9 ŞUBAT 2020 ASLAN BURCUNDA DOLUNAY : HAKLI OLMAK MI? MUTLU OLMAK MI?

Full-Moon-in-Leo-on-February-9-2020-Embrace-the-Path-You-were-Meant-to-Travel

9 Şubat Pazar günü sabah saatlerinde gökyüzünde Ay ve Güneş karşı karşıya gelecekler. 20 derece Aslan burcunda gerçekleşecek olan Dolunay enerjisi uzun zamandır atıl kalan tarafımıza iyi gelebilecek, yaşam enerjimizi yükseltilebilecek türden etkileri barındırmakta. Hava elementindeki KOVA burcu, yani Güneş tarafımız aklı anlatıyorsa; Aslan tarafındaki Ay yani duygularımız; o aklın çalışması için gereken ateşi harlayacak cinsten, hevesi ve heyecanı yürekten gelen sıcaklıkla ateşleyecek cinsten bir enerji.

Hava için Ateş; Ateş için Hava gerekli ve bu dolunayda bu ikisi arasında denge yaratmayı başarabilenler adına gayet güzel bir dönem diyebilirim. Ateş elementi ve ÖNCÜ nitelik yoğunluğu taşıyan gezegenlerin eşliğinde gerçekleşecek Aslan Burcu Dolunayı; baskın bir hareket enerjisi içermekte; karar almak- aldırmak adına yüreklendirici özellikler taşımakta ve alınan kararları uygulamak adına da motive edici enerjileri barındırmakta.

Anın haritasında KOÇ burcu yükselmekte ve yöneticisi MARS ise yükseleni gayet olumlu bir açı ile görmekte. Mars dizpozitörü durumundaki Jüpiter ile karşılıklı olarak birbirine destek vermek adına güzel bir ağırlama ilişkisi içinde. Bunun anlamı, mücadelelerimizde haklı çıkmak isteğimiz, hak hukuk adına verdiğimiz kavgalardan galip çıkma çabamız desteklenmektedir sistem tarafından. İnisiyatif almak, girişken olmak, iş bitirici olmak adına olumlu enerjiler mevcut anın haritasında. Büyük ATEŞ üçgeni yaşam enerjimizi yükseltecek, kalbimizi kanatlandıracak, enerjik, sıcak, kendine güvenli, cesur ve girişimci özellikleri arttıracak türden durmakta.

MARS-ASC- AY arasındaki büyük ATEŞ üçgenini ile Ay-Güneş karşıtlığı uçurtma formuna çevirmekte. Atıl kalma riski yok yani bu ateş üçgeninin, içimizdeki dişil ile eril tarafın mücadelesi yükseltecek uçurtmayı. Fokal durumda bulunan AY’ın gölge yönlerine tuzaklarına dikkat etmek kaydı ile bu süreç bizlere iyi gelecektir emin olun. AY bir haritada fokal durumda olursa dikkat edilmesi gereken şey aslında duygular, ihtiyaçlar ve bu duyguların tatminine yönelik ihtiyaçların sağlıklı olarak yönetilmesi durumudur. Söz konusu ASLAN burcu ve bu burçta yerleşen AY olduğunda da ister istemez duygular ego merkezli hareket edecektir eğer  kendimizin ve içinde bulunduğumuz durumun farkında değilsek. Tek taraflı ve bencilce düşünmekte ısrar etmek, illa benim istediklerim benim istediğim şekli ile olsun demek, güçlü egosal istekler ve bunlarda ısrar, sabitlik, ayak diretme süreç içerisinde kendi kendimizi baltalayabilecek türden davranışlar aslında. Haklı olmak mı yoksa mutlu olmak mı hayattan istediğimiz? sanırım bunu çokça soracağız bu süreçte kendi kendimize.

Dolunay zamanlarının bence en güzel tarafı kendi kendimizi dışarıdan en net hali ile görebilmemizdir. Her şey ayan beyan ortadır, saklanacak bir yerimiz yok gibidir; zaten de bir şeyleri sakladıkça, bizden bir şeyler saklandıkça daha bir görünür olacaktır çoğu şey. Öz eleştiri yapabilmek söz konusudur dolunay zamanlarında, gerçi bu dolunay ASLAN burcunda; öz eleştiri ve AY Aslan aynı cümlede çok sakil durdu farkındayım 🙂 Yaralı bir Aslan dan, ruhu aç bir aslan burcundan daha tehlikeli de bir şey olmayabiliyor bazen.

“Benim tacım kalbimdedir, başımda değil…
Ne elmaslarla ne değerli hint taşlarıyla bezenmiştir ne de görülebilir..
Benim tacım gönül ferahlığıdır.
Ve bundan çok az kral hoşlanır.. “

demiş William Shakespeare. Tam da anlatmak istediğim bu aslında. Ruhu aç, yaralı, egosu zedelenmiş, kendi yürek ve yaratım gücünün farkında olmayan ve etrafındakilere bakarak kendisini onlara göre hizalamaya çalışan bir Aslan kadar zavallı, çaresiz ve güçsüz canlı var mıdır sorarım size ? ASLAN burcu demek biraz da yaşamı oyun bahçesi olarak gören çocuğun enerjisine benzer, nasıl ki bir çocuk oyun oynarken tüm ruhunu, aklını, kalbini oyuna katar; o bahçe içinde oynarken korunduğuna, gözetildiğine, düştüğünde yeniden kaldırılacağına mutlak bir inanç ve güven duyarsa işte ASLAN burcunun aslında içinde böyle bir cevher vardır. Bu onun yürek ferahlığıdır, gönül huzurudur. Ateş elementinin kanatlandıran, yükselten, heveslendiren ve ne yapıyorsa içine aşk katan yanı onun içindeki cevherin mayasıdır. Bunun farkında olan biri için ucuz ego oyunları, alkış ve onay ihtiyacı, etrafındakileri yönetme isteği veya kendini sürekli başkaları ile kıyaslama isteği elbette anlamını yitirecektir.

Yakın ilişkilerde sağlıklı beklentiler, kendini sürekli onaylatma isteği olmadan içtenlikle ifade etmek, haklı çıkma isteğini mutlu olma amacına kurban etmeden ihtiyaçlarımızı ve taleplerimizi gerçekleştirmek elbette mümkün bu süreç içerisinde. Yeter ki tek taraflı düşünmekte ısrarcı olmayalım. MERKÜR-URANÜS orta noktası ile irtibatta olan Dolunay derecesi, düşüncelerimizi sınırlayan gereksiz ön yargılarımızdan bizi özgürleştirmek adına çok önemli. Balık burcundaki MERKÜR etkisi ile düşüncelerimizi dağıtmadan, iletişim kurarken dikkatsiz ve karşımızdakilerin düşüncelerine özensiz davranmadan, içsel sezgilerimizin rehberliğine de güvenerek algımızı yükseltebiliriz elbette.

Zorlayıcı koşulların içerisinden geçiyoruz şu günlerde çoğumuz. Samimi ve içten davranışlar, empati ve duyarlılık, vicdan ve merhametin içimizdeki seslenişini duyabilmek her zamankinden daha önemli bu günlerde. Aslan burcundaki Dolunay sürecinin her birimiz için mutluluk getirmesini diliyorum. Haklı olacağım diye kendimizi mutsuz edecek durumların içine sokmayalım olur mu?

Sevgi ve ışıkla, gökyüzü rehberimiz olsun….

Hülya DEĞER Dip.ASA

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s