MERKÜR KOÇTA 14 MART- 31 MART NALINCI KESERİ

kizginlik-sozleri

Konuşma, yazma, iletişim kurma, öğrenme ve öğretme kapasitesi, dinleme, okuma, eleştiri yapma, her türlü görüşmeler, iş toplantıları, pazarlıklar, kontrat ve sözleşmeler, anlaşmalar MERKÜR gezegeninin sahasına girer astrolojik olarak.

Bugün gece yarısından itibaren de gökyüzündeki Merkür Koç burcuna geçiyor. Merkür hızlı hareket eden gök cismi olması nedeni ile de bir burçtan diğerine çok kısa bir sürede geçer ve geçtiği burcun karakteristik özelliklerini de kendi doğasına ilave eder, dil ve iletişim yeteneğimiz Merkür ise; işte her bir burca geçişte, bir anlamda güncellenmeler yüklenir ifadelerimize.  Merkür Koç burcunda olduğu süreçte gözler hemen Mars’a çevriliyor hali ile zira hareketlerini düzenleyecek olan gezegen Mars olacak bu süreçte. Mars çok da rahat etmediği Boğa burcunda, Merkür’ün istediği hızı ve hevesi desteklemekten çok uzak, hatta onu öfke tuzağına düşürebilir her anlamda. Sözler düşüncesizce çıkabilir ağzımızdan, sabırsızlık ve düşüncesizlik tavan yapabilir, nalıncı keseri gibi her şeyi kendimize yontabilir, gözün üstüne kaşın var diyene hafiften laf çakabiliriz de.

Merkür KOÇ burcunda iken düşüncelerimize hız katabilir, daha rekabetçi ve meydan okuyucu bir tarzda düşünür ve iletişim kurarız, sürekli kendimizden ve kişisel projelerimizden söz edip bunları gerçekleştirmek adına hızlı bağlantılar kurmaya çalışabiliriz, sabırsızlık ve düşüncesizlik nedeni ile düşüncelerimizi sağlıklı ifade etmekte zorlanabiliriz, hevesle ve coşku ile aklımıza gelen fikirlerin peşine düşeriz de bunların sonunu getirmek konusunda aceleciliğimiz ve sabırsızlığımız bize engel olabilir. Düşünmeden karar alma, söylenenleri kişisel algılama, iletişim kurarken dürtüsel hareket ederek Allah ne verdiyse artık 🙂 dilimize hakim olmakta da zorlanabiliriz. Karşımızda bizi eleştiren, “aman o öyle değil bak şöyle” diyene laf çakma, hatta öfke doruklara çıktığı durumlarda küfürlü ve kaba konuşmalar, bencil düşünceler ve kırıcı sözler söz konusu olabilir aman dikkat.

MERKÜR Koç burcuna girdiğinde SCHEAT sabit yıldızı ile kavuşuyor hemen, geleneksel olarak olumsuz değerlendirilen bir yıldızdır bu. Merkür- Mars doğasındaki bu yıldız için Bernadette BRADY “meydan okuyan düşünceler, farklı fikirler, akıl; hızlı ve imkansızın peşine düşebilir ” diye not düşmüş kitabında. Ruhsal olarak kendimizi kısıtlayan düşüncelerimizi anlayarak bunu olumlu anlamda kullanmak mümkün olabileceği gibi daha çok tuzaklara kapılacak gibiyiz, zira Merkür dünkü Dolunay’ın baş aktörüydü ve Satürn ile kare yaparak düşünceler ve fikirler üzerindeki negatifliği ve baskıyı anlatıyordu. Bu olumsuz etkilerden, kararsızlık ve bulanık düşünce kalıplarından sıyrılmadan da KOÇ burcuna geçti MERKÜR.

Yaklaşık 18 günlük KOÇ transitinde MERKÜR için en tehlikeli etkiler oluşturacağı dönem önümüzdeki haftaki süreç. Jüpiter-Plüton ve Uranüs arasındaki T-Kare açı kalıbına Uranüs ile kavuşum yaparak dahil olacak. Bastırılan düşüncelerin patlaması, takıntıların eşlik ettiği bir zihin, kuşku ve endişeler içerisindeyken bir yandan da sıra dışı bir şekilde düşünüp davranarak mevcut durumdan kurtulma isteği görülebilir. Merkür ile kavuşan Uranüs olumlu anlamda farklı ve orijinal düşünme, çabuk öğrenme gibi özellikler açığa çıkartırken dilimizi aklımızın hızına yetiştirmekte zorlanabileceğimizi, sürekli defansif yaklaşımlarla karşımızdakilerin kalbini kırabileceğimizi, bencil ifadeleri de anlatıyor. Kimse bizden daha akıllı ya da aptal değil sakın unutmayalım bunu 🙂

Yukarıda bahsettiğim t- kare açısını hafifletecek ya da en azından daha yumuşak hale getirecek bir şey var mı acaba diye aradığımda ise Merkür ile Satürn arasında Mart ayının sonlarına doğru gerçekleşecek olan üçgen açıyı görüyorum. Eğer ki düşüncelerimizi sağlıklı bir şekilde yeniden yapılandırabilirsek, ne istediğimizi net olarak bilirsek, sorunlara miyopmuş gibi yakından bakmak yerine birazcık mesafeli bakabilirsek, dilimize hakim olup her ağzımızı açtığımızda zehir saçmazsak, iletişim becerilerimizi disipline ederek sağduyulu ve adil de davranabilirsek, nalıncı keseri gibi her şeyi kendimize yontmazsak yaşanabilecek olan gerilimleri bir parça kontrol altına almakla kalmayıp, tüm bu kareleri karşıtları gelişmemiz adına itici bir güç olarak bile kullanabiliriz.

Merkür Koç burcu seyrinin hepimize net düşünceler ve yaşamımızı kolay kılmak adına kararlı, cesur ama bencilliğe bürünmemiş ifadeler ile yol aldırmasını diliyorum,sevgi ve ışık ile gökyüzü rehberimiz olsun…

Hülya DEĞER Dip. ASA

 

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s