Merkür Balık Burcunda Retro: 17 Şubat- 11 Mart 2020

merkür balık

Doğum haritalarımızda MERKÜR gezegeni nasıl düşünüp karar verdiğimiz, aklımızın neyle meşgul olduğu, iletişim kurarken sergilediğimiz tavırlar, konuşma- anlama- dinleme ve ifade etme biçimimiz hakkınca çok şey söyler. Tanrıların habercisi HERMES dir MERKÜR; mitolojik hikayesinde de anlatıldığı gibi, hızın, çabukluğun, becerinin, dil ve iletişim becerisinin sembolü olup, çevik zekası ve kurnazlığı ile dikkat çeken bir figürdür.

Balık burcunda bulunan gökyüzündeki MERKÜR ise yarından itibaren RETRO dediğimiz gerileme hareketine girecek. MERKÜR gerileme hareketi yaptığı zaman ise zihinsel faaliyetler içe döner ve dış dünyada aradığımız cevapları bulmamız biraz zorlaşır. Kendimizi ifade etme, anlaşılır olma, iletişim kurmakta sıkıntılar yaşanma, algıladığımız şeyler ile olan biten şeyler arasındaki bağ kurma şeklimiz zayıflar. Zihin hep geçmişe kayma, geçmiş düşünceleri referans alarak düşünme eğiliminde olur. Aslında bu özel durumun çok değerli getirileri de vardır zira ben “merkür retrosu geliyor aman… ” diyerek ardı ardına bi dizi felaket sıralamayacağım. Hatta yıllar önce Merkür retrosu ile ilgili kendi kişisel düşüncelerimi de şöyle  anlatmıştım, doğuştan MERKÜR’ü retro olan biri olarak :  https://astrolojininrehberligi.com/2016/04/23/hep-kotu-olacak-degil-ya-28-nisan-22-mayis-merkur-retrosu/

BALIK burcunda gerileme hareketi yapacak MERKÜR ki klasik astroloji kurallarına göre çok da rahat etmediği bir burçta olması; bu RETRO sürecine panikle değil ama dikkatle yaklaşmamız gerektiğinin de altını çiziyor.

Mantıklı düşünme, rasyonel ifadeler ve iletişim adına somut beklentiler bu süreçte dış dünyada tam karşılığını bulamayabilir. MERKÜR ‘e dair tarafsız ve objektif algılama fonksiyonu da retro sürecinden nasibini alabilir. Akılla açıklanamayacak şeyleri açıklamaya çalışabilir, mantıkla varılamayacak sonuçlara ulaşmak adına kendinizi zorlayabilirsiniz. Bazı durumlarda ise ” Aaaa ben bunu biliyorum, nereden bildiğimi bilmiyorum ama biliyorum işte!” derken bulabilirsiniz aslında kendinizi.  Düşüncelerin ifade edilişi MERKÜR Balık burcundayken sembollere kayarken, sezgiler ile iletişim kurmak ise güçlenebilir. Hayallerimiz, ideallerimiz, özlemlerimiz düşüncelerimize eklenir ardı ardına.  Olmasını ya da olmamasını çok istediğimiz şeyleri gayet rahat dile getirirken, somut, gerçekçi, ayrıntılı ve analitik düşünmekte bu süreçte zorlanabiliriz.

Ne gerçek ne yalan, kim haklı kim haksız, ne gerekli ne gereksiz ayrımına varmak her zamankinden daha çok zorlayabilir belki bizleri ama bu süreci olumlu kullanmak da pek tabi ki mümkün. Ama bunun için ideallere, olmamış ve belki de olması çok da imkan dahilinde olmayan şeylere değil, elimizdeki somut işlere, asıl şu andaki kendi gerçekliğimize odaklanmamız gerekli. MERKÜR’ün de içerisinde olduğu pek çok gezegenin nihai dizpozitörü durumda olan gayet güçlü bir SATÜRN var gökyüzünde. Olan bitene kendi hayallerimizi eklemek yerine, olanı olduğu gibi kabul etmek gerekiyor aslında. Bazı durumlarda ise yalana, kanmaya, kandırılmaya karşı ise çok dikkatli olmak zorundayız ama deyim 🙂

Bu noktada, bence süreci de çok da güzel özetleyen, kutsal bir Hindu metni olan Bhagavad Gita ‘dan size minik bir alıntı yapmak istiyorum….

Ne olduysa, hayırlısı için oldu
Ne oluyorsa, hayırlısı için oluyor.
Ne olacaksa, hayırlısı için olacak.

Ne kaybettin ki, ağlıyorsun?
Ne getirdin ki, kaybettin?
Ne yarattın ki, yok oldu?

Ne aldıysan, buradaydı.
Ne verdiysen, buradaydı.
Sana bugün ait olan.
Dün başkasına aitti.
Yarın da bir başkasına ait olacak.
O zaman ne için boşuna üzülüyorsun?

MERKÜR Retro sürecindeyken çok özel iki Sabit yıldız ile kontak kuracak. İlki önemli kraliyet yıldızlarından biri olan, Güney’in gözcüsü FOMALHAUT. 3 derece Balık burcunda bulunan bu yıldız; Venüs ve Merkür doğasında olup büyük başarıların, şansın, yaratıcı yeteneklerin, özellikle sanatın etkin kullanıldığı alanlarda ilhama açık özelliklerin etkili olduğu yıldızıdır. Diğer kraliyet yıldızlarında olduğu gibi FOMALHAUT’un vereceği başarı da hak edişle yakından ilgili olup, başarılı olmak isteniyorsa eğer kişinin etik, ahlaki ve erdemli olması şarttır. 28 Şubatta gerçekleşecek bu kavuşum, doğum haritasında uygun etkileri olanlar adına güzel imkanları getirebilir zira MERKÜR ile Boğa burcundaki URANÜS arasındaki uyumlu açı kadar, Oğlak burcundaki JÜPİTER, PLÜTON, SATÜRN  da süreci olumlu açılar ile desteklemekte.

MERKÜR Mart ayının 2’sinde ise RİGEL yıldızı ile paralel açı ilişkine girecek. RİGEL ise Jüpiter ve Satürn doğasına sahip bir yıldız olup anlamı “bilgiyi getiren” demektir. Bilgi yolu ile ruhun zenginleşmesi, başka insanlara da bu bilgi ile yol göstermek, kendimizi geliştirecek, belki de çok önemli, işimize de yarayacak bir bilgiye ulaşmak söz konusu olabilir.Özellikle sanatsal işlerle uğraşanlar adına bu iki önemli sabit yıldız ile kavuşan MERKÜR  retro günleri çok değerli olacaktır diye düşünüyorum.

İç dünyamızdaki hassasiyetlerimizi keşfedeceğimiz, kendi içimizde; kendimizle kalarak, gerekiyorsa öz eleştiri yaparak belki de uzun zamandır zihnimizde biriken ayrık otlarını temizleyeceğimiz bir süreç olarak Merkür Balık burcu retrosundan maksimum verimle çıkabiliriz. Bilinç altımızda yer alan korku ve güvensizlikleri, kaçış noktalarımızı, kendimizi her defasında haklı çıkarmak adına yaptığımız hatalı tercihleri; şimdi bu 1 aylık süreçte içe dönmüş, dışarıda aradığı karşılığı bulamayan ve fakat içsel olarak acayip verimli çalışan MERKÜR sayesinde bulup, şifalandırabiliriz.

Ve son bir uyarım da şu olabilir; bu süreçte çok ama çok dikkat isteyen, yoğun konsantrasyon gerektiren yeni işlere başlamak yerine var olan ve tamamlanması, çoktan halledilmesi gereken işlerinize, projelerinize yönelmeniz süreçten en az hasarla çıkmanız adına önemli. Unutmayın; insanın zihninde her sorunun mutlaka bir cevabı var ama bu cevabın işe yarar ve anlamlı olması için aslında dış dünyanın sesini kısarak biraz iç sesin sesine, “sessizliğin sesine ” odaklanmak gerekli…

Hepimiz için; aradığımız cevaplara bulduğumuz  karşılığın, kalbimiz ve ruhumuzun da rıza göstermesini diliyorum….

Sevgi ve ışıkla, gökyüzü rehberimiz olsun….

Danışman Astrolog Hülya DEĞER Dip.ASA

 

 

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s