URANÜS BOĞA BURCUNDA (15 Mayıs 2018- 26 NİSAN 2026) DEĞER VERDİKLERİNİN KÖLESİ OLANLAR İÇİN ŞİMDİ ÖZGÜRLEŞME ZAMANI

WALLSTREET

Yazımın başındaki görsel global ekonominin kalbi New York Borsasının sembolü olan Boğa heykeli. Charging Bull adını taşıyan boğa heykeli, finans dünyasının saldırganlığını, gücünü ve sunduğu olasılıkları temsil eden bir heykel, saldırıya hazırlanan bir boğa… Wall Street’in, hatta New York’un önemli sembollerinden ve turistik noktalarından; ikonik bir değeri var. Bu nedenle bu boğanın seçilmesi oldukça anlamlı..Amerikalılar ekonomik krizlerde ülke ekonomisinin sağlam duruşunu betimlemek için bu heykeli dikmişler. Borsa jargonunda piyasadaki gelişmelere kötümser olanlar ayı, iyimserler ise boğa olarak sınıflandırılıyor. Ayılar piyasa düşerken alım yapıyor, yükselişte ise uykuda bekliyorlar. Boğalar ise tahmin edileceği üzere yükselirken saldırıyor ve alım yapıyorlar. Gökyüzünde ne varsa yeryüzünde de o vardır ki; Boğa burcu astrolojik olarak da maddi konfor arzusunun, sağlamlık ve dayanıklılığın, maddeye ve ona dair konuların korunması, güven altına alınması, çoğaltılıp biriktirilmesi, somut hale getirilmesi ile ilgili bir burçtur.

Fotoğraftaki küçük kız ise heykele VE ONUN İFADE ETTİĞİ SİSTEME karşı ilk Uranüsyen tepki aslında 🙂 Charging Bull’un karşısına yerleştirilen “Fearless Girl” (Korkusuz Kız) heykeli ise; kadın yöneticilere sahip şirketlerin daha başarılı olduğuna yönelik bulgularını temel alan ve şirketleri daha çok kadın işe almaya çağıran kampanyanın bir ayağı olarak dikilmiş. Bir tür isyan yani kadınlar tarafından dile getirilen, eşit hak ve adil koşullar içinde olmak adına.

Uranüs gezegeni astrolojide şaşırtıcı, birden bire gelen, hızlı ve şok edici, sürprizli değişimlerin gezegenidir. Tüm düzeylerde (zihinsel, duygusal, maddi ve manevi) bağımsızlığı ve özgürlüğü gerçekleştirmeye çalışır. Kozmik bilinçle insanoğlu arasındaki bağlantıdır URANÜS. Hak, eşitlik, adalet ve özgürlük temalarını da sembolize ettiği için devrimlerin, isyanların, icatların, sıra dışı buluşların gezegeni.

Bir burçta kalış süreci ortalama 7 yıl süren URANÜS 15 Mayıs 2018 itibariyle BOĞA burcuna girecek (Kasım 2018- Mart 2019 arasında retro yaptıktan sonra) 2026 yılına dek BOĞA burcundan ilerleyecek.

Astrolojik olarak bir gezegen burç değiştirdiğinde – hele ki bir burçta kalış süresi ve buna bağlı ortaya çıkaracağı etkiler uzun süreli olan jenerasyon gezegenleri söz konusu olduğunda- etkileri sadece bireysel hayatlarımızda değil tüm toplumda kolektif bir  değişime yol açarlar.

URANÜS burç değiştirdiğinde ise hem kişisel hayatımızda hem de toplumsal, global anlamda miadı dolmuş, değişmesi gereken olaylar, kavramlar görünür olmaya başlar. Bu süreçte yine kişisel olarak ve toplumsal olarak baktığımızda eğrelti yapılar varsa, belli bir temele oturmayan meseleler varsa gündemde eskinin yıkılıp, yerine yeninin gelmesi genellikle kaçınılmazdır. Bizim belki de kendi adımıza yapmadığımız, yapamadığımız güncellemeler evrensel sistem tarafından bir şekilde yapılmaya başlanır her URANÜS geçişinde. Değişime direnç gösterenler adına ve sistem içinde kendi sahip olduklarını koruma yönünde davrananlar adına da genellikle huzursuzluk verici, şaşırtıcı ve panikletici bir etkidir Uranüs burç değişimleri.

URANÜS sistemlerin dışına çıkarak, farklılaşarak özgürleşmeye çalışan bilinci temsil eder. Kollektif akıldır. Geleneksellikten hoşlanmaz, muhafazkar değildir ve klasik kabul edilen şeylerle bağdaşmaz çünkü geleneksel şeyler, tutuculuk ve sahip olmaya odaklı “ben” egosuna düşmandır doğası itibariyle.

1789 yılında keşfedilmiştir URANÜS ve tam da gökyüzündeki sembolizmaların yeryüzündeki karşılığını anlatırcasına, keşfinden itibaren Fransız devrimi, Sanayi  Devrimi, Feminizm hareketleri, işçi ve çalışan kesimin, emekçilerin hakları ile ilgili konular, bu çerçevede gelişmeler de bu gezegenin bulunmasından hemen sonra gündeme gelmiştir. Eşit olmayan koşullar, adaletsizlikler, haksızlıklar karşısında ezilenlerin haklarının savunulması, özgürlük ve hümanizm düşünceleri URANÜS etkisinde çok çarpıcı etkiler ortaya çıkartmıştır.

URANÜS bireysel olarak doğum haritalarımızda bir noktaya temas ettiğinde bağımsız olmak, herkesten farklı olmak, çabucak harekete geçmek,  gerekirse de başka insanlardan farklılığımızı başkaldırarak ifade etmek isteriz. Katı ve toplumca kabul edilmiş genel geçer kurallar da URANÜS etkisi ile değişime uğrar. Uranüs tam anlamı ile gelenek düşmanıdır ve katı sınırları, kuralları, bir yandan içinde boğulduğumuz ama zoraki devam etmek zorunda kaldığımız yapıları değişime uğratır.  Eskiye sıkı sıkı tutunan, değişime direnç gösteren kişiler için URANÜS transitleri epey zorlayıcıdır ve kişiyi hiç beklemediği bir anda yakalar ve değişimi, yenilikleri kucağına bırakır.

URANÜS BOĞA BURCUNDA NELER ANLATACAK?

BOĞA burcu tam bir madde burcudur, toprak elementinin, Sabit doğası Boğa burcunda güvenlik, sahip olmak, sahip olduklarını korumak, büyütmek, garantili alanlarda tutmak; para ve onun sağladığı konfor alanları, elimizdeki “benim” dediğimiz maddi ve manevi her türlü şeyi biriktirme şeklinde tezahür eder.Yapı itibariyle tutucu ve garantici BOĞA burcunda, her türlü garantiye ve muhafazakarlığa isyan eden URANÜS doğası bağdaşamaz.

URANÜS reformsa eğer önümüzdeki 8 yıllık süreçte maddi anlamda reformlar, para piyasalarında dalgalanmalar, bankacılık, sigorta, borsa ve aracı kurumlarda ciddi yenilikler, değişimler ve öngörülmesi zor yapısal kararlar söz konusu olabilir.

Önümüzdeki yıllarda para ve onun sağladığı konfor alanlarımızda ani ve beklenmedik değişimler sonucu yeni bir dönemece girebiliriz. Yakın geçmişte örneğini gördüğümüz Bitcoin tarzı ödeme sistemleri, klasik olarak alıştığımız para sistemlerinin dışında dijital ödeme sistemlerinin daha çok hayatımıza girmesine tanıklık edebiliriz. Uranüs ileri teknoloji ile ilgili bir gezegen olduğu için de pek çoğumuz nakit para yerine dijital ortamlarda sanal para ile ödeme yapar hale gelebiliriz önümüzdeki yıllarda. Bankacılık ve finans sektöründe, sigortacılık sektöründe çok önemli devrim niteliğinde değişimler, işin içine yüksek teknolojinin de dahil olduğu yenilikleri hep berber izleyeceğiz gibi geliyor. Global anlamda da ekonomik sistemleri yerinden oynatabilecek türden gelişmelere tanık olmamız da mümkün bu 8 yıllık süreçte.

URANÜS en son Boğa burcundan 1935- 1941 yılları arasından geçmiş ki bu süreç 2. Dünya savaşı dönemine denk gelmektedir. 2. Dünya savaşı ve ardından gelen büyük buhran, Wall Street borsasının yıkılışının devamında oluşan ekonomik krizler o yıllardaki Uranüs BOĞA geçişine damga vurmuştur. 2. Dünya savaşının baş aktörleri olan ülkeler savaş ekonomisinin verdiği krizlerle mücadele ederken global anlamda da diğer uluslar; yokluk, kıtlık ve mali sorunlar ile karşı karşıya kalmışlardır.

URANÜS etkisi çoğu zaman toplumsal olarak depremler, yer sarsıntıları ve beklenmedik doğa olayları ile de ilgilidir. Özellikle 1999 depremi yaşandığı dönem Uranüs yine sabit bir burç olan KOVA’daydı. Hatırlarsanız o süreçte sadece ülkemizde değil dünyanın çeşitli yerlerinde de sert doğa olayları ve depremler gerçekleşiyordu. Yeniliğin gezegeni olan URANÜS sabit burçlardan transit ettiği dönemlerde ortaya çıkardığı etkiler çok daha zorlayıcı olur.

Değerli bulduğumuz, değer verdiğimiz her ne varsa bunun kölesi olanlar için huzursuz ama yeniliklere yer açarak “değerli” gördükleri şeyleri herkesle paylaşmak, gerçek değerin “insanlık” olduğunu zaten bilenler için de hatırlatıcı, ödüllendirici bir dönem içindeyiz artık…Dilerim ki önümüzdeki günler her birimizin hayatında en gerekli olan, en çok ihtiyacımız olan, belki bizim yapmaya cesaret edemediğimiz ama bir şekilde de zaten yapılması hayrımıza olan gelişmeleri yaşamımıza dahil etsin….

Sevgi ve umutla, gökyüzü rehberimiz olsun….

Hülya DEĞER  Dip. ASA

 

URANÜS BOĞA BURCUNDA (15 Mayıs 2018- 26 NİSAN 2026) DEĞER VERDİKLERİNİN KÖLESİ OLANLAR İÇİN ŞİMDİ ÖZGÜRLEŞME ZAMANI” üzerine bir yorum

  1. Geri bildirim: 15 MAYIS BOĞA BURCUNDA YENİAY: NEYİN SAHİBİSİN Kİ? – ASTROLOJİNİN REHBERLİĞİ

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s