ASTROLOJİ İLE İLGİLİ NE OKUYALIM ?

astroloji kitap

Astrolojiye ilgi duyuyorsanız ve bu ilgiyi bir adım öteye taşıyıp bu konuda bilgi sahibi de olmak istiyorsanız sizlere blogumun bu bölümünde mevcut  astroloji kitaplarının tanıtımını yapmak istiyorum.Kütüphanemde çoğunluğu ülkemizin değerli astrologları tarafından kaleme alınmış onlarca yerli kaynak mevcut. Pek çoğu ise her astroloji sevdalısının mutlaka kütüphanesinde olması gereken kitaplardan. Ancak astrolojiye başlangıç olarak hangi kitapla yola çıkacağını pek kestiremeyen sevgili okuyucularım için de önerilerim olacak tabi ki 🙂 

Astrolojiye ilgi duyup, araştırmaya başladığım ilk zamanlarda elime geçen ilk kitap , sonradan da öğrencisi olduğum sevgili hocam Öner DÖŞER‘e  ait olan “Astrolojide Temel Kavramlar” kitabı oldu. İlk okuduğum anlarda pek bir şey anlamadım ve çok detaylı bir astroloji kitabı olduğu için de  o detaylar fazlasıyla karışık geldi bana.Ancak o kitabı başka kitaplar da izledi ve şunu gördüm ki ; eğer astrolojiyi  yıllardır yayınlanan burç kitaplarından değil de daha detaylı ve kapsamlı anlatacak , her konuda bilgi verecek bir kaynaktan okumak istiyorsanız bu kitap tam size göre. İlk kitap olarak da bu kitabı seçmem bu yüzden işte .Benim gibi ilk başta siz de belki bu kitabı fazlasıyla ayrıntılı bulup, kafanızın karıştığını hissedebilirsiniz.Ancak kitabı adım adım sindirerek okursanız eğer çok daha faydalı olacaktır çünkü kitapta konular belli bir sistematik sıraya göre gidiyor.Sonuçta bir anda okuyup,hemen bitirip hazmedilecek bir kitap değil, adım adım , sindire sindire okunacak bir astroloji kitabı var elimizde.Kitabın kalınlığı da gözünüzü korkutmasın zira astrolojinin çeşitli konuları üzerine yazılmış bir sürü kitap alacağınıza tek bir kitaptan işinize yarayacak bütün bilgileri alabileceksiniz 🙂 Üstelik ülkemizde kendi dilimizde yayınlanmış kaynakların oldukça kısıtlı olduğunu düşünecek olursanız bu kitabın değerini daha iyi anlayacaksınız benim gibi.

ASTROLOJİDE TEMEL KAVRAMLAR  kitabı hem astrolojiyle yeni tanışanlara rehberlik edebilecek hem de ileri seviyede astroloji bilenlere kapsamlı bilgileri toplu halde verecek kapasitede bir kitap.Bu yüzden de astroloji ile ilgili bir kütüphane oluşturmak istiyorsanız bu kitap bir başvuru kaynağı olarak her daim elinizin altında olması gereken bir eser kanımca.

Kitabın ilk sayfası  Ünlü astrolog William Lilly ‘nin astroloji öğrencilerine hitaben yazdığı şu satırlarla başlıyor :

wilym liliy

Gelelim kitabın içeriğine;

Kitap daha önce de söylediğim gibi astroloji ile ilgili tüm teknik bilgileri içeriyor.Astrolojinin ne olduğu anlatılarak başlıyor ve astroloji tarihi de kapsamlı olarak ele alınıyor kitapta . Ardından astrolojinin temel yapı taşları olan Burçlar, Gezegenler,Evler, Açılar ele alınıp oldukça detaylı olarak anlatılıyor. Küçük bir örnek verecek olursam mesela, pek çok kaynakta gezegenlerin burçlardaki anlamları bir kaç cümle ile geçiştirilirken bu kitapta bu konu çok ayrıntılı olarak anlatılıyor.Bu sayede hem gezegenin işlevini hem de gezegenin hangi burçta nasıl bir anlama büründüğünü daha kolay anlayabiliyoruz. “Asaletler” dediğimiz Burçların Kullanım Kuralları  kitapta yaklaşık 50 sayfa olarak yer almış ki neredeyse bu bölüm kendi başına bir kitap olabilecek uzunlukta ve detayda.Bu konu astrolojide oldukça önemli zira burç astrolojisi ile ilgilenen ve astrolojinin gerçeğinden uzaklaşan kimi astrologlar bu kurallara tam hakim olamadığı için yorumlarının kalitesi düşüyor ya da yanıltıcı olma ihtimali yükseliyor.Yine aynı şekilde ayrıntılı bir şekilde Evlerin Kullanım Kuralları, Açıların Kullanım Kuralları, Açı Kalıpları, Harita Tipleri, Güneş ve Ay ilişkisi çok detaylı ve anlaşılır bir dille kaleme alınmış.

Kitapta bilgilerin ele alınış sırası da oldukça sistematik : bir bilgi veriliyor, diğer bilgi de bu bilgiye ilave edilerek bir sonraki adımda ele alınıyor.Kitapta hem klasik astroloji hem de modern astroloji teknikleri bir arada anlatılıyor.Bilgiler her iki  tekniğin bakış açısından da veriliyor ki bu sizi astrolojik bilgi olarak daha da zengin kılıyor. Konular kitap içerisinde teorik ve pratik yönden anlatılıyor ,örnek haritalar üzerinden anlatılan konuyu, kendiniz de değerlendirme şansını yakalıyorsunuz böylece. Kitapta oldukça bol sayıda örnek doğum haritası mevcut.Üstelik doğum haritası seçilerek,konular onların doğum haritaları üzerinden anlatılan ünlüler arasında Adolf Hitler’den Prenses Diana’ya, George W.Bush’dan  Elton John ‘a kadar  pek çok  ünlü isim de mevcut.

astroloji kitabı

Kitabın son bölümünde 3 tane ek verilmiş : Temel Asaletler ve Zayıflıklar Tablosu, Astrolojik Semboller , Astrolojik Kavramlar ve Terimler Sözlüğü.

Kitabın Kaynakça kısmına göz attığımızda görüyoruz ki kitabı kaleme alan ÖNER DÖŞER çoğunlukla yabancı kaynaklardan, Guido Bonatti, Firmicus Maternus , Cladius Ptolemy ,William Lily gibi batı astrolojisinin kurucularından olan kadim astrologların eserlerinin yanı sıra Abu Ali Al-Hayat, Al-Buruni, Al-Kındi,İbrahim Hakkı Erzurumi, Ebu Ma’şar gibi Doğu Astrolojisi nin önde gelen isimlerinin geride bıraktığı eserlerden de faydalanmış, hepsini inceleyerek elde ettiği çıkarımları kendi astroloji bilgisi ile harmanlayarak hepimizin anlayabileceği bir dilde kaleme almış. Bu açıdan baktığımızda da yukarıda adı geçen her astroloğun, ilgili bölümde işlenen konu hakkındaki görüşleri detaylı olarak anlatılmış.Bu da bize farklı bakış açıları edinmemiz konusunda bir zenginlik katacaktır mutlaka.

Gerçek astrolojiyi doğru bir şekilde öğrenmek istiyorsanız, yolun başında ve bir kaynak arayışındaysanız, bu güne kadar ülkemizde yayınlanmış en kapsamlı Türkçe kaynak kitap olan “Astrolojide Temel Kavramlar” kitabını hepinize tavsiye ediyorum.

Astrolojide Temel Kavramlar  Öner DÖŞER / Astroart Astroloji Okulu Yayınları-2013/ 560 sf

Bir başka astroloji kitabında buluşuncaya kadar hepimize bilginin ışığı ile dolduğumuz , gelişip zenginleştiğimiz güzel günler diliyorum.

Hülya DEĞER dip. ASA

 

 

ASTROLOJİ İLE İLGİLİ NE OKUYALIM ?” üzerine 3 yorum

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s