29 Mayıs YAY BURCUNDA DOLUNAY: YAY HAYATTIR, OK İSE NİYET

yay dolunayı

29 Mayıs günü YAY burcunun 8. derecesinde bir dolunay gerçekleşecek. Gökyüzünde halden hale geçen AY, yeniay zamanlarında attığımız tohumların, başladığımız işlerin bir tür finalini, pozitif ya da negatif sonuçlarını artık görünür bir şekilde Dolunay zamanlarında gözümüzün önüne getir, serer. Dolunay zamanları olan bitenin aslında tüm çıplaklığı ile ayan beyan ortada olduğu zamanlardır, gökyüzünde parlak ve kocaman görünen AY, tüm ışığını yeniaydan bu yana büyüttüğümüz, belli bir aşamaya getirdiğimiz konunun üzerine yansıtır. Ve elbette Dolunay zamanları olaylara farkındalıkla bakabilmek, yaşamımızda dengemizi bozan ve değişmesi gereken konulara objektif bakabilme, gerekirse bunları bırakıp arınma cesaretini de bulabileceğimiz türden değerli zamanlardır.

Salı günü akşamüstü saatlerinde gerçekleşecek YAY burcundaki Dolunayda “inandıklarımız ile bildiklerimiz” “kalben haklılığına ve doğruluğuna iman ettiklerimizle, aklımızın içinde “acaba mı?” soru işareti uyandıran konularımız arasındaki gerilimden doğan “arada kalmışlık” hissini deneyimlememiz mümkün. Kalbimizin bize fısıldadıkları ile aklımızdan geçenler arasında epey bir gidip geleceğiz gibi görünüyor.

Anın haritasında 2 derece Akrep burcu yükselirken; yükselenin yöneticisi Mars Güney düğüm ile kavuşumda ve Uranüs ile sert açısal ilişkide. Yani; sabırsızız, tahammülsüzüz,düşünmeden risk almaya yatkınız, içinde bulunduğumuz koşullar inanılmaz bir şekilde bizleri huzursuz hissettirirken bir şeyler yapmak istiyoruz, ne olursa olsun, ne pahasına olursa olsun attığımız okların 12 den hedefimizi bulmasını istiyoruz….Freni boşalmış bir kamyon gibi her an yoldan çıkmaya, her an arıza çıkartmaya meyilli bir enerji hakim.

Dolunay 2-8 hattında yani sahip olduğumuz değerler, sahip olmayı istediğimiz değerler, elimizdeki paralar ve elimizde olsun artık dediğimiz paralar, değer verdiklerimiz, bizi değersiz hissettiren kişi ve koşullar arasından yaşanacak gerilim bu hattın konusu. Sahip olduklarımız ve onları korumaya çalışmamız, sahip olamadıklarımız, borç hanesine yazdıklarımız, yazdırdıklarımız arasındaki gerilimi de dahil edelim konu başlıklarına. Sahip olamadıklarımız, sahip olmayı çok ama çok istediklerimiz, huzur bulduklarımız ve huzurumuzu kaçıran krizlerimiz arasında gerilimi yüksek bir dolunay yaşayacağız.

Dolunayın gerçekleştiği YAY burcunun tipik özelliği ne olursa olsa “inançtır”, “iyimserliktir” ve yaşamda ne pahasına olursa olsun deneyim arzusunu tatmin etmektir. Yeni başlangıçlar yapma, bunu yaparken de bin bir renge ve hevese bürünmüş umuttur, iyi niyettir. Bizi sınırlarımızın ötesine taşıyan cesarettir Yay burcunun sahası. Gerilmiş ve hedefine doğru yol alama sabırsızlığı gösteren ok gibidir bu cesaret. Etik, ahlak, erdem, din ve maneviyat, eğitim ve yayıncılık, yabancı kültürler gibi bizi olduğumuz noktadan daha yüksek bir noktaya, geniş bir perspektife taşıyan sembolizmalar içerir YAY burcu.

Gölge yönü ile Yay semboliği kibirdir, “doğru- yanlış” “haklı- haksız” vb gibi yargılama eğilimidir, benim bildiğim ve tecrübe ettiğim doğrudur çok bilmişliğidir, ahlak kumkumalığıdır, her konuda abartıya ve fanatizme kayma potansiyeli riskidir. Küçük düşmekten, bilgisiz görünmekten korkunun verdiği ukalalıkla her şeyi bilen kişinin halleridir Yay’ın gölgesi. Peki bu dolunay YAY burcunun gölge yönlerini çalıştırabilir mi? Cevabım evet, zira 90 lik haritada baktığımda bu dolunay Plüton- Kara Ay ve dolunayın yöneticisi Jüpiter – Cupido-Kiron ile kardinal eksen çalıştırıyor olacak.

Yani her konuda haklı çıkmaya çalışmak, illa benim dediğim benim dediğim şekli ile olsun ısrarı, kendimizi karşımızdaki insanlara ispat edeceğiz diye var gücümüzle çaba gösterme ama sonradan keşke öyle yapmasaydım, sabırlı olsaydım pişmanlığı (mars-uranüs kareden çalışıyor, dikkat) bu dolunayda yaşanabilir. Olan biten olaylar, etrafımızdaki kişiler bizi çok çabuk gaza getirse de bu dolunay sabırlı olmak ve akıllı, temkinli kararlar vermek adına dikkatli olmamız gerekiyor.

Dolunayın haritasında iletişim, haberleşme ve ticari konuları, bağlantıları, anlaşmaları astolojik olarak yöneten Merkür 29 derece Boğa burcunda. Krizlerden, riskten beslenmek yerine, denemiş, kanıtlanmış, somut, sağlam düşünceler içinde olmamız gerektiğini anlatıyor bizlere. Değişken burçlar arasında gerçekleşen Dolunayın aksine 29 derece Boğa burcundaki Merkür çok yönlülükten kaçınmamızı, tek bir konu üzerinde sağlam ve garantili yol almamızı, somut bir şeyler inşaa etmemiz yönünde aklımızı kullanmamız gerektiğini işaret ediyor.

Dolunayın haritasında büyük su üçgeni var. Jüpiter- Neptün ve Venüs arasında. Yay hayattır, Ok ise Niyet dedim yazımın başlığında. Ok elbette Yayı terk edecektir hayatın içinde. Birçoğumuzun hedefleri ve amaçları uzakta ve 12 den vurulmayı bekliyor. Ama hayat yani Yay; her daim gerilmemelidir zira bu onun gücünü tüketir. Uygun amaç, doğru zaman ve yüksek konsantrasyonda gerilen Yaydaki ok hedefi bulur ancak. Yani niyet iyi olmalı, hedefe dönük olmalı, atılan ok gibi tekrarı olmayacağı  için de arı, net ve temiz olmalı. İşte büyük su üçgeni bu noktada inanılmaz olumlu enerjiler ile çalışabilir.

Eğer Mars- Uranüs arasındaki gerilimli açı, yaşamın içinde anarşi ve direnişi harekete geçiren bir kalıp ise bu direnişe verilecek en güzel cevap ” kalbi temiz tutmak” olabilir.  Anlık, dürtüsel bir heyecanla alacağımız önemli bir kararın hayatın içerisinde, sonradan pişmanlık duyabileceğimiz şeyler yaptırma olasılığını dikkate almamız gerekmekte. Büyük su üçgeni maneviyatı, empatiyi, idealizmi, sevgiyi ve pozitif enerjiyi, sezgileri harekete geçirdikçe de dolduruşa gelmeden, olan biten negatif şeylere çok fazla kendimizi kaptırmadan, içten gelen “iman” ve “inanç” ile yol almak mümkün görünüyor. Bu sayede ancak İkizler sahasından alacağımız “bilgiyi”, Yay’ın sahası olan “bilgeliğe” dönüştürebileceğiz. Kazanma hırsının, sahip olduğumuz maddi ve manevi değerleri abartılı bir şekilde koruma, garantiye alma ve çoğaltma arzumuzu körüklememesine de dikkat etmek gerekiyor.

Dilerim bu dolunay zamanı gerilmiş okların, hedeflerimizi tam 12 den vurduğu bir dönem olsun. Sevgi ve ışıkla, gökyüzü rehberimiz olsun…

Hülya DEĞER  Dip. ASA

 

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s