı takındığımız gereksiz inat ve takıntıdır.

Tutulma anın haritasında 2. evde ama burç olarak baktığımızda 3. burçta gerçekleşiyor. demek ki yaşanması muhtemel değişimler en çok maddi konular, sahip olduğumuz değerler ve para üzerinden olduğu kadar; yakın çevre ilişkilerimiz, bağlantılarımız, ticari ve özel yaşamımızda yaptığımız anlaşma ve sözleşmeler, kardeşlerimiz ve onlar ile olan ilişkilerimiz, iletişim şeklimiz ve kendimizi ifade ediş tarzımız üzerinde de önemli olacak.

Tutulmanın VEGA sabit yıldızı ile olan kavuşumunu da atlamamak gerekir zira Çalgı Takım Yıldızına ait olan bu sabit yıldız Merkür- Venüs karakterinde olup; başarı, politika alanında güç ve itibar, müzik başta olmak üzere sanat yeteneği, mistik yetenekler ifade eden bir yıldız. Gökyüzünün 5. parlak yıldızı olarak not düşmüş kadim astrologlar. Zenginlik ve itibarı temsil ederken, kişiye büyük çekim gücü, karizma, yetenek armağan eden bu yıldız sert açılar altında kaldığında ise ahlaki çöküntü, mal- mülk sahibi olmanın verdiği acımasız hırs ve aç gözlülük, maddi değerlere olan bağımlılığın kişinin dünyevi güzelliklerin bile tadını çıkartamayacak kadar ileri gitmesini ifade eder. Bu tutulma döneminde VEGA sert açılarda mı? Bence evet. Satürn ile 1 drc orb ile kavuşumda bulunuyor. Para istiyoruz, paranın sağlayacağı prestiji istiyoruz, iş ve kariyerde mutlak güç ve sağlam başarı istiyoruz, ticari hayatta zarar görmeyelim hep işlerimiz iyi gitsin istiyoruz, maddi yönden konfor istiyoruz da peki bunun için neler yapmamız gerektiğini biliyor muyuz? Neleri boşa çaba ile zorluyoruz? Çoktan bitmiş, bitmesi de gereken konuları ısrarla devam ettirmeye çalışıyoruz farkında mıyız? 

merdiven 

 

Bu tutulma istediklerimizi elde etmek adına başlangıç yapma tutulması değil aslında; her ne kadar Güneş tutulmalarının kuvvetli yeniay enerjisi içerdiklerini dolayısı ile yeni bir dönemin başlayacağını haber vermesi yazılsa çizilse de. Bu tutulma yeni bir dönemin başlangıcı evet ama bu başlangıç önce bi geçmişe bakıp, elimizdekilere bakıp düzeltme tutulması. Güneş- Ay- Merkür- GAD- Satürn- Plüton yan yana dizilmişken bizlerden istedikleri; düzensiz, plansız, enerjimizi ve zamanımızı boş boş geçirdiğimiz, tükettiğimiz konulara bi el atmamız. Bazen kendimize aşırı yüklenip, yorduğumuz, beyhude çaba ile yola koymaya çalıştığımız, kör baktığımız yaşam noktalarımıza bir görmemiz gerektiğini anlatıyorlar. Elimizde para yok ama bilmem ne marka evin, arabanın, telefonun vs vs hayalini mi kuruyoruz? Bu kadar kendimizi ve içinde bulunduğumuz koşulların gerçeğini unutturacak kadar ne zaman hırslandık yaşama karşı? İlle de olsun diye yapışıp kaldığımız ne var hayatımızda? Ciddi anlamda iş ve mesleki anlamda sorun yaşıyor muyuz? Bu sorun devamında maddi koşullarımızıda ciddi anlamda bağlıyor mu? Eğer cevabınız “evet” ise işte bu Güneş tutulması tüm bu konular çerçevesinde yeni gelişmeleri anlatıyor aslında. Bu gelişmelerin pozitif ya da negatif olacağı ise sizin bireysel haritanızın içerisinde anlam buluyor zira her tutulma herkesi aynı ölçüde etkilemez, kimimiz pozitif anlamda etki alırken kimimiz de oldukça sert deneyimlerin içerisinden geçebiliriz. 

Her birimiz yaşam içerisinde aslında birer işçiyiz, emek ve zaman harcıyoruz yaşamımızı kimseye muhtaç olmadan devam ettirmek için. Peki bunun karşılığında ne alıyoruz? Aldığımızı nereye ne kadar harcıyoruz? Ayağımızı yorganımıza göre uzatabiliyor muyuz? Yaptığımız iş ve bunun sonucu elde ettiklerimiz bizi ne kadar tatmin ediyor? Motive oluyor muyuz kazançlarımızdan?İşlerimizi daha verimli, pratik ve kalıcı hale getirmek için neler yapabiliriz? Bunun için zamanlama becerisi ve sabrın gücünü arkamıza aldık mı?

Bu tutulma ve devamındaki günler yaşamımızda yeni düzenlemeler yapmak, zamanı ve emeğimizi daha değerli alanlarda ve maksimum verimle kullanmayı öğrenebilmek adına çok değerli ve önemli. Maddi dünyanın içinde ne kadar yer kaplıyoruz, hedefimizi ne kadar realize ediyoruz, hedefin içinde kutsal bi amacımız var mı örneğin, bunları düşünmek ve yeni baştan ele almak durumundayız şimdi. 

KOÇ burcunda ve son demlerini yaşayan ve tutulma anında (s) konumda bulunan URANÜS; Boğa burcunda 7 yıllık serüvenine geçmeden önce, AY Düğümleri ile sert açıdan çalışıyor şimdilerde. Yaklaşık Mayıs 2018 de neyse gündemimiz o konularda artık bir şeylerin değişmesi gerektiğini anlatıyor bizlere. Sıkıntı veren, kısıtlayan, içimizdeki asi sesi çığlığa dönüştüren neler varsa, belki de kendi yolumuza bile bile koyduğumuz ve şimdi kaldırmamız gereken taşlar varsa bunları gözümüze gözümüze sokuyor sistem. SATÜRN Oğlak demek yapılanmanın adıdır, inşaat işçisidir, emek emek çalışmaktır. Hayatımızda duvar gibi duran engellerdir ki şimdi aşınmış duvarlarımızı, sıvası tel tel dökülmüş yaşam alanlarımızı düzenleme zamanı içindeyiz. Plüton yıkacak, Satürn ise yeni baştan inşaa edecek zamanın içerisinde gün be gün. Eğer düzeltemiyorsak, duvarlarımızı tamir edemiyorsak balyozu indirip yıkıp, parçalayıp yeni baştan sağlam duvarlar örme zamanındayız. Yanlış duvara dayanmış merdivenlerimiz varsa eğer çıkmaya çalıştığımız; şimdi merdiveni doğru duvarlara dayama, sağlam duvarlara dayama ve adım adım basamakları çıkma zamanı içindeyiz. Belki zorlanabiliriz, korkabiliriz, sahip olduklarımızı kaybetme tehlikesi içimizi sıkıyor olabilir, sabrımız hiç olmadığı kadar sınanabilir ama kaç kere ölüp ölüp dirilebiliriz ki korkudan? Zamanın kalitesi ile bir olan, yaşamla “bir” akan ve ters çaba göstermeyenler adına emeğinin ve çalışmasının desteklendiğini anlatan bu tutulmada; KİRON ile Venüs ile düğümlerin olumlu açısı ihtiyacımız olan destek enerjileri verecektir.

Bu tutulmada 15 derece ve +,- 6 derece Öncü burçlarda (Koç-Terazi-Yengeç-Oğlak) gezegenleriniz ve özel astrolojik noktalarınız (yükselen ya da ay düğümleri gibi örneğin) varsa birinci dereceden etki altında olacaksınız. 

Peki tutulmanın ilk etkileri ne zaman ortaya çıkar diye merak ediyorsanız; tutulma derecesini gökyüzünde transit eden gezegenler tetiklediği zaman cevabını verebilirim. İlk tetik Oğlak burcundaki MERKÜR’ün tutulma derecesi ile kavuşumu ile gerçekleşecek. 15 Ocak 2019 bunun tarihi. Ardından da Koç burcundaki MARS tarafından kare açı ile aynı derece tetik alacak; bunun tarihi de 24 Ocak 2019. Tutulma öncü bir burçta gerçekleştiği için ortaya çıkacak olaylar ve bunların sonuçları da elbette hızlı olacaktır. Bu verdiğim ilk tarihte alacağımız haberler, yapacağımız anlaşma ve sözleşmeler, çocuklarımız ve kardeşlerimiz adına oluşabilecek gelişmeler; bizleri 24 Ocak civarında karar almaya, harekete geçmeye itecektir. 

Kendimize yeni hedefler belirlerken geçmişin yıkıntıları arasından çarçabuk sıyrıldığımız; doğru zamanda, doğru yerde ve doğru hamleleri yaparak en verimli sonuçlara ulaştığımız, tercih ettiğimiz şeylerin mutluluğunu yaşarken aklımızın vazgeçtiğimiz şeylerde kalmadığı, en önemlisi merdivenlerimizi doğru ve sağlam duvara dayadığımız bir tutulma dönemi yaşama dileklerimle, gökyüzü rehberimiz olsun…

Hülya DEĞER  Dip. ASA 

 

 

6 OCAK OĞLAK BURCUNDA GÜNEŞ TUTULMASI: YANLIŞ DUVARA DAYANMIŞ MERDİVENLER…” üzerine 2 yorum

  1. Ece

    Natal haritamda 2. evde oğlakta 10 06′ ile 16 46′ derece arasında uranüs, neptün, kad var. Aynı evde ay-satürn(kova) kavuşumu var ve yıllardır ağırlığını yaşıyorum, maddi dünyaya atılamadım, değişim olsun istiyorum artık. İnşallah güzel olur her şey… Teşekkürler…

    Liked by 1 kişi

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s