SİS PERDESİ ARALANIYOR : 20 Kasım NEPTÜN Retrosu Bitiyor

neptun-duz

Astroloji dersleri almaya başladığım ilk zamanlarda konu jenerasyon gezegenlerine geldiğinde NEPTÜN ile ilgili hocamın anlattıklarından tam da bir şey anlamamıştım itiraf edeyim ki 🙂 Temizlemek, saflaştırmak,rafine etmek, aldanmak, aldatılmak, idealler, düşler, hayaller, sinema,rüyalar, sihir,büyü, petrol,sıvılar, uyuşturucular,aşkın bilinç vs gibi sembolik anahtar kelimeleri kaldı aklımda da, bir doğum haritasını elime aldığımda Neptün’ü, yerleşimini ve açılarını gördüğümde basit anahtar kelimelerin ötesinde cümle kurmakta zorlandım ve daha derin anlamları olmalı diye düşündüm hep. Anlaşılması ve eğer anladıysanız da başka birine anlaşılır şekli ile anlatılması biraz zor geldi bana hep nedense. Anlamak için kendime zaman tanıdıkça ve daha çok okuyup araştırmaya çalıştıkça NEPTÜN tam da semboliğine yaraşır şekilde sisler ardından bana anlamını açmaya başladı.

Şimdi geldiğim noktada, incelediğim pek çok doğum haritasında gördüm ki Neptün neredeyse ve hangi gezegenlere dokunuyorsa kişi o noktada sınırlanmayı kabul etmekte zorlanıyor, o noktada hayaller kuruyor, idealist oluyor ve hayallerini bazen gerçekmiş gibi yaşıyor bazen de sert etkileşimlerde bulunan başka gezegenlerin etkisi ile kırılıyor o hayalleri. Bi de benim gibi doğuştan retro bir NEPTÜN’e sahipse hele ki, ruhunun derinlikleri içindeki kaos ve karmaşanın içerisinde kaybolup, Alis Harikalar Diyarında formunda yaşaması içten bile değil 🙂 Boşuna adım Hülya olmamış diye düşündüğüm çok olmuştur mesela konu kendi doğum haritamdaki Neptün’e geldiğinde 🙂

Şu an gökyüzündeki NEPTÜN gezegeni retro hareketini tamamlayıp düz hareketine geçmek üzere. 14 Haziran’da retro yapmaya başlamıştı NEPTÜN. O zaman bu konuya dair şunları not düşmüşüm: NEPTÜN RETROSU :İÇSEL SUKUNET VE KEŞİF ZAMANI

Neptün’ün geri gitme sürecinde empati duygumuz, sezgilerimiz, hayallerimiz içe yöneldi yani daha çok kendimizi anlamaya çalıştık, kendi içsel bütünlüğümüzü korumaya çalıştık. Somut olan şeyleri anlamakta zorlanmış olabiliriz bu süreçte. Hayal gücümüz belki her zamankinden daha canlıydı ama bu hayalleri eyleme dökmekte zorlandık çoğu zaman. Süreç içerisinde Neptün’ün başta Satürn ile, Mars ve Merkür ile olan zorlayıcı açıları her birimizi allak bullak etti, kafamızı karıştırdı. Ne doğru, ne yanlış bilemedik , anlam veremedik dış dünyada olup biten pek çok şeye. Ağzımızdan çıkanı kulağımızın duymadığı çok zaman oldu.İçimizden hiçbir şey yapmak gelmedi bazen. Hayal ettik etmesine ama bi türlü yapılandıramadık o hayallerimizi. Gerçeklerden kaçıp belki de sanal dünyaya kaptırdık kendimizi, uykuya vurdu bazılarımız rüyalarında yaşamak için hayallerini. “Kandırıldık” lafını çokça duymadık mı etrafımızda bi düşünün ? Devletin en tepesinden bile duyduk bu kelimeyi hatırlayın lütfen…Ülkemizin 9. evinde bulunan güney ay düğümü üzerinde olan NEPTÜN transiti milletçe uyuşukluğumuzu, tepkisizleşmiş halimizi, kandırılmaya, aldanmaya açık halimizi de anlatıyor zaten.

Şimdi retro süreci bitiyor. Sihirli bir değnek dokunmuşcasına her şey bir anda tam da istediğimiz gibi mi olacak derseniz cevabım “hayır”. Sadece ideallerimiz ve hayallerimiz üzerindeki sis perdesi yavaş yavaş aralanacak diyebilirim. Kimimiz kurduğu hayalleri gerçek kılmaya çalışırken, kimimiz de hayal ettiği şeylerin hiç de öyle olmadığını görüp, anlayıp belki de yıkılan hayallerinin burukluğu ile yeni baştan inşaa edecek düşlerini. Doğum haritalarımızda Balık burcunun hayat bulduğu alanlarda NEPTÜN’ün temel prensiplerini öğrenmeye, deneyimlemeye devam edeceğiz kısacası. Koşulsuz sevgiyi, merhameti, teslimiyeti yaşayacağız bu alanlarda ama isteyerek ama istemeyerek. Daha anlayışlı, şefkat dolu ve empati yeteneği gelişmiş olarak adım atmamız nispeten daha kolay olacak. İç dünyamızdaki kurguladıklarımızla,dış dünyadaki gerçeklikler arasındaki mesafe biraz daha kapanacak. Eğer becerebilirsek koşulsuz ve şartsız teslimiyetin hayat yolculuğumuzda aslında bizi ne kadar huzurlu ve dingin bir ruh haline büründürdüğüne de şahit olabileceğiz.

Merhamet duygumuzun artacağı bu  süreçte etrafımızda yardıma ihtiyacı olanlara daha duyarlı olabileceğiz. Hem kendi içimizde hem de etrafımızdaki tüm canlılarla “tek” ve “bir” olduğumuzu daha rahat hissedebileceğiz.Daha naif, daha nazik, daha romantik, sezgisel ve yaratıcı olduğumuz bu dönemde hayatımızda müzik, sanat, aşk ve keyif aldığımız her ne varsa daha aktif olarak var olacak. Bu saydıklarım kolay mı ? Biliyorum bunları yazmak, konuşmak çok kolay ama uygulamak ve “hal etmek” çok da kolay olmayabilir pek çoğumuz için. İnanç, samimiyet ve iyi niyet, kararlılıkla buluştuğunda kanımca başlangıç adına atılacak olumlu bir adım olabilir.

NEPTÜN düz hareketine başladığı şu anlarda kadersel temaları anlatan GÜNEY AY DÜĞÜMÜ ile birlikte gökyüzünde. Bu da demek oluyor ki hayatımızda bazı kadersel gelişmeler olabilir, maddi ve manevi anlamda bazı dağılmalar, kayıplar, çözülmeler yaşayabiliriz. Kafa karışıklığı ve yönsüzlük içerisinde planladığı bazı şeylerle vedalaşmak zorunda kalabilir bazıları. Kadersel kayıplarla yüzleşmek söz konusu olabilir. Aramızdan bazıları ise hayallerini gerçek kılan çok güzel gelişmeler yaşayabilir. Bunlar ise karmamızdan gelen hak edişlerimizle olabileceği gibi geçmişte ektiğimiz iyi niyet tohumlarının hasadı olacaktır.

Neptün Balık burcu süreci 2011 yılında başlamıştı ve 2025 yılında tamamlanacak bu burçtaki transiti.Bilinçli ya da  bilinçsiz, kendi özümüze yaklaştığımız bu süreçte kimimiz bir canavarla karşılaştı ve karşılaşmak üzere ; kimimiz de bir melekle tanıştı veya tanışmak üzere. Her birimiz kendine göre “aslı ya da özü” ne ise onunla yüzleşecek, bir anlamda aslımıza rücu ettik, etmeye de devam ediyoruz.

Sevgi ve umutla, gökyüzü rehberimiz olsun…

Hülya DEĞER  Dip.ASA

© Hülya Değer’e ait tüm yazıların yayın hakkı saklıdır. Yazar adı belirtilmeksizin kullanılamaz, alıntı ve kopyalama yapılamaz.

 

SİS PERDESİ ARALANIYOR : 20 Kasım NEPTÜN Retrosu Bitiyor” üzerine 2 yorum

    1. Neptün oğlak burcunda görev ve sorumluluk duygusunu idealize ederve sorumlulukları yerine getirme konusunda belli ölçüye kadar zorluklar yaşatabilir. Ancak haritanızın genelini görmeden bir yorum yapmak yanıltıcı olacaktır 🙂

      Beğen

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s