12 ARALIK İKİZLER BURCUNDA DOLUNAY: EZİK MİYİM, NEYİM BEN?

İKİZLER DOLUNAY

12 Aralık Perşembe günü, sabah saatlerinde İKİZLER burcunun 19. derecesinde bir dolunay gerçekleşiyor. Her ay yaşıyoruz artık biliyorsunuz; bir yeni ay doğuyor gökyüzünde; yeni bir şeylerin gelişine ya da gidişine, yeni tohumların atılma zamanlarına işaret ediyor gökyüzü, bir kere de Dolunay yaşıyoruz, yeni aydan bu yana başladıklarımızın hasat zamanı, ürün ne ise görünür olma zamanı, bilmediklerimizi tüm gerçeği ile bilme, görme, fark etme zamanı olarak. Birer bahane elbet tüm bunlar; kaderimize doğru yol aldığımız, ilmek ilmek ördüğümüz hayatlarımızda; gökyüzünden yeryüzüne yansıyan bu etkiler birer bahane aslında…

Bu Dolunay birazgergin, biraz bilinmez, biraz dağınık ve çokça hayal kırıklığı içeriyor…Dolunay zamanı yaşanırken gökyüzünde aslında her zaman olan şeydir bu; kendimizi gergin hissetmek, huzursuz hissetmek. Kendimizdeki marazlara bakmayıp, dışarıda, tam karşımızda duran olay ve kişilere bakmak. Bunun da nedeni çoğunlukla geçmişten o ana dek gelen olayların birikim yapması, bazen de bir anda patlaması, her zaman çok da üzerinde durmadığımız mevzuların daha da bi görünür olup üzerimize üzerimize gelmesidir. İKİZLER burcunda gerçekleşiyor bu Dolunay. Her şeyi bilmek isteyen, meraklı, hareketli, bilmediği ya da anlamadığı anlarda huzursuz, sürekli çalışan ve de çokça çatışan,dağılmaya hazır zihni olan, illa bir şeyleri denemek, görmek ve, anlamak isteyen İKİZLER burcu. Dağınıktır İkizler burcu enerjisi özellikle dişil bir gezegen olan AY, bu burçta olduğunda daha da bir huzursuz olur, daha da bi değişken olur ve şartların ne yana gideceğini kestirmek zor olur AY İKİZLER burcu anlarında. Kendini ve kendini güvende hissetmek adına sahip olduklarını sorgular, akıl ve kalp, duygu ve düşünce, daha da bir çatışır böyle zamanlarda. Tepkileri bazen akıl yönlendirir, bazen de duygu ama eğer denge kaçarsa, hissedilen şey doğrudan doğruya tatminsizlik ve bunun devamındaki huzursuzluktur, kararsızlıktır.

Bu Dolunaya hayallerin, ideallerin, empati ve duyarlılığın gezegeni NEPTÜN sert bir açı ile bağlanıyor gökyüzünde. Çokça hala kırıklığı, çokça dağınık ve belirsiz bir enerji hakim olacak gökyüzünde. Aldanmak ve aldatmak, en çok da kendi kendini aldatmak olası; olmayacak duaya amin demişsek eğer şimdiye kadar, bir de bakmışız ki rüya bitmiş ve biz elimizde koca bir hiçlik ile baş başayız. Dolunayın NEPTÜN ile yapacağı sert açı; anlaşılması zor duygular içerisinden geçirebilir bizi. Duygusal olarak yaşanan süreç boğabilir, nefes alamayacağımız bir noktaya da getirebilir pek çoğumuzu.Bu da çoğunlukla ilişki ve ortaklıklarda gösterir kendini karşıt açı doğası gereği. (ay-güneş karşıtlığı) Kendi kimliğimizin, kim olduğumuzun, kendimizi güvende ve doymuş olarak hissedebilmek için aslında “neye ihtiyacımız olduğunu” bilmek, bunun dış dünyada karşılanıp karşılanmayacağının “sınırlarını çizebilmek” ne yazık ki pek mümkün görünmemekte bu içinden geçtiğimiz süreçte. Nerede başlıyor, nerede bitiyor diğer insanlarla olan ilişkim? Kimin elini tutmalıyım? Kime güvenmeliyim? Kimin elini artık bırakmam gerekiyor? Ben kimim (Neptün- güneş karesi) ve neye ihtiyacım var aslında? (ay-neptün karesi)

NEPTÜN- AY kombinasyonu duyarlı, hassas, alıngan ve etkilenebilirlik düzeyimizin yüksek olduğu ama duygularımız hakkında çok da sağlıklı bir sürecin içinden geçmediğimizi anlatıyor. Aklın burcu MERKÜR; duyguların ifadesi AY’ın efendisi durumda gökyüzünde. Aklın olduğu yerde duygu ne kadar sağlıklıdır? Duygu hissedilen, yürekten gelen, akılla açıklanması zor  bir şeyken, nasıl olacak AY İkizler burcunda; aklında bin tilki dolaşıp , o tilkilerin kuyruğunu birbiri ile karıştırmayacak? Özellikle ilişkilerinde hissetmediğin bir şeyi hissediyor olduğuna kendi kendini inandırabilirsin belki ama ya karşındakini? Bu soruyu bir sor bakalım önce kendine bu süreçte, bakalım yanıtın ne olacak? Çok bilmek mi önemli acaba karşındaki kişi hakkında yoksa bildiğini anlamak, bildiğine inanmak mı? Çoktan bitmesi gereken, vedalaşılması gereken ilişkiler nefes alamaz bir duruma getirmiş olabilir kimimizi. Çaresizlik ve yanılgılar içinde kalmış olabilir bazılarımız. Bu dolunayda ilişkilerimizin ekseni tetik almış durumda zira anın haritasında dolunay 1-7 de yani “BEN” den “BİZ” e giden eksende. NEPTÜN işte bu eksene kare açı gönderince her birimiz “çok güçlü bir kaçış ihtiyacı” içerisinde olacağız sanırım. Belki de bu bizim kendi kendimizi karşımızdaki kişiden, olaydan ya da kabaca hayattan koruma yoludur. Hoş olmayan bir şeyi görmesem daha iyi, nihai olarak yapılması gerekeni biliyorum ama şimdi sırası değil, aman canım ne var bunda zamanı gelince olması gereken zaten olur iyimserliğinin kör bir sokakta bizi duvara toslatması, var olan sorunlar yanı başımızda dururken kafamızı kuma gömerek gerçek hayatın sorumluluklarından kaçıp, geçmiş anların güzel anılarına sığınmak olasılıklar arasında yanı başımızda durmakta..

MERKÜR bu Dolunayın dizpozitörü durumunda demiştim. Yay burcunda gökyüzünde. Klasik astroloji kurallarına göre çok da rahat bir burçta ve ev yerleşiminde değil üstelik de diğer gezegenlerle temel bir açısı yok kabul edilir durumda yine klasik astrolojiye göre. Ama böyle durumda bir gezegen varsa baktığım haritalarda, üstelik de burada olduğu gibi  önemli bir dizpozitörlük görevine de sahipse o gezegen, mutlaka ORTA NOKTALARINA bi bakarım ki, kiminle hangi gezegenle beraber çalışıyor ve aslında ne demek istiyor diye. MERKÜR; kendi burcunda çok güçlü olan MARS  ve Dolunayın diğer aktörü Güneş ile tam bir orta nokta oluşturmuş durumda. Harekete hazır olmayı anlatıyor bu, eğer varsa bir planın, varsa bir stratejin  uygulayabilirsin diyor bu konum.  Üstelik NEPTÜN ile MARS arasında oluşan çok akıcı ve güzel bir açı var gökyüzünde. Bu MARS’A hayallerini gerçekleştirecek, tasarladığın her ne ise onun peşine düşürecek, ideallerini uygulamaya koyduracak bir açıdır. Güvensizliğimizden, ezikliğimizden, çaresiz hissedişimizden, kurban psikolojisinden, hayatta yön ve hedef eksikliğimizden, her tür bağımlılığımızdan ve de öfke ile gerilimle değil, yersiz ve zamansız eylemle değil (mars Akrepte çünkü 🙂 ) uygun zamanda uygun hamleleri yaparak hayallerimizi gerçek kılabileceğimizi anlatmakta. (mars haritada Venüs- Satürn ve Plüton ile uyumlu açılarda) MERKÜR bir de Jüpiter -Uranüs ikilisine orta nokta yapıyor, bunun anlamı ise ; zihnimizin aslında çok da aktif çalıştığı, tüm olasılıkları görebilme ve değerlendirebilme potansiyelimizin olduğunu ve fakat aynı zamanda her konuda bir fikrimiz, her tarakta bir bezimiz olduğu için zihnimizin dağınık olabileceğini, aşırı ve belki de boş boş konuşarak vaktimizi tüketeceğimizi, hevesle başladığımız, tüm iyi niyetle kurduğumuz cümlelerin bir anda hedefinden, maksadından çıkıp karşı tarafı üzebileceğini anlatmakta. İnanın başına bazen dili belasından geliyor ne geliyorsa… Akıl sussa yürek konuşuyor; yürek sussa akıl konuşuyor tam da bunun gibi bi durum işte dediğim. Çoğu zaman gördüğümüze göre değerlendiriyor, duyduklarımıza göre karar veriyoruz, okuyup izlediklerimize göre ya yargıç oluyoruz ya hakim…Oysa aslında ne biliyoruz ki? Bilmek (İKİZLER) ile anlamak, idrak etmek (YAY) aynı şeyler mi? Aslında çok şeyi bilmiyoruz, sadece sığ bir bakış açısı ile, korkunun yaşattığı “güvende kal” fısıltıları ile kendi çapımız, çevremiz, ilişkilerimiz, yaşadığımız şeyler kadarı ile biliyoruz, değerlendiriyoruz ve de kararlara varıyoruz. Çok bilen çok yanılır der atalarımız, çok biliyoruz da anlamıyoruz, bilgiyi idrake taşımakta zorlanıp çuvallıyoruz sanırım. Konuşanlar bir şey bilmiyor, bilenler ise susuyor, lal olmuş dudaklar bu günlerde…(Merkür yay burcu, 12. ev)

İşte İkizler burcundaki Dolunay, huzursuz, güvensiz, yönsüz ve hedefsiz yanlarımızı açığa çıkacaktır, tüm gerçekleri ayan ve beyan edecektir ve  psikolojik bazda gerilimler yaşayacağız önce, hayal kırıklıkları eşlik edecek belki bu gerilimlere, çoktandır elimizi tutanların artık elini bırakmak zorunda olduğumuzu anlayacağız belki de ve sonra da eyleme geçeceğiz elbette. Dağınıklıkları toplayacak, kırılan döküleni temizleyecek, gitmesi ve bitmesi gerekenlerle vedalaşacak ve yaşamın akışı ile birlikte kaldığımız yerden devam edeceğiz kendi hikayelerimize.. EZİK DEĞİLİZ HİÇ BİRİMİZ… Yazımın başlığında sordum bunu ama cevabımı sona sakladım 🙂 Ezik de değiliz, çaresiz de değiliz. Bu gökyüzü tablosu altında, tüm gezegenler nihai dizpozitör durumunda (son düzenleyici) olan SATÜRN’e hizmet ederken, ondan bir işaret bekleyip, ona göre yol alırken; çok geçekçi ve pratik olmak; hayatın ve onun getirdiklerinin karşısında net ve sorumlu davranmak, zamanın değerini, emeğin ve çabanın mutlak taktir göreceğini ve ilahi sistem tarafından ödüllendirileceğini söylemek sanırım fazla iyimserlik anlamına gelmez.

Önümüzdeki sürecin hepimize değiştirebileceğimiz şeyler için cesaret; değiştiremediğimiz şeyleri kabul etmek için sabır ve dirayet; ikisi arasındaki farkı anlamamıza yardım edecek feraset, idrak getirmesini dilerim….

Sevgi ve ışıkla, gökyüzü rehberimiz olsun….

Astrolog Hülya DEĞER Dip.ASA

MERAKLISINA BİR DUYURU: 21 Aralık 2019 Cumartesi günü yüz yüze, 22 Aralık 2019 da online olarak 2 seminerim olacak. 2019 yılının SON, 2020 yılının ilk tutulmasını; size kendi haritanız üzerinden anlatacağım. Bu dönemde neler olabilir? Nasıl konular hayatınızda ne zaman aktif olmaya başlar? 2020 sizin için nasıl bir yıl? Tüm bunları konuşacağız. Kayıt ve koşullara ve ayrıntılı bilgiye şuradan ulaşabilirsiniz : 2019 un SON; 2020 nin İLK TUTULMASI SİZİ NASIL ETKİLEYECEK? 

12 ARALIK İKİZLER BURCUNDA DOLUNAY: EZİK MİYİM, NEYİM BEN?” üzerine bir yorum

  1. Nilgün Er

    Hülya hn.merhaba bu dolunayı okurken aklıma Doğa koleji velilerinin durumu anlatıyorsunuz gibi geldi.Yaşadıkalarımız tam da bu.Ama bu duygu durumu karmaşasında çocuklarımızın başına ne gelecek bekliyoruz.İnanın söz konusu tamamen çocuklarımızın geleceğinle oynanması.Şu ana kadar velilerin isyanı paradan çok 8 ve 12.sınıflar başta olarak ağırlıklı yaşadıkları endişe ve kaygı.Düzenlerinin bozulması.Çok duygusal davranıyorlar .Evi gibi gördükleri okullarından kopmak istemiyor değişiklik istemiyorlar.Ne güzel olurdu İnstagramda Doğa Koleji olarak biz velilere astrolojik olarak bir yazı kaleme alsanız.Sizin astroloji odaklı psikolojik yorumlarınızı okumak o kadar rahatlatıyor ki.

    Liked by 1 kişi

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s