9 HAZİRAN YAY BURCUNDA DOLUNAY: YANLIŞ DUVARA DAYANMIŞ MERDİVEN

YAY BURCUNDA DOLUNAY

9 Haziran 2017 de İstanbul saati ile 16:10 da YAY burcunun 18. derecesinde bir dolunay yaşayacağız. Güneş ve Ay’ın karşı karşıya geldiği her dolunay zamanında olduğu gibi, bu dolunayda da ruhsal olarak kendimizi gergin hissetmek, yeni aydan bu yana atılan adımların, başlanılan işlerin olumlu ya da olumsuz sonuçları ile yüzleşmek adına stresli zaman dilimi diyebiliriz.

YAY burcundaki AY, dolunay fazının da etkisi ile düşüncelerimizi, duygularımızı, tepkilerimizi genişletiyor. Belki şimdiye dek kendimize bile sormaktan çekindiğimiz sorularımızı bir cesaretle sorduracak gibi bu dolunay. Neye inanıyoruz? Neye güveniyoruz? Geleceğimize dair sorularımızın çoğunluğu. Daha güzel günlerin geleceğine inancımız da büyümüş durumda. İdeallerimiz, değerlerimiz, inandıklarımız ya da inanmadıklarımız… Resmin bütününe bakıp önümüzü göremediğimiz durumlar, bilgiyi bilgeliğe dönüştürme sancıları, beyinle kalp arasında sıkışıp kalan yoğun bir inanç sıkışması yaşanacak bu dolunayda.

YAY burcu etik ve ahlaki değerleri, dini, inançları, maneviyatı, yaşama dair ve hakikate dair yüksek bilgiyi, buna bağlı olarak da yüksek eğitimi, hukuk ve adaleti, bize uzak olan kültürleri yönetir astrolojik olarak. İkizler burcu gerçek ile ilgili ise Yay burcu gerçeğin ötesindeki hakikat ile ilgilidir. İkizler mantık ise, Yay sezgidir. Bilgi toplamak İkizlerin işidir ama bunları işleyip anlamalı hale getirmek ve bilgiyi bilgeliğe dönüştürmek ise Yay burcunun işidir. İşte bu kutupsallık çerçevesinde şekillenecek bu dolunay.

Dolunay Neptün ile bir T Kare adı verilen bir tür stresli durumu oluşturuyor ve Satürn ile kavuşum eşliğinde gerçekleşiyor. Bu oluşum dolunay haritasında baskın durumda olan ateş ve hava elementlerinin yaşatacağı iyimserliği, hevesi, coşkuyu büyütebilecek, abartabilecek ne yazık ki sonrasında hayalleri ve umutları kısıtlayabilecek olaylara işaret ediyor. Hayallerimizin kırılma noktası, bir vazgeçiş,  yaşam merdivenimizi dayadığımız duvara durup bir bakış atma, yanlış hedefler ya da amaçlar doğrultusunda ilerleyip ilerlemediğimizi sorgulama anı olabilir bir çoğumuz için.

Yaşamda hayaller ve idealler doğrultusunda ilerlemek güzel ama şimdi bu hayallerin hayal kırıklığına dönüşmemesi adına bunlara dönüp bir daha bakma zamanı sanki. İnandıklarımız, olsun diye kurduğumuz hayaller, uğruna çaba gösterdiğimiz idealler şöyle bir gözden geçirilip, neyi yapıp neyi yapamayacağımızı gözden geçirmek, zamanın ruhuna uygun olarak bunları güncellemek sanırım doğru bir yaklaşım olabilir.

yay-burcu-dolunay-20-haziran-2016

Yay burcunun sembolizminde ileriye doğru hedeflenip gerilmiş yay vardır, şimdi yayımızı bizim için en doğru, en gerçekçi ve hedefe en net gidecek şekilde germek önemli. Satürn ile kavuşan Ay bizden bunu yapmamızı istiyor zaten, karamsarlık, olumsuz düşünce ve korku girdabına kapılmadan, somut ve ayakları yere basan hedefler ortaya koymak durumundayız. Merdivenimizi doğru duvara dayayıp dayamadığımız önemli zira sağlam bir duvara dayamadıysak eğer, attığımız adımlar bizi yanlış bir noktaya çok daha hızlı taşıyabilir. Bu merdiveni tutsun da biz daha rahat çıkalım diye güvendiklerimiz de bizleri yarı yolda bırakabilir, düş kırıklığına uğratabilir.

Ay ve Güneş karşıtlığına kare açı ile bağlanan Neptün, yaşamımızda önemli yere koyduğumuz, güvendiğimiz, arkamızda olduğu için güven duyduğumuz her kim varsa bizi bu süreçte yanılgıya uğratabileceğini, şüpheye düşürebileceğini haber veriyor adeta.Olayları ve kişileri daha gerçekçi açıdan değerlendirmemiz gerekiyor.

Plansız ve programsız hedeflerimiz, gerçeklerden uzak hayallerimiz, içi boş inançlarımız bizleri dolunay sürecinde yüzleşmek adına, bunları güncelleyerek daha sağlam adımlar atmak adına, kişiler ve olaylar vasıtası ile zorlayabilir. Hedefe odaklanmak, merdiveni doğru duvara dayamak, çokça antrenman yapmak durumundayız bunun için.

İnanıyorum, istiyorum ve bekliyorum demekle olmayacak bazı şeyler. Mars Yengeç burcunda ki alınganlık, mantıklı mücadeleden çok duygusal olarak kendimizle ve etrafımızda olan bitenle savaşmak söz konusu.  Gerçekleri göremiyoruz ya da gördüklerimizi kabul etmekte zorlanıyoruz.

Dolunayın Yöneticisi olan Jüpiter gezegeni ileri gitmek üzere durağan konumda ve haritanın 12. alanında kapalı durumda. Bu da bilmediğimiz, henüz haberimiz olmayan, kapalı kapılar altında kalan ya da henüz bilinç altımızda tohum halinde bulunan gerçeklerin dolunay etkisi ile ortaya çıkabileceğine işaret ediyor. Belli ki bir şeyleri görmüyoruz, haberimiz yok.

Dolunay haritasında Merkür İkizlerde, kendi yönettiği burçta ve güçlü durumda. Venüs Boğa burcunda keza o da güçlü durumda, üstelik de Mars ile olumlu bir açıda, demek ki aklımız iyi çalışacak, güvenliğimiz ve rahatımız için, huzurumuzu korumak için hareket edeceğiz. Venüs sabah yıldızı olarak doğdu, bu da bencilliğin, abartının ve sahiplenici duyguların esiri olabileceğimize işaret ediyor, o iyi işleyen zekamız her an, nalıncı keseri gibi olayları ve insanların söylemlerini kedimize yontmamıza, kurnazlığa, iş bitiriciliğe kayabilir buna da dikkat etmek lazım elbette.

Dolunay 2-8 hattında gerçekleşiyor. Bu da dolunay ve devamındaki günlerde maddi konular ile ilgili olarak gerçekçi ve tedbirli davranmamızın gerekli olduğuna vurgu yapan bir yerleşim. Abartılı hayaller, fazlası ile iyimserliğe kapılıp tedbirsiz hamleler, maddi olarak bazı sorunları beraberinde getirebilir. Ay dolunaya gitmeden hemen önce Neptün ile kare, ardından Satürn ile kavuşum yapacak. Bu da maddi konularla başta olmak üzere kişisel olarak değer verdiğimiz her konuda aldanmalara, kandırılmalara ve hayal kırıklıklarına açık olduğumuzu anlatmakta. Fazlası ile hayalperset yaklaşımlar sonrasında üzüntü kaynağı olabilir. Daha önce dediğim gibi, merdivenimizi sağlam bir zeminde, doğru bir duvara dayamamız önemli dolunayın devamındaki 15 günlük süreçte.

Ülkemiz açısından baktığımda ise Dolunay’ın ülke haritasında 6. alanda gerçekleştiğini görüyorum. 6-12 aksı gerilimli olacaktır. Bu da ordu ve güvenlik güçleri, toplum sağlığını ilgilendiren kurumlar, memurlar ve çalışan kesim, genel olarak işçiler ve işçi örgütleri üzerinde etkili olacaktır. Bu alanlarda fazlası ile tedbirsiz davranışlar içinde olmak ülkeye stresli günler yaşatabilir.

Dolunay haritasının Mars derecesi neredeyse Yükselen burcumuz üzerinde ve Natal Mars ile dik açı yapıyor. Bu fazlası güvenliğimizi korumamız gerekliliğine dikkat çeken bir görünüm. Transit Satürn ise, halkı ve ülke insanlarını temsil eden Ay ile karşıt açıda, Merkür de 12. evde. Bütün bu görünümler perde arkasından dönebilecek olaylara, halkın huzur ve refahını bozabilecek stresli koşullara işaret ediyor. Yakın çevremizdeki komşulardan, dost bildiğimiz , bize yakın ülkelerden gelebilecek gizli saklı planların uygulanabileceğini gösteriyor. Bizi birbirimize düşürebilecek iftiralar, dedikodular ve buna benzer yalan haberler ile muhatap olunması söz konusu olabilir. Her birimizin dolunayın devamındaki özellikle 15 gün çok dikkatli olmamız gerektiğini söyleyebilirim.

Dolunay özellikle değişken burçlar için bir tür sıçrama tahtası olabilir. Balık, Başak, Yay ve İkizler burçları yaşam hedefleriniz için gerdiğiniz okları biraz daha geriye çekerek, hedefi iyi ortalayarak bu süreci iyi kullanabilirsiniz ama tedbirli ve davranışlarınızın sorumluluğunu almaya azami dikkat etmeniz gerekiyor. Yaşamda yeni bir sayfa açmak adına bu dolunay sizi fazlası ile gerebilir. Aslan, Koç, Terazi, Kova burçları diğer burçlara göre dolunay enerjileri ile daha uyumlu olacaklar.

Yay burcu dolunayının beyin ve kalp arasındaki sıkışmışlıklarımızı çözmek adına hepimiz için rahatlatıcı gelişmeler getirmesini diliyorum. Dilerim ki bilgiyi bilgeliğe, gerçeği hakiakte dönüştürecek güzel karşılaşmalar yaşayalım.

Sevgi ve ışıkla, gökyüzü rehberimiz olsun…

Hülya DEĞER Dip. ASA

 

 

 

 

9 HAZİRAN YAY BURCUNDA DOLUNAY: YANLIŞ DUVARA DAYANMIŞ MERDİVEN” üzerine 2 yorum

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s