8 KASIM 2018 – 3 ARALIK 2019 JÜPİTER YAY BURCUNDA NEYİ BÜYÜTECEK?

jüpiter yayda

 

“Tanrıya beni uğursuzluklardan koruması için dua etmiyorum.
Böyle durumlarda beni  umutsuzluklardan koruması için dua ediyorum.
İnan, Tanrı bir elini bıraksa öteki elinden tutar.”
                           Amin Maalouf / Afrikalı Leo

Astrolojinin en büyük iyicil gezegenidir JÜPİTER. İyi şansı, bolluğu, genişleme ve büyümeyi, mutluluğu temsil etmesinin yanında hüküm vermeyi, büyük bağlantılar kurup yayılmayı, din- etik ve ahlak ilkelerini ve bunların uygulanışını, varolan sınırların daha da ötesine geçebilme arzusunu da anlatır.

JÜPİTER içsel gezegenlerden (Güneş, Ay, Merkür, Venüs, Mars) farklı olarak toplumsal bir gezegendir ve dolayısıyla “topluma mal olmuş değer yargılarını, etik ve ahlaki ilkeleri” de sembolize eder. Jüpiter Satürn ile birlikte zamanın kalitesini belirleyen, toplum sahnesinde nasıl yerimizi aldığımızı gösteren bir gezegendir. Bu açıdan baktığımzda ise kendi burcundan transit eden Jüpiter ile yine kendi burcunda güçlü olan, Oğlak’da Satürn var gökyüzünde. Bunun sembolik anlamı her iki gezegenin de tam kapasite kendi fonksiyonlarını yerine getirmeye çalışacak olmalarıdır.

10 Ekim 2017 den bu yana Jüpiter AKREP burcundan geçiyordu ve o Jüpitere özgü inanç, iyimserlik ve neşe hallerinden çok krizleri, maddi ve manevi sorunları, başta kadın hastalıkları olmak üzere pek çok kanser çeşidini büyüttü çok insanın hayatında. Jüpiter hangi burçtan geçiş yapıyorsa o burcun özelliklerini artırır, abartır, çoğaltır, yayar ve gündeme taşır. Akrep burcu denince ilk aklımıza neler gelir; Güç, Başkasının parası, cinsellik, hırs ve şehvet, doğum ve ölüm, miras, bankalar, krediler, borçlar, suçlar ve cezalar, en karanlık tarafımız, sırlarımız ve tabu olarak kabul ettiğimiz konular büyümedi mi sizce de?

Peki şimdi Yay burcuna geçen JÜPİTER neyi büyütecek?

İnancı büyütecek en başta, YAY burcu yaşama duyulan inancı, Tanrı inancını ve evrene duyulan inancı ifade eder çünkü. Yaşamda ilahi bir adalet mekanizması olduğunu, adil ve lütüf sahibi, esirgeyen ve bağışlayan bir yaradan tarafından korunup, gözetildiğimiz inancını büyütecek.

JÜPİTER’in  bir karşılığı da adalete ve onun gücüne inançtır. Jüpiter’in adaleti, içerisinde olayları her iki yönde görmesinden ve değerlendirmesinden gelir. Birimiz kaybederken, birimiz kazanmaz mıyız bu dünyada ? Tıpkı bunun gibi olayları her iki yönden de ele alır JÜPİTER. Özellikle değişken ve ateş elementi bir burç olan, yönettiği YAY burcundayken bunu daha iyi göreceğiz süreç boyunca.

Bilgi ve deneyimlerimizi belirli bir temele oturmak da Jüpiter’in bir başka yönüdür. Büyük iyicil Jüpiter Yay burcundayken bizlerden “bilgiden bilgelik” üretmemizi isteyececek. Yay burcunda Jüpter bu anlamda eğitimi, dini ve toplumsal yasaları, etik ve ahlaki davranış tarzını büyütecek. Yurt dışı ve bununla bağlantılı işlerimiz, üniversiteler ve eğitim konuları, akdemik çalışmalar vurgulanacak.

Sebep- sonuç yasalarını daha iyi anlamamızı ve buna göre hareket etme ihtiyacımızı da büyütecek Yay burcunda Jüpiter. sebeplerden yola çıkarak sonuçları öngörmek din ve ahlakın, erdemin temeli değil midir zaten?

Yay burcunun ana temaları içerisinde deneyime açık olma, özgürlük, başkalarının felsefe ve inançlarına açık olma, zıtlıkları, farklılıkları tolere edebilme ve öğrenme arzusu bulunur. Önümüzdeki bir yıl boyunca Yay burcunda kalacak olan Jüpiter erdemli tüm davranışlarımızı ve hakkaniyetli yaklaşımlarımızı hiç şüphe yok ki ödüllendirecektir. “bütünün en yüksek hayrına “ hareket etme, düşünme ve karar verme fonksiyonları da büyüyecektir. Sadece buradaki handikapımız iyi/kötü, doğru/yanlış, güzel/çirkin gibi kişisel yargılarımıza dikkat etmek olmalıdır zira gölge yönü ile YAY burcu yargılama, kibir eğilimi taşırken, kendini herkesten daha bilgili, ahlaklı görebilir ve bir anda fanatizme doğru kayabilir.

Seyahatler ve yabancı ülkeler ile bağlantıları da büyütecek Yay burcundaki JÜPİTER. Sürekli sınırları aşma, nereye kadar gidebileceğini görme isteği, deneyim arzusu Yay burcundaki Jüpiter’in diğer bir etkisi olacak. Okunu gökyüzüne doğrultan okçu simgesinde olduğu gibi aramızdan bazıları yurt dışı bağlantılı işlere, eğitimlere ve turizm sektöründe çalışmalara başlayabilirler.

Tüm ateş burçlarının (Koç- Aslan- Yay) pozitif bir yanı vardır ki; onlar ateşin yükselten, inanç aşılayan yönü ile yaratıcıdırlar, hayat doludurlar ve yaşamı coşku ile karşılarlar her ne yaşarlarsa yaşasınlar. 1 yıldır Akrep burcundaki Jüpiter bu dediğim özellikleri gösteremedi. Düşük Jüpiter ile yüksek konumdaki Jüpiter etkisi bir değildir elbet, şimdi iyimserliğin ve her ne yaşıyorsak yaşalım bizden büyük bir sistem tarafından korunup kollanacağımız duygusunun da büyüyeceği zamanın tam önünde duruyoruz. En son bundan 12 yıl önce bu sürecin benserinin içinden geçmiştik hatırlayın…Elbet bire bir aynı etkileri yaşamazsınız zira 12 yıl önceki siz ile şimdiki siz aynı mısınız? Sadece 12 öncesine benzer temalar önünüze gelir, değerlendirisiniz değerlendirmezsiniz ben bilemem 🙂

Jüpiter bu transiti süresince gökyüzünde yavaş hareket eden gezegenlerle de açılar kurarak etkisini farklı yollardan ortaya koyacak. Özellikle 14 Aralık 2018- 19 Şubat 2019 ila 27 Nisan 2109 – 14 Ekim 2019 arasındaki süreçlerde NEPTÜN- JÜPİTER karesi gökyüzünde etkili olacak. Bu açı her birimizin doğum haritasında etkili olduğu alanlarda gerçeklerden uzaklaşma eğilimi içierisine girebileceğimizi anlatır. Abartılı beklentilerimiz olabileceği gibi JÜPİTER’in genişletici etkisi daha çok kaotik durumları, karmaşayı, dikkatsizlik ve dağınıklığımızı büyütecek gibi duruyor bu süreçte. Aldanmalar ve aldatılmalara açık olduğumuz bu dönemde kendi kendimizi de bizzat yalanlarla avutabilme riski içerisinde olacağız, dikkat etmekte fayda var bu verdiğim tarih aralıklarında.

Kaderimize giden yolda bizlere rehberlik eden AY DÜĞÜMLERİ ile JÜPİTER arasında 10 Mart 2019- 6 Nisan 2019 aralığındaki süreçte sert bir görünüm oluşacak. Yay burcundaki Jüpiter ile Yengeç burcundaki Kuzey Ay Düğümü arasında oluşan 150 derecelik açı belirli sosyal durumların içerisinden geçerken çok sürpriz bir şekilde hayatımıza giren insanların bizleri beklenmedik koşullara itebileceğini anlatmakta. “iyi bildiklerimiz” aslında hiç de iyi değilmiş, “kötü bildiklerimiz” de aslında o kadar kötü değillermiş derken bulabiliriz kendimizi. Kadersel elbette bu süreçte yaşanacak olanlar. Belirli bir seviyede net durum değerlendirmesi yapamadığımız koşullar olur ya bazen, hemen yargıya varırız, “hüküm” veririz, işte peşin hükümlü olmamak gereken günler bu dediğim günler.

JÜPİTER 9 Nisan 2019 ila 12 Ağustos 2019 arasında retro yapacak. Dışarıda şans ve fırsat, büyüme ve genişleme adına aradıklarımızı bu sürede bulamakta zorlanırken; içsel olarak genişlemek, farkındalık yolunda gelişim kaydetmek, bizleri yaradanı ve onunla olan bağımızın kendimizdeki karşılığını bulabilmek mümkün olacak. Kimbilir kimler bu süreçte “inancın” gereçek değerini keşfedecek ve onun verdiği büyülü bir neşe halinde kalacak? Bu son cümlemi bilerek ve isteyerek özellikle yazdım ki benim natal haritamda Jüpiterim YAY burcunda ve retro konumda, bekli bundandır okumaya, öğrenmeye  bitip tükenmek bilmeyen açlığım. İnançlı biri olarak, inandığımın güvencesindeyim ayrıca 🙂

Takip edenler bilirler, burç burç yazmayı, yorumlamayı seven bir astrolog olmadım, olamadım hiç bir zaman çünkü her bir astrolojik tesir kişinin kendi doğum haritası üzerinde anlamlı sonuçlar ortaya çıkartır, öğrenmeye değecek bilgi üretir. Onun dışında yazılanlar, yorumlananlar genel geçer şeylerdir. “Jüpiter şu evinden geçiyor hadi bakalım şu şu konularda şanslısın sevgili ….. burcu ” demek çok kolay ezbere. Oysa her genişleme ve büyüme olumlu mudur? İhmal ettiğin sağlığın ise örneğin, belirtileri dikkate almadıysan Transit Jüpiter geçer 6.- 12. ya da 8. evinde küçük bir işlem için uğrarsın hastaneye bir de bakmışşın ki bas bayağı hastasındır, hızla ilerlemektedir her ne hastalık tespit edilmişse o an. Ya da geçmiş yıllarda bol keseden harcamışsındır, henüz senin olmayan, kazanmadığın parayı “kredi kartı” tuzağına kapılarak, ona buna 5 taksit- 10 taksit yaptırıp böldürmüşsündür; şimdi Yay Jüpiter 2.- 10.- 8. evinden geçiyordur buyur bakalım Jüpiter burada parayı mı yoksa parasızlığı mı büyütecek? Jüpiter nereden geçiyorsa haritanızda ve hangi gezegenler ile bizzat temas halinde ise ama artı ama eksi yönde o konu “yayılır”, “genişler” , “çoğaltır” unutmayalım sakın olur mu 🙂 Bunun ne yönde olacağına ancak bireysel haritanız okunarak karar verilebilir, isteyenler, merak edenler danışmanlık almak için astrolojirehber@gmail.com a mesaj atabilirler.

 Yok illa bir iki kelam et, hangi burç/ burçlar şanslı bir söyle hele derseniz; Ateşe hava lazım ki yansın 🙂 Yani Kovalar, Teraziler, İkizler Jüpiter YAY geçişinden olumlu etkilenirler. E Aslan ve Koç da zaten aynı fıtrattan, ateşten mamul burçlar bu durumda onlar da şanslı olacaklar. Ve elbette bu burçlardan olmayıp fakat haritasında bu burçlarda gezegenler olanlar yok mu aramızda ? Var elbet, işte o gezegenler, kişisel noktalar da haritadaki asaletlerine göre etkiyi alacaklar ve harita sahibi bunu yaşamında deneyim olarak kaydedecek.

12 yılda bir defa kendi burcu YAY’a geçen Jüpiter dilerim ki her birimizin yaşamında Sevgiyi, insanlığı, bundan sonraki yaşamımızda en gerekli olacak bilgiyi ve deneyimi büyütsün… Amin Maalouf ile başladığım yazıma Halil Cibran’ın Kum ve Köpük kitabından yapacağım alıntı ile bitiriyorum….

kitap_1520201498

İnanç ve umutla, gökyüzü rehberimiz olsun….

Hülya DEĞER Dip. ASA

 

8 KASIM 2018 – 3 ARALIK 2019 JÜPİTER YAY BURCUNDA NEYİ BÜYÜTECEK?” üzerine 2 yorum

  1. Scorpion

    Burcum ikizler yükselenim yay Merkür retrosu ve jüpiterin yaya geçmesiyle inişli çıkışlı bir hayatım var yuvam yıkıldı boğa dolunayı ve Venüs retrodayken(eşimde boğa) su an barışma sürecindeyim sizce 6aralık retro bitişi beklemelimiyim barışmalımıyım 😦

    Beğen

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s