MERKÜR KOVA BURCUNDA 7 Şubat- 26 Şubat Özgür Düşünceler, Sıradışı Fikirler

merkur-kova

Diğer gezegenlerin aksine Merkür gezegeni bir burçtan diğerine kısa bir sürede geçer ve buna bağlı olarak da ortaya çıkan merküryel enerjiler de çok sık değişir hayatımızda. Güneş’ten fazla uzaklaşamadığı için de Güneşin (benliğimizin) isteklerini bir yandan dış dünyaya aktarır, dışarıdaki bilgileri de Güneşe (benliğimize) taşır. Bu açıdan baktığımızda da dış dünya ile aramızda bir nevi haberci görevi görür ki zaten mitolojik olarak da “tanrıların habercisi” olarak bilinir.

Zihnimizin nasıl çalışacağını, diğer kişilerle nasıl iletişim kurduğumuzu, şu yaşamda en çok neyi düşündüğümüzü, nasıl düşündüğümüzü, aklımızı kullanma şeklimizi Merkür’e ve haritalarımızda burç, ev ve diğer gezegenlerle yaptığı açılara ve dispozitörüne bakarak anlarız. Hız, çabukluk, yazılı, sözlü veya sözsüz iletişim, beceri, sorgulama, olaylar arasında bağlantı kurma, mantık ve anlayışı ifade eder astrolojik olarak. Ticari konular, seyahatler, koordinasyon ve nakliye konuları da Merkür ile ilgili konulardan sadece birkaçıdır.

Gökyüzünde bir burçtan diğerine geçtiği zamanlarda ise iletişim kurma şeklimiz, doğum haritalarımızdaki Merkür’ün  aldığı açılara bağlı olarak ya akıcı hale gelir ya da zihnimizin tuzaklarına takılıp kalabilir. Bugün itibariyle de Merkür artık Kova burcunda.

Merkür Kova burcunda bulunduğu zamanlarda beynimizin sol tarafı daha çok aktive olmuşcasına daha mantıklı ve rasyonel düşünmeye meylederiz. Öğrendiğimiz bilgilerden sentez çıkarma, mantıklı ve sorgulayıcı düşünme becerilerinde artış olur. Algılar güçlenir, düşünce ve bunun ifadesi hız kazanır. Hatta bazı zamanlarda aklımızın hızına düşüncelerimiz yetişemeyebilir bile. Objektif ve berrak bir zihinden söz edebiliriz Kova burcunda olduğu zamanlarda. Uranüs’ün hakimiyeti de hissedilir düşüncelerde, sıra dışı ve çarpıcı düşünme biçimi, özgür düşünceler, zaman ve mekana bağlı olmadan serbestçe uçuşan fikirler , entelektüel düzeyde sorgulamalar sayesinde bilimsel ve teknik konularda buluşların, yeniliklerin, reformların ve icatların önü açılabilir. İlgi alanlarımız arasına astroloji, astronomi, metafizik konular, uzay ve bilgisayar teknolojileri ya da sıra dışı başka konular da girebilir.

Hümanist ve eşitlikçi düşünce anlayışı, ikili ilişkilerde objektiflik ve olaylara daha tarafsız, ön yargısız yaklaşım da söz konusudur. Duygular yerini mantığa bırakır Merkür’ün Kova burcundaki transiti sürecinde. Olayları ve insanları mantık süzgecinden geçirerek algılamaya başlayabiliriz. Buradaki tek handikap da bu zaten. Fazlaca akıllı davranarak duygusal noktaları gözardı edebilmek de mümkün bu süreçte. Soyut düşünce becerisinin abartılması düşünce dağınıklığına kayabileceği gibi, yüksek algılama ve zihinsel kapasiteye bağlı olarak da ukalalık da görülebilir bazı bünyelerde 🙂

Dünyaya, olaylara, insanlara farklı açılardan bakabileceğimiz, değerlendirebileceğimiz, akıl yürütebileceğimiz bu süreçte yeni şeyler denemek, yeni fikirlere açık olmak, sıra dışı konularda araştırmalar yapmak açısından uygun etkiler var zira genel olarak 20 günlük transiti sürecinde olumlu açılar yapacak diğer gezegenlerle Kova burcundaki Merkür. Hayatımıza sürpriz gelişmeler, yeni insanların yaşamımıza girmesi ve onlar vasıtasıyla yeni iş birlikleri oluşturma şansı yakalayabilir bazılarımız. Hava ve Ateş gurubunda gezegen yoğunluğu olanlar ve haritalarındaki önemli noktaları bu gruplarda olanlar akıllarını olumlu anlamda kullanabilecekler diye düşünmekteyim.

Dün retro yapmaya başlayan Jüpiter ile Merkür 19 Şubattan itibaren olumlu görünüm içinde olacaklar.Bu süreçte dizpozitörü Uranüs de destek verecek sekstil açı ile Merkür’e. Zihinsel bir ayrıştırma süreci olabilir bazılarımız için, gerekliyi gereksiz olandan, işe yarar olanı yararsızdan ayırabilir, daha öncesinde alıp alıp zihnimize depoladığımız fazlaca bilgi ve inanç kalıpları arasından bizim için şu süreçte en faydalı olanı, en işimize yarayacak olanı bulabiliriz. ” aa-ha tamam ya, bunu neden daha önce düşünemedim” nidaları altında zihnimizde yaratıcı çözüm yolları birdenbire belirebilir 🙂 22 Şubattan itibaren de Satürn’ün destekleyici açı yapması ile bu fikirleri somut hale getirmemiz de mümkün olacaktır diye düşünüyorum.

Merkür Kova burcundan çıkmak üzere iken Güney ay düğümü ile kavuşum yapacak burç dışından ki aynı burçtan asıl kavuşumunu Balık burcuna geçer geçmez yapacak. Sabit fikirlilik(bu daha çok geçmiş deneyimlerden elde edilen fikirlere sımsıkı bağlı olma sonucu olan bir sabitlik) kişisel menfaatlerin ön plana alınması, yanlış yerde ve yanlış zamanda ağızdan çıkıveren kelimeler, fikirlerin başkaları tarafından onaylanmaması, konuşma ve söylenenleri algılamada sorunlar, ifadelerin bulanıklaşması, zihinlerin fazlaca dağılması da söz konusu olabilir. Yakın çevre, kardeşlerle ilgili sorunlar belirebilir tam Kova burcundan çıkmak üzereyken. Demem o ki önümüzdeki şu bir iki haftalık süreci olumlu anlamda değerlendirmek için biraz daha uyanık olalım ve de her defasında aynı şeyi yapıp sonucunda farklı bir şey bekleme huyumuzu bir süreliğine rafa kaldıralım.Bin defada aynı yapsak, aynı şekilde düşünürsek değişmeyecek çünkü bazı şeyler, boşuna geçmedi Merkür Kova’ya, farklı düşün, bırak zihnin evrenle uyumlu aksın diye ses veriyor gökyüzü 🙂

Hafta sonu gerçekleşecek Aslan burcundaki Ay tutulması öncesinde Merkür’ün Kova burcuna geçmesi de yine bu yönden anlamlı, zira etkileri oldukça güçlü hissedilecek bu tutulma öncesine zihin ve idrak açısından yeniliklere, değişme hazırlanmamız ve belki de bazılarımızın ani gelişen şans ve fırsatları aklını kullanıp önceden görüp değerlendirebilmesi için hazırlıyor olabilir evren bizleri 🙂 Zira tutulma haritasında Şans noktası İkizler burcunda olup Kova burcundaki Merkür tarafından yönetilecek üstelik de ikisi arasında şahane bir üçgen açı da bu ilişkiyi akıcı hale getirecek.

Kova burcundaki Merkür transiti aklını evrene açanlara, şimdiye dek alıştığı düşünce şeklinin bir parça dışına çıkabilenlere ve işbirlikçi, paylaşımcı ve hümanist düşünceyi ön plana alarak kendi için istediklerini başkaları için de isteyebilen zihinlere çok iyi gelecektir. Hadi bakalım, hepimize bol şans 🙂

Sevgi ve ışıkla, gökyüzü rehberimiz olsun.

Hülya DEĞER Dip. ASA

MERKÜR KOVA BURCUNDA 7 Şubat- 26 Şubat Özgür Düşünceler, Sıradışı Fikirler” üzerine 2 yorum

  1. Şimdi nolcak diyenlere gelsin: Yarın Merkür Kova burcuna geçecek. Orjinal bir fikir üreteceksin. Çözümü kendin bulacaksın. Rahatla..: + İlave olarak Merkür Kova burcunda iken farklı fikirler, düşünceler, ileriye yönelik kararlar ve planlar gündeminizde olacak. #Astroloji #Astrolog

    Beğen

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s