29 KASIM YAY BURCUNDAKİ YENİAY: NEYİ ARIYORSAN O’SUN SEN…

yayda-yeniay

29 Kasım tarihinde YAY burcunun 7. derecesinde bir yeni ay yaşayacağız. Güneş ve Ay ateş elementinin iyimser ve hevesli elemanı YAY burcunda kavuşarak, doğum haritalarımızda Yay burcunun etkili olduğu hayat alanında yeni bir döngüyü başlatacaklar. Astrolojik olarak YAY burcu; içerisinde inancı ve umudu barındıran ve bunlardan aldığı motivasyonla hayatta anlam arayışının peşinde olan, deneyim kazanmak için farklı alternatiflere, uzak kültürler vasıtasıyla elde edeceği deneyimlere açık olan bir burçtur. Yay burcuna dair doğum haritalarımızdaki hikayelerimizde de hep bir abartı ve genişlik vardır, acıyı da, sevinci de umudu ya da umutsuzluğu da büyütür de büyütürüz o alanlarda.

Yay burcu; arayışı, bilgiyi, hakikati, resmin tamamını görmeyi, umudu, uzak seyahatleri, uluslararsı kültürleri, dini ve kültürel alışverişi, tarihi ve tarihi eserleri, inancı, felsefeyi, yüksek öğrenim kurumlarını ve akademisyenleri, dini kurumları ve din adamlarını, basın yayın kurumlarını, yeni keşif ve icatları anlatır. Bitmek bilmez bir bilgi arayışı ve bu bilginin getireceği anlamı ve bunu içselleştirmenin peşindedir. Bu nedenle de iflah olmaz bir maceraperesttir, deneyim ister hayattan.

Yeni ayın Yay burcunda gerçekleşmesi yukarıda sıraladığım yay burcu semboliklerine dair hayatımızda ve etrafımızda gerçekleşebilecek bir takım yeni başlangıçları, yeni olasılıkları, büyüyen heves ve iyimserliğimizin eşlik ettiği “arayış” içerisinde olma durumumuza işaret edecektir.

2016 yılı süresince her birimiz çeşitli hayat alanlarımızda bağımlı olduğumuz, alıştığımız, bildiğimiz ve ancak, elimizden şu ya da bu şekilde çıkarmaya bazen gönüllü bazen de zorunlu olduğumuz durumlar ve olaylar deneyimledik. 2017 ye sayılı günler kala da tüm şiddeti ile hem maddi düzlemde hem de ilişkiler alanında bir takım stresler yaşamamız da mümkün.

hareketli-resim

Yeni ayın  NEPTÜN ile kurduğu stresli açı; yeni ay ve takip eden günlerde yaşayacağımız en büyük sorunu işaret ediyor : Ne istediğimizi bilmemek, istediğimiz şeylere doğru yol alırken amaç duygumuzu kaybetmek.

Kendi kendimizi kandırmak ya da kafa karışılığı ve yönsüzlük yüzünden kandırılmaya açık duruma düşmek de olası. Adalet ve hak arama peşinde olup kendimize yapılan haksızlıkları telafi etme yoluna giderken gizli saklı düşmanlıklarla da karşılaşabiliriz. Yeniay haritasında sabit nitelik vurgusu neredeyse yok, sabır testinden de geçebileceğimizi söyleyebilirim. Başladığımız işleri bitirmekte zorlanıp, istikrar ve süreklilik sağlamakta çaba harcayacağız.

Yeni ay sırasında gökyüzünde gerçekleşen ikili ilişkiler, evlilik ve ortaklıklar, kariyer konuları ve finansal konulara dair oluşabilecek stresli durumları haber veren açılara rağmen; kimseyi yargılamadan, her şeyi en iyi bildiğimizi iddia eden kibirli bir küstahlığa bürünmeden, ön yargılarımızdan beslenen kavga, şiddet, kriz ve kaos tuzağına düşmeden, devamlı iyimserlik ve her şeyin daha iyiye doğru gideceğine dair kendi kendimizi kandıracak safiyane bir modda kalıp gözümüzün önündeki gerçekleri kaçırmadan düşünüp ve davranabilirsek, sorunlarımızın çözümüne dair arayışlarımızı destekleyecek yeni bir ay doğuyor gökyüzünde diyebiliriz.

Yeniay, NEPTÜN’ün yanı sıra kadersel temaları anlatan Ay Düğümleri ile de kare açı yapıyor. Süreç içerisinde özellikle inançlarımız başta olmak üzere, para ve ilişkiler konusunda gerçekleri görmekte zorlanıp büyük hatalar yapma ihtimalimiz var.Aman dikkat… Hedef olarak belirlediğimiz, peşine düşüp aradığımız şey her ne ise fazlasıyla iyimser ya da saflık derecesinde aptalca davranabiliriz. Ayıldığımız, bayıldığımız o iş, o eş, o anlaşma ya da sözleşme,her ne ise aradığımız kısacası, ruhumuzu okşuyor olabilir ama gerçekler hiç de göründüğü gibi olmayabilir. En iyisi umudu ve iyimserliği sahiplenelim ama gerçeklerden de çok fazla uzaklaşmayalım. Önemli kararlar almadan önce de defalarca düşünelim, elimizdeki maddi kaynakları riske atabilecek savurganlıklardan, daha fazlasını kazanma hayali ile spekülatif hareketlere girmekten ve ödeyemeyeceğimiz borçlar altına girmekten kaçınmak en doğrusu olabilir.

Yeniay haritasında tam yükselen üzerinde bulunan URANÜS tepkilerimizde ve davranışlarımızdaki ölçüsüzlüğü ve etrafımızdakileri şaşırtan ani eylemlerimiz olabileceğini anlatmakta. Etrafımızda fazlasıyla cesur, gözü kara insanlar görebiliriz bu dönem, kimi tası tarağı toplayıp başka diyarlarda yaşama planı yapabilir, kimi işinden istifa edip kariyerine farklı bir noktadan devam edebilir, kimi de aniden evlilik ya da ortaklıklarına son verebilir ya da tam tersi evlenebilir. Bu saydıklarım kendi tercihlerimiz doğrultusunda olabileceği gibi kendi irademiz dışında bütün bunların elimizden kayıp gitmeleri şeklinde de olabilir. İşimizi kaybedebilir iş arayışına koyulabilir, eş ya da ortağımızla olan ilişkilerimizde artan sorunlara çözüm bulma peşine düşebilir, ani gelişen kayıplarla maddi kaynaklarımızı kaybedip yeni kaynak yaratma yolları peşine düşebiliriz. Ya da yaşanan tüm kayıp ve kazançların ötesinde, tüm bu yaşananların bize ne anlatmakta olduğuna, evrenin bize nasıl bir mesaj verdiğine kafa yorup, görünenin ötesindeki “hakikat”in ne olduğunu anlama peşine düşebiliriz.

Yeniay enerjisinin her birimizin hayatında tam da ihtiyacı olan alanlarda aradığı her ne ise onu , en güzel ve kalıcı şekli ile getirmesini diliyorum. Karanlıklardan aydınlıklara çıktığımız güzel günler bizimle olsun…

Sevgi ve ışıkla, gökyüzü rehberimiz olsun…

Hülya DEĞER  dip.ASA

© Hülya Değer’e ait tüm yazıların yayın hakkı saklıdır,kaynak gösterilmeksizin kullanılamaz.

 

  SEN
Can konağını aramadaysan, cansın;
Bir lokma ekmek arıyorsan ekmeksin,
Bir damla su arıyorsan susun,
Zulmün peşindeysen zalimsin,
Aşkı arıyorsan aşıksın,
Gönlün neye kapılmışsa O’sun sen.
Şu nükteyi biliyorsan, işi biliyorsun demektir:
Neyi arıyorsan O’sun sen.
Mevlana

 

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s