BUGÜN BENİM DOĞUM GÜNÜM

 

PLUTONGeçen yıl yazdığım ve doğum günümde yayınladığım bu yazıyı tekrar yayınlamak istedim bu doğum günümde de. Bu yılki Solar haritam daha çok okuyacağım, bilgimi derinleştirip, daha çok kişiye ulaştırabileceğimin, yeni eğitimlerle ruhumun bilgiye aç olan yanını doyururken bunları artık tecrübeye dönüştürebilceğimin sinyallerini veriyordu. Ben de bir yerde bu sembolizmayı çalıştırmak, haritamın vaadini yerine getirmek amacı ile yeniden bu yazımı paylaşmak istedim 🙂

Keyifli okumalar diliyorum şimdiden…

 ” Bu gün benim doğum günüm ve her astroloğun yaptığı gibi Solar Return (güneş dönüş) haritamı çıkartarak başladım doğum günüme. Astrolojik olarak her yıl yeni Solar döngümüz doğum günümüzde başlar ve bir sonraki doğum günümüze dek devam eder. Doğum günümüzün her yıl tekrar ettiği gün ve saatte gökyüzündeki gezegen konumları doğum haritamıza yansır ve o yıl yaşanması muhtemel enerjileri gökyüzünden yer yüzüne akıtırlar adeta.

Astroloji literatüründe natal harita olarak geçen doğum haritası; biz doğduğumuz, ilk nefesimizi aldığımız anda gökyüzündeki gezegenler, evler ve burçların hangi konumda olduğunu gösterir. Parmak izimiz gibi eşsiz ve benzersiz olan bu harita yaşayacağımız hayatın bir yol haritası gibidir, bütün potansiyellerimizi barındırır içerisinde. Güneş dönüş haritaları ise o an gökyüzündeki Güneş’in doğum haritamızdaki Güneş ile derece ve dakika olarak tam kavuşumu anında çıkartılan ve etkinliği sadece o yıl için aktif olan haritalardır.

Ne işe mi yarar Güneş Dönüş Haritaları ?

Astrologlar natal haritalardaki vaad edilenlerin ne zaman gerçekleşeceklerini yani evlilik, doğum, eğitim, kariyer, maddi potansiyeller gibi bir çok önemli konuların tespitine yönelik pek çok öngörü yöntemi kullanırlar. Solar Return yani Güneş Dönüş Haritalarımız da işte doğum haritalarımızda- koskoca bir yaşamın özel şifrelerle oluşturulmuş özeti gibi düşünebilirsiniz bunu- bulunan potansiyellerin bir yıllık dönemde hangilerinin görülebileceğini, bir yıl boyunca karşılaşılacak problematik konuları, şanslı dönemleri, rahat ilerleyecek konularımızı göstermesi açısından bir öngörü yöntemidir. Solar return haricinde başka yöntemler de kullanılır olaylar tahmin edilirken. Ben burada sadece bu yöntemi kısaca tanıtmak istiyorum.

Elbette bu haritalar oluşturulurken doğum saatinin tam olarak bilinmesi gerekmektedir.Doğum haritamız doğduğumuz yere göre çıkartılırken, Güneş Dönüş haritalarımız o an bulunduğumuz yer neresi ise ona göre çıkartılır.Hatta astrolojiyi etkin olarak kullanan kişiler yeni solar döngülerine astrokartografi yardımı ile o yıl haritalarının maksimum verimli sonuçlar vereceklerine inandıkları yerde girmeyi tercih etmektedirler 🙂

Astroloji ile ilgilenenler için ya da  astrologların öngörüde bulunurken bunu neye dayandırarak yaptıklarını merak edenler için Solar Return haritalarımızla ilgili faydalı olduğunu düşündüğüm bir kaç bilgi paylaşmak istiyorum. (Yıllık öngörülerde sadece Solar Return değil farklı başka teknikler de kullanılır, sadece tek bir yöntem ile tahminler oluşturmak hatalı öngörü yapılmasına neden olabilir aman bunu atlamayalım :))

Güneş Dönüş haritalarının ayrıntılı olarak nasıl değerlendirildiğini anlatmayacağım ama kısaca size fikir verebileceğini düşündüğüm bir kaç bilgiyi paylaşmak istiyorum:

Öncelikle doğum haritasında vaad edilmeyen hiç bir olay,Güneş Dönüş haritasında ön plana çıksa bile gerçekleşmez.Yani diyelim ki doğum haritasında bir birey evlilikle ilgili bir potansiyel taşımıyorsa ,Güneş Dönüş haritasında evliliğe dair göstergeler olumlu olsa bile natal harita bunu desteklemediği için o durum gerçekleşmez. Aslolan natal haritanın potansiyel olarak vaad ettikleridir.

Adsız

Güneş dönüş haritamızın yükselen burcu ve bunun yönetici gezegeni önemlidir. Bu yükselen doğum haritamızdaki yükselenden farklı bir burçtadır genelde. Bu, yıl o yükselen burcun temel motivasyonlarını taşıyacağız anlamına gelir ve burcun yöneticisi olan gezegenin bulunduğu alan ise bu yıl aklımızın ve uğraşımızın nerede olduğunu gösterir. Hangi hayat alanımız bu yıl ön planda olacak? Ev, kariyer, para, çocuk, eğitim vb ? Odak noktamız bu yıl ne olacak bunu anlayabiliriz. (Eğer doğum haritamızdaki aynı burç yükselmişse bu tam bir dönüş haritasıdır ve haritanın pek çok vaadi o yıl gerçekleşecektir diye düşünülür.)

Güneş dönüş haritamızda AY neredeyse en çok değişimleri o alanda yaşarız. Güven ve destek arayışımız, duygularımız orada yoğunlaşır. Ay’ın Bulunduğu burç,bulunduğu ev, yönettiği evler ve yaptığı açılar bu anlamda çok şey söyler bize. Ve elbette AY hangi fazda buna da dikkat etmemiz gerekir.

Güneş Dönüş haritamızda 29 derecede bir gezegen varsa bu gezegenin bulunduğu ve yönettiği alanlarla ilgili bir döngü kapanmak üzeredir.

Güneş Dönüş haritamızda eksenler dediğimiz haritaların köşe noktalarında ÖNCÜ BURÇLAR varsa bu yıl yeni girişimlere start veriyoruz demektir.Girişim ve olayları başlatma yılımızdır o yıl. SABİT BURÇLAR varsa değişimin dirençle karşılaşacağı bir yıldır ve daha çok alınan kararların oturtulacağı, hedef odaklı, sorumluluk aldığımız, değişimin çok fazla olmadığı, aksiyonu az bir yıl olacak diyebiliriz. DEĞİŞKEN BURÇLAR varsa bu yıl şartlar değişiyor diye yorumlayabiliriz. Değişik alternatiflere açık olmamız gereken ve belki de değişen şartlara hazırlık yapmamız gerekeceği için esnek olmamız gereken bir yıl olacak diyebiliriz.

Güneş Dönüş haritamızın Yükselen Burcu ile Doğum Haritamızın Yükselen burcu arasında üçgen, sekstil gibi olumlu açısal görünümler varsa o yıl için olumlu olaylar olabilir ve kendimizle ilgili genel bir memnuniyet söz konusudur. Eğer açı sert ise kare ya da karşıt gibi o yıl mücadele içinde olacağımızı, çeşitli zorluklar belki de sağlık sorunları ile karşılaşabileceğimizi öngörebiliriz.

Güneş Dönüş haritalarımız tek başına bir şey ifade etmezler ve mutlaka natal harita üzerine konulup değerlendirilmelidir.Ve gezegenler natal haritanın nerelerine dağılmış durumda ona bakmamız gerekir. MARS hangi hayat alanımızda mesela ? En çok nerede mücadele edeceğiz o yıl ? Ya da JÜPİTER nerede ? Büyük ödüllerimiz nerede ve ne zaman bize akmaya başlayacak? Nerede büyüyeceğiz ? SATÜRN bizim hangi hayat alanında sorumluluklar alacağımızı ve bunu ne kadar yapıp yapamayacağımızı gösterecektir. Ayrıca her hangi bir alanda STELYUM dediğimiz gezegen toplanması var mı? Bu durum o alanda ve konularda odaklanacağımız bir yıl olacağını gösterir.

Doğum haritamızdaki gezegenler arasındaki var olan açı ; eğer Güneş Dönüş haritasında da varsa o açı kendini etkin şekilde ortaya çıkartacaktır. Vaad edilen her neyse vakti gelmiş demektir. Belki bir evlilik belki de boşanma ya da işte terfi kazanma gibi.

Solar Return haritalar için söyleyebileceğim çok fazla şey var ama kafa karışıklığına yol açmamak adına sözlerimi M.Ö 330 lu yıllarda yaşamış olan Astrolojiye önemli katkıları olan Yunan matematikçi, astronom PTOLEMY nin sözleri ile bitirmek istiyorum :

“Yıldızların doğasına aşina becerikli bir insan, onların pek çok etkilerinin önüne geçemeye ve bu etkiler gerçekleşmeden önce kendini bunlara hazırlamaya muktedirdir.Öngörü, gelecekteki olayların sanki şu anda gerçekleşiyormuş gibi tecrübe edilmelerini sağlayarak, ruha durumu alıştırır, sakinleştirir ve yaşanacakların sükunet ve metanetle karşılamaya hazırlar.” *

* Astrolojide Öngörü Yöntemleri /Öner DÖŞER

Benim gibi bu gün doğum gününü kutlayan diğer ruh kardeşlerimin doğum günlerini kutluyorum ve güzelliklerle dolu bir Solar Return diliyorum.

Sevgi ve umut dolu güzel günlere….Gökyüzü rehberimiz olsun …. “

Hülya DEĞER  dip.ASA

BUGÜN BENİM DOĞUM GÜNÜM” üzerine bir yorum

  1. Ece

    Öncelikle doğum gününüz kutlu olsun, ben de stelyumlu bir aslan burcuyum 🙂
    MC ekseni natala göre tam tersine dönmüş değişken burçlarda ama AC ekseni sabitten öncü burçlara geçmiş. DC oğlakta stelyum var; satürn-plüto-mars-ay burada, natalda da aynı burçta stelyum var ama en önemlisi kad ve ay var. Ama AC ler arası 135lik açı var.. Hayırlısı olsun inşallah…
    Size sormak istediğim bir kaç soru var cevaplarsanız çok sevinirim; solar returnu hangi harita tipinde çıkarıyorsunuz? Bir de mesela stelyum solar return da 7. evde ama natalda 3 e denk geliyor, solar return daki ev konuları üzerinde mi değişikler yaşayacağım?

    Beğen

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s