28 MART KOÇ BURCUNDA YENİ AY: CESARET VE SAVUNMA ÜZERİNE DERSLER

 

yeniay2

Önümüzdeki Salı günü yepyeni bir ay doğuyor. 28 Mart salı günü saat 05:57 de Güneş ve AY Koç burcunda birleşerek ortaya oldukça güçlü, güçlü olduğu kadar da bizleri yeni başlangıçlar yapmaya, bir şeyler için harekete geçmeye zorlayan etkiler ortaya çıkarmaya başlayacak.

Anın haritasında Balık burcu yükseliyor, Koç burcundaki Yeni Ay haritanın 1. alanında doğuyor ama haritanın 2. burcu olduğu için  Yeni Ay vurgusu kişisel özelliklerimiz, ilişkilerimiz, sağlığımız, motivasyonlarımız, dış dünyayı algılayış şeklimiz üzerinde olduğu kadar maddi ve manevi kazanımlarımızı, gelirlerimizi de ilgilendiriyor.

Yeni Ay haritasında AY haritanın 5. alanını yönetirken, Güneş 6. alanını yönetiyor. Yeni ay ile Venüs kavuşum yapmış durumda, Venüs retro ve içerisinde bulunmaktan hoşlanmadığı KOÇ burcunda. Tutulmanın yöneticisi olan gezegen MARS. Boğa burcunda bulunmasından dolayı Mars’ın arzu ettiği ataklık, cesaret ve öz güven özelliklerini görmek bu durumda. zorlaşıyor. Mars ve Venüs birbirini ağırlıyorlar ama bu ağırlama birbirini görmeyen burçlarda oldukları için ve her ikisi de bulundukları burçlar nedeni ile kendi kapasitelerini tam olarak sergilemekte zorlandıkları için istenilen düzeyde değil ne yazık ki.

Koç burcu Zodyak burçlar kuşağının ilk burcudur, cesaret ve öz güvenle yaşama katılmak, bir şeyler başlatmak, yaşamı bir macera olarak görmek, yarışmak, rekabet etmek, ihtiyaçlarını acil olarak ve de “hemen” tatmin etmek, yaşama bir çocuk hevesi ile katılmak, yaşam yolculuğunda bir çok şeyi “tek başına” ve de “ilk” olarak yapmaya çalışmak arzusundadır. Korku nedir bilmez, hedefe odaklıdır ve eğer bir şey yoluna engel çıkartırsa da sonuna dek o engelle savaşır, bir konuyu başlatır ama devam ettirecek kadar sabrı olmadığı için yarım bırakabilir. Yapabileceğinden daha fazla söz vermek, tamamlayabileceğinden çok daha fazla işe aynı anda başlamak da Koç burcuna ait özellikler arasındadır.

Peki şimdi bu Yeni Ay’da yoğun Koç burcu vurgusu bizleri bu yönde destekleyecek enerjiler çıkartabilir mi?

Bu durumda hemen gözümüz Koç burcunun yöneticisi olan gezegen MARS’a dönüyor elbette. Mars zarar gördüğü Boğa burcunda bulunuyor, bu durumda MARS ; cesaretle öne atılmak yerine temkinli hareket etmeyi, yavaşlamayı, sahip olunan maddi ve manevi değerleri ısrarla ve inatla korumayı vurguluyor olacak. Şimdi bir şeylere başlamak, yeni projelere hayat vermek zamanından daha çok, sahip olduklarımızı elimizde tutabilmek uğruna savaş verebileceğimizi söylemek sanırım yanlış olmaz.”Sahip olmak”, “korumak”, “muhafaza etmek” yönünde çalışacak Boğa burcundaki Mars. Kişisel özelliklerimizi, sahip olduğumuz şartları, haz aldığımız şeyleri, para, mal- mülk ve değer yargılarımızı korumak adına verebiliriz bu defa mücadelemizi.

Yeni Ay haritasında SABİT burçlarda ve TOPRAK elementinde de önemli ölçüde eksiklik var. Sabit burçların geri planda kalması, vurgu olmaması çok değişken, kaygan ve yenilenen durumlara işaret etmekte. Sabit nitelik ve toprak elementi sadece ve sadece Boğa burcunda bulunan MARS üzerinden temsil ediliyor ki bu durumda Mars “singleton” durumda yani bunu ağır bir sorumluluğun altında ezilen bir insana benzetebilirim sizlerin daha iyi anlaması için. Bu durumda MARS’ın ifade ettiği; ataklık, cesaret ve öz güven ile yeni hamleler yapabilme, iradi kararlar alabilme ve bunların peşinden gidebilme özelliği daha da zayıflayacaktır. Bu durumda eksik olan TOPRAK elementi ve sabit nitelik; dik kafalılık, inatçılık, hantallık ve yavaşlık, endişe, tutuculuk, hayal gücü zayıflığı gibi durumlara neden olabilir. Bastırılan gerginlik ve öfkenin, zamansız ve kontrolsüz bir biçimde ortaya çıkması da söz konusu olabilir. Başlanılan işlerde kalıcılık elde etmek zor olabileceği gibi, önümüzdeki günlerde yaşam bizim önümüze zorlu şartlar çıkarttığında yeterince dayanıklılık ve sabır gösteremeyebiliriz. Bir işe başlarız belki  çünkü Koç burcu enerjisi ve Yeni ay dönemleri başlangıç enerjisini taşır her zaman ama başladığımız işi sonuna kadar götürüp bir sonuç almak bu dönem zor olabilir.

Peki iletişim yollarımız tıkalı mı? Yani hem kendimiz hem de evren ile iletişim kurabilir miyiz içinde bulunduğumuz koşulları anlamak ve anladığımız kadarı ile kontrol edebilmek adına diye baktığımda ise Yeni ayın yöneticisi Mars’ın haritada iletişim gezegeni Merkür’ün doğal evinde olması (Whole sign baktığımda), Merkür ile Uranüs kavuşumunun Satürn ile olan olumlu açısını görüyorum.

Düşüncelerimizde tarafsız kalabilirsek, olaylara farklı perspektiften bakabilirsek, yaşama karşı at gözlüğü ile değil de biraz daha geniş bir bakış açısı ile yaklaşabilirsek, kendimizi sonsuz olasılıklara açabilirsek cesurca işte bu noktada; amaçlarımızı gerçekleştirme olanağı bulabiliriz diyor bu açısal görünüm. Hızlı başlangıçlar yapamayız belki ama hareketlerimizi bir amaca yönlendirebilir, yaşamımızda aksayan yönleri elden geçirip bir şeyleri sağlamlaştırabilir, pekiştirebilir, güvenli hale getirmek adına adımlar atabiliriz. Arzularımız ve dürtülerimiz para kazandıracak aktivitelere, maddi kazanca ve güvence oluşturacak eylemlere kayabilir.

Özetle bu yeni ay da mücadele kendi güvenliğimizi korumak amacı ile savunmaya yönelik olacak. Güvenliğimizi tehdit eden bir gelişme ya da değişim olasılığı karşısında öfkemiz yükselebilir aman dikkat. MARS ile SATÜRN arasında 135 derecelik bir açı var. Bu “ömür törpüsü” açılarından biri 🙂 İçsel gerginlik, ne seninle ne de sensiz gibi bir tür – iki arada bir derede olmak-  gibi bir durumun açısı. Yaptığımız işi ya da girişim yapmak istediğimiz konularda fazlaca ihtimamlı olmamız, risk almaktan ısrarla kaçınmamız , yaşamın tüm kontrolünü elimizde bulundurmak istememiz nedeni ile ya yanlış karar verebiliriz ya da hiç bir karar veremeyip oturduğumuz yerde oturabiliriz demek bu açının Türkçe meali 🙂 Her iki durumda da elde var: hayal kırıklığı, kızgınlık, küskünlük ve uç durumlarda hırçınlık, bastırılmış öfkenin kontrolsüz dışa vurumu…

Astrolojide quintile açılar, temel potolemik açılardan ( kavuşum, kare, karşıt, üçgen, sekstil) değildir ama sorunlar karşısında yaratıcı çözümler bulmak, çeşitli beceriler geliştirerek sıkıntılar karşısında sıra dışı çıkış yolları bulmakla ilgili olan açılardandır. Koç burcundaki AY, Yeni ay fazından hemen sonra Kuzey Ay Düğümü ile biquintile (144 derecelik) bir açı yapacak.

Yani bu ne demek ? Toplum içinde düşüncelerimiz ve davranışlarımız uyumlu ise eğer gelişim şansı bulabileceğiz, her ne kadar şartlar aleyhimize olursa olsun. İlişkilerimizdeki sorunlara yaratıcı çözümler bulabilirsek, kendi sert köşelerimizi az biraz yumuşatabilir ve daha uyumlu davranabilirsek, her türlü ilişkimizde “geçim ehli” bir insan olma yolunda adım atabilirsek yeni ay sürecini olumlu bir şekilde değerlendirmiş olacağız.

Dilerim ki her birimiz yaşamın sonsuz ve sınırsız olasılıkları içerisinden kendi yaşam planımız için en doğru kararları verebilmek adına adımlar atabiliriz bu Yeni Ay döneminde.

Sevgi ve ışıkla, gökyüzü rehberimiz olsun….

Hülya DEĞER Dip. ASA 

Yaşam kısa değil sonsuzdur,

Varoluşun acele içinde olduğunu gördün mü hiç?

Mevsimler zamanında gelir,

Çiçekler zamanı gelince açar.

Ağaçlar hayat kısa diye hızla büyümek için koşturmazlar.

Tüm varoluş, yaşamın sonsuzluğunun farkındadır….

OSHO

 

 

 

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s