KAÇ TANE EVİMİZ VAR ?

astrology-in-pebbles

Astroloji kendine ait bir dil kullanır olayları yorumlamada. Gezegenler,Evler,Burçlar, Açılar ve bunların kombinasyonlarının ifade ettiği enerjiler yorumlanır esasında. Bu dili bilenler kendi aralarında konuşurlarken dışarıdan onları gözlemleyenler açısından gerçekten renkli ve komik bir görüntü ortaya çıkar bazen.

Geçen yıl Astroloji Günleri Etkinliğinde öğlen verilen arada astroloji okulundan bir arkadaşım ve otel görevlisi genç bir çocukla aynı asansörde lobiye inerken bu evler konusunu konuşuyorduk, çocuk da bizi dinliyormuş meğer 🙂 ”Senin 3. Evinde bu var, 6. Evinden şu geçiyor transitte, benim 4. Evim senin 1. Evine düşüyor, senin 7.ev, benim 9 evim”, filan gibi bir dizi ev muhabbeti geçti arkadaşımla aramızda. Tabi biz kendimizi kaptırmış anlatırken otel görevlisi çocuk ile göz göze geldik, çocukcağız elinde olmadan gülmeye başladı 🙂 Allahtan kibar çocuktu da bişey demedi ama içinden kim bilir neler düşünmüştür? zira gülüşünden bunu anlamak hiç de zor değildi:) Bu kadar ev muhabbeti geçince bizim 8-10 tane evimiz olduğunu da düşünüp içinden “vayy be ! ” demiş de olabilir bilemiyorum 🙂

İşte bu yazımda  astrolojik olarak evler konusunda çok kısa ve özet tanımlar vermek istiyorum ki bir yerlerde astroloji ile ilgili evler konusu açıldığında asansördeki çocuk gibi olayı yanlış anlamayasınız 🙂

Astrolojik harita okuması yapılırken dört önemli faktörden yararlanılır. Burçlar, Gezegenler, Evler ve Açılar. Bunların birbirleri ile kombinasyonu, aralarındaki görünümler harita yorumlamanın temel yapısını oluşturur ve kendine has bir dil üretmemize, onu anlamlı bir şekilde ifade etmemize olanak tanır.

Gezegenler ne tip enerjinin harekete geçirildiğini, burçlar bu enerjiyi hayatımızda nasıl ortaya çıkarttığımızı ve evler ise bu enerjinin yaşamımızda nerede görüneceğini saptar.

Haritalarımızdaki evlerin her biri değişik bir yaşam dilimini yönetir. Doğduğumuz anda gökyüzündeki gezegenlerin her biri bir burçtadır ve birer ifadeyi yansıtmaktadırlar. İşte nefes aldığımız ilk anın haritasında yükselen burcumuzla hayata giriş yaparız, buradan itibaren birden başlayarak 12 ev sıralanır arka arkaya. Gezegenler ise bu evlere dağılırlar. Her eve bir gezegen düşebilir ya da düşmeyebilir de. Ama her ev mutlaka bir burç tarafından yönetilir.Ve o burç yaşamımızın o alanında enerjisini gösterir. O burca o evin kapısı olarak bakabiliriz. O evdeki enerjiye ulaşmak, onu anlamak için o kapıdan geçmek gerekir. Bir sonraki yazımın konusu da burçlar olsun ama bugün evleri yazmak istiyorum.

İşte evlerin kısa tanımları ve ifade ettikleri :

1.evimiz  : Ben kimim ? Nasıl bir kumaşım var? Neyin peşindeyim ? Nasıl görünüyorum?Kişisel karakteristik özelliklerim neler? Dışarıda kendimi ifade ederken hangi maskeyi takıyorum? Dışarıdaki insanlar üzerinde ilk bıraktığım etki nasıl ?

2.evimiz : Benim olan ne ? Nelere sahibim ? Kendime ve sahip olduklarıma ne kadar değer veriyorum? Para durumum nasıl? Bunu kazanırken ve harcarken motivasyonlarım neler?

3.Evimiz : Benim olan şeyleri en iyi nasıl kullanabilirim ? Düşünme ve iletişim kapasitem nasıldır? Yakın çevrem, akrabalarım, konu komşum ile ilişkilerim nasıl? Kardeşim nasıl biri? Onunla iletişimim nasıl? Liseye kadar nasıl bir eğitim hayatım oldu?

4.Evimiz : İçsel olarak neyi merkez alıyorum ? Benim yuvam nasıl bir yer ? Ya köklerim ? Yaşamda nasıl kök salıyorum? Nasıl bir yuvada dünyaya gözlerimi açtım? Nasıl bir çocukluk dönemi geçirdim?

5.Evimiz : Benzersizliğimi, eşsiz özelliklerimi nasıl ifade ediyorum ? Aşk hayatımdan ne haber? 🙂 Risk alma kapasitem nasıl? Hayatın keyifli alanlarında yeterince yer alıyor muyum? Nasıl ve kimlerle eğleniyor, hoş zaman geçiriyorum? Sevgiyi alma ve verme kapasitem nasıl? Çocuğum olur mu? Olursa onlarla ilişkim nasıl olur?

6.Evimiz: Günlük hayatın rutini içinde neler yapıyorum ? Sağlıklı mıyım ? Diyet, beslenme, temizlik alışkanlıklarım neler? Bana hizmet veren, benim için çalışanlarla aram nasıldır? Nasıl insanlardan hizmet alıyorum? Evcil hayvanım var mı? Onunla aram nasıl? Çalışma ortamım ve ortamın enerjisi nasıl? Kiracım var mı? Varsa onunla durumlar nedir?

7.Evimiz: Nasıl ilişki kuruyorum ? Eşim nasıl biri ? Ya ortaklıklarım ? Kendime nasıl insanları çekerek, kendimde farkında olmadığım ama var olan özelliklerimi deneyimliyorum? Açık düşmanlıklara maruz kalıyor muyum ve bunlarla nasıl baş ediyorum?

8.Evimiz : İlişkilerimin getirileri neler ? Saklı yeteneklerim neler? Krizler ve dönüşüm gerektiren koşullarla nasıl ve nerede karşı karşıya kalıyorum? Eğer değişmem gerekirse yaşamda bunu nasıl dönüştürebilirim? Ailemden miras alabilir miyim? Kredi kullanabilir miyim? Eşimin ya da ortağımın  maddi durumu nasıldır?

9.Evimiz: Hayatın anlamı ne? Hakikatin peşine nasıl düşüyorum ? Yurt dışı ve yabancılarla olan ilişkilerim nasıldır? Dindar biri miyim? İnançlarımı nasıl yaşıyorum? Yaşama geniş bir perspektiften bakabiliyor muyum? Üniversite ve akademik konulardaki potansiyellerim nelerdir?

10.Evimiz: Kendimi toplumla nasıl entegre ederim ? Nasıl bir işim var ? Toplum beni nasıl tanıyor? Otorite figürleri ile nasıl bir ilişkim var? Sorumluluk duygum gelişmiş mi? İş hayatım nasıldır? Neler benim için kolay neler zordur bu alanda? Dünya beni nasıl tanısın istiyorum? Bunu gerçekleştirme kapasitem nedir?

11.Evimiz: Arkadaşlıklarım nasıl ? Ne tür gruplarda yer alıyorum ? Klupler, dernekler, organizasyonlar yaşamımda yer edebilir mi? Bu tür ortamlardan nasıl faydalanabilirim? Kolektif adına nasıl çalışmalarda yer alabilirim? Hayatta geleceğime dair nasıl umut, istek ve dileklerim var? Bunu gerçekleştirme kapasitem nedir? Geleceğime dair ne tür planlar yapıyorum?

12.Evimiz: Nasıl bir karmam var ? Bu hayat yolculuğunda geçmişimden taşıdığım neler var? Bilinçaltım ne durumda ? Yalnız kaldığım, inzivaya çekildiğimde kendimin farkında olmadığım hangi parçası ile yüzleşiyorum? Beni hayatta neler yalnız bırakır, elimi kolumu bağlar ve adeta hapishanedeymiş gibi hissetmeme neden olur? Benden daha az şansa ve fırsata sahip olan kişilere nasıl ve nerede yardım edebilirim?

Astrolojide bir de “ev türetme ” konusu vardır ki çok eğlencelidir. Kendi haritamızdan eşimizin ailesini, kardeşini, patronumuzun karısını, çocuğumuzun arkadaş ilişkisini, kardeşimizin para durumunu, arkadaşımızın evliliğini  vb kısaca hayatımızda bir şekilde yer alan herkesi okuyabiliriz. Bizim yaşamımızda bir şekilde yer alan herkesin ifade bulduğu bir yaşam alanı kendi doğum haritamızda illa ki vardır. Bunun tekniği farklıdır ve bunu anlatarak sizi sıkmak istemem ama isterseniz bu yıl açacağım temel seviye astroloji derslerime katılıp bunu ve bunun gibi birbirinden zevkli astroloji konularını öğrenebilirsiniz.

Derslerimle ilgili bilgi almak ve bana ulaşmak istiyorsanız aşağıdaki formu doldurup bana ulaştırabilir ya da astrolojirehber@gmail.com dan mail atabilirsiniz.

Sevgi ve ışıkla, gökyüzü rehberimiz olsun….

Hülya DEĞER Dip.ASA

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s