JÜPİTER RETROSU: KAÇAN FIRSATLAR GERİ GELİR Mİ? 6 ŞUBAT- 9 HAZİRAN 2017

jupiter-comb

Astrolojinin en büyük iyicili olarak adlandırılan, bolluk, bereket ve genişlemenin, ilham ve bilgeliğin, hayatımızdaki anlam arayışının, neşenin ve mutluluğun gezegeni Jüpiter yarından itibaren retro dediğimiz gerileme hareketi yapmaya başlayacak ve bu hareketi 9 Haziran 2017 ye dek devam edecek.

Bir gezegenin gerileme yapmaya başladığında etkisinin yavaşladığından söz ederiz.O gezegenin temsil ettiği konular her ne ise, dış dünyamızdaki karşılığını bulmamızda bir süreliğine zorlaşmaya başlar. Her zaman akıp giden bazı enerjiler ve buna bağlı gelişen olaylar sekteye uğramaya başlar ve bazı zamanlar “hooop noldu ya şimdi” demeye bile başlarız 🙂 Jüpiter söz konusu olduğunda ise bolluk ve bereket, genişleme ve büyüme, şans ve fırsatlar ve inandığımız bazı değerler bir süreliğine duraksar. Jüpiter bazı soruları cevaplamamız için bizi kendi kendimize bırakır : Bakalım verdiğim bolluğa ve berekete hazır mısın? Hak ediyor musun verdiklerimi? Elindekilerin kıymetin biliyor musun? yetinebiliyor musun verdiklerimle acaba? Kaçırdıkların da olabilir mi bu süreçte şans ve fırsat olarak, dön bir daha bak bakalım demeye başlar.

Bu 4 ay boyunca da eminim çoğumuz bolluk ve bereketin kesintiye uğraması ile birlikte dönüp bi bakacağız hem kendimize hem de dış dünyamızdaki olaylara. Jüpiter’in Terazi burcunda olmasından dolayı da ilişkilerimize ve değerlerimize odaklanacağız. Ahlak, etik ve değer yargılarımızda, hak ve hukuk konularında neye inandık ? Ne olsun istedik ? Terazinin kefelerini nerede dengeleyemedik? Kimden yana ağır bastı kararlarımız bizden mi yoksa karşımızdakinden yana bu bozuldu ilişkilerimizde denge? Hangi davranış ve düşüncelerimizle kaçırdık mutlu ve huzurlu, dengeli bir ilişki fırsatlarını? Parasal konularda ve iş güç meselelerinde gözümüzden kaçanlar oldu mu? değerlendirseydik neler olabilirdi ki? Peki ya yeniden yakalamak için şimdi ne yapmalıyız ya da nasıl düşünmeliyiz ki kaçan fırsatlar geri gelsin?

Jüpiter 23. derece Terazi burcundan başlayacak gerilemeye ve de bu noktada Spica sabit yıldızı ile kavuşarak başlayacak retrosuna. Spica itibar, ün, yükselme, başarı ve üstün yetenekler veren bir yıldızdır. Retro bitiminde Jüpiter tekrar 23. dereceye geldiğinde eğer bu içsel sorgulamalarımızı yaptıysak, eksik ya da yarım kalmış ilişkiler, haksız ve hukuksuz elde edilenlerin hesabını verdiysek, vicadanımızı yeniden temize çektiysek, kendi içimizde inandığımız değerlerin bir nevi güncellenmesini yaptıysak, bulduysak cevapları eğer; bizlere kaçırdığımız şansı, büyümemizin önündeki engelin telafisini, yaptığımız hataların düzeltilmesi için yeniden bir fırsatı verecektir eminim Jüpiter. Bolluğa ve genişlemeye hazır olduğumuza, onları hak ettiğimize önce kendimiz inanmamız gerekiyor şimdi.

Jüpiter Terazi burcunun 13. derecesine kadar gerileyecek. Şimdi sizleri Kasım ayının ikinci haftasına dönmenizi ve o dönemde her ne yapıyorsanız, neyi büyütmeyi amaç edindiyseniz ve hayatınızın hangi alanında fırsatlar çıkmıştı ve siz bunları nasıl değerlendirmiştiniz ya da kaçırmıştınız bi düşünmenizi istiyorum. İlişkilerinizde ve evlilik-ortaklık bağlantılarınızda denge sağlayabilmiş miydiniz? Var mıydı sorunlar? Bu Jüpiter gerileme dönemi uğraşacağımız konu başlıklarımız taa o dönemden bu zamana kadar gündemimizde olan olaylar doğrultusunda şekillenecektir zira. Nasıl davranmıştık o zaman ? Neye inanıyorduk? Ne olsun istiyorduk? Şimdi yeniden üzerinden geçme zamanındayız inandığımız şeylerin.

Plüton ve Jüpiter karesi o dönemde etkiliydi, şartlarımızı fazla mı zorlamıştık? Başkalarının üzerinde güç ve kontrol kurma peşinde miydik? Yoksa egoistçe kendi bildiğimizin en doğru olduğunu mu düşünüyorduk ilişkilerimizde? Parasal konular başta olmak üzere, neler zorlu bir dönemeçten geçiyordu yaşamımızda? Bakalım ikinci bir şansı yakalayabilecek miyiz hatalarımızı telafi etmek adına? Bireysel olarak verdiği yanlış kararların sonucunu acı bir şekilde deneyimleyen bazılarımız bunları düzeltebilecek mi? Kendimize  dönüp “güven ve inanç” duygumuzu sorguladığımızda neler bulacağız acaba?

Gerileme sürecinde Jüpiter genel olarak diğer gezegenlerle karşıt açı yapacak. Tüm karşıt açılarda olduğu gibi ikili ilişkiler vasıtası ile deneyimleyeceğimiz bazı tatsız olaylar bizi bekliyor ki Jüpiter’in Terazi burcundaki seyri de genel anlamda buna vurgu yapıyor zaten. İlişkilerimiz, işbirliklerimiz, aşk ve sevgimiz, evlilikler, sosyal adalet anlayışımız, vicdanımız, adalet ve eşitlik, diplomasi, güzellik, estetik, sanat, denge, uyum, barış konularının hayatımıza olan yansımaları, rakipler, açık düşmanlıklar, mahkeme ve davalar, hak ve hukuk konuları Terazi burcunun kapsama alanında olup, bunlarla ilgili akış şimdi yeniden değerlendirilmek, varsa sorunlar düzeltilmek üzere önümüze gelecektir.

Dante’nin ilahi komedyasını okudunuz mu bilmiyorum ki orada 7 ölümcül günahın ayrıntılı bir anlatımı var. Ben kısaca bunların isimlerini vererek geçeceğim ki bu retro sürecinde Jüpiter’in diğer gezegenlerle karşıtlıklarını gördüğümde ister istemez aklıma geldi bunlar. Şehvet (Mars-Jüpiter, Uranüs-Jüpiter), Oburluk,açgözlülük (Venüs-Jüpiter), Hırs (Plüton-Jüpiter, Mars-Jüpiter), Tembellik (Venüs- Jüpiter), Öfke (Mars-Jüpiter, Plüton-Jüpiter, Merkür-Jüpiter), Kıskançlık (Plüton- Jüpiter), Kibir (Güneş-Jüpiter) Parantez içinde yazdığım gezegen kombinasyonları kolaylıkla bu tip yanlış düşünce ve tutumları aktive edebilecek türden çalışabilir bu süreçte aman dikkatli olalım her birimiz ki anlımızın akı ile çıkalım bu süreçten.

22 Şubat’ta kesinleşecek Mars-Jüpiter karşıtlığı ilişkilerimizde kibrimizden, gururumuzdan, enerjimizi gereksizce harcamaktan, fazlasıyla risk alarak başladığımız ama sonuçta zarar gördüğümüz olaylardan, zorbalığımız ve küstahlığımızdan kaynaklanan ilişki sorunlarımıza işaret edecek.

3 Mart’ta Uranüs- Jüpiter karşıtlığı aşırı özgürlük duygusuna kapılıp,düşüncesizce yapılacak etik olmayan eylemlere ve olaylara dikkat çekecek. İsyan duygusu sağlıksız bir biçimde büyüyebilir içimizde, söz dinlemez laftan anlamaz bir şekilde kendi huzursuzluğumuzu karşımızdakine boca edebiliriz. İlişkilerde etik olmayan durumlar yaşanabilir, hak ve hukuğu bir tarafa bırakıp kendi bencil arzularımızın peşine takılabiliriz. Bu süreçte karşısındakini aldatan kendini aldatıyor olacak aslında unutmayalım olur mu ?

24 Mart’ta Jüpiter bu defa Koç burcundaki Merkür ile karşıt açıda olacak. Patavatsız konuşmalar, haddini aşan ifadeler, egodan beslenen söylemler ve bencilce iletişim tarzı ile ilişki içerisinde tutmakta zorlanacağımız sözler verme eğilimi de büyüyecek.Aslında bir şey bilmediğimiz halde, ucundan kıyısından azıcık fikrimiz olan konularda ukalalık da etmemiz mümkün. Hani derler ya “boş teneke çok ses çıkartır” hah işte tam o kıvamda olabilir aramızdan bazıları. O zaman da retro Jüpiter diyecek ki bilmemek değil öğrenmemek ayıp, kabul et her şeyi bilemezsin ama öğrenebilirsin. Azıcık sus ve karşındakine de kulağını, gönlünü aç, anlamaya çalış, kendini okuyarak başla başka kitapları okumadan önce.

30 Mart’ta bu defa Plüton kafa tutacak Jüpiter’e. Kare açı ile tam o gün bir araya gelerek madde ile olan ilişkimizi, yanı sıra “güç” kavramının bizim için ne ifade ettiğini sorgulatacak türden olaylar yaşatabilir. Dağları bile yerinden oynatacak kadar büyük mü inancın? Güç sence para mı? Eğer elindekileri bir süreliğine alsam, acizlik deneyimlerine seni açık bıraksam o dağ gibi inancın un ufak olur mu? diye soracak  bu defa Jüpiter. İçine dön bi bak gücünü inancından mı alıyorsun yoksa dış dünyadaki herhangi bir şeyden mi? Sıkı sıkıya tutunduklarını bir bir elinden alsam ne kalır senden geriye?

7 Nisan geldiğinde Güneş Koç burcundan meydan okuyacak retro Jüpiter’e. Kendimizi karşımızdakinden üstün görmek, bencillik, başkalarına karşı küçük dünyaları ben yarattım dercesine tepeden bakma ve küstahça bir kibir sergileme görülebilir ilişkilerde. Egomuz bir balon gibi şişmeye başlayabilir başta gönül ilişkilerimizde, dediğim dedik çaldığım düdük misali tavizsiz olmak da mümkün. Kibir ve gurur  en büyük günahlardan kabul edilmiş hatırlayın tüm kadim inanışlarda.

19 Mayıs’ta bu defa  Koç burcundaki Venüs ile Terazi burcundaki Jüpiter  13 dereceden karşı karşıya gelecek. Bu defa da tembellik tuzağı bizi bekliyor olabilir. Aşırı iyimserlik, savurganlık, fazlasıyla hoşgörülü olma hatta çoğu şeyi boş verme, rahata olan düşkünlük ve buna bağlı konfor arzusunda artış, içindeki boşluğu doldurmak istercesine alışveriş çılgınlığı, tembelliğin belki de fiziksel yansıması olan kilo artışı, ilişkilerde yüzeysellik, sahtelik, yapman gereken şeyleri boş verme, uyuşukluk söz konusu olabilir. Dante’in ilahi Komedya’sında , Dante tembelliği “kişinin tanrıyı kalbi, aklı ve ruhu ile sevmeme hali ” diye tanımlamış. Verilen ömrü boşa tüketmek, yapacağın iyilikler ve güzellikler, yaşama katacağın değerler varken hiç bir şey yapmamak, sana emanet verilmiş bu bedeni ve geliştirip zenginleştirmekle mükellef olduğun ruhu, hoyratça harcamak ne kadar ne kadar doğu sizin değerlendirmenize bırakıyorum…

İyi de bu Jüpiter 4 ay boyunca hiç mi güzel bir açı yapmayacak diğer gezegenlere, yok mu bize ışık olacak, yol gösterecek en azından işimizi kolay kılacak görünümler diyenlere de vereceğim birkaç tarih var elbette.

Çok değil 11 Şubat 2017 de Güneş 23 dereceye ulaştığında üçgen açı yapacak Jüpiter ile. Hayatımıza ve kişiliğimize dair “anlam” arayışımız artacaktır. Hedef ve amaçlarımızı yeniden gözden geçirerek sadece kendimize değil yanımızdaki yöremizdeki tüm insanların da hayrına olabilecek, hümanistçe yaklaşımlar gösterebiliriz.Olanı olduğu gibi kabul etmek, yüce gönüllü davranışlar içerisinde olmak, erdem ve ahlak yönünden güçlü davranışlar sergilemek de mümkün olacak.İnancımızdan doğan bir güç ile yol almamız, daha cömert davranışlar içerisinde olmamız da söz konusu olabilir.

21 şubat’ta 22 derecedeki Kovadaki Merkür ile Jüpiter üçgeni etkin olacak.Hayata dair inancımızı genişletecek bilginin peşine düşeceğimiz günler. İnandığımız değerlerimizi güzel bir şekilde ifade edebileceğiz karşı tarafa. Ukalalık yaparak, darmadağınık bir şekilde değil, net, açık ve güçlü bir idrak içinde ifade edebiliriz çoğu şeyi. Ticari anlamda bazı fırsatlar, akılsızlığımız yüzünden daha önce kullanamadığımız ya da ilerleme kaydedemediğimiz bazı konulardaki kaçan fırsatları yakalamak söz konusu olabilir.

12 Mayıs 2017 de Mars İkizler burcunun 14. derecesinde olacak ve Jüpiter’e üçgen açı ile bağlanacak.Doğru zamanda, doğru yerde olanlar işte şimdi daha önce kaçırdıkları fırsata bir adım daha yakın durabilirler. Ancak bu süreçte Jüpiter ve Venüs karşıtlığı da etkin olacağından tembellik edenler yine yerinde saymaya mahkum olabilir. Atalet ve kararsızlık yüzünden bu defa gerçekten treni kaçırabilir bazılarımız.Cesur, enerjik ve atak olan bir adım öne geçecek. Neptün ile Mars karesine takılmayan koşmaya başlayacak kanımca.

Jüpiter retrosunun sonuna doğru Güneş’in ikizler burcunda ilerlemesi ile birlikte, 3 Haziran’da, Güneş ile Jüpiter üçgeni kesinleşecek.Tüm gerileme zamanı boyunca kendi içimizde sağlıklı değerlendirmeler yaptıysak ve de hayatımızda olan biten her ne varsa onları farkındalıklı bir şekilde ele aldıysak, ilişkilerimizde -ki sadece karşımızdaki kişilerle olan ilişkiden bahsetmiyorum- kendimizle, evrenle, bütün insanlıkla kurduğumuz ilişkilerimizde “anlam arayışını” ve “inancı” besleyecek çalışmalar içerisinde bulunduysak işte şimdi son dönemeçteyiz. İlahi korunma altında olduğumuz duygusu tüm ruhumuzu sarabilir ve kendi içimizdeki güçten, inancımızın yaratacağı kudretten yararlanarak yol almaya başlayabiliriz.

Haziran ayında Terazi burcundaki Jüpiter ve  Balık burcundaki Neptün birbirini görmeyen burçlarda  yer alacak. Bu şu demek, eğer tüm bu retro süresince içsel olarak kendimizi ve inançlarımızı düzgün bir şekilde sorgulayıp, nerelerde yanlış ya da eksik davrandık göremediysek, hayata ve kendimize olan güvenimizi bir kez daha tazelemek adına hatalı davrandığımız bazı durumları telafi etmekte yetersiz kaldıysak, şimdi işte dış dünyanın katı gerçekliği karşısında şaşırıp yönümüzü de kaybedebilir, belirsizlik ve kaosun ortasında bulabiliriz kendimizi.Hayallerin suya düşmesi, ne umduk ne bulduk denilen cinsten hayal kırıklıkları yaşanabilir. Bu süreci olumlu anlamda değerlendirenler ve 7 ölümcül günahın tuzaklarına takılmayanlar ise 9 Eylül 2017 de Jüpiter’in retroya başladığı dereceye gelmesi ve şanslı yıldız SPİCA ile tekrar kucaklaşması sonucunda maddi ve manevi anlamda bolluğu, bereketi, genişlemeyi, bilgeliği ve hoşgörüyü yaşamlarında etkin kılmaya başlayacaklar diye düşünüyorum.

Hepimize bu 4 aylık süreçte akıl, sağduyu ve farkındalık içerisinde geçireceğimiz, hayatımızda inanç ve teslimiyet duygusunun artacağı, bilge ve olgun kişiliğe ulaşmak adına olaylara daha geniş bir açıdan bakabileceğimiz, önce kendimizle sonra da evrendeki tüm canlılarla sağlıklı ilişki içinde kalacağımız bir süreç geçirmemizi diliyorum.

Sevgi ve ışıkla, gökyüzü rehberimiz olsun…

Hülya DEĞER  Dip.ASA

 

JÜPİTER RETROSU: KAÇAN FIRSATLAR GERİ GELİR Mİ? 6 ŞUBAT- 9 HAZİRAN 2017” üzerine bir yorum

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s