20 MART GÜNEŞ KOÇ BURCUNDA, BAHAR AYLARINDA NASILIZ ?

İLKBAHAR EKİNOKSU ASTROLOJİNİN REHBERLİĞİ

Her yıl Güneş’in Koç burcunun  0 derecesine girmesi ile birlikte yeni bir döngü, yeni bir astrolojik yıl başlar. 12 burçtan oluşan zodyak burçlar kuşağında Güneş’in her ay bir burcu ziyaret edişi ile devam eden bu döngü, bir yılda tamamlanır. Tıpkı baharın gelişi ile birlikte tüm doğanın canlanışı, uyanışı gibi astrolojik açıdan da yeni bir yılın, yeni bir solar döngünün başlaması da hepimize yeni başlangıçlarda bulunma isteği verir.

Güneş’in Koç burcuna giriş anı haritaları ise astrolojik olarak, önümüzdeki süreçte yaşanması muhtemel olayların analiz edilebilmesi açısından önemlidir. Aşağıda başkent Ankara’ya göre çıkartılan Koç Ingress haritayı görüyorsunuz.

GÜNEŞ KOÇ GİRİŞİ ASTROLOJİNİN REHBERLİĞİ

Haritanın yükseleninde ÖNCÜ bir burç olan YENGEÇ göze çarpıyor, bu durumda da haritanın gösterdiği potansiyeller 3 aylık dönem için geçerlidir diye düşünebiliriz. (minik bir bilgi: eğer değişken bir burç olsaydı etki süresi 6 ay, sabit bir burç olsaydı harita bütün bir yıl için geçerli olacaktı) İşin ilginci bundan bir sonraki yaz gün dönümü zamanında da yine öncü bir burç olan Yengeç burcu yükselecek 21 Haziran’da. Demek ki ülke gündemi de bizler de oldukça hareketli geçecek bir dönem yaşayacağız, sık sık gündem ve buna bağlı olarak önceliklerimiz değişecek.

Güneş Koç burcu giriş haritasında yükselen burç Yengeç ; demek ki 3 aylık süreçte temel motivasyonlarımız duygusal ve fiziksel anlamda güvenliğimizi sağlamak, maddi ve manevi olarak kendimizi huzurlu hissetmek, olacaktır diyebiliriz. Hassas, duyarlı ve de geçmişimize bağlı olacağız, ruh halimiz içinde bulunduğumuz şartlardan fazlası ile etkilenecektir.

Yükselen yöneticisi olarak AY; içinde bulunmaktan çok da memnun olmadığı Yay burcunda, Satürn ile partil kavuşumda, Güneş ile kare yapmakta ve de haritanın düşük bir evinde, 6. evin sınırları dahilinde yer almakta. Üstelik de Yükselen ile 150 derecelik açıda bulunuyor giriş anı haritasında. Yükselen burcun kendi yöneticisi tarafından görülmüyor olması bir problem. Kendimizi fazlası ile savunmasız hissetmek, duygularımızı kontrol almakta zorlanmak, başkalarından arzu ettiğimiz desteği sağlamak konusunda zayıf kalabilir, gerçekte neye ve neden ihtiyacımız var anlamakta zorlanmak da söz konusu olabilir.

Ay ile Kavuşan Satürn duygusal anlamda baskı ve tehdit altında hissediyor olmakla ilgili olduğu gibi,bu kavuşumun Güneş ile olan karesi ise engeller, gecikmeler, duygusal anlamda huzursuzluklar ve buna bağlı olarak güven duygusunun istenilen düzeyde olamayacağını anlatıyor. Dünya astrolojisine göre 6. evdeki Ay, üstelik de Satürn ile kavuşup Güneş ile de kare açısı içerisinde olduğunda iş hayatında, çalışan kesimde ve üretim sektöründe sorunlara,işsizlik oranında olabilecek artışlara, halkın yaşam düzeyinde oluşabilecek genel bir düşüşe işaret eder.*  AY -Satürn kavuşumu ekonomik anlamda daralmayı anlattığı kadar bazı yasaların çıkartılmasındaki engellere, yaşlı ve tecrübeli devlet adamlarının sağlık anlamında kayıp ve zorlanmalarına da işaret ediyor. Ay ile Güneş arasındaki sert kontak ise halk ve halkı yöneten idareciler arasındaki gerilimi göstermekte. Halktaki huzursuzluk kadar yöneticiler ve topluma yön veren otorite figürleri de baskı altında, arzu ettikleri gücü ve kararlılığı ortaya koymakta zorlanmakta.

Giriş anı haritasında Güneş güçlü olduğu Koç burcunda ve haritanın 9. alanında ama 10. burcunda bulunuyor. Güneş devlet ve hükümet adamlarını, otorite figürlerini anlatır, haritada etki gösterdiği alan itibariyle hukuk, adalet, dini konular, yönetim ve otoritenin ifade edilmesi ile ilgili konular, ülkenin diğer ülkeler nezlindeki statürsü ve dış siyaset karşısında ülke insanlarının gösterdiği tepkiler, hukuki ve siyasi davalar konusunda bir vurgu olduğunu söyleyebiliriz. Satürn’den zarar gören Güneş halk ve yöneticiler arasındaki gerilimi, çalışan kesimdeki huzursuzluğu vurgulamakta. Satürn’ün açık düşmanlıklar alanın yöneticisi olmasından hareketle, ittifak halinde olduğumuz ülkeler de dahil olmak üzere yabancı ülkeler ile olan ilişkilerimizde sorunların bu üç aylık süreçte artarak devam edebileceğini söyleyebiliriz.

Güneş, Koç burcunda pek bir rahatsız olan, üstelik de retro yapan VENÜS ile kavuşum yapmış durumda. Bu ülke olarak genel anlamda huzursuzluğumuzu anlattığı kadar kadınlarla ilgili de bazı sorunlar yaşanabileceğini , ülke açısından barış ve huzur ortamının bu üç aylık süreçte sağlanmasının zor olabileceğini düşünebiliriz. Venüs sanat ve sanatçıları da anlatır, bu açıdan baktığımızda sanatçılar ile bazı engeller, kısıtlanmalar oluşabilir. Devletin halktan destek alması, her zamanki alıştığı sevgi ve desteği bulması zor görülmekte. Bu kavuşum ayrıca devletin gelirleri ve finansal konular açısından sorunlara, devlet yönetim kademesinde bulunan kişilerin ve onların ailelerine  ait gelirlerde, özel yaşamlarında gizli tutulan bazı şeylerin açığa çıkabileceğini de anlatabilir.

Venüs’ün dizpozitörü durumdaki Mars ise 10 evde ama 11. burçta bulunuyor. Bir gündüz haritasında ve haritanın yüksek konumunda bulunması, rahat etmediği bir burçta bulunması üstelik de güneşin batısında kalması Mars’ın gücünü daha da zayıflatıyor. Ülke yönetiminde de, halkta da hatrı sayılır düzeyde bir stres biriktirmekte Mars.  26 NİSAN ‘da ise bu Mars’ın üzerinde 6 derece Boğa burcunda bir Yeni ay gerçekleşecek. Ayakların yere sağlam basmanın zor olabileceği, alışılagelmiş düzenin korunmasının güçleşebileceği, belki de kaos ve gerilim yüklü yeni bir döneme adım atılabilir. Sakin olmak, istikrarı korumak bu günlerde zor olabilir. Var olan yönetim içerisinde yeni bir süreç, parti içerisinde bölünmeler, meclis içerisinde kavga ve tartışma riski de mevcut. Güvenlik konuları, askeri konular, terör ve şiddet konusu mecliste öncelikli olarak ele alınabilir. Sınırlarımız ötesinde hareketli günler yaşanabilir.

Bu üç aylık süreç içerisinde 6 Nisan’da Satürn geri gitmek üzere 27 derece Yay burcunda duracak, Merkür 10 Nisan’da geri gitmek için duracak ve geri giden gezegenler kervanına 20 Nisan da Plüton’da katılacak. Malum Jüpiter de retro durumda. Venüs ise 15 Nisan’da Balık burcunun son derecelerinden ilerlemeye başlayacak. Alınan kararlarda belli bir stabilite sağlamak, istenilen düzeyde ilerleme sağlamak, kalıcı sonuçlara ulaşmak ne yazık ki önümüzdeki üç aylık süreçte çok da kolay olmayacak. Ekonomik ve sosyal anlamda bazı zorlayıcı olaylar yaşanması muhtemel görünüyor. Jüpiter ve Uranüs arasındaki karşıtlık ise ülke içinde patlak vermesi muhtemel olayların da çok hızlı bir şekilde yayılabileceği riskini anlatıyor.

İbn-i Haldun’un  “Coğrafya kaderdir ” demiş yüzyıllar öncesinden, nerede doğarsak oranın kirine, çöpüne batar; oranın suyu ile yıkanır, oranın güneşi ile kavrulur ve oranın iklimi ile biçimlenir geleceğimiz . Elbette ki zor zamanlardan geçiyoruz ülke olarak ve ülke üzerinde yaşayan her bireyin de bundan etkilenmemesi imkansız. Ancak KOÇ burcunun enerjik ve öncü enerjisi  bir ay boyunca her birimizin doğum haritasında,  Koç burcunun hayat bulduğu alanlarda bizleri harekete geçirecek, başkaları beğense de beğenmese de kendi bildiğimizi, inandığımızı uygulamak isteyeceğimiz , bizleri durduran koşullar ya da kişiler olsa da azimle aşmaya çalışacağımız olaylar yaşayabileceğimizi haber veriyor. Her harita kişiye özeldir, bu süreçte bazılarımız istedikleri düzeyde ilerleme şansını yakalayabilecekken ne yazık ki bazılarımız ise süreci kontrol etmekte, istediği düzeyde gelişme fırsatı yakalamakta zorlanabilir.

Burcumuz her ne olursa olsun, haritamızda Koç burcunun hakim olduğu bir alan var ve bu alanlarda bu burcun gölge yönleri olan aşırı bencillik, acelecilik, yalnızca kendisi için özgürlük isteği, iş yaparken plansız ve tedbirsizlik, yaşamdan ve birlikte olduğu insanlardan bitip tükenmek bilmeyen istekler, macera ve risk duygusunun abartılması gibi durumlar yaşanabilir. Her birimiz daha sabırlı, sağ duyulu ve aklı başında hareket etmek durumundayız. Hem kendi yaşamımız hem de ülkemiz, yönetim şeklimiz için önemli kararlar vereceğimiz bu üç aylık zaman diliminde akıl ve bilimsellikten uzaklaşmadan, içimizdeki “adalet” duygusundan alacağımız güçle karar vermemiz gerekiyor.

Önümüzdeki sürecin hepimize sağlık, mutluluk ve huzur getirmesini diliyor, tüm KOÇ burçlarına yeni yaşlarında mutluluklar diliyorum.

Sevgi ve ışıkla, gökyüzü rehberimiz olsun.

Hülya DEĞER  Dip. ASA.

*Dünya Astrolojisi, Öner Döşer, Astroloji Okulu Yayınları

 

 

 

20 MART GÜNEŞ KOÇ BURCUNDA, BAHAR AYLARINDA NASILIZ ?” üzerine bir yorum

  1. Güneş koc burcunda olması ve venüs retrosu benim ask ilişkiler yönünden nasıl etkileniyor nelerle karşılaşabilirim? Cok sevinirim aydinlatirsaniz 07.07.1995 saat 17.14-17.30 arasi istanbul

    Beğen

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s