DAĞILANLARI TOPLAMA VAKTİ Merkür Retrosu (12 Ağustos- 5 Eylül)

 

yazım için

MERKÜR gezegeni, iletişimin her türlüsünü içerir. Konuşmak, yazmak, olaylar arasında bağlantı kurmak, öğrenme ve öğretme becerimiz, dış dünyadan bilgileri alıp bunları işlemek, değerlendirmek, aklımızı nasıl kullanıyor oluşumuz Merkür ile ilgilidir. İnsanlarla kurduğumuz iletişim becerimizin yanı sıra yaşamı algılama şeklimiz, yaptığımız bilinçli seçimler, aldığımız kararlar, imzaladığımız sözleşmeler, kontratlar, tüm iletişim araçları, Merkür’ün yönettiği temalardır yaşamımızda.

Merkür yıl içinde bir kaç kez gerileme yapar ve bu yıl da sondan bir önceki retrosunu yapmaya hazırlanıyor. Yönettiği ve oldukça güçlü olduğu Başak burcunda başlayacağı Retro hareketine Aslan burcunda da devam edecek olan MERKÜR; bizleri içe dönen enerjisi ile gündemimizdeki olaylar üzerinde tekrar düşündürüp, yaşamımızda dağılan, görmediğimiz, görsek de algılayamadığımız, hem iç alemimizdeki hem de dışarıdaki dünyada yaşadığımız konulara yeniden dikkat etmemizi, bir kez daha üzerinden geçmemizi talep edecek.

2017 yılına bir Merkür retrosu ile adım atmıştık, bu yıl da neredeyse her retrosu iki burçta birden gerçekleşti ve bir değil iki farklı temalar çerçevesinde sorgulattı bize olayları ve o olaylar içindeki düşünce şeklimizi. 2017 yılı aslında bu açıdan baktığımda zihinsel olarak formumuzun bir şekilde zorlandığı bir yıl. Çifter çifter, farklı temalarla geliyor her retro döneminde MERKÜR, daha bi yeri algılayamamışken bir başka yer karşımıza çıkararak düşünce biçimimizi, iletişim kurma şeklimizi ve olayları algılarken bilerek ya da bilmeyerek yaptığımız hataları düzeltmemiz için.

12 Ağustos’ta Başak burcundaki Merkür retrosu Neptün ile karşıtlık enerjisi ile başlıyor. Üzerinde çalıştığımız, akıl yürüttüğümüz her ne varsa, Başak Merkür o konulardaki ayrıntıları yakalamak, bütün haldeki bilginin içindeki en can alıcı, en gerekli ve en işimize yarayanı bulmamız için bizi düşünmeye, analiz etmeye çağıracak. Çağıracak çağırmasına ama Neptün’ün her şeyi allak bullak edip, çözen, dağıtan enerjisi altında olan biteni anlamak bir yana detayların içerisinde boğuşurken bulabiliriz kendimizi bu dönem.

Merkür Başak burcunda “faydalıyı faydasızdan, gerekliyi gereksizden ayırt et, bütünle uğraşma, sistemli ve analitik düşün, seçenekleri topla, değerlendir, analiz et ve işine yarayanı al, yaramayanı bırak” diyor. Olan biten biraz karışık gibi gelebilir çoğumuza, kendi aklımızdan ve becerilerimizden bile kuşkuya düşmek mümkün dediğim gibi Neptün etkisi ile. Durumu kotarmak için -mış gibi yapmaya devam ederek, olayları ve bunlar içerisindeki payımızı görmezden gelmek de mümkün. Başak burcundaki retro sürecinde çok acil değilse önemli kararlar almamak gerekli. Teknolojik aletler, yazım çizim, eğitimle ve yayıncılıkla igili işler, kurmaya çalıştığımız bağlantılar ile ilgili sorunlar, trafikte aksamalar, ticari yaşamda sözleşmeler, anlaşmalar ile ilgili son dakika pürüzleri görülebilir.

Başak burcunda retro yaptığı süreçte aslında elimizden gelen en güzel şey geriye dönük, yarım bıraktığımız, en işlevsel ve faydalı hale getirmekte zorlandığımız konuların üzerinden bir kez daha geçmek olabilir. Evimizdeki, ofisimizdeki dağınıklıkları toplamak, yarım kalan işleri bitirmek yapılacak en güzel şey aslında bu dönemde. Merkür’ün içe dönen enerjisi ile dilimiz sivrilip, eleştirilerimizin dozunu arttırabiliriz. Sinirlerimizi yıpratabilir bu süreç, evhamlarımız, yerli yersiz kuruntularımız teker teker zihnimizde yer bulmaya çalışabilir. Bunun için olabildiğince sakin kalıp kendi başımıza düşünüp, asıl düzetmemiz, üzerinden geçmemiz gereken şeyin  “kendi düşünce ve algı biçimimiz” olduğunu fark edebiliriz. Birilerini yargılıyor muyuz? İstemeden kırıcı mı oluyoruz? Kendimize ve karşımızdakine haksızlık ettiğimiz oluyor mu? Nalıncı keseri gibi hep kendimize mi yontuyoruz olayları? Tüm olan bitenler içerisinde bizim payımız ne? Hangi düşünce kalıplarımız bizi ilerleyecek yerde yerimizde saydırıyor? Bi düşünün lütfen, eminim siz de kendi sorularınızı ve cevaplarınızı bulacaksınız eğer sakin ve gerçekten cevap almayı istiyorsanız.

Yeni ve güçlü enerjilerin yaşandığı; tutulmaların ve ağır gezegenlerin retrolarının etkili olduğu bu süreçte zaten tüm amaç, olaylar başlamadan önce algısal ve düşünsel boyutta bu değişime, yeni sürece hazırlanmak ve belki de algılarımızın ayarlarını değiştirmek. Ne düşünürsen onu bulursun, şimdiyi nasıl algılarsan, geleceğini  de öyle oluşturursun, söz büyüdür ağzından çıkanı kulağın duysun demiyor mu tüm kuantum öğretileri? İyi ya madem bundan daha güzel bir dönem olabilir mi tüm bu kalıplarımızı yeniden gözden geçirmek, aksayan yanları düzeltmek ve hastalıklı düşüncelerimizi tedavi etmek ve tedaviye cevap vermeyenleri kesip atmak için ?

Titiz, mükemmeliyetçi ve bir o kadar da analitik Başak Burcunda retro yapan Merkür sinir sistemi üzerinde de etkili olabilir, huzursuzluk, pimpiriklilik hali oluşabilir. Aranızdan tırnak yiyenler var mı? Ya da tiki olanlar? Bu süreç bunları da tetikleyebilir. İçimizi bir şeyler kemirirken bazıları tırnaklarını kemirerek eşlik edebilir bu huzursuzluğa. Bu dönem olabildiğince “huzur” bulacağımız ortamlarda olmak, yanında sukuneti hissedeceğimiz kişiler ile olmak, stresten de olabildiğince kaçınmak durumundayız hem beden sağlığımız hem de ruh sağlığımız için. Sağlık, kişisel bakım, beslenme, diyet konuları Başak burcunun  konularıdır. Bu dönem özellikle Başak burcundaki Merkür gerilemesi döneminde ( 12 Ağustos -31 Ağustos) virütik ya da mantar kaynaklı rahatsızlıklar, bulaşıcı bir takım hastalıklar, stres kökenli psikomatik sorunlar oluşabilir dikkatli olmakta fayda var.

Kafa karışıklığından, doğru bilgiler elde ederek ve mantıklı düşünme alışkanlığı geliştirerek kurtulabiliriz ancak. Huzursuzluğumuzu da ruhsal olarak “tatmin olmuşluk” hissi ile değiştirebiliriz. Bu yüzden kendimizle baş başa kalarak okumak, yazmak, çizmek, düşünmek iyi gelecektir. Kafa karışıklığının yarattığı şüpheyi de öz güven ve inançla değiştirip, iyimserlik duygumuzu yaşam coşkusu ile birleştirerek alt edebiliriz. Bu ilk söylediğim Merkür Başak, ikincisi de Merkür Aslan retro döneminin panzehiri  bu da aklınızın bir köşesinde dursun derim ben 🙂

Benim doğum haritamda Merkür’üm retro. Diğer insanlar kadar yaşıyorum retro Merkür adına dizi dizi sıralan sorunları, gecikmeleri ya da aksaklıkları. Genel bir astrolojik kabule göre derler ki  ” retro dönemini en rahat doğum haritalarındaki Merkür’leri retro olanlar geçirirler” Buna da cevabım hayır olur çünkü dedim ya  retro dönemi bana diğer insanlar ne kadar sorun yaşatıyorsa ancak o kadar yaşatıyor ve ekstra bir katkı da sağlamıyor açıkçası.

Bunu niye mi anlattım? Çünkü burası önemli. Evet retro demek bir dizi sorunlara neden olabilir, aksar bazı şeyler, çünkü Merkür Ay’dan sonra en hızlı hareket eden gök cismidir ve yavaşlaması hele geri gitmesi onun enerjisine uymaz. İyi de bu gök cismi yılda 3-4 hatta 5 kez retro yapıyor. Bu dönemde bir sürü vermemiz gereken karar, altına imza atmamız gereken sözleşmeler, satın almamız zorunlu olan teknolojik alışverişler olabiliyor. Eğer tüm bunları erteleme gibi bir seçeneğiniz varsa mutlaka erteleyin amaaaa ya ertelemeniz mümkün değilse ne olacak? Olaylara anlam yüklerken gereğinden fazla abartmaktan kaçınmak buradaki püf noktası. Evet olasılıklar sırlanıyor ve bu bu bu olabilir deniyor, amenna bu dursun aklımızın kenarında ama bütün yaşamımızı da bu konuyu vurgulayarak yaşamak, olan bitenden de sürekli Merkür gerilemesini suçlamak biraz garip geliyor bana. Peki ya o dönemde aldığımız bir karar bizim için, kişisel gelişimimiz adına bizi bekleterek, engelleyip, sorun çıkartarak öğretecekse bazı şeyleri? Ya bunun içinden alacağımız bir ders varsa? Emin olun o “şey” olacaksa bize bir şey öğretmek için mutlaka olacaktır. Bu yüzden özellikle Merkür retrosuna bir de bu gözle bakın lütfen.  Hatta ben Merkür Retrosunun bir dizi faydasının da olduğuna inananlardanım. Buyrun burada eski bir yazım var, okuyun kararınızı siz verin 🙂 HEP KÖTÜ OLACAK DEĞİL YA !28 NİSAN-22 MAYIS MERKÜR RETROSU

6 Eylül’de Aslan burcunun 28. derecesine geldiğinde Retrosunu bitmek üzere olup durağan pozisyonda olacak Merkür. Bu derece 21 Ağustos Güneş tutulmasının gerçekleşeceği derece. Merkür’ün de Başak burcundaki Güneş ile karşılıklı ağırlamada olarak gerçekleştireceği bu tetiklenme; Güneş tutulması temalarının kendini ilk olarak iletişim konularında göstereceğini anlatıyor. Yeni haberlerin alınması, beklenen haberlerin gelmesi, zihinsel olarak hızla karar vermemiz gereken durumlar (Uranüs-Merkür üçgeni aktif olacak o süreçte), çabuk yön değiştirip şartlara hemen adapte olacağımız durumlar, özellikle düşünce yapımızın hızla değişip, Merkür’ün geçtiği yaşam alanımızda gündemimizde hangi konu varsa ele almamız gereken  işte o konularda aktif bir enerji devreye girecek.

Benim burcum Merkür gerilemesinden nasıl etkileniyor acaba diye düşünenlere vereceğim cevap doğum haritanızda Başak ve Asan burcu hangi alana düşüyor, hangi yaşam alanlarının söz sahibi ise o alanlar diyebilirim zira her harita kendine özel, kendi içinde anlamlı bir hikayeyi barındırıyor. Ancak çok genel bir bilgi olarak Yükseleni, Ay ve Güneş  burcu, Merkür’ü Başak ve İkizler olanlar bu süreci daha yoğun etkilerle geçirebilirler zira Merkür bu gezegenlerin ve yükselenlerinin dizpozitörü konumunda.

Sevgi ve ışıkla, gökyüzü rehberimiz olsun…..

Hülya DEĞER  Dip. ASA

 

DAĞILANLARI TOPLAMA VAKTİ Merkür Retrosu (12 Ağustos- 5 Eylül)” üzerine bir yorum

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s