24 KASIM JÜPİTER PLÜTON KARESİ :KADİFE ELDİVEN İÇİNDEKİ DEMİR YUMRUK

yumruk

24 Kasım’da gökyüzünde önemli bir açısal görünüm oluşacak : Terazi burcundaki Jüpiter ve Oğlak burcundaki Plüton arasında kare açının ilk rövanşına tanık olacağız. İki gezegen arasında kare açı oluştuğunda bu iki gezegenin ortaya çıkaracağı enerjinin aşırı olması ve onların etkileri altındaki etkinliklerin kötücül olabilecek kadar aşırı uçlara gidebileceği çıkarımını yapabiliriz.

“Kadife eldiven içindeki demir yumruk ” ifadesi sanırım bu iki gezegenin ortaya çıkarabileceği muhtemel enerjiyi betimleyebilecek tanımlardan biri olabilir. Öfke ve saldırganlığın sertliğini, nezaket ve diplomasi arkasında saklamak anlamına gelen bu söz aslında altında iki yüzlü bir erdem ya da “ahlak” kisvesi altında saklanmış bir tehdit ve baskıyı da anlatır kanımca.

Oğlak burcunda bulunan PLÜTON kişisel sorumluluklarımızda, öz disiplin anlayışımızda ve kişinin kendi kaderinin belirleyicisi olma konusunda atacağı adımlarda yaşayabileceği güç ve acizlik deneyimlerine dikkat çeker.Kişisel geleceğine doğru adım adım yol alırken de çeşitli manipülatif yollar, baskı ve kendi gücünü ön plana çıkarmak söz konusudur. İster dış dünyada olsun ister de bireysel ilişkilerde olsun başkalarını kontrol etmek,statü ve otorite sahibi olmak adına önündeki her engeli aşmak, bunun için de her yolu denemek (şiddet ve baskı dahil) gerekirse otoriteye ve düzene karşı yürütülecek bir güç savaşından bahsedebiliriz. Kare açı ilişkisi altındayken de PLÜTON’un ifadeleri fanatizme varan bir güç arzusuna, meydan okumaya, disiplin altına alma ve baskıya, tacize, zulme varan eylemlere, ölüme ve yıkıma işaret edecektir.

JÜPİTER’i artık çoğumuz biliyoruz, hepimizin sevdiği ve umut bağladığı , gökyüzünün büyük iyicili, genişlemenin, bolluğun ve bereketin, iyimserlik ve inancın, iyi şans ve fırsatların gezegeni 🙂 Terazi burcunda olduğu için de adalet , eşitlik, uyum ve denge arayışlarını, tarafsızlığa dayanan yüksek erdemleri temsil ediyor JÜPİTER şu an içinde bulunduğu burçta. Kare açı ile ilişki kurduğunda ise bu prensipler abartılıp, aşırı kendine güven, kanunsuzluk, ölçüsüzlük, savurganlık ve abartı katacaktır ifadesine.

İlki 24 Kasım 2016 da, ikincisi 30 Mart 2017 de ve sonuncusu 5 temmuz 2017 de kesinleşecek olan bu iki gezegenin sert açısı ne anlatıyor olabilir ?

Plüton ile Jüpiter açısının ilk izlerini bu ayın başından beri hissediyorduk aslında ama VENÜS gelip de bu kare açıya dahil olunca ve iki gezegen arasındaki açının mesafesi daraldıkça etkileri oldukça sert hissedilmeye başlandı. İlişkilerde güç denemeleri, kavgalar, taciz ve zorlamalar, değer verdiğimiz her tür maddi ve manevi kavramlarda yaşadığımız acizlik deneyimleri ortaya çıkmaya başlayabilir önümüzdeki süreçte. Kıskançlık, bencillik, hırs ve güç elde etme arzusu Jüpiter’in de büyütücü etkisi ile artmakta.Cinsel içerikli suçlar, kadına yönelik şiddet artabilir ve zaten de son günlerin gündemi bu yöndeydi hatırlarsanız.

İlişkilerimiz içerisindeki güç savaşları, PLÜTON ‘un derinleştirici etkisi ile bizleri değişime zorluyor. Mevcut ilişkilerimizde kurduğumuz düzen, şimdiye dek inandığımız ve değer verdiğimiz duygu ve fikirler değişmek durumunda kalabilir. Maddi kazanımlarımızı ve maddenin sağladığı konforu da anlatan VENÜS bu süreçte elimizdekileri mevcut hali ile korumakta zorlanabileceğimizi anlatmakta.

Parasal konular başta olmak üzere, yönetimsel konularda, hukuksal konularda, iş dünyasında dengeler değişiyor demek sanırım yanlış olmaz. Bu iki gezegenin ilk sert kontağı ile bu günlerde “giriş” bölümünü, 2017 yılı içerisinde bugünkü olayların tekrarları ile “gelişme” ve “sonuç” bölümlerini göreceğiz. Her birimiz doğum haritalarımızda bu iki gezegenin etki ettiği alanlarda değişimi, gücü ve acizliği, yıkımı ve ardından yenilenmeyi deneyimleyeceğiz. ÖNCÜ burçlar yani Koç, Terazi, Yengeç ve Oğlak burçları bu sert etkileşimden en fazla nasibini alan burçlar olacaktır. Doğum haritalarımızda öncü burçlar söz konusu olduğunda hayat döngümüzde 4 önemli alanda ifade bulduklarını söyleyebiliriz bu dörtlünün. Kişisel faaliyetlerimiz (koç) ev ve yuvamız, güvenliğimiz (yengeç) işimiz kariyerimiz, statümüz (oğlak) ve eşimiz, ortaklıklarımız, ilişkilerimiz (Terazi) diye özetleyebilirim bunu. Ben (sağlığım), işim, eşim, aşım ve yuvam diye vereceğiz hayat mücadelemizi ki dilerim her birimiz alnımızın akıyla çıkalım bu sürecin içerisinden.

İyimserlikle ve büyük bir umutla ileriye, geleceğimize doğru yol almak isterken; PLÜTON statümüzü korumamızı talep edecek. Var olan düzeni ve sistemi, iş yapış tarzımızı gözden geçirip eskiyen yapıları atmamızı talep edecek.Hatta talep etmekle kalmayıp kararsız kaldığımız durumlarda önümüze olaylar çıkaracak, filmi hızlandıracak.  İnandığımız değerlere sıkı sıkıya sahip çıkarken PLÜTON “çürümüş ve kokuşmuş olanları” ayıkla diyecek. Para kaynaklarını, maddi kazanımlarını genişletmek isterken ahlak ve etik değerlerden uzaklaşıp, başkalarının sırtına basarak, onları ezerek ve yok sayarak yol almaya çalışanların artabileceğini söyleyebilirim. Bu durum da ezen ya da ezilen pozisyonda kalabilmek de söz konusu. Pastadan en büyük payı kapmaya çalışacak aramızdan bazıları. Ahlak, erdem, hak, hukuk ve adalet sağlama kisvesi altına bürünmüş bir bencillik ve aç gözlülük görmek de mümkün etrafımızda bu süreçte.

Daha farkındalıklı bir yaklaşımla ele aldığımızda, yaşamımızda olumlu anlamda değişimlerin oluşabilmesi için hayatımızda bulunan, iletişim içerisinde olduğumuz diğer insanlarla olan ilişkilerimizde hak, hukuk, adalet kavramlarına dikkat etmemiz ve değişime açık olmamız artık çürüyen ve nereden tutsak elimize gelen ilişkileri sonlandırmamız ama bunu yaparken de karşımızdaki insanlara zulüm etmeden, saygılı bir şekilde davranmamız gerekmekte.

Kişisel dünyamızda ilerlememizin önünü tıkayan, olumsuz duyguları,sinir olduğumuz ama bi türlü bırakamadığımız huylarımızı, şüphe ve korku duygularının eşlik ettiği acizlik deneyimlerimizi bırakabileceğimiz bir sürecin içerisindeyiz. Bu açısal görünüm altında ilişkiler adına her türlü zorlayıcı koşullar bizi bulabilir ama bunları bir tür zıplama tahtası olarak kullanabiliriz.Ya var olan ilişkiyi düzelteceğiz, aksayan,kopan yerleri tamir edeceğiz ya da yol ayrımına gideceğiz yani şu an olduğu şekli ile devam etmesi zor görülüyor ilişkilerin.

Maddi anlamda ise elimizden bazı şeyler çeşitli sebeplerle çıkmak zorunda kalabilir.İşten ayrılırsınız mesela paranın akışı durur, arabanız arıza yapar ekstra para çıkar elinizden gibi gibi..İş kayıpları, ekonomik anlamda sıkışmalar, borçların ödenmesinde zorluklar yaşanabilir. Bu dönem ödemekte zorlanabileceğimiz büyük miktarda borca girmek, bilmediğimiz alanlarda yatırım yapmak, maddi anlamda risk almamak akıllıca olacaktır.

Her ne yaşanırsa yaşansın “olumsuz” “kötü” ve “nahoş” etiketi yapıştırmadan önce bütün olan bitenin aslında insanoğlu olarak daha iyi ve güzele doğru evrimleşmemiz adına bir tür doğal seleksiyon,temizlik ve yeniye yer açılması olarak değerlendirmek sanırım yanlış olmaz.Gelişerek, büyüyerek yaşayacağımız değişim fırsatlarını kaçırmayalım derim ben 🙂

Sevgi ve ışıkla, gökyüzü rehberimiz olsun.

Hülya DEĞER    Dip.ASA

© Hülya Değer’e ait tüm yazıların yayın hakkı saklıdır.

 

24 KASIM JÜPİTER PLÜTON KARESİ :KADİFE ELDİVEN İÇİNDEKİ DEMİR YUMRUK” üzerine 3 yorum

  1. Ipek

    Hülya’cım İpek ben, hatırlarsın diye umuyorum, yüzmeden Efe’nin annesi. Yazdıkların o kadar doğruki, bugün işten ayrıldım ve sebep aynen yazdıkların. Ben aslında senden benim haritamı çıkartmanı rica edeceğim ama problemim şu, doğum saatimi bilmiyorum. Zamanında Hakan Kırkoğlu’ndan kısa bir süre ders almıştım, bazı kritik tarihlerle bunun zor olsada çıkarılabileceğini söylemişti. Yapabilirmisin? Yazdıklarını ilgiyle takip ediyorum, ellerine aklına sağlık. Sevgiler

    Ipek Demiray Sent from my iPad

    >

    Beğen

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s