MARS KOVADA :Cesur İnsan Özgürdür. (L.A. Seneca)

 

marskova

Yüceldiği yani tabiatının en üstün ve olumlu özelliklerini gösterdiği Oğlak burcunda bulunan Mars gezegeni 9 Kasımda Kova burcuna giriyor ve 19 Aralığa dek de bu burçtan transit edecek.

Mars’ın önemli özelliklerinin başında enerji ve hareket gelir. İnsanın içindeki ve dışındaki savaşları, mücadeleleri gösterir. Bundan başka önderlik, ilk olma, üstünlük çabaları, kuvvet, enerji, ihtiras, arzu, cesaret, inisiyatif, direnç, acelecilik, tedbirsizlik, saldırganlık ve cinsel gücü de temsil eder. Mars enerjisi, eğer doğum haritasında etkin ve verimli konumlanmışsa liderler ve sporcular çıkartabilir 🙂 Çünkü Mars görünümü kesin kararlı, yönetici, enerjik ve güçlüdür, bireyselliğimizi, kişiliğimizi yaşamdan veya yaşadığımız çevreden gelen  tüm baskılara rağmen koruma enerjimizi de temsil eder.  Kova Burcuna geçecek olan Mars, tanımlamaya çalıştığım saf , yalın Mars enerjisini Kova Burcunun sıra dışı ve özgün yapısına büründürecek.

Mars Kova burcunda iken yöneticisi Uranüs’ün ani, sürprizli, şaşırtıcı ve öngörülmez yapısı nedeniyle neye tepki vereceğini, nasıl tepki vereceğini kestirmek oldukça zor olur. Bu süreçte bir olay karşısında vereceğimiz tepkiler alışılmışın dışında, tutarsız ya da dengesiz olabilir. Savunma yerine saldırı, mücadele yerine savunma gibi durumlar oluşabilir. Beklenmedik ani reaksiyonlarda bulunmamız da söz konusu olabilir. Kendimizi ya da düşüncelerimizi savunmak adına garip ya da sıra dışı yöntemlere başvurabiliriz.

Mars Kova burcunda hem insan haklarını ve özgürlüğünü hem de bireysel olarak vereceğimiz bağımsızlık mücadelesini ifade eder. Kitleler üzerinde etkisi olacak enerjiler ortaya çıkacaktır bu süreçte. Özgürlüğümüzün engellendiğini düşündüğümüz durumlarda, haksızlıklarla karşılaştığımız durumlarda, etrafımızdaki canlılara karşı insanlık dışı uygulamaları gördüğümüz durumlarda Mars enerjisi aktif olarak devreye girecektir bu dönem.

Bu süreçte olumsuz etkileri arttırmamak ve enerjimizi doğru yönlendirebilmek adına otorite figürleri ile çatışmalara girmekten kaçınmak gerekmekte. Kaos olan ortamlara girmemeye özen göstermeliyiz.

Kova burcu gelecek ve geleceğimize dair vizyon yeteneği ile ilgili olduğu için eylemlerimizin etkilerini ve ortaya çıkaracağı sonuçlarını bugünden yarına göremeyebiliriz. Bugün için geleceğimiz adına atacağımız bir adım belki etkisini uzun dönemli sonuçlar şeklinde gösterebilir. Bu nedenle, sabit bir burç olan Kova’nın sabır ve istikrar özelliklerini göz önünde bulundurarak amaç odaklı ama saldırgan ve agresif yönelimlerden uzak kalmamız gerekiyor. Kendimizi kariyer ve iş konularına, gelecekle ilgili gerçekleşmesini istediğimiz eylemlerimize odaklamamız  çok daha anlamlı olacaktır.

Defalarca denediğimiz ama bir sonuç alamadığımız konularda, şimdiye dek yaptığımız yollardan daha farklı bir yol denersek Mars Kova burcu transiti bu anlamda destek olabilir. Mars Kova bize farklı eylemlerde bulun, şimdiye dek yaptıklarından farklı neler yapabilirsin diye soruyor. Bu noktada Einstein’in şu sözü aklıma gelmedi değil 🙂

einstein

Bu transitte ortaya çıkacak Marsiyen enerjilere daha kolay uyum sağlayan Hava ve Ateş grubu burçları ve bu burçlarda kişisel gezegen yerleşimleri olanlar ,yükselenleri bu burçlarda yer alanlar olacaktır. ( İkizler, Terazi, Kova, Koç,  ve Yay )

Uyum sağlamakta zorlananlar ise  sabit nitelikte burçlar ve gezegen yerleşimleri olanlar ( Boğa, Akrep, Aslan), yükselen burcu ve bu burçlarda gezegen yerleşimleri olanlar diyebilirim.

Mars kova geçişinin önemli tarihlerine göz atacak olursak;

12 Kasımda Yay burcuna girecek olan Merkür ile Kova burcundaki Mars arasında 19 Kasıma kadar olumlu bir etkileşim olacak. Bu dönem, zeka, mantık ve fikirlerle ilgili her türlü çalışma için uygun etkiler bulunmakta. Çeşitli amaçlarla insanlarla iş birliği içerisinde olabileceğimiz, ileriye dönük projeler adına kararlar alabileceğimiz,fikirlerimizle başkalarını etkileyebileceğimiz bir süreç olabilir. Olumlu bir ruh hali içerisinde başkaları üzerinde olumlu etkiler, izlenimler bırakabiliriz. İşimizle ilgili kısa seyahatler gündeme gelebilir. Faal olabileceğimiz, yakın çevre ve kardeş ilişkilerimiz olumlu eylemlerimizle daha üretken olabileceğimiz süreç olabilir. Özellikle İkizler, Yay, Terazi ve Koç burçları ve yükseleni bu burçlarda olanlar bu süreci olumlu olarak değerlendirebilirler.

20 Kasım 12 Aralık tarihleri arasında Mars ve Jüpiter arasında olumlu bir açısal görünüm gerçekleşecek. Doğru bildiğimiz, inandığımız değerler için mücadele içerisinde olacağımız bir zaman dilimi olacaktır bu süreç. Ancak önemli bir durum var ki Jüpiter ve Uranüs arasında bir karşıt yani sürtüşme, zıtlık açısı da gerçekleşmekte bu zaman aralığında. Mars ile yöneticisi Uranüs arasında sekstil açıyı da dikkate alırsak Mars bir nevi bu zıt görünümü ( Jüpiter karşıt Uranüs) dengelemeye çalışan köprüsü vazifesini görmekte. Bunu biraz açmak istiyorum. Jüpiter ve Uranüs arasındaki gergin açı kısıtlanmalardan, mevcut şartlardan, zorunluluklardan, her türlü dayatmalardan, mecburiyet hissettiğimiz her şeyden kurtulma çabasını ve bunun yaratacağı gerginliği ifade etmektedir. Köprü olan Mars ise Jüpitere üçgen yapacak; bizi doğru bildiğimiz, inandığımız şeyler için mücadele edebileceğimize inandıracak öte yandan Mars’ın yöneticisi Uranüs’e yapacağı sekstil açı ise tez canlılığımızı ve düşünce ve eylemlerimizdeki değişkenliği vurgulayacak. Bu tarihler arasında sırf yenilik yapmak adına, sorumlulukları hafifletmek adına ve kendimizce haklı olduğumuz şeyleri gerçekleştirebilmek adına ani karar almaktan, düşünmeden harekete geçmekten uzak durmamız gerekmekte. Sonrasında pişmanlık duyacağımız eylemlere yol açmamak adına davranışlarımıza ve düşüncelerimize dikkat etmeli, akıl ve sağ duyudan uzaklaşmamalıyız. Mars Kova burcunda iken teoride bağlayıcı kararlar alabiliriz , stratejik eylem planları hazırlayabiliriz de, bu aldığımız kararları ve eylem planlarını  çoğunlukla hayatın gerçekleri ile bağdaştırmakta zorlanabiliriz. Bu nedenle köklü adımlar atmak yerine kontrollü ama geleceğe dair vizyonu olan, gelişimimizi destekleyecek eylemlerde bulunmakta fayda olduğunu düşünüyorum.

Peki hangi burç bu Mars transitinden nasıl etkileniyor ? Ülkemiz açısından Mars Kova transiti neler ifade ediyor derseniz bu da başka bir yazının konusu olsun 🙂 Hepimize Mars Kova burcu geçişinin bireysel eylemlerimizi destekleyen ama gerçeklerden de kopmadan adım atma cesareti göstereceğimiz bir dönem olmasını diliyorum.

Sevgi ve cesaretle, gökyüzü rehberimiz olsun…

Hülya DEĞER Dip. ASA

 

MARS KOVADA :Cesur İnsan Özgürdür. (L.A. Seneca)” üzerine bir yorum

  1. Geri bildirim: 9 KASIM-19 ARALIK MARS KOVA BURCUNDA, PEKİ BENİM BURCUM NASIL ETKİLENİYOR ? – ASTROLOJİNİN REHBERLİĞİ

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s