6 Eylül BALIK BURCUNDA DOLUNAY

dolunayyyyyyyyyyyyy

6 Eylül günü sabah saatlerinde Balık burcunun 13. Derecesinde bir dolunay gerçekleşecek. Başak burcunda bulunan Güneş ile Balık burcunda, Neptün ile kavuşan AY karşı karşıya geçerek bizlere Balık ve Başak burcunun arasındaki tezatlıklar üzerinden bir takım yeni deneyim alanları yaratacak.

Dolunay haritasında ufukta Terazi burcu yükselirken, Yükselen burcun üzerindeki Jüpiter uyum ve denge yaratma isteğimizi, kendimize olan güveni ve iyimserliği büyütürken; Uranüs ile olan karşıtlığı ise her an beklenmedik şeyler yapma eğiliminde olabileceğimizi anlatıyor. Özellikle ikili ilişkiler, ortaklaşa yürütülen işler, evlilik başta olmak üzere her tür yakın ilişkilerde bir takım beklenmedik değişimler, sürpriz başlangıçlar ve bitişler yaşanabilir.

Dolunay anın haritasında 5. Alanda gerçekleşiyor. Romantik ilişkiler, çocuklarımız kanalı ile yaşayacağımız deneyimler, kendimizi yaratıcı bir şekilde ortaya koyma, ifade etme ve gösterme isteğimiz, spekülatif konular vurgu kazanıyor. Klasik astrolojide bu alan Venüs gezegeninin evidir, burada kendisini rahat hisseder Venüs. Yükselen burcun Terazi olması, dolunayın 5. Evde gerçekleşmesi  ise dolunay temalarının ana konusunun ilişkilerimiz, alma ve verme dengemiz, harcama ve kazanımlarımızı özellikle vurgulayacağını düşünebiliriz.

Peki bu haritada Venüs nerede ? Venüs Aslan burcunun 13. Derecesinde ve dolunaya 150 derecelik açı yapıyor. Birbirini ne element, ne de nitelik olarak görmeyen iki burç arasında oluşan bu açı türü oldukça stresli, anlam vermekte zorlandığımız, ne olduğu konusunda bir fikrimiz olmadığı için de, ne yapacağımızı, nasıl davranacağımızı pek de bilemediğimiz, bir açıdan “karmik” diye de nitelendireceğimiz türden olayları yaşatabilir diye düşünmekteyim. Yeni ilişkiler, iş birlikleri başlayabileceği  gibi, bir anda var olan ilişkilerde kopuşlar, bitişler ve ani gelişmeler gündeme gelebilir. Venüs anın haritasında sabah yıldızı olarak, güneşten önce doğuyor. Bu duruma ilaveten  aslan burcunda oluşu ile de sosyal ortamlarda ve romantik ilişkilerde egosal istekleri ön plana çıkabilir, karşıdaki kişileri etkilemek amaçlı sahte sevgi gösterileri yapmak, bu sahte sevgi oyunlarına kapılıp, aklı ve somut gerçekleri devre dışı bırakarak hem kendimizi kandırmak hem de karşımızdaki kişileri ucuz ayak oyunları ile etkilemeye çalışmak söz konusu olabilir . İnsanlar ile oyun oynamak, başkalarının oyuncağı olmak, kumarbazlık, eğlenceye düşkünlük, gösterişli ve tantanalı şeylere kapılıp harcamalarda dengeyi kaçırmak dolunayın tuzakları arasında.

Neptün ile kavuşan AY sezgisel yönümüzü arttıracak ve kendimizden daha yüksek bir yerde konumlandırdığımız bir şeyler ile “bir” ve “bütün” olmak arzusu yoğun olarak yaşatacaktır. Başak burcundaki Güneş,  mantıklı ve aklı başında olmamızı, alacağımız kararlarda gerçekçi olmamızı ve somut verilerle yol almamız gerekliliğini vurgularken, –üstelik de durağan konumdaki Başak burcundaki Merkür ile karşılıklı olarak birbirini ağırlarken- düzenli, sistemli, ihtiyatlı, aklı başında olarak irademizi ortaya koymamızı isteyecek.  Ay ve Neptün kavuşumu bizlere mantıksız, duyguların etkisinde kalan ve bir sonraki adımda akılsızlığımızın belki de gerçeklere gözümüzü kapayıp, hayallere fazlaca kendimizi kaptırmamız nedeni ile “kurban” durumuna düşmemize neden olabilecek kararlar aldırabilir. Bir yanda hayatımız kendi kontrolümüz altında olsun, sonucu yaşamımızı verimli bir şekilde etkileyen kararlar almak istiyoruz, üretken olmak, başarılı olmak istiyoruz bir yandan da olabildiğince mantıksız bir şekilde olan bitenlere boş vermiş bir şekilde, olayları oluruna bırakmak  çelişkisi ile karşı karşıyayız.

Olan bitene rıza göstermek çok güzel elbette . Var olan düzeni  kabul etmek, bu düzenle birlikte akışta kalmak da güzel. Ancak bu dolunay görünümleri altında ilişkilerde ifade zorlukları, abartılı tepkiler, davranışlarda dengesizlikler, dışarıdan bakıldığında şevkatli, uyumlu, dengeli ve empatik bir kişilik sergilerken; içsel olarak huzursuzluk, gerginlik ve buna bağlı olarak da yönsüzlük hissetmek mümkün olabilir. Dolunay’ın tüm parlaklığı ile bizlerden saklanan bazı gerçekleri ortaya çıkartması söz konusu olabilir, bu görünen gerçekler ile asıl beklentilerimizin uyumsuzluğu, bunun sonucu yaşanması muhtemel hayal kırıklıkları, ilişki problemleri söz konusu olabilir.

Dolunay gerçekleştikten sonra AY, son açısını Plüton ile sekstil açı ile tamamlayacak. Bu ise her ne yaşanmış olursa olsun, geçmişte neler olmuşsa olsun, aklı başında hareket edersek ve geçmiş hatalardan sıyrılıp kendimize yeni bir yön belirleyip, kararlı adımlar atmaya karar verirsek bizleri destekleyecek bir görünümdür.

Dolunay’ın parlak ışığının hepimizin yaşamında görmekte zorlandığımızı gerçekleri aydınlatmasını dilerim. Sevgi ve ışıkla, gökyüzü rehberimiz olsun….

Hülya DEĞER Dip. ASA

 

6 Eylül BALIK BURCUNDA DOLUNAY” üzerine bir yorum

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s