25 Ocak KOVA BURCUNDA YENİAY :Yavaş Yavaş Ölürler Alışkanlıklarına Esir Olanlar…

 

aqu

Yavaş yavaş ölürler alışkanlıklarına esir olanlar,
Her gün aynı yolları yürüyenler,
Ufuklarını genişletmeyen ve değiştirmeyenler,
Elbiselerinin rengini değiştirme riskine bile girmeyenler,
Bir yabancı ile konuşmayanlar.

Yavaş yavaş ölürler
Heyecanlardan kaçınanlar,
Tamir edilen kırık kalplerin gözlerindeki pırıltıyı
görmek istemekten kaçınanlar.

Yavaş yavaş ölürler
Aşkta veya işte bedbaht olup yön değiştirmeyenler,
Rüyalarını gerçekleştirmek için risk almayanlar,
Hayatlarında bir kez dahi mantıklı tavsiyelerin dışına
çıkmamış olanlar.   (Pablo NERUDA)

Takvimler 25 Ocak 2020 nin ilk saatlerine geldiğinde yepyeni bir ay doğacak gökyüzünde. 4 derece KOVA burcunda olacak bu defa AY ve GÜNEŞ’in kucak kucağa gelmesi. 2019 yılını bir tutulma ile kapattık 26 Aralık’ta, 2020 ye bir tutulma ile merhaba dedik 10 Ocak’ta ve eminim bu iki tutulmanın kişisel yaşamlarınıza oldukça dramatik etkileri olmuştur. Özellikle işi, kariyeri, parası, pulu ile sınav verenler bir yandan; evi, yuvası, yuva bildikleri ile, ana babası ve sevdikleri ile sınav verenler bir yandan çokça vardır etrafınızda.

Bu yeniay ise 2019 u sıkışık bitirdiğimiz ve  2020 ye de bir o kadar da sıkışık başladığımız sürecin ilk yeni ayı ve oldukça uranüsyen. Uranüsyen de ne demek?  ben bilmiyorum diyenler olabilir belki ; uranüsyen demek beklenmeyeni beklemek demek, ani ve sıra dışı, öngörülmez demek,yeni demek, ani demek, evde hesap kitap yaparken o hesabın kitabın çarşıya uymaması demek, beklemediğiniz ve belki de hazır olmadığınız konuların gündeminize gelmesi demek.

KOVA burcundaki yeniaya KOVA burcunun modern yöneticisi olan Uranüs sert bir açı ile bağlanmakta. Açı haritanın 7. evinden yani evlilik, yakın ilişkiler, ortaklıklar, açık düşmanlıklar,rakipler alından gelmekle birlikte aslında haritanın 8. burcundan geliyor. Yeni ay ise haritanın 4. evinde ama  5. burcunda. Ev, aile, yerleşim, içine doğmuş olduğumuz aile, çocuklarımız, aşk ve gönül işleri de bu yeniay konularının içerisinde.

Konu başlıklarımız ilişkiler, ev ve ailede gelişen ani ve beklenmedik değişimler, yeni koşullar olmakla birlikte arka plandan çalışan konu ise para ve değer kavramı. Maddi anlamda beklenmedik değişimler yaşanması ve buna bağlı değişimlerin de özellikle ev konusunda, yaşanan mekanla ilgili konularda gündeme taşınmasından söz edebiliriz. Çocukların şu ya da bu şekilde evden ayrılmaları (evlilik, okul, iş vb) evlilik içinde sorunlar ve buna bağlı olarak ayrılık kararları, sürecin mahkemeye taşınması, alınacak yasal kararlar ve bunun parasal duruma da yansıması da olasılıklar arasında.

Anın haritasından yansıyanlar  değişimi ve yeni koşullara duyulan heyecanlı isteği; belki bu anlamda yaşanan sabırsızlığı, aceleciliği ve tez canlılığı anlatmakta. Sizin doğum haritanızda 4 derece Kova burcu hangi yaşam alanında ifade buluyorsa işte orada özgürlük ihtiyacı duyacağınızı, kendiniz olmak isteyeceğinizi, şimdiye dek süren sıkışık durumlarınıza çözüm üretmek adına alternatif yollar bulmaya çalışacağınızı söyleyebilirim. Esnek olan, yeniliğe açık olan ve vizyon yeteneği olanlar adına sürecin rahat geçeceğini düşünüyorum ama özellikle kendini sınırlayan düşüncelerin farkında olmadan inat eden, yeni olasılıklara kendini kapatıp var olan koşullara saplanıp kalan kişiler için zor bir dönem diyebilirim.

MERKÜR- SATÜRN orta noktası ile irtibat kuran Yeniay derecesi, hayatlarımızda ayrılıklar yaşanabileceğini, yaşadığımız çevrenin değişebileceğini, iş koşulları ve buna bağlı olarak maddi durumlarda değişimler olabileceğini anlatıyor. Yavaş ama emin adımlarla ilerliyor olmamız önemli bu noktada. Odağımızı kaybetmemiz de keza çok önemli. Sevdiklerimizi korumak adına saplanıp kaldığımız kapanlar içinde debelenmek yerine kendi kendimizi o kapanlardan kurtarmanın alternatif yollarını düşünmek, bulmak ve uygulamak durumundayız aslında. Alışageldiğimiz sorunlara bulduğumuz çözüm yolları beklenmedik şekilde değişim içermeli. Aynı şeyi yaparak, farklı bir çözüme ulaşamayacağımızı belki de idrak edeceğiz ve mecbur kalacağız bir noktada yeni yollar bulmaya.

26 Aralık 2019 da 4 derece Oğlak burcunda bir Güneş Tutulması olmuştu. Bu tutulma derecesinin gökyüzünde bir çentik oluşturduğunu, hassas olduğunu düşünün. Gezegenler gökyüzünde burçlardaki seyahatlerine devam ederlerken bu tutulma derecesi (4 drc Oğlak) ile çeşitli şekillerde irtibat kurarlar. Kimi gezegen olumlu açı, kimi gezegen sert açı yaparak bu dereceyi ara ara aktive ederler ve hayat sahnemize çeşitli olaylar taşırlar. Zira bir tutulmanın etkisi her zaman illa ki tutulmanın yakın tarihlerinde gerçekleşmez, etki aylara yayılır bazen ve tutulma derecesinin alacağı bir tetik olayları aktive eder. Bunu anlattım çünkü KOVA burcundaki  yeniay derecesi 4 derece Oğlak burcunu 150 lik açı ile aktive ediyor. 150 lik açının doğası da zaten uranüsyendir. O zamandan bu zamana gündemimizde yer alan konulara dair ani olaylar, şaşırtıcı gelişmeler, yeni ve değişim içeren koşulları bekleyebiliriz bu durumda.

Anın haritasında yükselen burca sert açı yapan SATÜRN gezegeni, süreç içerisinde korku, kaygı, olumsuz düşünce ve beklentiler içerisinde olabileceğimizi anlatmakta. Aynı noktaya PLÜTON’un yaptığı açı ise değişime göstereceğimiz direnci, değişen koşulları kendi lehimize manüple etme çabamızı ama bunda da çok zorlandığımızı anlatmakta. VENÜS- MARS arasındaki sert açı ise her türden para ve ilişkilere dair problemleri işaret ettiği kadar; istediğimiz şeyler için eyleme geçiş şeklimiz ile bunları elde etme potansiyelimiz arasında uyumsuzluk olduğunu anlatıyor. Mars ve Jüpiter arasındaki karşılıklı ağırlama, Oğlak burcundaki Jüpiterin Satürn tarafından dizpoizte edilmesi gerçekçi ve somut beklentiler içinde olanları destekleyecektir hiç şüphesiz.

Yeniay haritasında Ay Düğümleri ile ılımlı açı yapan URANÜS ise ilişkilerde karşılaştığımız sorunları çözmek adına farklı bir yol izlememiz gerektiğini, şimdiye kadar sorunlarımızı çözmek adına geliştirdiğimiz taktiklerin işe yaramadığını gördüysek eğer farklı ve denenmemiş bir yol bulma gerekliliğini, bunu bulanların destekleneceğini anlatıyor kadersel olarak. Yükselenin yöneticisi VENÜS yüceldiği burç Balıkta, ay düğümleri ile o da ılımlı açı yapıyor, NEPTÜN ile kavuşumda. İlişki yaşadığınız kişilerin geçmişi eğer sizin geçmişiniz olsaydı, onun çektiği sıkıntı ve acıları siz çekmiş olsaydınız ya da onun bilinç düzeyi sizinkisi ile aynı olsaydı bakın bakalım şimdi olduğu gibi davranıyor ya da düşünüyor olabilir miydiniz, aynı çıkmaz sokaklarda dolanıyor muydunuz der gibi bu kombinasyonlar. Maksimum şevkat ve affedicilik çalışacaktır buna inanıyorum eğer ilişkinizde geçinmeye gönlünüz varsa. Olan bitenin en yüksek hayrımıza çalıştığının birer göstergesi aynı zamanda bunlar ama direnç göstermek, sert tutumlar, katı bir inat, kör bir hesaplaşma çabası gözlerimize perde indirebilir.

“Kul sıkışmayınca Hızır yetişmez” der atalarımız, ne kadar da doğru. Sıkışan kulların hayatına mucize çözümler, mutlulukla karşılanan yenilikler gelebilir elbette dedik ya konu çok uranüsyen, beklenmeyeni beklemek lazım. Aramızdan bazıları ani beliren çözümler ve bu çözümlerin yaratacağı rahatlama duygusunu yaşarken, büyük bir çoğunluğumuz ise gelen bu çözümleri inat ve kör bir ısrar, korku ve değişimin yaratacağı bilinmezlik yüzünden görmekte zorlanacak, evdeki hesaba uymayan durumlar yüzünden gerilimin, tartışmaların ve yol ayrımlarının içerisinden geçecek .  Konu paraya dayanıyor, konu ilişkilere dayanıyor, konu evimize, ailemize dayanıyor. Ve elbette ki şu ana dek anlattığım olasılıklar, onların hepsi birer bahane… Gökyüzündeki yıldızlardan, yeryüzündeki canlılara yansıyan birer bahane….Yoksa hangi yıldız, hangi gezegen, kime ne yapsın? Kişinin kendi eli ile kendine yaptıklarının yanında hepsi birer bahane işte… Gökyüzünü ve onun anlattıklarını okuyabilme becerisine sahip astrologların yaptıkları sadece ve sadece içinden geçtiğimiz zamanın kalitesini, gökyüzüne bakarak ve oradan aldığı bilgiyi, gözlemi; bu alada aldığı eğitimle, bu alanda edindiği deneyimler ile sentezlemek  ve dili döndüğünce sizlere aktarmak sadece.

Sözün özü; değişimin, yeni olanın, açılmamış bir kapının, henüz yürünmemiş olan bir yolun başındayız. Özellikle yaz aylarındaki gökyüzü görünümlerine de baktığım için rahatlıkla söyleyebilirim ki değişimin içerisinden ancak seçenekli düşünerek, esneyerek, toleranslı davranarak, elimizi yaktığını bile bile tutunduğumuz şeyleri bırakarak sağ salim çıkabileceğiz. Hepimizin yolu açık olsun, açılmasını beklediğimiz kapılar açılsın ama eğer yanlış kapıların önünde bekliyorsak da doğru kapıyı bulma basireti hepimize nasip olsun  dilerim ki ….

Sevgi ve ışıkla, gökyüzü rehberimiz olsun…..

Danışman Astrolog Hülya DEĞER  Dip.ASA

25 Ocak KOVA BURCUNDA YENİAY :Yavaş Yavaş Ölürler Alışkanlıklarına Esir Olanlar…” üzerine 2 yorum

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s