20 EYLÜL BAŞAK BURCUNDA YENİAY: Vicdanın Sesini dinle bak ne diyor….

 

başak güneş tutulması

 

20 Eylül Çarşamba günü sabah saatlerinde Başak burcunun 27. derecesinde yepyeni bir ay doğuyor olacak. Yararlı olma, hizmet etme ve mantıklı yaklaşımlar ile yaşam içerisinde verimli işler ortaya koymayı hedefleyen; bu nedenle de zaman zaman aşırı mükemmeliyetçiliği ve eleştirisel yaklaşımları ile Zodyak burçlar kuşağının çalışkan ve akıllı burcudur Başak. Bu yeni ayda doğum haritalarımızın Başak burcunun payına düşen yaşam hanemizdeki konulara şöyle bir el atıp, düzenleyip, sapla samanı, gerekli ile gereksizi, verimli ile verimsizi ayırmamız, en verimli ve işlevsel hale getirmemiz gerekiyor.

Anın haritasında ufukta Terazi burcu yükselirken, yöneticisi Venüs Başak burcuna henüz girmiş ve Regulus sabit yıldızı ile kavuşum yapmış durumda. Yeniay ise haritanın kapalı bir alanı olan 12. evde. Bu alan dış dünyada göstermekte zorlandığımız, belki de sakladığımız; kendimize bile itiraf edemediğimiz, bizi biraz da huzursuz hissettiren, zayıf bırakan koşulları da ifade eder. Bilinç altımızı, uyku düzenimizi, rüyalarımızı, psişik duyarlılığımızı, geçmiş yaşamdan taşıdığımız karmamızı ve bastırdığımız, görmek istemediğimiz tüm korku ve zayıflıklarımızı anlatan bu alandaki potansiyellerimiz ile ancak inziva halinde, tefekkür içindeyken, hipnoz, meditasyon ya da rüya farkındalığı gibi çeşitli terapi ve yöntemler vasıtası ile irtibat kurabiliriz. Yani dış dünyanın karmaşık ve kaotik süreçlerinden kendimizi soyutlayabildiğimizde burada ne var ne yok görür ve deneyimleriz.

Yeniay hem de Başak burcunda hem de haritanın 12. alanında olduğundan, yeni bir şeylere başlamak, aksiyon alıp harekete geçmek yerine; aksayan, düzeltilmesi gereken, işlevselliğini yitirmiş ve bu yüzden yaşamımızda faydadan çok zarar getiren, gereksiz, her ne varsa bunlara bir el atıp yeniden, yepyeni bir bakış açısıyla ele almak sanırım bu yeniay adına yapılacak en güzel girişim olacaktır. Daha çok sakinliğe ve kendi kendimiz ile baş başa kalmaya ihtiyacımız olacak.

Başak burcundaki Yeni ayın dizpozitörü Merkür haritanın 11. alanında. Bu yerleşim de “iyi gün dostlarına” dikkat etmemizi işaret ediyor. Arkadaşlıklarımız, ait olduğumuz, aynı yolda yürümeye karar verdiğimiz ve bir parçası olduğumuz gruplarımız ve buradaki ilişkilerimizde  göremediğimiz, görsek de anlam veremediğimiz bazı sorunlar oluşabilir. Geleceğimize dair kurduğumuz hayallerimiz ve yaşamdan umduklarımızın evidir 11. ev ve bu yeniay döneminde geleceğimizle ilgili alacağımız bir takım yeni kararlar ve geliştireceğimiz yeni düşünce kalıplarının temellerini de atmak ile ilgili olabilir yeniay. Bu temelleri atmadan önce ise bazı düşünce değişimleri, bilinçaltının olumsuz koşullandırmalarından kurtulmak gerekiyor  sağlıklı gelişim gösterip, ilerleyebilmek adına.

başak yeniayııı

Geçmiş yaşamlardan getirdiğimiz düşünce kalıplarımızı, ısrarla sürdürdüğümüz ama bir türlü de bırakamadığımız bağımlılıklarımızı, hem kendimize hem de yaşamın genel akışına zarar veren düşünce, duygu ve davranış kalıplarını temizlemek, bir anlamda zihinsel detoks yapmak adına gayet olumlu enerjileri barındırıyor gökyüzü. Yaşamı yönetme becerimizi yeniden kazanmak, verdiğimiz kararların sorumluluğunu alabilecek olgunluğa sahip olmak ve hayatın somut gerçeklerinden epeyce uzak hayallerin revize edilmesi adına adına da olumlu bir dönem içindeyiz.

Yeni aya daha hümanist, vicdanın sesine kulaklarımızı tıkamadan, daha idealist ve aşkın düşünceler ile girmekte zorlanıyorsak bize bazı yeni kayıplar, hastalıklar ve çaresizlik içinde kalabileceğimiz ilişki sorunları yaşatabilir zira yeni ay ile Uranüs 150 lik açı ile bağlanıyor. Aniden beliren rahatsızlıklar, suçluluk ve korku duygularının eşlik edebileceği negatif düşüncelerin girdabına kapılmak neticesinde oluşacak takıntılı ruh durumları, psikolojik bazı sorunlar, gizli düşmanlıklara maruz kalmak mümkün olabilir. Eleştirisel ve mükemmeliyetçi Başak enerjisini kendimize yönelterek, sanki kendi kendimizin düşmanı gibi davranmak da doğan bu yepyeni ayın enerjisini yanlış kullanmamıza neden olacaktır. İnsanoğlu çoğu zaman farkında olmadan en büyük kötülüğü de kendi kendine yapıyor ne yazık ki….

Bu harita astrolojik olarak Lokomatif tip harita tipine giriyor ve apeksi yani lokomotifin başını da VENÜS gezegeni çekiyor. Henüz başak burcuna girmiş ve Regulus ile kavuşmuş Venüs, anın haritasında yükselen burcun da yöneticisi olan gezegen.

Regulus  Pers’lerin 4 kraliyet yıldızından biridir ve ilişkide olduğu gezegene büyük bir güç, karizma, şans ve başarı verir. Güce ve kuvvete ulaşmayı, muktedir olmayı anlatır. Tüm kraliyet yıldızları gibi bir isteği vardır ama o gezegenden : dürüst olmak ve o vereceği güce ve kudrete erdemli bir insan gibi layık olmak, hak etmek. Bu nedenle de sizi sınar, dener ve eğer bu müthiş gücü hak etmeyecek bir şey yaparsanız da sizi göklere çıkartıp pırıl pırıl parlattığı gibi bir anda yerin en dibine de batırır. Niye mi anlattım bunu? Çünkü Venüs ile kavuşan Regulus, geçmişte sizi üzmüş, canınızı yakmış ya da kalbinizi  sözlerle kırmış insanlar ile bu dönemde yeniden karşı karşıya getirebilir. Ya da yeni bir kazanç kapısı aralayacak ve başkalarından elde edeceğiniz kazanımlar konusunda size şans verecek maddi fırsatlar önünüze getirebilir. (Venüs haritanın 8. evini de yönetiyor) İşte bu noktada dürüst olmak, sorumlu davranmak, ağzınızdan çıkan sözlerin sorumluluğunu üstlenmek, kimseyi kandırmamak önemli olacak. İntikamın soğuk yenen bir yemek olduğunu düşünüyorsanız eğer, Başak burcundaki Yeniay bu yemeğin çoğumuzun midesini bozabileceğini de anlatıyor.

Hırsa kapılmadan, 5 kuruş fazla kazanacağım diye fırsatçılığa tamah etmeden, “elime düştün işte gösteririm sana ben” demeden, intikama ve kine kapılmadan ve dürüstlüğü asla ama asla elden bırakmadan davranıp, düşünebilirsek Regulus arzu ettiğimiz güzelliklere kavuşmak adına bizi destekleyecektir. Çünkü lokomotifi yani diğer tüm gezegenlerin enerjilerini peşi sıra çeken gezegen Venüs bu haritada. Dışarıdan sergilediğimiz Yükselen Terazinin uyumlu, dengeli, kimseyi kırmak istemeyen bir görünüme rağmen içeriden bir yerlerde kuşkucu, eleştirisel, mükemmeliyetçi ve vesveseli halimiz bize zarar verebilir farkında bile olmadan. Detaylara önem verelim ama abartmadan, yeni kararları kendi içimizde alalım ama olgunlaşmadan dışarıya açıklamayalım henüz ya da en güzeli zihnimizdeki çerden, çöpten ve kakofaniden kurtulmak adına güzel bir temizlik yapalım, affedelim gitsin geçmişte kalbimizi kıranları. Vicdanımızın sesini duyana kadar bırakalım temizlensin tüm zihinsel vesveseler 🙂

Her türlü terapi çalışmaları için, meditasyon ve benzeri çalışmalar ile zihnin negatif düşünce kalıplarından kurtulmak için bu sürecin enerjilerini ardımıza alabiliriz. Yaşlı, hasta, zihinsel engelli, evsiz, suç mağduru olmuş, tacize uğramış yani kendimizden çok daha güçsüz ve çaresiz herkese, sokakta yaşayan sahipsiz hayvanlara, çaresiz olan her tür canlıya sevgi, şefkat, ilgi ve merhamet sunmak adına ve onlarla ilgili organizasyonlarda yer almak, yardım faaliyetlerine başlamak adına güzel bir dönem içinde olduğumuzu söylüyor Başak burcu Yeni ayı. Akıl sınırlarımızı yitirmeden ve kurban durumuna düşmeden, bir başkasının ağına düşüp bizi fikirleri, sözleri ile zehirlemesine izin vermeden yol alacağımız güzel günler diliyorum hepimiz için….

Sevgi ve umutla, gökyüzü rehberimiz olsun…

Hülya DEĞER  Dip. ASA

 

 

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s