30 ARALIK YENGEÇ BURCUNDA DOLUNAY: KENDİMİZE SAKLADIKLARIMIZ

En güçlü duygularımızı çoğu zaman kendimize saklarız. James JOYCE

30 Aralık 2020 Çarşamba günü sabahın ilk ışıklarıyla gökyüzünde bir dolunay gerçekleşecek. Yengeç burcunun 8. derecesinde gerçekleşecek olan bu dolunay maddi manevi güven içinde olmak adına neye ihtiyacımız olduğuna vurgu oluşturacak. His dünyamızda bir tür alarm zilleri çalacak 2020 yi kapatıp 2021 yılına adım atarken desem sanırım abartmış olmam.

Gökyüzündeki astrolojik sembollerin yeryüzünde yaşayan bizlere ulaştırdığı mesajlara bakalım bir, neler anlatmakta anın haritası;

Yükselende YAY burcunu görüyoruz, Yükselenin yöneticisi gezegen Jüpiter ve Satürn ile beraber el ele vermiş; Uranüsle dik açıya doğru gitmekte. Maddi kazançlar alanında bulunuyor olması ve söylediğim açı etkisi ile maddi anlamda sıkışıklık, gelir- gider dengesini ayarlamakta zorlanma, sahip olduğumuz maddi-manevi her ne varsa bunları kaybetme korkusu, güven içinde tutma kaygısı içinde olabileceğimizi anlatmakta.

Dolunay derecesinin yükseleni görmüyor olması ki bu noktada AY’ın kendi burcu YENGEÇ de olması onu daha da kuvvetlendiriyor- kendimizi savunmasız, çaresiz, ihtiyaçlar söz konusu olduğunda tatminsiz hissetmemize neden olur. Duygularımızı gösteremiyoruz yani ama bu demek değil ki duygu yoksunuyuz elbette ki hayır… Tam tersi çok yoğun, derin ve tatmin edilmeyi bekleyen duygulara sahibiz. Eleştirilere karşı hassasiyet, duyguları kontrol etmekte sorunlar, yoğun ve tatmin edilmekte zorlanan duyguların kontrolsüz ifadesi de yaşanması muhtemel ilişki sorunlarına neden olabilir zira Dolunay derecesi haritada VENÜS/SATÜRN orta noktasına düşmekte. Kalıcı ve istikrarlı ilişkiler, sağlam ve garantili değerler üretmek isteğimizin tam karşılık bulması sanırım zor bu günlerde.

Güvende misiniz? En temel ihtiyaçlarınızı giderebiliyor musunuz?

Yaşadığınız olumsuz durumlarla, “şansız” diye adleddiğiniz durumlarla nasıl başa çıkıyorsunuz?

Kendinizi çaresiz, savunmasız ve küçük bir çocuk olarak yakaladığınız durumlar oluyor mu hayatın içinde? Böyle durumlarda kime? neye sığınıyorsunuz? Kimden medet umuyorsunuz?

Neler size iyi geliyor bu günlerde? Neler alarm veriyor ruhunuzda? Neler sizi çığırından çıkartıyor? Neler sakin, uysal ve yumuşacık yapmaya yetiyor?

Anı hafızalarımızda yer alan, küçücük bir çocukken edindiğimiz ilk kalıplarımız, bilinç altımızda kodlu duran ama ihtiyaç anında referans aldığımız şeyler, alışkanlıklarımız pozitif ya da negatif size ne katıyor? Hangileri işinize yararken bu zor günlerde hangileri ayağınıza pranga olmuş durdurmakta sizi?

Bazı duygularımıza ANNE rolü biçtik bazılarına ise BABA rolü farkında olmadan belki de. Şimdi durup da bi bakalım hangi duygularımız bizi bir annenin koşulsuz şartsız sevgisi gibi bizi sarıp sarmalarken, hangi duygularımız -malı, -meli kipleri eşliğinde sert bir baba otoritesi ile cezalandırıyor? Duygulardan uyandırıp gerçeklerle yüzleştiriyor?

Sizin koruduklarımız, sizi koruyanlar; anneniz, anne bildikleriniz; çocuğunuz, eviniz, yuvanız, sizi yuvanızda hissettirenler, bağrınıza bastıklarınız- sizi bağrına basanlar işte tam bütün bu soruların muhatapları bu dolunayda his dünyanızın alarm zillerine basıyor.

AY ve GÜNEŞ’in tam karşı karşıta gelmesi ile oluşan DOLUNAY dönemleri içerdiği enerjiler bakımından oldukça gergin, bilinçli ve bilinçsiz taraflarımız arasındaki farkın çokça açıldığı ve bu iki faktör arasındaki açıklığın çok çarpıcı bir biçimde gözümüzün önüne serildiği zaman dilimleridir. İçinden geçtiğimiz zamanlar geçmişimizi, anılarımızı, bu yaşa kadar biriktirdiğimiz tüm tecrübelerimizi kapsadığı kadar geleceğe dair duyduğumuz kaygılarımızı, güvensizlikleri, en çok da ailemiz, çoluk çocuğumuz, evimiz, yurdumuz adına duyduğumuz endişeleri körüklemekte. Anın haritasında KİRON’un dolunay ile yaptığı sert kontak incinmişliği, kırgınlığı, acı veren ve tatmin edilmemiş yoksunluklarımızı anlatıyor.

Anın haritasında taleplerimizi, sevgi-uyum ve denge ihtiyaçlarımızı anlatan VENÜS gezegeni NEPTÜN ile sert açıda, güney düğüm ile kavuşumda. Bu durum ikili ilişkilerimizde yaşanması muhtemel hayal kırıklıklarına, maddi koşullarda yaşanması olası değişken koşullara, beklentilerin bu anlamda kısa vadede karşılanmasının zorluğuna dikkat çekmekte. Güney düğüm ile olan kavuşumu biz istesek de istemesek de bir şeylerin bırakılması, azaltılması gerektiğini anlatıyor.

MARS ise irademizi ateşli KOÇ özellikleri ile ortaya koymak istediğimizi anlatırken PLÜTON ile dik açısısını 2 drc önce kesinleştirmiş, Boğa burcuna girip Satürn ile dik açı ile bağlanacak. Bu durum için söyleyeceğim şey; maddi anlamda elimizdeki kaynakları dikkatli kullanmak durumunda olduğumuzdur. Bu sert gezegenler arasındaki sert bağlantılar 2021 yılının ilk aylarından itibaren oldukça yoğun hissedilecektir kuşkusuz.

Peki ya hiç mi olumlu bir şey yok? 2020 yılına veda ederken bu Dolunay hiç mi güvel bir mesaj içermiyor diye soran olabilir aramızda. Var elbette. AY Dolunay fazına geçmeden önce URANÜS ile olumlu bir açı yapmış durumda. Dolunaydan sonra da ilk yükselenle 150 lik açı yapacak. Bunun anlamı; yeni, denememiş, farklı ve belki de şimdeye dek alışmadığımız, bilmediğimiz şeyler hali hazırda kapımızın önünde durmuş bizi bekliyor. Henüz görmesek de, içeriğini pek anlamasak da (ASC-AY 150 lik açısı) 2021 yılı hayatımızda yenileri katmak için geliyor aslında. Değişime direnç göstermenin, eski kalıplarda sıkışıp kalmanın, hep aynı düşünce- karar- eylem noktasında durup da beklemenin kimseye bir faydası olmayacaktır. URANÜS’ün dolunayla yaptığı ılımlı açı kendini “yeni” ye , deneyime ve yaratıcı düşünmeye açanlara şüphesiz ki ödüllerini verecektir. Bu anlamda da özellikle doğum haritalarında BAŞAK-BOĞA-OĞLAK etkisi taşıyanlar daha şanslı olabilir diye düşünmekteyim.

2021 yılının her birimize ihtiyacımız olan huzuru, güvenliği, istikrarı, maddi ve manevi her anlamda dengeye gelmesi gereken konularımızı şifalandırmasını tüm kalbimle diliyorum.

Sevgi ve ışıkla, gökyüzü rehberimiz olsun…

Hülya DEĞER Dip.ASA

MERAKLISINA DUYURU 🙂

2021 yılında Temel Seviye Astroloji Eğitimi için yeni bir online sınıf oluşturmaktayım. Astrolojiye olan ilgisini bir adım daha öteye taşımak isteyen tüm astroloji severleri bu eğitim vesilesiyle tanımaktan çok büyük mutluluk duyacağım. Eğitim ile ilgili bilgi almak, kayıt olmak isterseniz bana aşağıdaki formu doldurarak ulaşabilirsiniz.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s