16 NİSAN KOÇ BURCUNDA YENİAY : SEN YETER Kİ İSTE. SEN YETER Kİ HAZIR OL…

aries-new-moon

16 Nisan 2018 günü İstanbul saati ile 04:57 de KOÇ burcunun 26. derecesinde yepyeni bir ay doğacak. AY ve GÜNEŞ’in yanı sıra onlara eşlik eden sürprizlerin, sıra dışı gelişmelerin gezegeni URANÜS’ün kavuşumu bu yeni ayın başlangıçları, yeni durumları ve belki de aklımızda olmayanı başımıza getirebilecek türden gelişmeleri hazırlıyor bizlere.

KOÇ ateş elementinin öncü burcu. Zodyak burçlar kuşağının ilk burcu. Dürüst, atılgan, içinde kötülük barındırmayan, bir çocuğun masum hevesi, heyecanı ve saflığı ile hareket eden ve bu hareketleri ile bazen sınırları bilmekte zorlanan, çok çabuk ateşlenen öfkesi ve saldırganlığı aynı hızla da sönebilen bir göksel sembol. Tüm ateş elementi burçları gibi KOÇ da saf inançla, ateşin yükselten enerjisini ilk parlatan, ilk kıvılcımın peşinden giden bir burç.

Doğum haritalarımızda KOÇ burcunun söz sahibi olduğu alanlarda daha doğrudan kendimizi ifade etmeye çalışır, daha “ben” ya da  “benim istediklerim” dediğimiz şeylerin peşine düşeriz. İkinci olmaya, gölgede kalmaya pek hevesli olmayız,o alandaki kararları kendimiz vermek ister, bunun için gerekirse de savaşmaktan ya da savunmaktan geri de durmayız. İşte 12 haneli doğum haritamızın bu alanında, KOÇ hanesinde doğacak yeniay.

KOÇ GLİF

Bakın KOÇ burcunun astrolojik sembolüne, tıpkı bir kadının rahmine benzemiyor mu? Yepyeni yaşamın tohumlarını içerisinde büyüten ve vakti zamanı geldiğinde de ortaya çıkartan.

Her doğum KOÇ ile başlar doğanın kendi döngüsü içerisinde. Her taze başlangıç KOÇ ile ifade bulur. Bu yeniay uzun zamandır içimizde tuttuğumuz tohumların sürpriz doğumuna gebe olabileceği gibi yepyeni yaratımların da ilk tohumlarının atılması anlamına gelebilir.

Anın haritasında yükselen de BALIK burcu var ve modern yöneticisi NEPTÜN Yükselen ile kavuşurken, klasik yöneticisi JÜPİTER, Akrebin evinde ve bulunduğu noktadan hem Yükselene hem de köklü değişimlerin gezegeni PLÜTON’a olumlu açılar gönderiyor.

Yeniay URANÜS kavuşumlu, duygusal anlamda özgürleşmek isteyenlere, yeni gelene kolay uyum sağlamak adına farklı düşünen ve davranabilenlere, sürprizlere açık olanlara  olumlu, fakat huzursuz, değişime direnç gösteren, ne istediğini de bilemeyenler için son derece rahatsız edici olabilir şu içinden geçtiğimiz süreç.

Koç burcunu ve dolayısı ile de Yeniayı Mars yönetiyor. MARS yüceldiği Oğlakta ve Satürn ile kavuşumda. Kontrollü enerji, gerçekçi ve odaklı eylem, ne zaman durup ne zaman harekete geçeceğini iyi hesap etme, disiplin, sabır ve kararlılık demek bu iki gezegenin kavuşumu. Astrolojik olarak ikisi de olumsuz kabul edilen ve hatta biri büyük, diğeri küçük “kötücül” olarak anılan MARS ve SATÜRN en sevdikleri burçta. Elbette bu kavuşumun yeniaya sert açısı korku verebilir bunu yadsıyamam. Başarısız olma korkusu, parasız, işsiz kalma korkusu, kararların onaylanmayacağı korkusu, dimyata pirince giderken evdeki bulgurdan olma korkusu , her şeyi eline yüzünüze bulaştırma korkusu gibi gibi listeyi uzatmak mümkün. Nasılsa yapamayacağım diye insanın kendi kendini aşırı frenleyen korkuları eşlik edebilir bu göksel işaretlere. İçe dönen öfke ve cesaretsizliğin verdiği yoğun kaygı aptalca şeyler de yaptırabilir insana ama….ama ben bunları yazmak bile istemiyorum çünkü Yeniay yepyeni tohumları kendi içinde barındırıyor çünkü KOÇ demek yeni başlangıçlar demek, KOÇ demek cesaret demek, KOÇ demek hevesli başlangıçlar demek 🙂

Önümüzde dikkatle ama bi o kadar da hevesle gitmemiz gereken yol var, gündemimizde uzun süredir “olsun artık” dediğimiz şeyler var, zamana yayılmış, artık kapımıza kadar gelmiş ama kör olduğumuz, görmediğimiz, görsek de korku, endişe ve kuşku ile adım atamadığımız konularımız var. En önemlisi de müthiş potansiyellerimiz var atıl durumda, sadece bir işaret fişeği bekleyen, zira büyük iyicil Jüpiter PLÜTON’a, NEPTÜN’e küçük iyicil VENÜS yeniayın dizpozitörü MARS’a olumlu açılar yapıyorlar. Dönüşerek büyümeye, yaşamında yeniye yer açmaya gönüllü olana, sevgiyi kararlarında etkin kılana, kendi iradesini kontrol edebilene ve evrenin yaratıcı zekasına güvenip de gerçekten teslimiyet gösterene bu yeniay emin olun çok ama çok iyi gelecek kim ne derse desin. Sadece yapmamız gereken eylemlerimizi “korku” modundan çıkartıp “cesaret” moduna geçirmek ve belirsizliğin insanı ele geçiren stresli, sisli, puslu tuzaklarına kapılmamak.  Tepkisellik Uranüs etkisi ile artabilir ama bu tepkilerimizin doğru yönlendirilmesi, yönetilmesi, belli bir amaca odaklanması ve en önemlisi “haklı ve adil” bir zeminde sürüdürülmesi önemli.

Hepimizin yaşamına Yeniay enerjilerinin bolluk, bereket ve şans dolu başlangıçlar getirmesini diliyorum, sevgi ve cesaret yolumuzu açsın…

Gökyüzü rehberimiz olsun….

Hülya DEĞER Dip. ASA

 

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s