15 KASIM AKREP BURCUNDA YENİAY:KAYBETME KORKUSU ve KONTROL KAYGISI

Büyük beklentilerin olmasın hayattan, eğer yaşadıklarından çıkardığın en önemli ders nedir diye sorsaydı biri bana; üç kelime ile cevap verirdim duraksamadan: Büyük beklentilerin olmasın. Bağırmayan anne, kırılmayan oyuncak, terk etmeyen sevgili, bitmeyen oyun olmaz ” Ali LİDAR

15 Kasım 2020 Pazar günü sabah saatlerinde AKREP burcunun 23. derecesinde yeni bir ay doğacak. Etkileri itibariye sarsıcı bazı gelişmelerin tam da ortasında bulsak da kendimizi; bu günlerde bir kapının eşiğinde duruyoruz aslında her birimiz. Bir kapıyı kapatmamız, başka bir kapıyı açmamız bekleniyor bizlerden de söz konusu AKREP burcu olduğu zaman olayları ve yaşananları öyle hafife almak, hemen adapte olup eyleme geçmek sanırım kolay olmayacak.

Bi bakalım mı AKREP sahası neymiş? Su elementinin sabit bir burcu olarak AKREP burcu astrolojik döngüde yüzleşme ile ve en derindeki gerçeği arayıp bulup gün yüzüne çıkarmakla ilgilidir. Peki sizce “yüzleşme” dediğimiz şey gerçekten nasıl yapılır? Hele ki bir krizin tam da ortasından geçiyorsak? Yani yüzleşme dediğimiz şey nasıl bir yapıyı gerekli kılar? Elbette ki içsel bir güce (Akrep bu gücünü dişil bir burç oluşundan alır) ve duygusal zekaya (Akrebe bunu da veren su elementi doğasıdır) gerek vardır. Akrep burcunun sabit niteliği ise onun müthiş iradesini, kararlılığını ve dayanıklılığının kaynağıdır. Derindir. Ketumdur. Yüzleşmelerden kaçmaz hayatın içinde, yaşadığı olaylar zaten onu bu yüzleşmelere çeker. Cenneti de cehennemi de kendi içinde yaşama kapasitesi vardır. Cennetine ulaşması için cehennemden geçmeye razıdır. Küllerinden yeniden doğmayı başarandır Akrep. Ve evet hepimizin de doğum haritasında bir Akrep sahası vardır. Doğum haritalarımızda da AKREP burcunun düştüğü yaşam hanesi hem cennete hem cehenneme en yakın olma potansiyeli taşıdığımız yerdir. İrademiz de orada sınanır, gücümüz de biraz orada test edilir. Bu alanda manevi ölümleri ve ardından doğumları da yaşarız. Değişme değil dönüşmenin hanesidir orası ve yaşamın en çetin sınavlarından sonra, deneyimlerin en zoru ile karşılaşmadan dönüş(e)meyeceğimiz yerdir orası. Gölge yönü ile kini, intikamı, kıskançlığı, kaybetme korkusunun verdiği kontrolcülüğü de yine Akrep burcu karşılar.

Akrep burcu ile ilgili biraz bilgi sahibi olduktan sonra yine dönelim anın haritasındaki işaretleri okumaya;

Akrep burcu Yeniayı anın haritasında Yükselen üzerinde gerçekleşmekte ve olayın asıl yöneticicisi (dizpoiztörü) olan gezegen ise MARS. Mars ise kendi burcunda, KOÇ da ve henüz tamamladığı retrosunun ardından ALPHERATZ yıldızı ile kavuşarak bağımsız ve özgür olma arzusuna vurgu yapıyor. Venüsyen karakterdeki bu yıldız, ilişkilerde ani gelişmelere, bu gelişmeler karşında vereceğimiz kararlara işaret ediyor. Mars Güneşle karşılıklı ağırlama ilişkisi içinde, uzak bir orbla Plütonla dik açıda. Yani; kaybetmekten korkuyoruz, reddedilmekten endişe duyuyoruz ve bunu hissettikçe de karşımızdakini kontrol etmeye, manüple etmeye çalışıyoruz. Değişime direnç gösteren taraflarımız her geçen gün biraz daha yorup, yıpratmakta aramızdan bazılarını. İçindeki şeytanlar uyanabilir kimimizin, en içgüdüsel hali ile hayat memat meselesi haline getirdiği olayların tam da göbeğinde olabilir bazılarımız da. Özellikle Sabit burçlar yani Aslan, Kova, Boğa ve Akrep burcunun son 10 günlük evresinde doğanlar süreçten nasibini fazlası ile alabilirler. Ama şunu her zaman söylerim; her doğum haritası göksel bir oluşumdan kendine özel etkiyi alır, o etkinin çıkaracağı sonuç da harita sahibinin kendi yaşam yolculuğu içinde anlamlıdır, önemlidir.

Yeniay derecesi, Plüton, Jüpiter, Satürn üçlüsüne olumlu açı ile bağlanırken NEPTÜN ile de akıcı bir üçgen açı ile irtibata geçmiş durumda. Bunun anlamı bu süreçte yıpranan, tükenen, yoran ve bıktıran bazı olay ve gelişmelere son noktayı koymak adına çaba göstereceğimizi, çabalarımızın da aslında karşılık bulabileceğini, değişime direnmek yerine değişimin bizatihi elimizde olduğunu anlatıyor. Kararlarında kör bir inatla direnmeyen, bitişleri olgunlukla kabul edip yeni başlangıçlara kucak açma cesareti gösterenleri NEPTÜN’ün Balık burcundaki koşulsuz şefkat ve merhameti saracak. Ay düğümleri ile Neptün arasındaki sert açı ise bu dediklerimin gerçekleşme ihtimaline karşı bile ne kadar da güvensiz olabileceğimizi, olan biten karşısında nasıl da savunmasız, aklı karışık olduğumuzu anlatıyor aslında. Ay düğümleri Neptün karesi yaşamdaki önceliklerimizi belirlemekte yaşadığımız sorunları anlatır. Hayatın içinde, ilişkilerimizde önemli ve öncelikle ele alınması gereken konuları saptamakta zorlanmak söz konusu olabilir bu görünüm altında. Ve fakat Neptün yeniayla olumlu bir kontakta olduğu için emeklerimiz elbette boş çıkmayacaktır yeter ki elimizden geleni yapalım, emek verelim ve yapamadığımız, boyumuzu aşan noktada ise teslimiyet geliştirip, bizi bizden daha iyi bilen evrensel sisteme güvenelim.

Kadersel yolumuzun pusulası niteliğinde olan AY düğümlerinden Kuzeyde olanı, yani bu süreçte ileri gitmek, gelişmek adına geliştirmemiz gereken becerileri, özellikleri anlatan düğümü MERKÜR yönetiyor. Yeniay haritasında Merkür ile Uranüs arasındaki sert açı; aniden, nedenini de aslında pek bilmeden, sert ve fevri çıkışların bizi zorlayabileceğini anlatıyor. Anın haritasında 12. evde olması aslında kendi kendimize de itiraf edemediğimiz korkulara ve güvensizliğe kapıldığımız anlarda daha da bi gergin, daha da bi sinirli olabileceğimizin sinyallerini veriyor. Sabırsızlık, acelecilik, karşımızdakini dinlemeden anlamadan kullandığımız iletişim dili yeni başlangıçların arifesinde bir tür handikap oluşturmakta. Ne dediğimiz, ne düşündüğümüz kadar bunu nasıl bir dille yapıyor olduğumuz da önemli. Sinsi düşüncelerin, çıkarcı, kaba, kırıcı konuşmaların kime ne faydası olmuş ki bize olsun…Aman dikkat olur mu? Ayrıca bu dönem çocuk sahibi olanlar da çocuklarına ekstra özen, dikkat ve imtina göstersin zira an haritasında çocuklarla ilgili de yaşanması muhtemel sıkıntılar olabileceğine dair işaretler bulunmakta.

Akrep ve tam karşısındaki Boğa burcu maddi konularda da vurgunun en yoğun olduğu astrolojik işaretlerdir. İçerisinden geçtiğimiz zorlu süreçler aramızdan pek çok kişiyi maddi anlamda da sınayacak olaylar yaşatmış olabilir. Akrep burcundaki bu yeniay maddi anlamda da yeni bir düzleme geçişimizi anlatıyor. Zamanında güç elde etmek adına sahip olduklarımız şimdi eğer yoklukları ile sınıyor ise bizleri (para, mal, mülk, ünvan, vs ) dönüşüm elbette zorlu ve çetin dönemeçlerden geçmeden gerçekleşmeyecek. Sahip olduklarımızı güven altında tutmak belki bu dönemde çok daha zor olacak zira AKREP burcundaki AY kaybetmekten ölesiye korkan ve bu korku uğruna da en zorlu yollara sapabilecek bir tabiatı anlatır.

2020 yılını uğurlamaya az bir zaman kala önümüzde 2 tutulma ve çok önemli bir döngünün başlangıcını yapacak Kova burcundaki Satürn-Jüpiter kavuşumu bizi bekliyor. Başka bir evreye geçecek olan değişen dünya düzeninde, bizler de payımıza düşeni alacağız elbette. Bu yeniay bu anlamda aslında çok önemli. Yeni bir eşiğin önünde dururken, bizlerin aynı kalması mümkün değil… Değişeceğiz….Dönüşeceğiz…Karanlıkların içerisinden geçsek de o karanlığın içinden elbet yeni doğan şafağın ışığını kucaklayacağız.

Sevgi ve ışıkla, gökyüzü rehberimiz olsun….

Astrolog Hülya DEĞER Dip.ASA

09.11.2020/İstanbul

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s