NEYİNİZ EKSİK ?-Bölüm 2-

 

27-nisan-pazartesi

Bir önceki yazımda sizlere  elementlerin eksiklik ya da fazlalığının doğum haritalarınızdan size yansıttığı enerjilerden bahsetmiştim.Okumayanlar varsa ilgili linki tekrar paylaşıyorum:SİZİN NEYİNİZ EKSİK ?

Bugün de haritalarımızdaki Nitelik dağılımının bizlere olan yansımalarını ele alacağım. NİTELİKLER enerjimizin nasıl hareket ettiğini ve herhangi bir faaliyette bulunurken ortaya koyduğumuz tavrımızı gösteren astrolojik faktörlerdir. Nitelikler aslında elementlerin davranış tarzıdır ve 4 elementin her biri 3 farklı şekilde kendini ifade eder, bundan da 12 burcun tipik özellikleri ortaya çıkar.

4 element vardı hatırlarsanız : Ateş, Hava, Toprak ve Su.

3 de nitelik vardır : Öncü, Sabit ve Değişken.

elementblog-icinnitelik

Niteliklerin anlamları, güneşin mevsimsel olarak burçlardan geçerken sergilediği hareketlerden doğar.

ÖNCÜ BURÇLAR (Koç, Yengeç, Terazi ve Oğlak) mevsimleri başlatır.Koç Burcu İlkbaharın, Yengeç burcu Yazın, Terazi Burcu Sonbaharın ve Oğlak burcu da bize Kış mevsiminin başladığını haber verirler astrolojik sembolizma olarak.Bu sembolizmadan yola çıkarak diyebiliriz ki Öncü Nitelik başlatma, insanlarla güçlü ilişkiler geliştirme, aktif ve girişimci olma, inisiyatif alabilme, atılganlık gibi özelliklerin ifadesidir.

astrology_elements

SABİT BURÇLAR (Boğa,Akrep,Aslan ve Kova) öncülerin başlattığı mevsimlerin karakteristik özelliklerinin oturtulmasını sağlarlar.Boğa burcu zamanları ilkbaharın tüm güzelliği ile yaşandığı, Aslan Burcu yaz sıcaklarının iyiden iyiye hissedildiği, Akrep Burcu Sonbaharın tüm güzelliği ile doğayı süslediği ve Kova Burcu ise eskilerin “zemheri” dedikleri kışın tüm yoğunluğu ile hissedildiği zamanların ifadeleridir. Sabit Nitelik astrolojik olarak kalıcı, kararlı ve dengeli olay ve eylemleri gösterir bizlere. Sebatkar olmak, sabırlı olmak, başladığı işi bitirmek ve değişmek yerine şartlarını korumaya çalışmak Sabit niteliğin özellikleridir.

DEĞİŞKEN BURÇLAR (İkizler,Başak,Yay ve Balık) ise bir sonraki mevsime geçişi hazırlarlar. İkizler burcu ile ilkbahardan yaza geçiş başlar. Başak Burcu ile yazı bitirip sonbahara geçiş yaparız. Yay Burcu zamanı geldiğinde ise sonbahar bitmiş doğa kışa hazırlanmaktadır. Balık Burcunun zamanı geldiğinde ise artık yavaş yavaş kış bitmek üzeredir ve doğa yeniden İlkbahara hazırlanmaktadır. Değişken nitelik ise astrolojik olarak uyum prensibi ile ilgilidir. Çok yönlülük, değişen durumlara adaptasyon,  olaylara esnek yaklaşım tarzı ile ilgilidir.

Doğum haritalarımızda bulunan gezegenlerin içinde bulundukları burçların niteliklerinin genel olarak bu 3 gruptan hangisine / hangilerine ne ölçüde dağıldığının tespit edilmesi bizlerin olaylar karşısında sergileyeceğimiz davranış modelleri hakkında yol gösterecektir. Yine elementler kısmında  yaptığımız gibi bir puantaj yapıyoruz. Bu konuda yeterince detaylı bilgiye sahip olmayanlar için bu kısım zor olacak farkındayım 🙂 Bu konuda size yardımcı olacağımı söylemiştim önceki yazımda ve merak edip soranlar için de elimden geldiğince yanıt vermeye de çalıştım dün. Haritalarında element ve nitelik dağılımını merak edenler astrolojirehber@gmail.com  adresine doğum bilgilerini (yer,yıl,tarih ve saat olarak ) gönderebilirler 🙂

Bakalım Niteliklerin eksikliği veya fazlalığı enerji olarak bizlerde nasıl bir  karşılık buluyor ?

HARİTANIZDA ÖNCÜ NİTELİK EKSİKSE EĞER;

Hayat içerisinde amacınızı bulmakta zorlanıyor olabilirsiniz.Kendi başınıza harekete geçmek, karar almak size zor gelebilir, birileri hep sizi motive etsin istersiniz.İnisiyatif almakta zorlanabilirsiniz.Birazcık içinize kapanık olabilir misiniz ? Yeni bir işe başlamak size zor geliyor olmalı.

Peki ya ÖNCÜ nitelik haritada  aşırı vurgulanmışsa ne olur ?

Kafanızın dikine gidebilirsiniz 🙂 Belli ki kendinize çok güveniyor, risk almaktan kaçınmıyorsunuz. Şartlarınızı zorlamak size motivasyon sağlıyor da olabilir.Meydan okuyucu tavırlarınız yüzünden zaman zaman kendinizi gereksiz yere ortaya da atabilirsiniz.Fırsatları yakalamakta çok usta olabilirsiniz.Enerjik ve sürekli hareket halinde olmaktan yorgun düşebilirsiniz.

HARİTANIZDA SABİT NİTELİK EKSİKSE  NE OLUR ?

Hayat önünüze zorlu şartlar çıkarttığında yeterince dayanıklılık ve sabır gösteremeyebilirsiniz. Bir işe başlarsınız belki ama sonuna kadar götürüp bir sonuç almak zor olabilir. Eylemlerinizde pek istikrar olmayabilir. Elinizdekileri korumakta güçlük çekebilirsiniz.

Ya haritanızda SABİT nitelik çok fazlaysa;

Esneklik ve tölerans göstermekte zorlanmanız yüzünden yeniliklere adapte olmakta zorluk yaşama ihtimaliniz var. Sabit düşünce tarzınız yüzünden iletişim kanallarını baştan tıkayabilirsiniz. Fikirleriniz sabit, duygularınız keskin sınırlarla belirlenmiş gibidir. İnatçı bir enerji yayıyor olabilirsiniz çevrenize.

HARİTANIZDA DEĞİŞKEN NİTELİK EKSİKSE NE OLUR ?

Başkalarına uyum sağlamakta zorluklar yaşayabilirsiniz. Empati kurmakta zorlanmanız nedeni ile iletişimde sorunlar olabilir. Var olan şartlara uyum sağlamak sizin için zor olmalı, adaptasyon sorunu çekiyor musunuz bazı zamanlar ? İletişim kurmak, ilişki içerisindeyken uyumlu ve anlayışlı davranmak, ani gelişen şartlarda doğru manevralar yapabilmek sizi zorlayabilir.

Peki ya DEĞİŞKEN nitelik fazlaysa haritanızda;

“Herkesin her istediğini yapacağım” diye kendinizi ihmal edebilirsiniz. Çok fazla konuyla ilgilenmekten dolayı dağılma riskiniz var. Geniş bir ilgi alanınız olabilir ama bir konuda derinleşmekte zorlanabilirsiniz. Bir işe başlarsınız ama bitirmekte zorluk çekebilirsiniz. Kendi fikirlerinizi ortaya koymakta kararlı davranamayabilirsiniz çünkü çok fazla “elalem ne der? ” modunda yaşıyor olabilirsiniz 🙂

Haritalarımızdaki element ve nitelik dağılımı bize oldukça büyük ip uçları verecektir elbette ama her zaman, işini doğru yapan her astroloğun ısrarla söylediği gibi “harita bir bütündür ve tek bir bileşenden yola çıkılarak değerlendirilmez.” Eksik veya fazla olan element ve niteliğimiz haritalarımızda gezegenlerin ev yerleşimleri ve birbirleri ile olan açısal ilişkileri ile ya da özel bazı noktaların aldıkları açılar vasıtasıyla belli ölçülerde telafi edilebilir. Bunu ancak detaylı harita yorumu ile öğrenebiliriz. Element ve nitelik dağılımından kişinin genel enerjisini ve bunu ortaya koyma tarzını öğrenebiliriz ama haritanın geneline bakmadan bunlar kesin böyledir ve böyle kalacaktır diyemeyiz. Zira haritalarımız aynı zamanda dinamiktir de. Transitler ve Progresler de incelenerek , haritalarımızdaki yerleşimlerin ve dolayısı ile de bize iletilen mesajların bu etkilerin ışığı altındayken nasıl olduğuna mutlaka bakılmalıdır.

Sevgi ve mutluluk dileklerimle, gökyüzü rehberimiz olsun.

Hülya DEĞER dip ASA 2016

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s