5 Şubat KOVA burcunda Yeni Ay: Ölü Toprağından Silkelenmek

kova yeniay

Bugün İstanbul’da saatler gece yarısını bir kaç dakika geçtiğinde Kova burcunun 15. derecesinde yeni bir ay doğacak. Anın haritasında 4. evde sıkışmış durumda bulunan Kova burcunda bu yeniay, yanı başında tanrıların habercisi MERKÜR de yeniaya eşlik ediyor olacak. Bakalım kimlerin sıkışık işleri, tıkanmış konuları, adeta ölü toprağı örtülmüş ve şöyle bir toprağını havalandıracak gelişmeleri gündeme getirecek bu yeni ay?

Yeni ay anının haritasında sert açılar mevcut dikkatli olunması gereken. Özellikle Uranüs ile kavuşum yapan Mars’ın Plüton ile  karesi; Jüpiter ve Neptün arasındaki sert açı dikkat çekiyor. Mars enerji gezegenidir, cesarettir, eylem ve kararlılıktır, risk alıp öne atılan korkusuz öz güvendir. Hele ki kendi yönettiği KOÇ burcunda oluşu bu dediğim özellikleri tam gücü ile ortaya koymaya çalışacağına işarettir. KOÇ burcunda Uranüs ile olan kavuşumu onu sabırsızlığını, kontrolsüzlüğünü, Plüton ile olan karesi onun yıkıcı tahrip ve tahrik edici hırs ve öfkesini arttıracaktır. Tabii uzun süreler olumsuz şartlar altında yaşayan insanlar, baskı ve hak ettikleri insanca muameleyi görmeyen insanlar öğrenilmiş çaresizliğin pençesine düşerler sizin de çok iyi tahmin edeceğiniz gibi. Ölü toprağı dediğimiz şey de böyle üzerimize dökülür tam de işte. Bu aslında rastgele olan bir şey de değildir. Bu durumun birinci faili kendimiz, sonraki faili ise, üzerimizde maddi ve manevi olarak baskı kuran sosyal yaşam, bu sosyal yaşamın içinde el yordamı ile doğruyu yapma, en iyiyi bulma isteğimizdir. İşte bu yeniay sürecindeki gökyüzünde aktif olan sert Marsiyen enerji dikkat edilmezse zorlu ve stresli süreçleri, yangınları, patlamaları,silahlı ve bıçaklı kan dökülen olayları,ani ölümleri, kazaları,şiddetli tartışma ortamlarını ve gerginlikleri arttırma potansiyeline de sahip. Çok dikkatli olunması gereken bir sürecin içerisinden geçmekteyiz her birimiz.

MARS enerjisi olumlu anlamda,hareket,aktiflik ataklık cesaret,yarım kalan işlerimizi işleri bitirme,üzerimizdeki ölü toprağını bi silkeleme, ilişkilerimizde tutkuyu ve arzuyu arttıran etkiler verebilir, özellikle YAY burcundaki JÜPİTER ile olan şahane üçgeni bu cesaret yıldızının ama olumsuz ama olumlu tüm özelliklerini arttıracaktır. Ve fakat… olumlu enerjisi bile gerer insanı MARS’ın. Hata yapmaya meylimiz bir hayli yüksek olur. Kan damarlardan deli akar ve bi cesaret gelir insana. Bunun cahil cesareti mi olduğu yoksa gerçekten bizim için en gerekli şeyi yapamaya itici bir güç mü olduğu, olay bitip de eylemin sonucunu gördüğümüz anda anlarız.

Güneş ve Ay ın birleşimi ve ardından yeni ay etkisiyle,yeni başlangıçlar için,yeni bir şey almak, imza atmak ,karar almak gibi durumlarla karşı karşıya kalabiliriz bu dönem. Etki geçtikten sonra ise hatalı olduğumuzun farkına varmak, kandırılmış olduğumuzu belki de idrak etmek (sadece başka biri de değil, kişi kendi kendini de kandırabilir elbet:) ), acele verilen kararlar ile Dimyata pirince giderken eldeki bulgurdan da olmak mümkün olabilir. Sakin….Temkin….Akıl ve sağduyu bizimle olmalı….

İçinden geçtiğimiz süreç genel ve bireysel olarak çok da olumlu bi dönem değil aslında pek çok kişinin hayatında bir sürü şey karışık, her şey allak bullak. Yeni bir iş ve ekonomik sürecin global olarak yeni baştan tanımlandığını anlatan yıldızlar hakim gökyüzünde. Güçlü bir Satürn var, üstelik de yeni ayın dizpozitörü durumda. Yeniay sürecinde de SATÜRN ne diyorsa o yani. Sorumluluklar, kısıtlanmalar, beklememizi gerektiren henüz şartların tam olgunlaşmadığı durumlar, zamanı ve emeğimizi en etkin ve en verimli, somut, pratik kullanmamızı bizden bekleyen bir sürecin içindeyiz. Elbette KOVA enerjisi farklı, sıra dışı ve alternatif yollar bulma konusunda gayet olumlu bir enerjidir. Varsa şöyle bir süper bi fikriniz derdinize ilaç olacak, ya da şimdiye dek yaptıklarınızdan, düşündüklerinizden farklı seçeneğe sahipseniz temkinli olmak kaydı ile ufak ufak yürürlüğe koymalısınız da. Ama dikkat ve temkin, akıl ve sağduyu yanınızda olacaksa yola çıkın olur mu?

İyicil Jüpiter üçgen açı ile MARS ‘a cesaret ve özgüven, “yapabilirsin yürü be kim tutar seni” gazını aşılırken; malefik bildiğimiz, nefsani nedenlerle çok da haz etmediğimiz SATÜRN’de MARS’a sektil açı gönderiyor. Burada ilginç bir durum var 🙂 İyicilden de kötücülden de olumlu açı geliyor MARS’a. İyicil diyor ki; yürü be koçum kim tutar seni 🙂 Kötücül de diyor ki; evet yürü, adım at, ben de seni desteklerim ama çaban varsa, emek verirsen, harekete geçerken içinde bulunduğun koşulları ve bu koşullarla senin arandaki limiti iyi bilirsen. (tipik sekstil açı işte:) ) Siz olsanız kimi dinlersiniz bu yeni ayda harekete geçerken? Ödül ve kazanımı kısıtlı bir süre için veren, hevesi büyüten Jüpiter’i mi? Yoksa o ödül ve kazanım için çaba gösterip, elinizi taşın altına soktuğunuzda, onu size kalıcı bir şekilde, sonsuza dek hediye eden ve hevesinizi ödüllendiren Satürn’ü mü?

KOVA kutunun dışında düşünme yeteneğidir, aklınızın şimdiye dek olduğundan farklı çalışmasıdır. Kova burcundaki Yeniay sürecinde işimiz, ilişkilerimiz, maddi konular başta olmak üzere yaşamın içinde genel olarak tartışmalardan uzak durmalıyız. Çabuk sonuç almaktan çok anlamlı sonuç almaya odaklanmalı, gerekirse bunun için beklemeyi göze almalıyız. Az biraz tolerans sahibi olmalı, gerekirse susmayı denemek durumundayız bu süreçte. Üzüleceğinizi bildiğimiz ve buna rağmen bile bile ısrarcı olduğumuz ortamlardan, kişilerden düşüncelerden bu süreçte uzak kalmaya çalışmak hepimize iyi gelecektir.

Her birimiz içinden geçtiğimiz süreçte aslında “kendimizi” deneyimliyoruz, kendimizi başka insanlar ve olaylar nezlinde yeni baştan tanımlıyoruz çoğunlukla. ( Kova burcunda Güneş ve Ay klasik astroloji kurallarına göre çok da güçlü değildir zira)  Olmayan işimize, kendimizce kendimizin hak ettiği ve olması gereken şeylere de bi sinirliyiz, öfkeliyiz, sabredemiyoruz. Genelde de başkalarına öfkeleniyoruz oysa içten içe asıl bize, kendimize öfkeli olabilir miyiz? Üzerimizde kat kat örtülü -buna da zamanında kendi rızamız olan ama şimdilerde katlanmakta zorlandığımız- ölü toprağının altında nefes alamıyor olabilir miyiz? Şu içinden geçtiğimiz süreçte bir nevi “hayatla yüzleşme zamanlarımızdan” birisindeyiz aslında, kimimiz bunun çoook farkında, kimimiz farkında ama işine gelmiyor, uyku baldan tatlı çünkü.

Bu yeniay dönemi ve beraberinde getireceği gelişmelerin her birimizin yaşamında en çok ihtiyaç duyduğu, en gerekli olan ve onu alıp bir adım daha öteye taşıyacak bilgiyi, haberi, gelişmeyi getirmesini dilerim. sevgi ve ışıkla, gökyüzü rehberimiz olsun….

Hülya DEĞER   Dip. ASA

Dilerim ki Kova burcundaki

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s