SİZİN NEYİNİZ EKSİK ?

 

element

Astroloji okuluna ilk başladığım aylarda hocamız Öner Döşer bizlere, içinde bulunduğumuz kişisel motivasyonlarımızı anlamamıza yardım eden; her astroloğun bildiği ve kullandığı, haritayı elimize ilk aldığımızda kişinin temel dinamiklerini neredeyse doğruya yakın bir şekilde anlamamıza yardımcı olan bir teknik öğretmişti. Ödev olarak da bu tekniği kendi doğum haritalarımızda uygulayıp kısa bir değerlendirme yazısı ile kendisine teslim etmemizi istemişti. Bu tekniği kendimin ve ev ahalisinin haritalarında uygulayıp bunun ne kadar gerçeğe yakın sonuçlar verdiğini görünce de acemi ve bir o kadar da heyecanlı bir astroloji öğrencisi olarak çok şaşırmıştım. Daha sonrasında öğrendiğim şeyler arasında bu tekniğin, derya deniz olan astroloji ilminin mini minnacık kısmı olsa da çok etkilenmiştim o zaman ve  kısa olması gereken ödevi 3 sayfa yazmıştım o heyecanla 🙂 Adeta astrolojide kendimce çoğu şeyi çözmüştüm bu minicik bilgi ile.

Şimdi gelelim bu tekniğe. Haritalarımızdaki hangi element ve niteliklerin öne çıktığını, hangilerinin geri planda kaldığını ya da hiç bulunmadığını saptamaya ve buradan hareketle bu durumun bizim temel motivasyonlarımıza olan yansımalarını anlıyoruz bu teknikle.

Hangi element fazla, hangisi eksik; anlamak için klasik astrologların kullandığı 7 gezegene (ay, güneş, merkür, venüs, mars, jüpiter ve Satürn), yükselen burca (ASC) ve haritanın tepe noktasına (MC) puan verilir. Yükselen burç, Güneş ve Ay her zaman 3’er puan alır. MC noktası ve diğer gezegenler ise 1’er puan alırlar. Böylece 9 nokta, toplamda 15 puan alır.

Aynı puanlama nitelikleri saptamak için de ayrıca yapılır. Ve sonuçta ortaya çıkacak toplam skor 15 tir. Yani bir elementin toplayacağı maksimum skor 15 tir. Bu da demektir ki her bir elemente ortalama 4 puan düşer. Çünkü Ateş, Hava, Toprak ve Su olmak üzere toplamda 4 element vardır. Eğer bir  elementin toplam skoru 4 ün üzerindeyse o elementin fazlalığından, 4 ün altındaysa azlığından söz edilir.

elementler

ATEŞ ELEMENTİ : Yay- Koç- Aslan  

TOPRAK ELEMENTİ: Boğa- Başak- Oğlak

HAVA ELEMENTİ: İkizler- Terazi- Kova

SU ELEMENTİ : Yengeç- Akrep- Balık

ÖNCÜ BURÇLAR : Koç- Yengeç- Terazi- Oğlak

SABİT BURÇLAR: Boğa- Aslan- Akrep- Kova

DEĞİŞKEN BURÇLAR : İkizler- Başak- Yay- Balık

Şimdi eğer doğum haritanızı biliyorsanız, hangi elementlerde yukarıda bahsedilen 7 gezegenden hangileri var puanlayabilirsiniz. Yükselen burcunuzun elementine 3, MC noktasının elementine de 1 puan vermeyi de  unutmayın olur mu? 🙂

Elementler için yaptığınız puanlamayı bir kez de Öncü- Sabit ve Değişken nitelikler için de yapmanız gerekiyor.

Doğum haritasında çok yüksek ya da çok düşük puan alan ya da hiç bulunmayan element ve nitelikler size çok şey anlatacaktır kendinizle ilgili.

Eksik elementimiz hangisiyse doğal olarak haritamızda  baskın olan elementin tavırlarına bürünerek bunu kapatmaya çalışırız. Hepimiz  güçlü olduğumuz alanda kendimizi daha güvende hissederiz çünkü. Bununla beraber, eksik element de bir şekilde tamamlanması gereken bir enerjiyi anlatır bize. Bunu da çoğu zaman hayatımıza giren kişilerle tamamlama yoluna gidebiliriz. Bu eşimiz, çocuklarımız olabilir ya da arkadaşlarımız, iş ortaklarımız da olabilir. Çünkü ilişkilerimiz yolu ile gelişip, değişip dönüşüyoruz hayat içinde. Bu tekniği ev halkına uyguladığımda görmüştüm ki ben eşimden, eşim benden, biz ikimiz çocuklarımızdan, çocuklar da bizden çok şey öğrenecekti zira kimin neyi eksikse bir diğeri onu tamamlıyordu adeta 🙂 Yine aynı mantıkla bu eksikliklerimizi tamamlayacak, fazlalıklarımızı törpüleyecek olayları da kendimize çekeriz çoğu zaman.

Bu arada şunu da mutlaka belirtmeliyim ki harita yorumu bir bütündür ve element ve niteliklerin dağılımı  ilk bakışta genel bir fikir verir, eksik ya da fazla elementin yorumu, haritada bulunan gezegenlerin ev yerleşimleri ve birbirleri ile yaptıkları açılarlarla entegre bir şekilde değerlendirilmesi şarttır. Mesela küçük bir örnek vereyim; bir doğum haritasında su elementi eksikse ancak karmik geçmişimizi anlatan güney ay düğümü bir su burcunda (balık,akrep,yengeç) bulunuyorsa bu kişi için su elementi enerjisine yabancıdır diyemeyiz. Aksine bu kişi bu enerjiyi bilinçaltının taa derinliklerine kadar hissediyordur. Haritanın bir bütün olduğunu unutmayalım e mi 🙂

 

elementler

NEYİNİZ EKSİK ? NEYİNİZ FAZLA ?

EĞER HARİTANIZDA ATEŞ ELEMENTİ EKSİKSE ;

Kendinizi güçlü bir şekilde ifade etmekte zorlanıyor musunuz hiç? Peki ya motivasyon eksikliği çektiğiniz oluyor mu? Ateş elementi bizi harekete geçirici bir enerji sunar. Bunun azlığında öz güven eksikliği yaşayabiliriz, hırs ve hevesimiz elimizden alınmış gibidir. Karamsarlığa düşmemiz çok kolaydır.

Ya peki ATEŞ elementi haritanızda baskınsa ne olur ?

Kendinize ve yeteneklerinize duyduğunuz aşırı güven sizi bencillik ve egoizmin sınırlarına kadar götürebilir. Fazla hırslı ve cesur olabilirsiniz. Risk almakta çok istekli olup, saldırgan ve tahrik edici davranışlarınızla  etrafınıza tahakküm edici tavırlar sergileyebilirsiniz.

EĞER HARİTANIZDA TOPRAK ELEMENTİ EKSİKSE ;

Ayaklarınız yere sağlam basmıyor olabilir 🙂 Somut değerler üretmekte zorlanabilirsiniz. Elinizi attığınız işler pek de verimli olmayabilir. Dağınıklığınız ve düzensizliğiniz yüzünden organize olmakta zorlanıyor olabilirsiniz.

Peki ya TOPRAK elementi haritanızda çok fazlaysa ne olur ?

Maddiyata çok önem verebilirsiniz. Ayaklarınız yere çok sağlam basar, hani “yaş tahtaya basmaz” dedikleri var ya, o siz olabilirsiniz 🙂 Fazlaca gerçekçisiniz. Yenilikleri öyle kolay kabul etmeyebilirsiniz. Fazla mükemmelliyetçi oluşunuz ve daima somutluk peşinde oluşunuz hayallerinizi daraltıyor olabilir mi ?

EĞER HARİTANIZDA HAVA ELEMENTİ EKSİKSE ;

İlişki kurmakta ve bunu devam ettirmekte zorlanıyor olabilir misiniz? Olaylara objektif bakmak sizin için zor olmalı. Yeniliklere kolay adapte olmayabilirsiniz. Etrafınızda olan biten olayları kavramada ve algılamada zaman zaman sorun yaşama ihtimaliniz de var zira olaylar arasında bağlantı kurmakta, çok boyutlu düşünmekte zorlanıyor olabilirsiniz.

Ya haritanızda HAVA elementi baskınsa ne olur o zaman ?

Ah o fikirleriniz… Sizi adeta uçurur ve bi türlü ayaklarınız yere basamaz 🙂 Gerçekleştirilmesi çoook uzak, ütopik fikirleriniz olabilir. Havailik sonucu özgürlüğünüzü abartabilirsiniz. İlişkilerinizin nerede başladığını nerede bittiğini anlamakta hem siz hem de etrafınız çok zorlanır. Fikirleriniz sürekli değişir, hatta sürekli fikir üretmekten bunları gerçekleştirmeye fırsat bulamayabilirsiniz 🙂

HARİTANIZDA SU ELEMENTİ EKSİKSE ?

Duygusal olarak kendinizi sürekli boşlukta hissetme ihtimaliniz var. Duygularınızı ifade etmek sizin için gerçekten zor olabilir. Sezgisellikten çok uzak olabilirsiniz. Empati kurmak, karşınızdaki kişi ya da olaylara duygusal yaklaşımlar göstermek sizi zorlayacaktır. Hayal gücünüzü kullanmakta da sizin için zor olmalı.

Peki ya haritanızda SU elementi çok fazlaysa ?

Çok mu kırılgan ve alıngansınız? Fazlaca mı endişeli bir yapınız var? Su elementi fazla olunca kişi çok sübjektif olur, mantık çerçevesinde düşünmekten uzaklaşır, başkalarını düşünmekten kendini oldukça ihmal edebilir.”Hayal dünyasında yaşıyor bu” dedikleri siz olabilir misiniz 🙂 Ama şu bir gerçek ki su baskınlığı kişiye gizemli ve derin bir hava da verecektir. Sezgileriniz öylesine güçlüdür ki olayları daha gerçekleşmeden hissedersiniz.

Nitelikler ise enerjimizin nasıl hareket ettiğini anlatır. Yukarıda anlattığım elementlerin davranış tarzıdır. Bunu da bu yazının ikinci kısmında anlatmak istiyorum.

Umarım bu konuya ilgisi olan astroloji severlerin işine yarayacak bilgiler olmuştur. Elementlerle ilgili ve çok daha fazlasını da dilerseniz astrolojik danışmanlık hizmeti alarak öğrenebilir, kendinizi ve potansiyellerinizi tanıma adına çok daha değerli bilgiler edinebilirsiniz. Danışmanlık hizmeti almak isterseniz eğer aşağıdaki formu doldurarak bana göndermeniz yeterli 🙂

Sevgi ve mutluluk dolu, yeni bilgilerle zenginleşen güzel günlere, gökyüzü rehberimiz olsun…

Hülya DEĞER dip ASA 2016

 

SİZİN NEYİNİZ EKSİK ?” üzerine 7 yorum

 1. narin

  hülya Hn. tekrar Merhabalar

  mailinizi görünce sevindim yakın ilginiz için teşekkürler. 🙂
  bende unutulduğumu düşünüyordum. Sabırsızlıkla bekliyorum.

  istanbul 23.03.1979 saat 02:00

  Liked by 1 kişi

  1. Merhabalar Narin Hanım,
   ateş elementinde yoğunluğu olan bir haritanız var. Toprak elementi yeterli düzeyde.Su ve Hava elementi ise haritanızda az. Güney ay düğümünüzün bir su elementine olması sizin su elementi eksikliğini çok fazla hissetmenize neden olmaz ancak Hava elementi eksikliği sizi ilişkiler ve iletişim anlamında zorlar.Kendinizi ifade ederken yanlış anlaşılabilirsiniz.Olaylara objektif bakmakta zorluk çekebilirsiniz.Hep yanlış anlaşılacağınıza dair bir his taşıyor olabilirsiniz.Oldukça enerjik ve üretken bir insan olmalısınız.Nitelikler açısından ise öncü fazlalığınız var.Kendinize çok fazla güvenen bir yapı taşıyor olabilirsiniz.Olayları başlatmak konusunda cesur ve girişimcisiniz ancak sabit nitelik azlığı nedeni ile başladığınız işleri sonuna kadar götürmekte zorlanabilirsiniz.Çabuk vazgeçiyor musunuz acaba ? Ya da çabuk sıkılıyor olabilirsiniz. Zaman zaman bu durum istikrarsızlık yaşamanıza yol açabilir.
   İlk anda bakıldığında bu yorumlar çıkarılsa da haritanızın ayrıntılı incelenmesi çok daha fazla ipucu verir sizinle ilgili.
   Sevgi ve mutlulukla kalın,
   Hülya DEĞER

   Beğen

 2. meli

  Merhabalar, doğum haritamı biliyor ve konuyu biraz hakimim. Hesaplarıma göre ateş ve hava 4 puan, toprak 6 puan ve su 1 puan etti ve güney ay düğümüm de ateş grubunda. öncü burç 17 puan, değişken ve sabit puanım hiç yok. element inceleme olayı tamam ama diğer nitelik olayı ve eksikliği için neler söyleyebilirsiniz? teşekkürler.

  Beğen

 3. suris

  Merhaba Hülya Hanım, toprak elementi eksik olan bir kişinin bunu tamamlayabilmesi için ne yapmasını önerirsiniz? Teşekkürler.

  Beğen

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s