MARS AKREP BURCUNDA 9 Aralık-27 Ocak : Boyun Eğmeyen İradenin Gücü

mars akrep

MARS gezegeni bizim hayatla nasıl mücadele ettiğimizi, istek ve arzularımızın peşinden nasıl, hangi motivasyonlarla koştuğumuzu anlatır. Güneşimizin beklediği ego tatminini nasıl sağladığımız, Venüsümüzün talep ettiği parayı, aşkı, cinselliği, huzur ve uyumu yaşamımıza dahil etmek için harekete nasıl geçtiğimiz ile ilgilidir Mars ve bu yüzden tek başına değil hem Güneş hem de Venüs ile birlikte incelenmesi gerekir aslında doğum haritalarında. Güneş eğer irade ise bu iradenin ortaya konuşu ve gerçekleşmesi Mars sayesindedir. Venüs ise ister, Mars gidip o Venüs’ün istediğini yapar. Hani deriz ya bazen “paşa gönlüm öyle istedi” diye işte onun gibi bir şey 🙂 Ya da Venüs sevgi prensibi ise, Mars ile bir arada bu sevginin bedenleniş halidir ki, bu iki gezegen bu anlamda cinsellikle de bağlantılıdır.

Mars hareket prensibidir ve doğum haritalarımızın motor enerjisidir. Mars’ın gökyüzünde bir burçtan diğerine geçişi de adeta göksel olarak her birimize (doğum haritalarında olumlu etkiler alanlara özellikle) gereken cesareti, eyleme geçme kararlılığını ve fiziksel enerjiyi yeniden güncelleme fırsatı verir, üzerimizdeki ölü toprağını şöyle bir silkelememizi sağlar. Hayatımızı idame ettirebilmek için her birimizin Mars enerjisine ihtiyacı vardır istisnasız. Bu enerji engellendiğinde, ya da doğum haritalarında Mars gezegeni baskı altında olduğunda, kızgınlık, nefret, öfke, şiddet ya da yıkıcı bazı rekasiyonlardan söz edebiliriz.

Şimdi bugün itibariyle Akrep burcuna yani içinde bulunmaktan son derece mutlu olduğu bir burca geçti MARS gezegeni. Eğer Mars enerjisi kendimizi nasıl savunduğumuz, etkilere nasıl tepki verdiğimiz ise Akrep burcunda Mars; açıktan, göstere göstere değil belki ama dolaylı, geri plandan, sessiz, son derece tutkulu, kararlı, asla yoldan dönmeyen, kuvvetli dürtülerinden cesaret ve güven alan bir şekilde hareket edecektir. Hedef odaklı ve son derece kararlı, arzuların ve tutkuların ateşlediği bir hareket biçimine dönüşecektir Mars Akrep burcunda.

Gündemimizde neler varsa artık -kimimizin gündemi ilişkilerde, kimimizin zoru parada, kimiz iş ve aş peşinde, bazılarımızın ise derdi gücü kendi ile- kimin nerede halletmesi gereken bir problemi varsa işte; Akrepte Mars gereken dürtüyü, iradeyi, kararlılığı verecektir. Bakın haritanızda Akrep eviniz neresi? İşte orada yaşam sizi mücadeleye, belli bir karar vermeye, irade göstermeye, sorun varsa da bunu bir an önce çözmeye çağırıyor.

Akrep burcu Su elementinin Sabit bir burcu olduğu için kararlarda değişmez bir irade, hedeflerde şaşmaz bir sabitlik, amaç duygusunun sezgiler ve keskin algılar ile bileşiminin verdiği muazzam bir güce dönüşecektir. Bu dönem aktivitelerimizi, kararlarımızı gizli tutma eğilimi de gösterebiliriz çünkü Akrepte Mars stratejik eylemdir, gizlilik içinde, sessiz, sakin hareket eder. Bunun nedeni de biri müdahale edip de onu yolundan döndürmesin, verdiği yaşam mücadelesinde gereksiz cepheler açarak enerjisini düşürmesin diyedir. Kolay kolay unutmayan Akrep burcu Mars ile de bir araya geldiğinde intikam içeren, kısasa kısas şeklinde eylemleri de gündeme getirebilir aman dikkat etmekte fayda var.

Süreç içerisinde diğer gezegenler ile MARS arasında nasıl bir ilişki olacak diye baktığımda; NEPTÜN ile şahane üçgeni bizi hayallerimizin peşine düşürecek. İlhamlar harekete geçirecek pek çoğumuzu ve kim bilir kimler ne yaratıcı işler ortaya koyacak? 🙂 Sadece kendimize odaklı değil, bizlerden daha az şanslı kişilere de faydamız dokunacak şekilde hareket edebilmek mümkün zira kimimizi de merhamet ve empati duygusu harekete geçirecek.

Jüpiter Akrepte biliyorsunuz ve Mars ile kavuşacak 20 Aralık ve devamındaki günlerde etkili olacak bu. Hayatla mücadele gücümüzün artacağı, inandığımız, doğru bildiğimiz şeyleri kuvvetle savunduğumuz ve bunları yaşamda realize etmek için fizik gücümüzün de arttığı dönem olacak bu. Büyümek için risk almaya daha bi yatkın olacak aramızdan bazıları bu süreçte. Sadece onlara söyleyebileceğim; gözü kara hırsa ve bu hırsın beslediği kibre, eylemlerdeki abartılı dışavuruma, fanatizme, boylarını aşan riske girme düşüncesizliğine dikkat etmeleri olabilir. Bu dönem içinizde hangi tutkunuzu besliyorsanız o büyüyecek, sevgi de nefret de, karar sizin tabi 🙂

Güneş ve Venüs’ün Oğlak burcuna geçmesi ile birlikte, Aralık ayının son haftası, Ocak ayı başlarında Mars; Venüs ve Güneş ile uyumlu açılarda olacak. Dönüşüm ve değişimlerin temsilcisi PLÜTON ile de olumlu açılar gerçekleştirecek bu dönemde MARS. 5 Ocaktan itibaren kişisel haritalarında Mars Akrep burcu geçişinden olumlu etkiler alanlar tüm bu anlattıklarım paralelinde, köklü değişim, dönüşüm, gelişim, yenilenme ve buna bağlı kazanımlar açısından destekleneceklerdir. Kendimize güvenin, kararlılığın, bize iyi gelebilecek, yaramıza merhem olacak tipte şeyleri (Kiron da bu süreçte olumlu açı yapacak Mars ile) hayatımıza emek, sabır, çaba ve irade ile çekebileceğimiz dönemdeyiz. Bu satırları okuyanlar arasında eminim “ben nasıl etkileniyorum acaba bu süreçten?” diye düşünenler olacaktır. Hep diyorum ve hep demeye de devam edeceğim ki doğum haritalarımız bir bütündür, tek bir göstergeden (çoğunlukla herkes Güneşinin burcunu bilir, ona göre okur, düşünür yorumları) yola çıkılamaz. Dolayısı ile de kim, hangi yorumu yaparsa yapsın sadece bu genel bir bilgiden öteye gidemez ki zaten çoğu zaman da bu burçlara göre olan yorumlarda da isabet oranı düşüktür. Ama illa ki bir şey söyleyeceksem; haritalarında Su ve Toprak elementinde gezegen yoğunluğu olanlar, Güneşi, yükseleni ve diğer önemli yerleşimleri bu iki element de olanlar olumlu anlamda etkilenecekler diye düşünebiliriz. (Toprak elementi burçlar: Boğa, Oğlak, Başak. Su elementi burçlar ise Akrep, Balık ve Yengeçtir.)

Yazımı tamamlamadan bu sürecin yani Mars Akrep burcu geçişinin sadece bir tarih aralığı var ki, burada biraz dikkat etmemiz gerekiyor buna da değinmek isterim. MARS, Ay Düğümleri ile 26 Aralık- 9 Ocak arasında kare açı yapacak. Bu süreçte eylemlerimizde ve verdiğimiz kararlarda kötü karma yaratma ihtimalinden söz edebilirim. Öfke, bencillik, ego kaynaklı tartışmalar, saldırgan tutumlar, gelişimimizi, kaderimizi gerçekleştirme ve tekamül yolumuzdaki ilerlememizi sekteye uğratabilir.

Özellikle verdiğim tarih aralığında hayatımıza girenler, hayatımızdan çıkıp gidenler, yaşadığımız sert bazı deneyimlerin içinden edineceğimiz bilgi ve tecrübeler tekamülümüz adına kilometre taşları olabilir. Geçmişte çözemediğimiz düğümler bu defa daha da kördüğüm haline gelebilir eğer dürtülerin ve buna bağlı tutkuların esiri olup hareket edersek.

Ocak ayının 27. günü Mars artık Yay burcuna geçmiş olacak, demek ki önümüzde gücümüzü ve irademizi genel olarak olumlu anlamda kullanabileceğimiz 1,5 aylık bir süreç var. Hadi bakalım hepimize kolay gelsin ve elimizi attığımız her iş başarı ile sonuçlansın, verdiğimiz her karar tam 12 den hedefimizi vursun…

Sevgi ve ışıkla, gökyüzü hepimizin rehberi olsun….

Hülya DEĞER  Dip. ASA

Hülya DEĞER Dip. ASA

MARS AKREP BURCUNDA 9 Aralık-27 Ocak : Boyun Eğmeyen İradenin Gücü” üzerine 2 yorum

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s