MERKÜR BOĞA BURCUNDA: BOĞAZ DEDİĞİN DOKUZ BOĞUM; SEKİZİNİ YUT, BİRİNİ SÖYLE..

astrolojininrehberliği, merkür retrosu, hülya değer

Tanrıların habercisidir Merkür ama kendisi bir Tanrı değildir, yargılamada bulunmaz, hüküm vermez sadece “bilgi” ile ilgilidir ve bilginin iletilmesi ile ilgidir. Doğruymuş ya da yanlışmış çok da umurunda değildir. Doğum haritalarımızda MERKÜR’ün burcu, bulunduğu alan ve yaptığı açılar bizim ne düşünüp, ne konuştuğumuza, zihnimizi en çok neler ile meşgul olduğuna, kendimizi nasıl ifade ettiğimize işaret eder. Aklın, lineer, mantıksal fonksiyonlarının gezegenidir MERKÜR. Güneşe en yakın gezegen olması ve yörüngesinin diğer gezegenlerden çok daha kısa olması nedeni ile de hızlı hareket eder. Gökyüzünde bir burçtan diğer burca geçişi ise çok çabuktur ki zaten arketip olarak Merkür ve hız bir arada anılır.

Bugün itibarı ile Boğa burcuna giren MERKÜR bize Boğa burcunun lisanını öğretmeye başlayacak. Diyecek ki; ağır ağır temkinli düşün, öyle hemen çabucak karar verme ki sonra dönüp dönüp verdiğin bu kararı sorgulama, kararının yanlış sonuçları ile karşılaşmak zorunda kalma. Pratik ol, somut düşün, mantıklı ol. Dikkatini dağıtma, odaklan ve sık sık fikrini değiştirme. Elbette bunu yapman için de sağ duyulu olman gerekiyor, dar kafalılıktan uzak kalmalısın ve esneklik göstermen gereken yerde de gereken duyarlılığı göstermelisin.

MERKÜR 31 Mart ila 9 Nisan arasında Boğa burcunda düz hareket edecek.  Ardından da 20 Nisan’a dek yine Boğa burcunda retro yapmaya başlayacak. Artık çoğumuz biliyoruz ki Merkür retro dönemleri bir dizi iletişim sorunlarını beraberinde getirebiliyor. Anlaşmalarda, sözleşmelerde son dakika sorunları, iletişim alanlarının kısıtlanması, yanlış anlama ve anlaşılma problemleri, son dakika iptalleri ve bir dizi can sıkıcı şey olabiliyor. Ancak şu da bir gerçek ki içe dönen zihinsel faaliyet bağımsız, özgün, yaratıcı düşünme özgürlüğünü de beraberinde getiriyor. Daha öncesinde gözümüzden kaçan ayrıntıları daha kolay yakalayabiliyor ve gerekli düzenlemeleri yapabiliyoruz. Belki dış dünyada ifadelerimiz engelle karşılaşıp, kendimizi anlatmamız zorlaşabiliyor, bir dizi sorunlar karşısında kendimizi daha sinirli hissedebiliyoruz ama olumlu açıdan baktığımızda ise Merkür retro dönemlerini oldukça faydalı geçirmek de mümkün. Bunu çok önceden yazmıştım aslında, okumak isteyenler buradan tekrar okuyabilir 🙂 HEP KÖTÜ OLACAK DEĞİL YA !28 NİSAN-22 MAYIS MERKÜR RETROSU

Boğa Burcunda retro yaptığı dönemde ise şu an içerisinden geçtiğimiz günlerde fazlası ile tedbirciliğimiz ya da sabit fikirliliğimiz yüzünden gözümüzden kaçan fırsatları yakalamak mümkün olabilir. Kişisel değerlerimizi, maddi konularda kaçırdığımız fırsatları, özellikle de son bir haftada başladığımız işleri tekrar gözden geçirebiliriz. Bu günden itibaren başladığımız bazı işler, aldığımız bazı kararlar, imzaladığımız sözleşmeler, kontratlar ile ilgili olarak 9 Nisan – 20 Nisan arasında yeniden bir değerlendirmede bulunmak söz konusu olabilir. Uygulamada pratik olmayan, acele karar verilmiş kararlar ile tam tersi aşırı tutucu davranarak vermekte zorlandığımız kararların üzerinden geçebiliriz.

MERKÜR bir dil öğretir her bir burca geçtiğinde bizlere çünkü Tanrının habercisidir, bilgi taşır bize evrenden ve bu bilgiyi de hangi burçta bulunuyorsa o burcun lisanı ile anlatır. Boğa burcunda yaptığı retroya KOÇ burcunda devam edecek 20 Nisan ila 4 Mayıs arasında. Bu defa bize Koç burcunun lisanı ile konuşacak ama bu lisanın en mükemmel halini talep edecek çünkü retro 🙂 Hata yapmamızı istemeyecek. Diyecek ki; sabırsızlıkla davranıp yaptığın hatalar var ya işte onları bi düzelt bakalım. Düşüncesizce savurduğun sözcüklerle kimin kalbini kırdıysan, iletişim yollarını tıkadıysan saldırganlığın yüzünden, düşün ve bul bakalım. Özellikle 20 Nisan- 4 Mayıs tarihleri arasındaki dönem; bizleri 24 Mart -31 Mart aralığındaki eksik bıraktığımız, acelecilik ve tez canlılık nedeni ile gözümüzden kaçırdığımız olaylar, saldırgan ya da bencilce konuşup kalbini kırdığımız insanlar varsa onların yeniden kalbini kazanmaya çalışabileceğimiz bir dönemi getirebilir.

Canlı düşüncelerimiz, güçlü imajinasyon yeteneğimiz, bir çocuk saflığı ve özgünlüğü ile tarafsız, kin gütmeyen adil düşünce biçimimiz bu süreçte içe döneceği için kararlı davranmak, kendimizin, yaşantımızın tıkandığı noktalara daha yaratıcı ve kendinden emin bir halde düşünerek, çıkış bulacağımız bir süreç geçirebiliriz.

merkur5

KOÇ burcundaki retro sürecini ise 4 Mayıs’da tamamlayacak MERKÜR. 4- 16 Mayıs arasında Koç burcundan ileri harekete , 16 Mayıs- 7 Haziran arasında da Boğa burcundan ileri harekete devam edecek.

25 Mayıs’da İKİZLER burcundaki Yeni ayın baş aktörü MERKÜR olacak. Tüm bu verdiğim tarih aralıklarında bir ileri, bir geri; bir Koç, bir Boğa geçişi ile oluşturduğu baş döndürücü trafik aslında öncelikle aklımızda oluşturup sonrasında eyleme dökeceğimiz yeni tohumlar için bizleri hazırlıyor diye düşünüyorum. Her şey bir fikirden, düşünceden doğmaz mı zaten ?

Hangi burçtan olursak olalım, her birimiz şu ya da bu şekilde verdiğim tarih aralıklarında çeşitli yaşam alanlarında sabır testinden geçeceğiz, varsa hatalarımız yüzleşeceğiz, düzeltilmesi gereken işlerin üzerinden sabırla geçeceğiz çünkü gökyüzünde sadece Merkür değil ; zamanın kalitesinin belirleyicisi olan gezegenler JÜPİTER ve SATÜRN de retro durumda olacak bu süreçte. Eminim hepimizin hemfikir olduğu bir nokta var, biliyoruz ki hiç bir şey nedensiz ve amaçsız değildir yaşam sahnesinde. Gökyüzünde bu içe dönen enerjiler yeryüzünde yaşayan bizlerden bir şeyler talep ediyor, bir şeyleri düzeltmemizi, kendimizi hizaya getirmemizi istiyor. Merkür ile bağdaştırılan HERMES Trismegistus ‘un dediği gibi, ” Yukarıda ne varsa, aşağıda da o vardır. “

MERKÜR bilgidir demiştim yazımın başında. Bu bilgiye de sorular sorarak ulaşmamızı ister. Merak etmemizi ister, merakımızın peşine düşmemizi ister. Bu süreçte doğru sorular sormak da önemli elbet. İşimize yarayacak, bizi bir üst boyuta taşımak, geliştirmek adına kendi kendimizi sorgulayarak cevapların peşine düşebiliriz. Buyrun o halde; bunlar benim bu süreç için kendimce düşünüp bulduğum, kendimce zamanın ruhuna uygun olan, sorulması gerektiğine inandığım sorular :

Benim gerçek ihtiyacım neler? Bedenimin, ruhumun bu yaşamda doyumlu hissetmesi adına gerçekten neye ihtiyacım var?

Yaşamda kaçak dövüştüğüm, görüp ama görmezden geldiğim neler var? Sırf tadım kaçmasın diye üstünü örttüğüm şeyler neler?

Neden korkuyorum? Parasız kalmaktan mı? Aşksız kalmaktan mı? Söylediklerimin dikkate alınmamasından mı?

Nelerin beni tehdit ettiğini düşündüğüm için gardımı almış bekliyorum? Bundan mı yani tehdit olarak gördüğüm şeylerden mi bütün öfkeli çıkışlarım? Taşı gediğine koyma, gösteririm şimdi sana ben deme hallerim? Sabırsız ve uzlaşmaz tutumlarım?

Hangi düşüncelerim beni esir alıyor ki bir adım ileri bir adım geri gidip duruyorum, bir türlü istediğim gibi düzen oluşturamıyorum, olaylar arasında bağlantı kuramıyorum, anlamakta zorlanıyorum?

Siz istediğiniz gibi soruları çoğaltıp azaltabilirsiniz elbette ama bu süreç aklımızı, zihnimizi ve olaylar arasında bağlantı kurma becerimizi, insanlarla ve evrenle iletişimimizi sağlamlaştırma zamanları. Varsa eksik ya da yarım yamalak bıraktığımız şeyler, bunları düzenleme günleri.

Hepimize evrenin bize öğretmeye çalıştığı iletişim dilini en güzel şekilde öğrenip, kullandığımız; dokuz düşünüp bir söylediğimiz ama o “bir” ile, kendimizi çok etkili ifade ettiğimiz bir dönem olmasını diliyorum.

Sevgi ve umutla, gökyüzü rehberimiz olsun.

Hülya DEĞER  Dip. ASA

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s