NASIL BİR YAZ BİZLERİ BEKLİYOR? 20 Mart Güneş Koç Burcu Girişi

GÜNEŞ KOÇ BURCUNA GİRİŞİ

20 Mart tarihi astrolojik olarak önemli bir tarihtir. Hepimiz 31 Aralıkta kutlarız yeni bir yıla girişimizi ama doğanın döngüsü içerisinde yeni bir yılın başlangıcı bahar ekinoksu ile başlar. Astrolojik olarak da yaşam ve enerji kaynağımız Güneş’in zodyak burçlar kuşağında tüm burçları dolaşarak, en son Balık burcundan geçip tam olarak 0 derece KOÇ burcuna geçişi yeni bir döngüyü dolayısı ile yeni bir astrolojik yılı başlatır. Yüzyıllardır tüm kadim kültürlerde Nevruz, bahar bayramı veya Hıdırellez olarak kutlanan, doğanın canlanışı, baharın gelişi, toprak ananın bereketi kutsanır aslında bu dönemde.

0 derece Koç burcuna Güneşin giriş anı haritası da önümüzdeki 3 aylık sürecin nasıl geçeceğini anlamamıza yardımcı olan bir haritadır. Bu harita yorumlanarak önümüzdeki 3 aylık sürecin hem bireysel hem de kolektif olarak nasıl etkiler içerdiğini anlamaya çalışırız.

Yukarıda paylaştığım harita Güneş’in 0 derece Koç burcuna giriş haritası. Yükselen burcun Terazi olduğunu görüyoruz, demek ki temel isteğimiz ve motivasyonlarımızı yönlendirecek konular yaşantımızda huzur, uyum, denge ve ahenk yaratmak; ilişkiler ve ortaklıklar adına huzuru yakalamak. Yükselen yöneticisi olarak VENÜS’ün Koç burcunda Merkür ile kavuşum halinde oluşu iletişime, anlaşma ve sözleşmelere, iletişim dilimize de dikkat etmemizi vurguluyor bu süreçte.

Haritanın dip noktasında Mars oğlak burcunda ve Satürn ile kavuşumda. Mars haritada nihai dizpozitör durumunda, Güneş’in, Merkür’ün, Venüs ve Uranüs’ün hareketlerini kontrol eden Mars. Kendi burcunda ve oldukça vurgulu bir evde harita içerisinde. Satürn ile kavuşumu ise bizlere odaklı, sabırlı, planlı ve konsantre hareketler içinde olmamızı bekliyor. Özellikle eve ve yerleşime dair konular, ailevi konular bu üç aylık süreçte dikkat çekici olabilir. Venüs-Merkür kavuşumu KOÇ burcunda ilişkiler adına bir şeyleri hemen halletmek, çabucak karar vermek adına bizleri sıkıştırsa da Venüs ve Plüton arasındaki dik açı yaşamımızda ciddi bir takım kırılmaların, ilişkiler ve ortaklıklar adına belki de sancılı bir takım değişimlerin, maddi anlamda da dikkatli adımlar atmamız gerektiğinin işaretçisi gibi. Bu nedenle attığımız adımlara, vereceğimiz kararlara dikkat etmemiz şart bu noktada.

Bu üç aylık süreç içerisinde özellikle 2 Nisan’da tam bir kavuşum gerçekleşecek MARS ve SATÜRN arasında. Astrolojik olarak iki kötücül etkileri ile bilinen bu gezegenlerin kavuşum açıları dikkat çekicidir. Bunlar arasında aynı burçta tam bir kavuşumun gerçekleşmesi yaklaşık bir Satürn döngüsü (28,5 yıl) geçince olur ki en son Oğlak burcunda bu ikisi 1 Mart 1990 da kavuşmuşlar. Kavuşum Toprak elementi bir burçta olacağı için de maddi konular, güvenlikle ilgili konular, iş ve finans konularına vurgu olacaktır. En temel anlamı ile bu kavuşum eylem ve mücadele gücünün baskılanması ve gecikmeler, engeller karşısında duyulabilecek öfke anlamına gelir. Ancak Oğlak burcunda hem Satürn hem de Mars kendini çok iyi hisseder ve ortaya müthiş bir de dirayet, sabır ve kararlılık enerjisi de çıkar. Hayatın gerçekleri ve bu gerçekler içerisinde limitlerimizi iyi tespit edebilir, planlı ve odaklı davranabilirsek bu süreci başarı ile atlatabilmek de mümkün. Burada neyi ne kadar istediğimiz, bunu gerçekleştirmek adına sabır ve kararlı duruşumuz etkili olacak elbette.

GÜNEŞ anın haritasında 7. evde konumlanmış durumda. Bu üç aylık dönemde benliğimizin ana gelişim teması diğer insanlarla olan ilişkilerimiz çerçevesi ile şekillenecek. Her konuda ilişkilerimizi gündeme oturtup bu alanlarda yeni bir takım başlangıçlar yapmak mümkün. Güneş- Mars dik açısı ise bunu yaparken sabır ve istikrar göstermek konusunda sorunlarımız olabileceğini anlatıyor. Kendimiz için istediğimizi karşımızdaki için de istiyor muyuz? Düşünceli davranabiliyor muyuz? İlişkilerde gereken güncellemeleri yaparken elimizi ne kadar taşın altına sokuyoruz? Öfekemizi ne derece kontrol edebiliyoruz? Bu ve bunun gibi soruların cevabını düşünerek adım atmak gerek sanırım- ki Güneş- Mars karesi en yalın anlamı ile hareketleri, kararları ve kararların sonuçları ile yüzleşme durumlarını kontrol edememek demektir. Sabırsızlık ve öfke demektir. Sabırsızlık nedeni ile hedefe yaklaşmak yerine ondan uzaklaşmak demektir. Öfke ile kalkıp, zararla oturmak söz konusu olabilir eğer dikkatli olmayı başaramaz, öfkemizi kontrol edemezsek.

AY ise anın haritasında yüceldiği BOĞA burcunda ve Satürn ile olumlu etkileşimde. Dişil enerji eril enerjiye göre son derece güçlü olacak diyebilirim bu üç aylık süreçte. Belki çeşitli seviyelerde krizler, kimlik bunalımları, psikolojik anlamda ölümler ve doğumlar yaşanabilir ki AY 8. evde çok rahat değildir. Tutkulara, kıskançlık ve iktidar oyunlarına, ne olursa olsun inatçı bir şekilde kişisel değerleri koruma durumuna vurgu yapsa da Satürn ile olan olumlu açısı gereken sabrı ve bazen de ilerlemek adına eldekilerin çıkarılması, bırakılması durumunda gereken dirayeti verecektir diye düşünüyorum.

22-28 Nisan aralığında Mars ve Plüton kavuşumu gerçekleşecek ki bu süreç her türlü öfke patlamasına, agresyona açık günler olarak dikkat çekici olabilir. Bu ekinoks ve sonrasında yaşayacağımız Mars ve Satürn, Mars ve Plüton kavuşumları belki de 7 yıllık Uranüs Boğa burcunu girişinin ayak sesleri olabilir. Zira Uranüs Boğa süreci sağlam, sarsılmaz ve güçlü olduğuna inandığımız pek çok değerin ani ve şok edici bir şekilde değişimi anlamına da geliyor.

Ülke haritası üzerinden Güneşin Koç burcu girişi haritasını değerlendirdiğimde ise 2 Nisan ve sonrasındaki sürecin özellikle ülke sınırları, güvenliği, dış ilişkiler konusunda stresli bir dönem olduğunu gösteriyor. Yeni bir takım uluslar arası anlaşmalar, yaptırımlar ya da var olan anlaşmalar ile ilgili sorunlar, yabancı ülkeler ile ilişkilerimiz dikkat çekici çünkü Mars- Satürn kavuşumu ülke haritasının 7. alanı giriş derecesi üzerinde.

Uranüs’ün Boğa burcuna geçeceği 15 Mayıs ve o gün gerçekleşecek Boğa burcu yeniayı ülkemiz güneşi ile kontak kuracak. 2019 yılından itibaren tam olarak Boğa burcuna geçecek olan Uranüs bir anlamda “ön gösterim” yapacak gibi duruyor. Ülkemiz Akrep burcunda gezegen toplaşması olan bir ülke ve Uranüs Boğa süreci bir anlamda yeni, çarpıcı ve sıra dışı durum ve olayların yaşanabileceğini haber veriyor ülke açısından.

Transit Mars’ın Ekinoks haritasında etkilerini anlattım yukarıda ama özellikle 27 Haziran ve 27 Ağustos arası döneme dikkat çekmek isterim. 9 derece Kova burcundan başlayacak Mars retrosu 28 derece Oğlak burcundan tamamlanacak ki bu geçişi ülke haritasının ekonomi, finans borç-alacak ile ilgili alanı olan 8. evinden olacak. Borsa ve bankacılık, finans, sigorta sektörleri  adına zorlu süreçler yaşanabilir. Ekonomik anlamda stresli koşullar söz konusu olabilir ülke adına. Ülkemiz haritasında Güneş ile kare açı yaparak gerçekleşecek Mars retrosu. Yönetici ve her kademeden idarecileri etkileyen, ülkenin sanat, spor camiası, ünlüler adına da stresli süreçler bu Mars retrosu dönemine denk gelebilir.

Ekonomik anlamda dikkatli ilerlemek, gereksiz riskler almamak adına önemli bir sürece adım atıyoruz. Elbette ki zor zamanlardan geçiyoruz ülke olarak; gerek sınırlarımızın güvenliği açısından gerekse ülke içinde yaşanan bireyler olarak her birimizin kişisel yaşam yolculuğunda ekonomik ve buna bağlı koşulların getirdiği sıkışmışlıklar açısından. Birçok evlilik ve ilişki temeli ekonomik sorunlardan kaynaklanan problemler ile boğuşmakta. Ancak KOÇ burcunun enerjik ve öncü enerjisi  bir ay boyunca her birimizin doğum haritasında,  Koç burcunun hayat bulduğu alanlarda bizleri harekete geçirecek, başkaları beğense de beğenmese de kendi bildiğimizi, inandığımızı uygulamak isteyeceğimiz, bizleri durduran koşullar ya da kişiler olsa da azimle aşmaya çalışacağımız olaylar yaşayabileceğimizi haber veriyor.

Her harita kişiye özeldir, bu süreçte bazılarımız istedikleri düzeyde ilerleme şansını yakalayabilecekken ne yazık ki bazılarımız ise süreci kontrol etmekte, istediği düzeyde gelişme fırsatı yakalamakta zorlanabilir. Burcumuz her ne olursa olsun, haritamızda Koç burcunun hakim olduğu bir alan var ve bu alanlarda bu burcun gölge yönleri olan aşırı bencillik, acelecilik, yalnızca kendisi için özgürlük isteği, iş yaparken plansız ve tedbirsizlik, yaşamdan ve birlikte olduğu insanlardan bitip tükenmek bilmeyen istekler, macera ve risk duygusunun abartılması gibi durumlar yaşanabilir. Her birimiz daha sabırlı, sağ duyulu ve aklı başında hareket etmek durumundayız.

Önümüzdeki sürecin hepimize sağlık, mutluluk ve huzur getirmesini diliyor, tüm KOÇ burçlarına yeni yaşlarında mutluluklar diliyorum.

Hülya DEĞER Dip. ASA

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s