MARS BAŞLADIĞI YERE DÖNERSE?

MARS DÖNÜŞ HARİTALARI

Doğum haritalarımızda MARS enerjisi bize bu yaşamda mücadele etme gücü verir. Kararlılık, eylem, aksiyon alma, kendimizi savunma, zorlu durumlarla baş edebilme, her türlü belayı def edebilme gücüdür. Bu anlamda doğum haritasında güçlü yerleşmiş bir MARS bizlere bahşedilmiş çok özel bir armağandır bu yaşamın hakkından gelmek adına zira düştüğümüz yerden bizi tekrar kaldıran, kaldığımız yerden bizi tekrar mücadeleye iten, zorlu zamanlarda kendimizi ve koşullarımızı savunma becerimizi anlatan gezegendir. Astrolojik sembol olarak MARS bizim yaşamla mücadele etme gücümüzü, nelerin bizi motive ederek harekete geçirdiğini, cesaret ve özgüven durumumuzu, aldığımız kararları uygulama becerimizden sorumlu gezegendir.

Hangi burçta yer alıyorsa doğum haritanızda nasıl mücadele ettiğinizi, savaşma tarzınızı, kendinizi nasıl ortaya koyduğunuzu ve sorunların üstesinden gelmek adına enerjinizi hangi burcun motivasyonları ile çıkardığınızı anlatır. İsteklerinizin peşinden bu burcun özellikleri sürükleyecektir ve bu yüzden MARS burcunuz hangisi ise bu burcun hem gölge hem de aydınlık yönlerini biliyor olmanız sizi ve eylemlerinizi en pozitif anlamda etkin kılmak adına çok değerli kazanımlar edinmenize neden olabilir.

MARS haritanızda hangi evinizde söz sahibi ise o hayat alanlarını sizin “arena”nız olacaktır. O konularda etkin olma isteği taşırken bazen savaşacak bazen savunacak bazen kaçack bazen de kovalayacaksınız istediklerinizi. Çatışmalarınız, bazı durumda kontrolsiz öfekeniz, rekabetçi doğanız da burada olacak. Elbette ev ve burç yerleşiminin yanında MARS’ın diğer gezegenler ile yaptığı açılar da çok önemlidir.

Bu yazımda ben daha çok MARS DÖNÜŞÜ konusunu ele almak istedim. Güneş Dönüşü dediğimiz SOLAR RETURN tekniğini astroloji öğrenen, bilen, uygulayan pek çok kişi kullanır. En bilindik öngörü yöntemlerinden biridir. Yaş gününden itibaren bir dahaki yıla kadar geçen süreçte yaşanacak olayların genel kalitesini, konu başlıklarını bu güneş dönüşü haritalarından rahatlıkla okuyabiliriz. Ancak yıllık öngörüler çalışılırken kişinin o yıl mutlaka bir Venüs bir de MERKÜR dönüş haritası hazırlanır ki hele hele Profeksiyon ve solar yıl lordu Venüs ve Merkür ise bunları çıkarmak elzemdir … Mars dönüşü ise 2 yılda bir kez gerçekleşir. Bu haritada da çok önemlidir eğer o yıl solarda Koç ya da Akrep burcu yükseliyor ya da profeksiyon yıl yöneticisi Mars olarak öne çıkıyor ya da natal MARS tutulmalardan en tetik alan gezegen olarak ön plana çıkıyorsa….

MARS gezegeninin bir Zodyak turu yaklaşık 22 ay sürer. Bunun anlamı gökyüzündeki MARS ile doğum haritamızdaki MARS 22 ayda bir kez kavuşum yapar ve nataldeki tüm MARS AÇILARINI ve bu açılar ile bağlantılı ev konularını harekete geçirir.

Mars bir burçta yaklaşık 2 ay kadar kalır ve 2 yılda 1 kez de yaklaşık 80 gün kadar Retro dediğimiz gerileme hareketi yapar. Geçen yıl MARS kendi yönettiği KOÇ burcunda Retro yapmıştı 28 Haziran 2020 de başladığı KOÇ burcu yolcuğunu retrosu da işin içine girdiğinde 15 Kasıma dek neredeyde yılın yarısını bu burçta geçirmişti.

İlk MARS dönüşümüz 2 yaş civarında gerçekleşir. Çocuğu olanlar bilirler; 2 yaşında bir çocuğun neredeyse ergenlik dönemindeki bir gencin değişimine benzer özellikleri peydah olur. Hatta bunun litaretürde adı bile var: The Terrible Twos.  Bebek artık çocuk olma yolundadır,hareketlidir, bazen anlaşılmadığında kızgındır, öfkelidir, büyüdüğünü herkese göstermek ister, inatçıdır, bireyselliğinin artık öne çıkması ile birlikte çatışır, rekabet eder vs…Ergenlikte olan çocukluktan gençliğe geçişin sıkıntısıyken; 2 yaş sendromu olarak adlandırılan bu ilk MARS dönüşü zaman ise bebeklikten çocukluğa geçişin sancıları başlamıştır zira bebek artık yürüyor, konuşuyor, çok hızlı öğreniyor ve büyüyüp hayatı keşfediyordur. Astroloji ne kadar muazzam bir matematikle çalışıyor sizce de değil mi? Yeryüzünde olanın , gökyüzünde olan karşılığını keşfetmek her defasında hayranlığımı arttırıyor bunu da söylemeden geçemeyeceğim…

Her 2 yılda bir defa  natal haritamızdaki MARS ile kavuşan ve kendi derece ve dakikasına dönen transit MARS, nataldeki tüm MARS açılarını aktive eder ve o ya da başka bir MARS RETURN haritasında natalde anlattığı vaadlerini gerçekleştirir. Bu ana gökyüzü konumunu oluşturduğumuzda ise MARS RETURN haritasını elde etmiş oluruz. Bunu oluşturmak çok kolay peki ya yorumlamak? İşte size birkaç ipucu 🙂

MARS RETURN HARİTAMIZ BİZE NE ANLATIR?

2 yılda bir oluşan MARS RETURN haritamız isteklerimizi elde etmek adına nasıl bir motivasyon içerisinde olacağımızı anlatır. Bu süreç içerisinde eylemlerimi en çok hayatımızın hangi alanına odaklanacaktır? Bu dönemde kararlarımızın, eylemlerimizin önünde engeller var mı? Bireyselliğimizi, cesaretimizi ve hayatla mücadele ediş tarzımızı bu yıl nasıl ifade ediyoruz? Sorularına cevabı MARS DÖNÜŞ HARİTALARINDA arayabiliriz. Bu haritayı okumaya başlamadan önce natal haritadaki MARS ve onun harita kondüsyonunu çok iyi biliyor olmamız şarttır. Natalden bağımsız yorum yapamayız zira “sadece vaad edilen olur”…

MARS RETURN haritasında, MARS hangi evde ise, o 2 yıllık süreçte enerjimizin odaklanacağı, eylemlerin yoğunlaşacağı alan orası olacaktır. O evin konuları bizi harekete geçirecektir. Bu alanda mücadele edeceğizdir ve bu mücadeleden başarılı olarak çıkıp çıkmayacağımızı ise MARS’ın açıları anlatacaktır. Özellikle Satürn ya da diğer sert gezegenlerden olumsuz açılar alıyorsa o 2 yıllık süreç, zorlanmalar, kararların ve eylemlerin önündeki engelleri anlatırken; iyicillerden alacağı olumlu açılar ise irade, kararlılık ve cesaret verecektir.

MARS RETURN haritasının ASC burcu; MARS enerjimizi nasıl ortaya koyduğumuz,  eyleme geçerken takındığımız tavırları tarif eder. Bu burcun doğası aynı zamanda bu süreçteyken karşılaştığımız yeni durumlara nasıl tepki vereceğimizi, mücadele ederken takınacağımız tavırları, karar verirken sergilediğimiz yapıyı da anlatacağı için gözden kaçılmamalıdır.

MARS RETURN haritasının MC nokatsında yer alan burç ise, bu 2 yıllık süreç içerisinde gözümüzü neye diktiğimizi anlatır. Neyi başarmak istiyoruz? Bu nokta natalde nerede? Bu yıl bizi dışarıdan gören insanlar en çok hangi özelliklerimizi fark edecekler?

MARS  eğer dönüş haritasının köşe evlerinden birinde yer alıyorsa o evler yaklaşık 2 yıl boyunca ana gündem maddemizin içinde yer alacak ve bunu natal ile örtüştütüp yoruma katmalısınız. Şunu söyleyebilirim ki köşe evlerdeki MARS sizin eylemlerinizi ve kararlarınızı oldukça görünür kılacaktır, fark edilmiyor olmanız pek mümkün değildir eğer aksi göstergeler yoksa.

MARS DÖNÜŞ zamanı transit mars’ın Retro hareket ettiği zaman aralığına da denk gelebilir. Mesela MARS burcu KOÇ olanlar geçen yıl 10 Eylül- 15 Kasım arasında MARS 15 ila 28 drc KOÇ burcundan Retro yaptı.  Bu dereceler arasında diyelim ki MARS’ınız var o zaman sizin 3 ayrı MARS Return haritanızdan söz edebiliriz. Mars düz harekette iken natale kavuşum 1. Harita; Mars Retro iken natale kavuşum 2. Harita ve Mars retrosunu tamamladıktan sonra 3. Ve son kez natalle kavuşum anı haritası yani 3. Harita. Her bir MARS return harita sadece ait olduğu süreç için geçerlidir. Bu durumda ise bir tür “giriş- gelişme ve sonuç” etkisi söz konusu olacağı için bu 3 harita; natal ile birlikte harmanlanarak yorumlanır. Ve unutmayın tüm gerileme hareketi yapan gezegenler içinde en zorlusu ve en sıkıntı yaratanı MARS dir zira eylemei, hareketi ve aksiyonu anlatan bir gezegenin gerileme hareketi yapıyor olması, el freni çekilmiş bir arabayı kullanmaya çalışmaya benzer…

Bu yıl çok şükür ki MARS retrosu yaşamayacağız ancak  şu aralar ASLAN burcundan geçen MARS ; 2021 yılına damga vuran SATÜRN-URANÜS kare açısını sabit t-kare açı formuna sokarak süreci epeyce bir zorlayacaktır. Özellikle bu ay sonu ve Temmuz ilk haftası bu anlamda çok ama çok kritik günlerin içinden geçeceğiz. Dilerim ki süreç her birimiz için en doğru yerde, en doğru kararları almak, değişen hayat koşullarına uyum sağlamak adına gereken cesareti ortaya koyabilmemiz adına destekler…

YAY’daki JÜPİTER ile doğal bir akış içinde olan Aslan MARS’ım eşliğinde kollektife bilgi, katkı ve ışık olması ile paylaşıyorum…

Sevgi ve umutla gökyüzü rehberimiz olsun…

Hülya DEĞER dip.ASA

Danışmanlık ve eğitimler ile ilgili bilgi almak için şu formu kullanarak bana ulaşabilirsiniz…

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s