MARS BOĞA BURCUNDA : RIZK MÜCADELESİ 10 Mart-21 Nisan

mars boğada

Her birimiz yaşamda kalmak adına çeşitli seviyelerde mücadele ediyoruz. Bazılarımız sessiz veriyor bu mücadeleyi, kimimiz açıktan. Bazılarımız kaçıyor mücadele etmekten, gömüyor başını kuma, bazılarımız Allah ne verdi ise inatla ve azimle devam ediyor yaşama tutunmaya. Kimi donanımlı bir savaşçı gibi nerede duracağını nerede harekete geçeceğini çok iyi hesaplayabiliyor verdiği mücadelede. Bu söylediklerimi büyük ölçüde doğum haritalarımızdaki Mars ve haritadaki konumuna, açılarına, burcuna bağlı olarak belirlenebilir diye düşünebiliriz. Hepimizin doğum haritasında bir Mars var ve bize zorluklarla nasıl baş edebildiğimizi, hakkımızı nasıl aradığımızı, cesaretimizi, rekabet ortamlarında takındığımız tavırları, kendimizi nasıl savunduğumuzu, hırs ve mücadele yeteneğimizi, yaşamda ne düzeyde karar verip eyleme geçme becerisi sergilediğimizi anlatır.

Gökyüzünde Mars şu an Koç burcunda, yönettiği, güçlü ve enerjik hissettiği, olumlu anlamda tabiatının güçlü özelliklerini sergilediği bir burçta. 10 Mart’ta Boğa burcuna geçecek ve 21 Nisan’a dek de bu burçtan ilerlemeye devam edecek.

Boğa burcunun enerjilerine bürünen MARS ne yazık ki bu burçta çok rahat etmez. Buyurgan, direkt ve açıktan hareket eden MARS, Venüs yönetimindeki Boğa burcunun durağan, huzur ve güvence arayan doğası ile uyumlu çalışmaz. Hız ve hareketin simgesi olan MARS, yavaş, temkinli hareket etmeyi simgeleyen Boğa burcunda yavaşlayıp ağır ağır, temkinli hareket eder. Hareketten çok savunma, risk almaktan çok temkinli hareket etme ve belki de aşırı boyutlarda ise tembelliğe de işaret eder.

Mars toprak elementinin Sabit burcu olan BOĞA burcunda eylemlerimizin yönünü somut dünyada, maddi planda bir şeyleri sağlamlaştırmak, garanti altına almak, sabitleştirmek, kalıcı hale getirmeye çalışmak ve aktivitelerimizi de maddi kazanımlara doğru çevirecektir. Başladığımız işlerin devamında kararlılıkla ilerlemek, sabır göstermek, hızlı başlangıçlar yapmaktansa ağır ve temkinli adımlar atmak söz konusu olacaktır olmasına ama bakışımızı dizpozitörüne çevirdiğimizde çok da olumlu etkilerden söz etmek ne yazık ki zor 😦

Mars Boğa burcunda bulunduğu süreçte dizpozitörü Venüs Koç burcunda ve retro olacak 12 Nisan’a kadar. Mars ve Venüs birbirlerini karşılıklı olarak ağırlayacaklar ancak arzu edilen düzeyde yardımlaşma, birbirini destekleme bu ağırlama durumunda hissedilmeyecek. Bu da maddi anlamda somut değerler üretmek adına verdiğimiz mücadelelerin bizleri epey zorlayacağını, arzu ettiğimiz düzeyde olamayacağını anlatır. Boğa burcundaki Mars enerjisi de sabırlı olmasına sabırlı, kararlı olmasına kararlıdır ama uzun süre baskı altında kaldığında da öfke patlamalarına, fevri çıkışlara neden olabilir. Maddi anlamda huzursuzluklar, elimizdekilere sahip çıkmak adına aşırı cimrilik göstermek, güvence arayışımızın artışına bağlı olarak olanı olduğu kadarı ile kabul etmekte zorlanmak söz konusu olabilir. Bu nedenle süreç içerisinde olabildiğince sakin kalmaya, olanı olduğu şekli ile kabul ederek daha geniş çaplı kazanımlar peşinde olmadan elimizdekileri korumak, var olana odaklanmak en akıllı davranış olacaktır.Gereksiz risklerden, anlamsız ve faydasız girişimlerde ısrarcı olmaktan uzak kalmak en güzeli sanırım.

Mars Boğa burcunda sahiplenmek, ne olursa olsun benim olsun, benim dediğim şekli ile olsun düşüncesini ve buna bağlı hırs duygusunu ve belki de kıskançlığı da arttırabilir. Her birimiz şu ya da bu şekilde rızk mücadelesi içindeyiz şu günlerde, maddi anlamda bir takım zorluklar, sıkışmışlık hissi ve buna bağlı olarak da bir çıkış arayışı içerisindeyiz. Rızk derken daha geniş bir anlamı kastediyorum. Maddi anlamda kazanımlar bir rızktır evet ama insanın yaşamda kalmasını sağlayacak, insanlara fayda sağlayacak manevi değerleri de rızk kapsamında düşünüyorum ben. İlim gibi,sevgi ve dayanışma gibi,merhamet ve hoşgörü gibi yaşamda payımıza kendi kapasitemize bağlı olarak düşen manevi konuları da rızk kapsamında düşünebiliriz.

Mars Boğa burcunda bulunduğu süreç içerisinde Nisan ayının ilk haftası içerisinde Oğlak burcunda bulunan PLÜTON ile 120 derecelik bir açı yapacak. Bu açı önemli, Mars Boğa burcunun olumsuz etkilerini dönüştürmek, içimizden yükselen, bizi huzursuz eden maddi ve manevi anlamdaki sahiplenme duygusunu belli oranda dengeye getirmek adına olumlu olarak kullanabiliriz bu süreci.  Kendimizde gözlemlediğimiz bu aşırı sahiplenme ya da şu ya da bu şekilde elimizdekileri kaybetme korkusu, aman illa da benim olsun, bu konfor alanım olmadan yaşayamam dediğimiz her ne varsa bunları olumlu anlamda değiştirme, dönüştürme şansımız doğacak. Alışkanlıklarımızın yarattığı konforlu alanlardan çıkmak, değişime direnç göstermeden ama temkinli olmayı da elden bırakmadan belki yavaş ama kalıcı dönüşümler sağlamak mümkün olacaktır Mars ve Plüton arasındaki etkileşimden dolayı. Mars Boğa burcunda olaylar bazen bizi patlama noktasına getirse de öfke kontrolü önemli olacaktır, bu süreç bu anlamda da olumlu dönüşümler yaratabilir.

Peki benim burcum bu geçişten nasıl etkileniyor? Ben hangi hayat alanımda neyi sağlamlaştırmaya çalışacağım, neleri korumak adına mücadele edeceğim diyenler için yükselen burçlara göre Boğa burcunun düştüğü yaşam alanlarını şöyle sıralayabilirim;

KOÇLAR; Mars para evinizden geçiyor, sanırım en büyük rızk mücadelesini verecek olan sizlersiniz sevgili Koçlar. Paranız, doğuştan getirdiğiniz Allah vergisi yetenekleriniz, size ait maddi kazanımlarınız bu süreçte biraz huzursuzluğunuzu tetikleyebilir. Hırslı ve mücadeleci kişiliğinizle bazı şeyleri “söke söke almak” gibi bir amaç içerisinde kalabilirsiniz. Ancak geçtiği alan itibarı ile Mars burada kazanımdan çok harcamalarınızı da arttırabilir. Venüs’ün burcunuzda geri gittiğini hesaba katacak olursak lükse, gereksiz harcamalara yönelmeden, dikkatli harcamalar yapmanız önemli. Sahiplenme duygusunun artması, sahip olunanların egosal bir şova dönüşerek sergilenmesi de söz konusu olabilir ki bunlar da insani bazı değerlerin zedelenmesine neden olabilir. harcamalarınız konusunda temkinli olmakta fayda var.

BOĞALAR; Mars yükselen burcunuzdan geçiyor. Kendinizle ilgili, yaşamda sergilediğiniz tavırlarla ilgili olarak bazı değişimler yapmak, bazı değerlerinize de sıkı sıkı sahip çıkmak isteyebilirsiniz. Venüs’ün de reto olduğunu düşünecek olursak çok radikal değişimler yapmaktan, bazı konulardaki tavırlarınızı değiştirmemek adına ısrarcı olmaktan kaçınmak durumundasınız. Dürtüsel yanınız, iddialı yanınız süreç içerisinde daha ön plana çıkacak. Bu da ikili ilişkilerinizde sorunlara yol açabilir aman dikkat deyim 🙂 Kendi bildiğinizi illa doğru olan budur diye ısrarla savunmak beyhude bir savaşı başlatmaya neden olabilir dış dünyada. Fiziksel enerjinizin arttığı bu dönemi olumlu değerlendirmek adına işinizde verimli çalışmalar yapma, yaşamınızda aksayan yanları düzenlemeye çalışma ya da güç ve sabır isteyen alanlara enerjinizi yönlendirme şeklinde kullanabilirsiniz.

İKİZLER; Geçmişte yaptıklarınız, yapacağınız halde yapmadıklarınız ve belki de size engel olan kişiler ve olaylar ile içsel bir sorgulama, hesaplaşma içerisinde olabilirsiniz bu süreçte. Her zamankinden daha alıngan, her şeyden daha çabuk etkilenen bir ruha bürünebilirsiniz, bu nedenle insanlar üzerinde iyi bir izlenim bırakmaya çalışırken aksine olumsuz bazı düşüncelere kapılmalarına yol açabilirsiniz. Kendinizi başarısız, geri planda kalmış, istediklerinizin bi türlü gerçekleşmediği gibi bir ruh hali içerisinde bulabilirsiniz, canınız bir şey yapmak istemeyebilir bu yüzden. Bu süreçte en azından bilinçli olarak, farkındalıkla kendi yaptıklarınız ya da yapamadıklarınız ile yüzleşme şansı bulabilirsiniz.

YENGEÇLER; Boğa burcundan geçen Mars sizin burcunuz ile olumlu açısal bağlantı kuracak.Geleceğe dair hedeflerinizi gerçekleştirmek adına adım atmak, bu anlamda mücadeleler içerisine girmek söz konusu sizin için. Ancak bunu yapmaya çalışırken başkaları ile, arkadaşlarınız ile anlaşmak, onlardan arzu ettiğiniz ölçüde destek sağlamak zor olabilir. Şimdi bir şeyleri kendi başınıza yapmak gibi bir istek duyabilirsiniz. Kişisel çıkarlarınız ile ait olduğunuz sosyal grupların çıkarları arasında ya da sizin çıkarınız ile arkadaşınızın çıkarı arasında bir dengesizlik oluşabilir. Başka insanlar ile birlikte hareket edebildiğiniz ölçüde başarılı olabilirsiniz.

ASLANLAR; Mars Boğa burcu geçişinde tahriklere en fazla düzeyde açık olan burçların başında geliyorsunuz baştan söyleyeyim. Bazı şeylere agresif ve saldırgan yaklaşabilirsiniz ki bunlar da daha çok işiniz ya da kariyerinizi bağlayan konularda olabilir, defansla karşılaşabileceğinizi, daha başlamadan mücadeleyi kaybedebileceğinizi söyleyebilirim. Başarı hırsı, güç ve mevki mücadelesi, işle ilgili konularda bir şeyleri somutlaştırma, işten elde edilecek maddi ve manevi kazanımları belli bir düzeyde tutmak zor olabilir sizler için. Verdiğiniz mücadele ise açıktan ve görünür olacak, otorite konumundakiler ile güç savaşları, belli kurallara uymakta zorluk, kendinizi ve işinizi aşırı savunma durumunda kalacağınız durumlar söz konusu olabilir. İnsanlar ile tansiyonu yükseltmemek adına olabildiğince sabırlı davranmanız gerekmekte.

BAŞAKLAR; Mars Boğa burcundaki geçiş süresince önemli olduğuna inandığınız, doğru olduğunu düşündüğünüz fikirlerinizi dile getirmek adına sizi destekleyecektir. Ancak burada dikkat etmeniz gereken fikirlerinizi başkalarına zorla kabul ettirmekten, baskı yapmaktan uzak kalmanız gerekliliği. Diğer insanlar sizin gibi düşünmek ve davranmak zorunda değiller bunu aklınızdan çıkarmayın olur mu? Yüksek öğrenim konularında bazı sorunlar, mahkeme sürecinde olan konular varsa bunlar ile ilgili mücadele etmenizi gerektirecek koşullar oluşabilir.Eğer önceden bu alanda başladığınız bazı konular varsa şimdi onlarla ilgili bir şeyleri sabitlemeye çalışmak, belli bir olgunluğa getirmek adına mücadele edebilirsiniz. Yurt dışına gitmek ya da oralar ile bağlantılı işler yapmak adına gündeminiz varsa ekstra dikkatli ve sabırlı olmanız gerekiyor.

TERAZİLER; Evli iseniz eşinizin gelirleri konusunda, ortaklı işler yapıyorsanız ortaklaşa elde edilen gelirlerle ilgili olarak bazı çatışmalar, gerginlikler veya sorunlar yaşanabilir. Ortağın ya da eşin savurganlığı ya da maddi anlamda tedbirsiz davranışları sorun yaratabilir. Maddi kaynaklarınızın nasıl paylaşılacağı ile ilgili olarak sorunlar yaşanabilir.Dışarıdaki etkenler iç dünyanızdaki huzuru çok çabuk bozabilir. Tehlikeli durumlar ile karşılaşma ya da size düşmanlık eden bazı kişilerle muhatap olma söz konusu olabilir. Dışarıda karşılaşacağınız, sizde agresiflik yaratabilecek türde Marsiyen etkiler ruhsal anlamda bazı sorunlar da yaratabilir aman dikkat edin derim ben; bu süreç içerisinde  olabildiğince sakin olmaya, maddi anlamda daha dikkatli adımlar atmaya özen göstermeniz gerekiyor.

AKREPLER; İlişkiler arenasında Mars Boğa enerjisini deneyimleyeceksiniz. Varsa eş ya da partner ile kişilik mücadeleleri, kimin dediği olacak tarzında karşılıklı çekişmeler söz konusu olabilir. Bu süreçte karşınıza bir aday çıkarsa iki defa düşünmenizi önerebilirim. Biraz daha ağırdan alarak, biraz daha karşınızdaki kişiyi yakından inceleyerek karar vermelisiniz zira Venüs retro durumda.Var olan ilişki sorunlarını çözmek adına çaba harcamanız gerekebilir.  Birlikteliği olan Akrepler ise bu geçiş süresince karşılıklı çatışmalara, fikir ayrılıklarına düşebilirler partnerleri ile. Fikirsel çekişmeler, hukuksal çekişmelere dek uzanabilir. Hukuksal sorunları olan Akrep burçları ise bu süreçte daha çetrefilli durumlar ile karşılaşabilirler. Karşınızdaki kişi ile güçlerinizi belli bir noktada dengeye getirmek konusunda çaba gösterilmediği taktirde bu transit etkisi yıpratıcı olacaktır sizin için. Düşünmeden eyleme geçmemelisiniz.

YAYLAR; Mars Boğa burcu süreci mücadele alanınızı iş ve çalışma koşullarınızı anlatan alana çevirecek. Yoğun olarak çalışmanız ama karşılığında aynı oranda kazanım elde etmeniz zorlaşabilir. 6. alanınızdan geçiyor Mars ve bu alanda bu enerjiyi kullanmanın en güzel yolu çalışmak, çalışmak ve çalışmak diyebilirim 🙂 Bu çalışmalar ise daha çok başkalarına hizmet vermek yönüne de kayabileceği için bazen bu durum sabrınızı zorlayabilir. Başkalarının şunu yap, bunu böyle yap tarzı yönlendirmeleri canınızı sıkıp, öfkenizi arttırabilir. Başkalarının emri altında değil de kendi başınıza yapacağınız, daha rahat hareket etmek isteyeceğiniz işlere yönelmek isteyebilirsiniz ama bunun için biraz daha sabırlı olmalı, en azından iyicil gezegenlerin (Venüs ve Jüpiter) retrolarının bitimini beklemeniz gerekebilir. Sağlık açısından da fiziksel savunma mekanizmanızın, bağışıklık sisteminizin bozulabilme ihtimali var bu nedenle yaşamınıza sportif aktiviteleri ve yeni bir beslenme tarzını katabilirsiniz. Süreç içerisinde hırsızlık olayları ile karşılaşma ya da sizin için değerli bir şeyin kaybolması gibi bir durum olabilir. Evcil hayvanları olan Yay burçları bu dönem onlara özellikle dikkat etmeliler sağlıkları açısından.

OĞLAKLAR; Mars Boğa burcu geçişi sürecinde kendi yeteneklerinizi, yaratıcılığınızı ortaya koymak,varsa çocuklarınızla ilgili konularda gündeme gelmek, belki onların başarılı olmaları adına mücadele edeceğiniz koşullar içinde kendinizi bulabilirsiniz. Belki çocuğunuz yeni bir döneme, bir sınava ya da rekabet içeren bir koşula hazırlandığı dönemdedir ve sizin ona destek vermeniz, bu anlamda onun adına mücadele etmeniz gerekebilir. Çocuklar ile ilişkiler bazı sabır sınavlarından geçebilir 🙂 Fiziksel enerjiniz artacaktır. Sizin burcunuz ile olumlu bir görünümde olacak çünkü Mars. Rekabet isteğiniz de artacaktır bunu orantılı ve dikkatli kullanmaya çalışmalısınız. Aşk konusu ve gönül ilişkisi gündeminizdeyse eğer, istediğinizi almak konusunda bir sabırsızlık, acelecilik söz konusu olabilir ama Mars Boğa’da acele değil, temkinli ve yavaş hareket etme dönemidir. Belki bu anlamda istediğiniz seviyeye taşıyamadığınız, kalıcı ve somut hale getiremediğiniz gönül ilişkiniz sizi daha agresif yapabilir. Kıskançlık ve sahiplenme eğiliminiz yoğunlaşabilir.Keyifli alanlarda bulunmak, bu anlamda da eğlence ve sosyal alanda harcamalar yapmak da bazı Oğlak burçları açısından söz konusu olabilir.

KOVALAR; Aile ve yuva alanınızdan geçecek olan MARS Boğa burcunda olduğu süreçte sizin burcunuz ile sert etkileşimde olacak. Ailevi konularda bazı anlaşmazlıklar, fikir ayrılıkları, ev içerisinde bazı konuların kalıcı olmasına çalışılırken, bir anda ev ya da yuvada değişimlerin olması sizi strese sürükleyebilir. Nedenini belki de anlamadığınız tartışmaların içerisine çekilebilirsiniz belki de çünkü bu Mars’ın haritanızdan geçtiği bu alan aynı zamanda en derinlerde yatan erken dönem çocukluk çağı koşullanmalarımızı da anlattığı için geçmiş alışkanlıklarınızı, kişiliğinize temel olan kalıplarınızı da bir anda yüzeye çıkartabilir.Yaşadığınız alanda, evde, yuvada hareket artacaktır. Bir şeyleri kalıcı kılmak ve belki bir mülk edinmek, başımı sokacak bir evim olsun diye çaba harcamak söz konusu olabilir bazı Kova burçları için. Bu süreç maddi anlamda koşulların istenilen düzeyde olamayacağını anlatan bazı astrolojik göstergeler içerdiği için bu anlamda temkinli hareket etmekte fayda var. Bazı Kova burçları kariyerlerine bağlı olarak iş ve yerleşim değişimleri yaşayabilir ki belki buna direnç gösterebilirler, huzursuz hissedebilirler.. Ailevi çekişmeler, ebeveyn ile çatışmalar, bu alanda vermeniz gereken sabır sınavlarına işaret ediyor.

BALIKLAR;  Yakın çevreniz ile olan yaşam temponuz hız kazanacak, kardeşler, yakın akrabalar, komşular bu alana dair konular. Onlardan size yansıyan bazı ters davranışlar, fikirsel olarak defansif geri dönüşler yaşayabilirsiniz. Sizin söylediklerinizi kabul etmek istemezler ya da siz onlar ile sağlıklı düzeyde bir iletişim kuramayabilirsiniz.Olumlu ya da olumsuz anlamda her tür iletişim konusu bu dönem aktif olacak yaşamınızda.İnandığınız fikirleri güçlü olarak ifade etmek isteyeceksiniz ve belki buna defans gösterecek kişiler olabilir etrafınızda ya da konuşmalarınız bir anda karşılıklı fikir münakaşasına dönüşebilir de. Her şekli ile sizin sabır göstermeniz ama bir noktadan sonra da patlamanıza neden olacak olaylar yakın çevrenizden kaynaklanacaktır. Kardeşinizin bir sözü ya da komşunuzun bir eylemi, yaptığınızı bir yazışma, sözleşme ya da kontratın iptali bir anda sabrınızı taşırabilir aman dikkatli olun yakın çevre ilişkilerinizde ve iletişim konularında. Bazı Balıklar ise süreçte bu alandan olumlu gelişmeler kazanabilirler kararlı ve sabırlı davranmaları neticesinde. Mesela düşünceleri her zamankinden parlak olabilir, fikirleri her zamankinden daha etkili olarak karşı tarafa geçebilir, pazarlama, tanıtım ya da ticari bazı konularda olumlu kazanımlar oluşabilir.Verimli seyahatler ve buna bağlı başarılı işler gündeme gelebilir.

MARS Boğa burcu geçiş zamanlarını tek tek yükselen burçlara göre ele aldım ama hep söylediğim ve daima hatırlatacağım bir nokta var ki; doğum haritası bir bütündür. Şu an Mars Boğa burcunda Güneş burcunuza, Yükselen burcunuza sert açılar yapıyor olabilir ancak aynı Mars doğum haritanızda başka gezegenleriniz ile olumlu açılar yaparak bazı konularda tıkanan enerjileri görmeniz, farkındalığınız ölçüsünde de değiştirebilmeniz adına faydalı etkiler açığa çıkartabilir. Bu nedenle doğum haritasının bilinmesi, potansiyellerinin ortaya çıkartılması yaşam yolculuğumuzda önemli bir kılavuzdur. Sormak istedikleriniz ve danışmanlık almak istediğiniz konular ile ilgili olarak astrolojirehber@gmail.com adresinden benimle irtibata geçebilirsiniz.

Sevgi ve ışık dolu günlere, gökyüzü rehberimiz olsun…

Hülya DEĞER Dip. ASA

 

MARS BOĞA BURCUNDA : RIZK MÜCADELESİ 10 Mart-21 Nisan” üzerine 2 yorum

  1. Merhaba rahatsız ediyorum ama. Mars boğa geçişi ve venüs retrosu benim ask ilişkiler yönünden nasıl etkiler nelerle karsilasirim? 07.07.1995 saat 17.14-17.30 arasi istanbul

    Beğen

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s